Προγράμματα προπόνησης και Βασικές οδηγίες...

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
SpyrosAEL
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Thu Nov 10, 2005 3:54 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατ’αρχήν επιτρέψτε μου να πω ότι το FM 2006 είναι το καλύτερο που έχει βγει ποτέ...

Ένα από τα πλέον ενδιαφέροντα στοιχεία που έχει είναι η προπόνηση, η οποία είναι καλύτερη και πιο κοντά στην πραγματικότητα από ποτέ .

Υπάρχουν συγκεκριμένες αρχές για την προπόνηση, τις περισσότερες από τις οποίες θα βρείτε στην ανάλυση μου παρακάτω, αλλά το πιο σημαντικό (όπως και στην πραγματικότητα) είναι ότι ΔΕΝ μπορείς να έχεις την ίδια προπόνηση όλη τη σεζόν. Πρέπει να την τροποποιείς κατά τη διάρκεια της χρονιάς και στις οδηγίες μου θα δείτε την πρόταση μου για το πως να το κάνετε...


Τα προγράμματα που προσφέρω είναι για: GKs (youth), Defenders (youth), Midfielders (youth), Attackers (youth), GKs, Defenders, Midfielders (all), και Attackers.


Πιστεύω ότι οι προτεραιότητες που έχω θέσει σε αυτά τα προγράμματα είναι αρκετά ρεαλιστικές, αλλά εάν δε σας κάνουν τροποποιήστε τες ανάλογα...

Εάν σας ικανοποιούν, κρατήστε τες ή σημειώστε τες κάπου (π.χ. Για τους Αμυντικούς πρώτα έχω tactics δεύτερο defense, τρίτο είναι..κλπ, κλπ) και αυξήστε ή μειώστε τις συγκεκριμένες περιοχές προπόνησης με «κλίκ», σύμφωνα με το χρυσό κανόνα και τις αρχές 5,6,7:



Βασικές αρχές Προπόνησης:

1. Τουλάχιστον δύο προπονητές σε κάθε πρόγραμμα. Εγώ έχω γύρω στους 24 προπονητές... (4 στο tactics…)

2. To workload των προπονητών ΠΡΕΠΕΙ να είναι light

3. Προσπαθήστε να έχετε τουλάχιστον 4 αστέρια σε κάθε πρόγραμμα (χρησιμοποιήστε τους προπονητές σας σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους και την περιγραφή τους)

4. Τα youth προγράμματα που δίνω μπορούν να χρησιμοποιηθούν όπως είναι για όλη τη σεζόν, αλλά όσο συντομότερα μπουν στα κανονικά τόσο το καλύτερο – Αρκεί να ΠΑΙΖΟΥΝ στην ομάδα...

5. Strength και Aerobic των βασικών προγραμμάτων ΔΕΝ πρέπει να πειραχτούν

6. Τα βασικά προγράμματα που δίνω πρέπει να χρησιμοποιούνται από το ΔΕΥΤΕΡΟ μήνα έναρξης προπονήσεων και μέχρι περίπου Φεβρουάριο/Μάρτιο

7. Τον ΠΡΩΤΟ μήνα αυξήστε όλους τους δείκτες των προπονήσεων (εκτός strength aerobic) για VERY HEAVY training… (Εγώ βάζω τα tactics στο extreme, γιατί νομίζω ότι είναι το πιο σημαντικό για όλους τους παίχτες μιας ομάδας..)

8. Μετά το Φεβρουάριο (περίπου) μειώστε όλα (εκτός strength aerobic) για light training. (Για καλύτερα αποτελέσματα μπορείτε να μειώνεται με ένα-δύο «κλικ» κάθε ένα ή δύο μήνες σιγά-σιγά μέχρι να γίνει light training στο τέλος...). Όπως και στην πραγματικότητα οι ομάδες προς το τέλος της σεζόν θέλουν απλώς συντήρηση...


Χρυσός Κανόνας:

1. < 1 μήνα very heavy – Ιούλιος
2. < 1 μήνα heavy – προεραιτικά – Αύγουστο (σε αυτό το σημείο θα έχετε 2-3 3. τραυματισμούς, που είναι πολύ φυσιολογικό για την προετοιμασία...)
4. 5-7 μήνες medium (Τα προγράμματα που δίνω...)
6. Light μετά έως το τέλος (Θυμηθείτε την αρχή 5)


Ελπίζω να βρείτε την αναφορά και τα προγράμματα μου χρήσιμα... (και όχι πολύ περίπλοκα...)

Τα λέμε... :-)

Τα προγράμματα προπόνησης που προτείνω μπορείτε να τα βρείτε και να τα κατεβάσετε εδώ (πάντα με τη βοήθεια των ανθρώπων του Fmgreece):
http://www.fmgreece.gr/tactics/fm2006/Spy+Training.tsh
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Διαφωνώ.....
1.εκεί που λες ότι τα strenght και aerobic δεν πρέπει να πειραχτούν καθόλου
2.ότι στην αρχή της χρονιάς ανεβάζεις όλους τους δείκτες εκτός από strenght και aerobic(εντελώς αντίθετο)

Προσωπική μου άποψη ότι IRL την περίοδο της προετοιμασίας,δηλαδή τις 2 πρώτες εβδομάδες ή 2η-3η αρκετές φορές,δίνεται μεγάλο βάρος σε strenght-aerobic και λιγότερο στα άλλα
SpyrosAEL
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Thu Nov 10, 2005 3:54 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Akyla"]Διαφωνώ.....
1.εκεί που λες ότι τα strenght και aerobic δεν πρέπει να πειραχτούν καθόλου
2.ότι στην αρχή της χρονιάς ανεβάζεις όλους τους δείκτες εκτός από strenght και aerobic(εντελώς αντίθετο)

Προσωπική μου άποψη ότι IRL την περίοδο της προετοιμασίας,δηλαδή τις 2 πρώτες εβδομάδες ή 2η-3η αρκετές φορές,δίνεται μεγάλο βάρος σε strenght-aerobic και λιγότερο στα άλλα[/quote]

Σωστή η παρατήση ...

Στην αρχή της σεζόν το πιο βασικό είναι η φθσική κατάσταση γαι να βγάλουν οι παίχτες τη σεζόν...

Δυστυχώς δεν τα είπα πολύ κατανοητά...

Στην αρχή της σεζόν 1 μήνα very heavy με πολύ strength - aerobic
Μετά διατηρήστε τα σχήματα που προτείνω ή φτιάξτε τις δικές προτεραιότητες εάν δε σας αρέσουν.
Και μετά μειώστε σιγά σιγά για light προπόνηση μετά το Φεβρουάριο.
Σε αυτό το σημείο αφήστε το strength και το aerobic ανέπαφα.

UPDATE: Το aerobic ένα κλικ πιο πάνω από το strength...

Νομίζω φίλε Akyla ότι τώρα πρέπει να συμφωνούμε περισσότερο...

Ευχαριστώ για την εύστοχη παρατήρηση...
Τα λέμε...
:-D
User avatar
EvPlo
Trialist
Trialist
Posts: 51
Joined: Wed Jun 09, 2004 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Οι διακοπές των παικτών τελειώνουν περίπου 10 Ιουλίου.
Αν η ομάδα έχει να δώσει ευρωπαϊκό αγώνα μέσα στον Ιούλιο τότε θα μπορέσουν να βγάλουν τον αγώνα αν η προπόνηση είναι very heavy?

Αν όχι τι προτίνεται?
moukoko10
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Fri Jun 16, 2006 2:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δηλαδή κατα την προετοιμασία πρέπει να έχουμε τους παίκτες σ'ένα πρόγραμμα που περιλαμβάνει μόνο strength,aerobic και αργότερα να τους βάλουμε στο πρόγραμμα που προτείνεις??
User avatar
ArisSalonika
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 411
Joined: Fri Mar 21, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Αρης
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καθένας πιστεύω έχει τη δική του φιλοσοφία στην προπόνηση.Για παράδειγμα εγώ χωρίσω την προπόνηση μου σε goalkeepers, defenders, defensive midfielders, attacking midfielders και forwards.Δεν την αλλάζω ποτέ.Την φτιάχνω μια φορά και μετά δεν την ξαναπειράζω.
kcb
Backup
Backup
Posts: 802
Joined: Tue Jan 18, 2005 11:22 pm
Football Manager της ομάδας: Nantes
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="ArisSalonika"]Καθένας πιστεύω έχει τη δική του φιλοσοφία στην προπόνηση.Για παράδειγμα εγώ χωρίσω την προπόνηση μου σε goalkeepers, defenders, defensive midfielders, attacking midfielders και forwards.Δεν την αλλάζω ποτέ.Την φτιάχνω μια φορά και μετά δεν την ξαναπειράζω.[/quote]

Κάπως έτσι την έχω κι εγώ αλλά για ορισμένους παίκτες έχω βγάλει προγράμματα ειδικά γι'αυτούς λόγω ιδιαίτερων στατιστικών "χαρισμάτων". Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν είναι πιο σωστό έτσι, το έχει κάνει κανείς άλλος;
User avatar
nikchris
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 390
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
Location: Αργυρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω διαφωνω με τον σπυροαελ. Αν βαλεις 20 μερες βαρια προπονηση στην αρχη θα εχεις πολλους τραυματισμους και οι παιχτες θα κουραζονται πανευκολα μεχρι τον Δεκεμβριο.
Θελει 10 μερες heavy στην αρχη,λιγο rotation στην αρχη για να μπουν οι παιχτες σε ρυθμο και εισαι ετοιμος
Γιατι να βαλω τον ΑΧΡΗΣΤΟ Firefox ενω εχω τον πολυ καλο OPERA????
[url:1zkch1yo]http://www.opera.com[/url:1zkch1yo]
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2006”