Υπολογιστές - απορίες, προβλήματα, συμβουλές

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
User avatar
geoliol
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Sat Nov 24, 2007 7:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπερα αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον υπολογιστη τις τελευταιες μερες. οταν τον ανοιγω μενει σε μαυρη οθονη και αναγραφεται ο αριθμος 99 κατω δεξια. οταν τον κανω επανεκκινηση απο το κουμπι ανοιγει μια χαρα. τι μπορει να φταιει και δημιουργειται αυτο το προβλημα;;
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3586
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Δοκίμασε να βγάλεις τη μπαταρία του CMOS για λίγη ώρα και δες αν θα στο ξανακάνει.
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2363
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ψάχνω για laptop με την ψηφιακή μέριμνα, μπάτζετ στα 600€ (δηλαδή 400 αφού υπάρχει voucher), απαιτήσεις τηλεκπαίδευση και browsing άρα οθόνη και κάμερα είναι βασικά πράγματα. Έχω καταλήξει στα Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 και Huawei MateBook D15. Από κοντά και το Dell Inspiron 3511 αλλά δεν έχει οθόνη IPS. Χαρακτηριστικά έχουν πάνω-κάτω τα ίδια. Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω ξαναπάρει καμιά φορά τις συγκεκριμένες μάρκες οπότε θέλω να ακούσω τις εμπειρίες σας πάνω σε θέματα κατασκευής, συχνότητας βλαβών κλπ. Τα HP πχ κοντεύουν να μου σπάσουν στα δύο, εντελώς πλαστικούρες.

Εννοείται αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε, καλοδεχούμενο.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14528
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Κατάφερα να ξεχάσω στο παμπάλαιο λαπτοπ μου τον κωδικό για να ανοίξουν τα windows, κάποια δοκιμασμένη λύση πέραν του φορματ; Windows 7 έχει να φανταστείτε.

Edit: Το έφτιαξα χρησιμοποιώντας αυτή τη μέθοδο https://youtu.be/5NckCxkZUnw
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

ψαχνω να παρω νεα ηχεια για το πισι αλλα οσο ψαχνω τοσο μπερδευομαι.. εγω περιορισμενο budget μεχρι 50 ευρω, οποτε εχω βρει αυτα τα 5
τα Genesis ειναι στα 40 ευρω στο eshop και τα z333 τα περιμενω να πεσει η τιμη..

https://www.skroutz.gr/comparelists/112 ... %2C6267060

αυτο που με μπερδευει ειναι ολα αυτα θεωρουνται ισαξια πανω κατω.. αλλα οι διαφορες στα watt ειναι μεγαλες.. μπορει κανεις να βοηθησει??!

αυτη τη στιγμη εχω κατι παλια logitech x230 τα οποια ειναι 2χ6W και το sub ειναι στα 20 W

τα genesis ειναι στα 2x15W και το sub ειναι 30W. αρα φανταζομαι θα εχουν πολυ παραπανω ενταση, σωστα? ποιοτικα βεβαια μπορει να υστερουν?
User avatar
ballistic
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3366
Joined: Tue Jul 02, 2013 9:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Στα Watt που λες, οι διαφορές είναι στην πραγματικότητα ελάχιστες... Τύπου 2 decibel σε ιδανικές συνθήκες, ούτε που θα την καταλάβεις την "διαφορά", δηλαδή. Περισσότερο να επικεντρωθείς στην ποιότητα του κάθε μοντέλου (ή της κάθε εταιρείας), πάρα σε τόσο μικρές διαφορές σε Watt.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

8W τα pebbles, 60 W τα genesis! αυτο δεν ειναι μεγαλη διαφορα? πως γινεται να ειναι παρομοια ξερω γω?

βαζω κ τις σελιδες των προιοντων, αν θελει κανεις να ασχοληθει κ να μου πει

https://gr.creative.com/p/speakers/creative-pebble-plus

https://en.creative.com/p/speakers/creative-sbs-e2500

https://www.edifier.com/product-m201bt.html

https://www.logitech.com/el-gr/products ... 01202.html

https://genesis-zone.com/product/helium-600
Last edited by scorpions on Sun Mar 19, 2023 10:48 pm, edited 1 time in total.
User avatar
ballistic
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3366
Joined: Tue Jul 02, 2013 9:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Τα subs έκρινα, 20 με 30 δεν είναι τίποτα, σαν διαφορά. Το ότι θα είναι το συγκεκριμένο Genesis πιο "δυνατό" από αυτό που έχεις τώρα, εξυπακούεται. Αλλά όχι και ΠΟΛΥ πιο δυνατό, όπως υποθέτεις. Στην ποιότητα οφείλεις να επικεντρωθείς, αφού ψάχνεις για καινούργια.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

εκτος απο την genesis που δεν την ξερω καθολου, οι υπολοιπες εταιριες ειναι μια χαρα ποιοτικες πιστευω
User avatar
ballistic
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3366
Joined: Tue Jul 02, 2013 9:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Έχοντας ψιλο-κακή εμπειρία με Genesis περιφερειακά, θα την απέφευγα και σε ηχεία.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Τα Edifier στα ακριβά μοντέλα είναι εγγύηση στα φθηνά δε ξέρω. Εγώ με τα Ζ333 ήμουν ικανοποιημένος πάντως.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Θα περιμενω να πεσει η τιμη του ζ333 τότε.. να παμε στα σιγουρα
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3586
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Τα pebble ειναι πάρα πολύ τίμια για την τιμή τους και το μέγεθος τους. Τα z333 είναι καλύτερα αλλά έχουν και διπλάσια τιμή και δεν πέφτουν έυκολα τα ηχεία, γενικά.
Γενικά μην κοιτάς μόνο το wattage, δες την χρήση που τους κάνεις και διάβασε μερικά review για το που αποδίδουν καλύτερα. Σ αυτό το budget δεν θα βρεις πραγματικά καλά all around ηχεία, οπότε πήγαινε σε αυτά που ταιριάζουν καλύτερα, τα δυνατά τους σήμείαμ, στη χρήση σου.
These users thanked the author laugh for the post:
PanosBonJovi (Mon Mar 20, 2023 1:24 pm)
Rating: 12.5%
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

καλα δεν ψαχνω κ επαγγελματικο εξοπλισμο, αλλα να ειναι κατι ποιοτικο, και να κρατησουν χρονια.
να ακουω μουσικη, gaming και ταινιες δλδ.. κλασικη χρηση.

τα logitech που εχω τωρα εχουν κλεισει σιγουρα δεκαετια και το μονο που εχουν ειναι οτι στην χαμηλη ενταση πολλες φορες δεν λειτουργουν κανονικα κ μπορει να ακουγεται μονο το ενα, η να κανουν αυτον το ηχο σαν να κουνας το καλωδιο, σαν παρασιτα. αλλα μολις τα δυναμωνεις λιγο ειναι κομπλε.
σκεφτομουν να τα βαλω στην τηλεοραση και να παρω νεα για το πισι. δεν ξερω αν θα ακουγονται καλα στην τηλεοραση, αλλα και να μην μουν, κλαιν.
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17737
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Σε εταιρικό λαπτοπ που είναι σχεδόν τα πάντα κλειδωμένα, πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα να μην μπαίνει ο υπολογιστής σε hibernate. Έχει κάποιος κάποια ιδέα;

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”