Υπολογιστές - απορίες, προβλήματα, συμβουλές

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Μια χαρά θα είσαι με VA για δουλειά. Σημαντικό είναι να είναι flicker free η οθόνη και αν έχει και blue light reduction, ακόμα καλύτερα. Αν δεν είσαι σχεδιαστής για να σε νοιάζει το colour gamout κλπ δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να πας σε IPS monitor για δουλειά.
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το είπα με την έννοια ότι σε λευκό φόντο που γίνονται κυρίως οι office δουλειές (πχ συνεχώς έχω ένα δύο excel ανοιχτά και browser σε λευκό φόντο). Σε αυτό το κομμάτι από όσο έχω δει τα VA γκριζάρουν λίγο περισσότερο.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Δεν έχουνε θέμα με γκριζάρισμα γενικα τα VA panels. Από panel σε panel διαφέρει, ανάλογα και με το calibration αλλά δεν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας ότι τα IPS παράγουν πιστότερα λευκά.

Τα θέματα που όντως έχουνε είναι στο uniformity (που οκ συνηθίζεται) και στις γωνίες θέασης. Αλλά όταν δουλεύεις office εφαρμογές δεν κάθεσε στο πλάι ξέρω γω.

Από την άλλη αν έχεις την παραμικρή αμφιβολία, δώσε κάτι παραπάνω και πάρε το IPS που θες γιατί το μυαλό σου θα ψάχνει πάντα ψεγάδια στο άλλο και θα σου σπάνε τα νεύρα κάθε μέρα.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

alex-gate-7-1925 wrote:Θέλω να πάρω να μια 27αρα οθόνη. Η κύρια χρήση της θα είναι για δουλειά αλλά θέλω να την πετάω και στο xbox για gaming.

Να δοκιμάσω να πάω σε VA panel έναντι IPS(και λόγω κόστους αλλά και τα μαύρα στο gaming) ή θα με κουράζει στα μάτια κατά την δουλειά που είναι πολλές φορές σε λευκό φόντο (excel κτλ)??

Να πω ότι δουλεύω με οθόνες IPS οπότε φοβάμαι μήπως μου κάτσει στο μάτι το VA.
Η gigabyte 27qc που πήρα μου άρεσε πολύ, και στα παιχνίδια και οταν δουλευω απο σπίτι σε οφις κτλ(με βολευει πάντα να βαζω την οθόνη στο sRGB αντι για reader, μου ειναι πιο ξεκουραστο για καποιο λογο σε όλες τις οθόνες).

Επίσης, την παρουσιαζουν για οθονη με ηχεια αλλα δεν έχει (δεν φαινεται να εχει εστω) οπότε μου γυρισε και η αμαζον πισω ενα 100ακι, μια χαρα.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η Gigabyte που λέει ο GEo είναι στις βασικές επιλογές μου και το μοντέλο Va και το IPS

Συγκεκριμένα σε VA έχω καταλήξει

Gigabyte G27QC A Curved Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 165Hz
Dell S2722DGM Curved Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 165Hz

και σε IPS

Gigabyte M27Q Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 170Hz (μάλλον απορίπτεται λόγω BGR )
LG 27GL850-B Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 144Hz
Dell S2721DGFA Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 165Hz (έχει φύγει κανα 50-60 ευρώ η τιμή της πάνω τις τελευταίες μέρες οπότε απορρίπτεται μάλλον.)
User avatar
themistoklis7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14796
Joined: Thu Nov 06, 2008 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για λάπτοπ για κοπέλα, με σκοπό βασική χρήση στη δουλειά και ταινίες με μπάτζετ γύρω στα 500-600 τι έχετε να προτείνετε?
Bouzouxis7 wrote:ΥΣ: Για να κράζει και ο Θέμης, τότε μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα :D
Tsakalaki wrote:Αν νομίζεις οτι το Football Manager "είναι ένα παιχνίδι μωρέ..." δε θα με καταλάβεις ποτέ. Αν νομίζεις οτι το fmgreece.gr "είναι ένα σάιτ που κατεβάζεις γραφικά" δε θα με καταλάβεις ποτέ.
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Εγώ για κάτι τέτοιο θα πήγαινα:
HP 255 G8 (Ryzen 5-3500U/8GB/256GB/FHD/W10 Home) στα 525 ευρώ.

Αν θέλετε κάτι πιο High-End τότε:
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχει φτιάξει κανείς eshop με την χρήση wordpress? Έχω κολλήσει σε ένα σημείο και αν υπάρχει κάποιος έμπειρος θα βοηθούσε
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Ερωτηση: τι εκτυπωτή να πάρω. Για χρήση στο σπίτι, όχι συνέχομενα.μπορει να μείνει σε απραγεια και 2 μήνες και 3. Η ανάλυση εκτύπωσης δεν με απασχολεί πααααρα πολύ.


Come as you are

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16075
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Laser.
Από εταιρεία, η Brother θεωρείται κορυφαία. Οι άλλες κάνουν ότι μπορούν για να μη μπορείς να χρησιμοποιείς τη συσκευή σου.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Ανάλογα το πόσο θα το χρησιμοποιήσεις, αν εκτυπώνεις κάθε μέρα δίνεις λίγο παραπάνω και παίρνεις έναν laser που θα σου εξοικονομήσει χρήματα σε βάθος χρόνου. Αν τον έχεις για μια στο τόσο πας σε έναν φθηνότερο inkjet.

Έχει βγάλει μια σειρά inkjet η Epson (ecotank νομίζω) με τα μελάνια σε υγρό και όχι σε cartridge που είναι αρκετά τίμια. Έχω πάρει 2-3 για εργοτάξια που δεν έχουν μεγάλο όγκο εκτυπώσεων, εδώ και μερικούς μήνες και μέχρι τώρα δεν έχουν βγάλει κάποιο θέμα ενώ είναι και πολύ οικονομικοί σε μελάνι.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Με προβληματίζει ότι οι προηγούμενοι inject εκτυπωτές χάλασαν στον χρόνο πάνω. Οι κεφαλές τους δηλαδή.
Η χρήση που τους κάνω είναι αραιή δηλ 3-4 φορές τον μήνα, ΑΝΤΕ να τύχει 2-3 φορές τη βδομαδα(λίγες σελίδες πάντα) για κάποιο διάστημα.


Come as you are

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Οι κεφαλές συνήθως κολάνε αν μείνουν πολύ καιρό χωρίς χρήση, λίγο καθαρισματάκι θέλουν και 9/10 φτιάχνουν.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Το ίδιο ισχύει και για τονερ ή τα τανκ μελανια?? Και. Κει έχουν πρόβλημα οι κεφαλές?

Come as you are

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω τα φώτα σας γενικά για Macbook. Επειδή δεν έχω ξαναδουλέψει πάνω σε αντίστοιχο, θα ήθελα κάποιο που να παίρνει επέκταση μνήμης, να μπορώ να έχω 20 καρτέλες που λέει ο λόγος ανοιχτές και ΦΥΣΙΚΑ να παίζω ανετότατα FM. Μπάτζετ διαθέσιμο υπάρχει, αλλά αν μπορούμε να κόψουμε κάτι, καλοδεχούμενο. :P
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”