Υπολογιστές - απορίες, προβλήματα, συμβουλές

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9119
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

όχι δυστυχώς δεν υπάρχει διαθέσιμο pc για να συνδέω την κάμερα, μόνο πάνω στο xbox την βάζω. εγώ τώρα απλά θα έχω το πανί από πίσω και να κρύβει το background. τώρα στο μέλλον αν αλλάξω το setup και το gaming room, θα δείξει.
Spoiler: show
Image
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Η γυναίκα σπουδάζει ονλάιν και με εκτόπισε απο τον υπολογιστή. Ψάχνω λαπτοπ να της δώσω ουτως ώστε να μπορώ να ξεκινήσω το Βαλχάλα. Οι λειτουργίες είναι office και ιντερνετ ως τώρα, και δεν νομίζω να χρειάζεται κατι πιο εξειδικευμένο προγραμμα για σπουδες λογιστικής.
Ιδανικά να μπορεί να παίζει και κανα μανατζεράκι το λαπτοπ όταν θα είναι στα χέρια μου.

Υπάρχει καμια καλή πρόταση? Budget να είναι vfm θελουμε.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3610
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Αν είναι αυστηρά για internet και ofiice εφαρμογές τη βγάζεις και με chromebook. Αμα θές να ανοίγεις και κανα manager κοίτα κανέναν φτηνο matebook.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Ε κοίτα, κι εγώ το μεταπτυχιακό το πήρα με λαπτοπ με i3, 4gb ram και onboard κάρτα γραφικών αλλά αν πρέπει να συμπεριλάβεις το μανατζερ (και να παίζεις σαν άνθρωπος, όχι να ταλαιπωριεσαι) στις προϋποθέσεις τότε πας σε 8gb ram, κανονική καρτα γραφικών κτλ οπότε αλλάζεις εντελώς κατηγορία κι επίπεδα τιμών.
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5490
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Πάρε ένα refurbished.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Εξωτερικός σκληρός δίσκος που χτυπήθηκε κατά τη διάρκεια αντιγραφής και πλέον κάνει "τικ-τακ" και δεν δουλεύει (δούλεψε λίγο μετά το χτύπημα με πολύ αργή ταχύτητα αντιγραφής), μπορούμε να τον σώσουμε κάπως; Διάβασα ότι υπάρχουν κάποια μαγαζιά που σώζουν τα αρχείο, αλλά οι τιμές ξεκινούν από €300 και βλέπουμε.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3610
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Δεν μπορείς τον σώσεις μόνος σου, ουσιαστικά έχει πεθάνει. Το πρόβλημα έιναι μηχανικό οπότε δεν θα μπορεέις να κάνεις δουλειά με κάποιο recovery πρόγραμμα, ίσα ίσα που όσο προσπαθείς να τον χρησιμοποιήσεις, τόσο τον καταστρέφεις περισσότερο.

Θα πρέπει να βγει το platter και να διαβαστεί ότι δεν έχει καταστραφεί από άλλο δίσκο. Είναι δουλειά που θέλει ουσιαστικά clean room και ειδικό εξοπλισμό γι αυτό είναι και τόσο ακριβή και χωρίς εγγυημένο αποτέλεσμα. Αν δεν έχει μέσα κάτι ζωής ή θανάτου δεν αξίζει συνήθως.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Image

Κρίμα!
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5490
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Όποιος θέλει να βάλει τα 11 και δεν τον αφήνει λόγω ασυμβατότητας, μπορεί με αυτό το tool.
https://github.com/AveYo/MediaCreationTool.bat
Επιλογή 11 και auto setup και το κάνει μέσα από τα windows.
Καλό είναι να πάρετε ένα backup του os, προτείνω το https://www.veeam.com/windows-endpoint- ... -free.html
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

patra1989 wrote:Όποιος θέλει να βάλει τα 11 και δεν τον αφήνει λόγω ασυμβατότητας, μπορεί με αυτό το tool.
https://github.com/AveYo/MediaCreationTool.bat
Επιλογή 11 και auto setup και το κάνει μέσα από τα windows.
Καλό είναι να πάρετε ένα backup του os, προτείνω το https://www.veeam.com/windows-endpoint- ... -free.html
Τα βαλες τα τρεξες? Να κανουμε την αλλαγή τώρα ή να το περιμένουμε λιγάκι?

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3610
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Τα έχω 1 μήνα περίπου σε desktop και laptop. Σαν reskin είναι, πραγματικά δεν βλέπεις διαφορές. Λίγο το network adapter μου κόλλαγε στην αρχή, πέρασα καινούριους drivers και όλα οκ. Με έχει βολέψει η εναλλαγή στα desktops από τα καινούρια features, και με ενοχλέι πολύ ότι για κάποια βασικά πράγματα πρέπει να κάνεις ένα επιπλέον κλικ στο right click menu.

Προσοχή σε όσους έχουν gigabyte motherboards υπάρχει ένα bug με την ενεργοποίηση του safeboot, θέλει συγκεκριμένα βήματα γιατί αλλιώς σταματάει να βλέπει την κάρτα γραφικών. Δείτε κανένα guide πριν το κάνετε.
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5490
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Εγω δεν εκανα κανενα safeboot ουτε tpm 2, ουτε η cpu μου υποστηρίζεται, τα παρακαμπτει ολα το script. Διαφορες δεν ειδα, εβαλα και το startallback γιατι το δεξι κλικ ειναι αθλιο στα 11

Sent from my Pixel using Tapatalk

User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3610
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Αντιστέκομαι στο να το βάλω το startallback γιατί προσπαθώ να καταλάβω τι διάολο σκέφτονται όλοι αυτοί οι UI engineers και καταλήξανε σ αυτές τις αλλαγές και στο δεξί κλικ και στο search bar. Άκρη δεν έχω βγάλει :P
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17748
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Μια φορά είδα win11 και μόλις είδα το δεξί κλικ έφριξα. Φαντάσου να κάνεις υποστήριξη σε κάποιον που δεν ξέρει ή σε κάποιον που έχει βάλει 11αρια και να του λες να κάνει αντιγραφή και να σου λέει δεν υπάρχει. Τι να του πεις εκεί, πάτα τις 2 σελιδουλες; Το έχεις χάσει το παιχνίδι από τα αποδυτήρια.

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλω να πάρω να μια 27αρα οθόνη. Η κύρια χρήση της θα είναι για δουλειά αλλά θέλω να την πετάω και στο xbox για gaming.

Να δοκιμάσω να πάω σε VA panel έναντι IPS(και λόγω κόστους αλλά και τα μαύρα στο gaming) ή θα με κουράζει στα μάτια κατά την δουλειά που είναι πολλές φορές σε λευκό φόντο (excel κτλ)??

Να πω ότι δουλεύω με οθόνες IPS οπότε φοβάμαι μήπως μου κάτσει στο μάτι το VA.
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”