programmata gary

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όπως σου είπα παραπάνω, καλύτερα να τα έχεις τα πράγματα λίγο απλωμένα. Δεν μπορώ να σου αποδείξω αυτό που λέω (ούτε και στον εαυτό μου), αλλά από πλευράς διαίσθησης θα ένιωθα πιο άνετα.

Πχ αν βάλεις σε μια μέρα 3 tactical training, αυτή η ημέρα θα έχει συνολικό fitness training =0. Οπότε αναγκαστικά θα γεμίσεις με fitness training κάποια άλλη μέρα, το οποίο μπορεί να δημιουργήσει παραπάνω τραυματισμούς.
Οπότε καλύτερα να είσαι σίγουρος και να τα έχεις απλωμένα.
User avatar
Bampa Bumpa Diop
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Sun Jan 26, 2003 12:00 am
Location: Huddersfield UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nai, katalavenw ti enois... Ki egw tin idia aisthisi exw... Apla eixa mia idea, i opoia vevea den xerw an mporei na efarmostei... Vazontas sthn arxh ths evdomadas tis pio xekourastes proponiseis (an isxuei vevea oti pektes kourazonte ligotero i xekourazontai pio efkola analoga me to eidos ths proponisis) kai xwris na iperfortwseis tis teleftees, isws na mporoun oi pektes na epanelthoun sto 100% pio grigora ap' oti an einai ola mirasmena...

Elpizw na mhn ta mperdepsa poli.... :roll: :roll:
Huddersfield Town: We are coming...
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαταλαβαίνω τι λες, αλλά συγκεκριμένη απάντηση δεν έχω. Έχω μερικές σκέψεις στο θέμα, αλλά μάλλον θα σε μπερδέψω αν τις διατυπώσω.

Πρακτικά, ας το θέσω ως εξής: Αν θεωρήσεις ότι οι παίκτες χριεάζονται παραπάνω ξεκούραση, χρησιμοποίησε την επιλογή "Rest the day after the match" ή άφησε τελείως κενή τη μέρα μετά το ματς (πχ Δευτέρα στην Ελλάδα).
myle
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 505
Joined: Sun Apr 24, 2005 9:25 pm
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στα προγραμματα προπόνησης Gary είναι κενή η Κυριακή για τις ομάδες που προπονούνται την Κυριακή. Αφού λοιπόν επιλέγουμε "Training on Match Day"-->Off τότε οι παίκτες έτσι και αλλιώς δεν ξεκουράζονται την Κυριακή; Αν λοιπόν δεν προπονούνται την ημέρα του αγώνα καθόλου γιατί λοιπόν δεν αντιγράφουμε το πρόγραμμα του Σαββάτου την Κυριακή έτσι ώστε αν έχουμε έναν αγώνα το Σάββατο να υπάρχει το χάσιμο της μιας ημέρας που αλλιώς θα συνέβαινε; Είναι πολύ πιθανό το ερωτημά μου να είναι τελείως άτοπο. Όμως απαντήστε μου, αν δεν σας πειράζει φυσκά, γιατί είμαι πολύ περίεργος.
User avatar
Bampa Bumpa Diop
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Sun Jan 26, 2003 12:00 am
Location: Huddersfield UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Egw proswpika to efarmozw afto pou les... :wink:
Huddersfield Town: We are coming...
User avatar
kostasd
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χρησιμοποιώ το Garry απο το cm03-04 με πολύ καλά αποτελέσματα σε διάφορες ομάδες.Παρ'ολα αυτά έχω 1-2 απορίες-προβλήματα:

Όταν παίζω με πολύ μικρές ομάδες 3η κατηγορία Ισπανίας,ή Αγγλίας συνήθως το ρόστερ είναι μικρό και οι παίχτες παίζουν σε όλα τα παιχνίδια.Επίσης οι physio είναι λίγοι και δύσκολα μπορώ να πάρω άλλους.Αποτέλεσμα στο τελευταίο τρίτο της περιόδου να έχω πάρα πολλούς τραυματισμούς (μόλις που βγάζω 16άδα).Το θέμα είναι ότι το πρόγραμμα φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά και δεν θέλω να το αλλάξω...

Μπορώ να αλλάξω το πρόγραμμα προς το τέλος της χρονιάς με κάποιο default για λιγότερη καταπόνση των παιχτών?

Μπορώ να χρησιμοποιώ default πρόγραμμα προετοιμασίας (pre-season,-late-pre-season) και μετά να βάζω το garry ή θα είναι χειρότερα?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

myle και BBD,
το "Train on Match Day" αφορούσε τους 11 βασικούς. Οι υπόλοιποι προπονούνταν κανονικά τη μέρα του αγώνα, άσχετα με το αν είχες τικάρει την επιλογή ή όχι.

Έτσι, με το που είναι πχ η Κυριακή κενή, δίνεις ξεκούραση σε όλη την ομάδα κι όχι μόνο σε αυτούς που θα παίξουν στον αγώνα.


kostasd,
Αυτό που λες όντως συμβαίνει. Συμβαίνει ακόμα και με τα default schedules στο FM. Φυσικά όσο πιο βαρύ το πρόγραμμα, τόσο πιο πολλοί τραυματισμοί.
Δεν έχω να σου προτείνω κάτι άλλο για αυτό το πρόβλημα, εκτός του να βάλεις το default schedule προς το τέλος της χρονιάς ΚΑΙ να κρατήσεις την επιλογή την επιλογή "Rest the day after the match" ticked.΄

Δυτυχώς η preseason περίοδος δε φαίνεται να παίζει κάποιο ρόλο για τους τραυματισμούς (αν και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτό το τελευταίο, αφού δύσκολα τεστάρεται) .
User avatar
kostasd
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω πάντα "rest day after match" (καμιά φορά το κλείνω στην προετοιμασία λόγω φιλικών-είναι λάθος?-).

Στην προετοιμασία βάζω το gary gen k gary gk και στη συνέχεια βάζω τα gary att,def. Είναι καλύτερο το default pre-season?

Υπάρχει επιπλέον πρόβλημα για τραυματισμούς αν αλλάζω μέσα στην χρονιά πρόγραμμα και βάλω τα default?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κostasd,
1) Κράτα το "Rest after" ΚΑΙ στη Preseason.
2) Δεν είναι καλύτερο, αλλά δεδομένου ότι το Preseason είναι περιορισμένης διάρκειας, δεν κάνει καμιά σημαντική διαφορά, δυστυχώς.
3) Όχι.
User avatar
kostasd
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έγινε.Ευχαριστώ ρε coach!
gespi79
Indispensible
Indispensible
Posts: 1618
Joined: Tue Mar 09, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Pirkavlos FC
Location: Κορυδαλλος. κελι 32 (διπλα απτο 33) :D
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="ThrassosSevvas"]

Δυτυχώς η preseason περίοδος δε φαίνεται να παίζει κάποιο ρόλο για τους τραυματισμούς (αν και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτό το τελευταίο, αφού δύσκολα τεστάρεται) .[/quote]


Οντως η preseason ειναι πολυ μικρη περιοδος για να εχεις σημαντικη διαφορά
Βεβαια αμα δεν βαλεις καθολου preseason ειναι αλλο θεμα :shock:

------------------------------------------
τι καθομαι και λεω τετοιες ωρες ο παπα-Αρης
Σπαγγετι και ρυζακι, σκορπισαν παντου
καθε σπιτι μια γωνια, του καπαμαρου :P
myle
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 505
Joined: Sun Apr 24, 2005 9:25 pm
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πως ξέρει το παιχνίδι ποιοί θα είναι οι 11 βασικοί ενός αγώνα πριν καν παίξεις τον αγώνα; Δηλαδή επιλέγει τους "βασικούς" με βάσει τον προηγούμενο αγώνα;
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

myle, κορυφαία ερώτηση!
Τους επιλέγει το πρωί του αγώνα.

ΥΓ. Θα μπορούσες να είσαι Φυσικός. 8)
myle
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 505
Joined: Sun Apr 24, 2005 9:25 pm
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ελπίζω αυτό να μην το λες επειδή έγραψα λάθος το "βάσει" :victory:
Μπάμπης Χαλιός
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Fri May 06, 2005 8:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γειά σας παιδιά... Τι γίνεται;;;;

Thrasso μπορείς να πεις σε πόσο καιρό θα έχεις έτοιμο το garry 5;;;
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2005”