Προγραμματα προπονησης στο FM(full game)

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωχ, σόρρυ που δεν το είδα, Θέμο!

Το Αcceleration και βελτιώνεται με την προπόνηση, αλλά ελάχιστα (άντε να δεις +1 και συνήθως δε διατηρείται και για πολύ).
Όταν βέβαια κάποιος παίκτης είναι πολύ νέος, ενδέχεται να διατηρήσει τις βελτιώσεις αυτές (έχω δει και +2, αλλά ήταν 14άχρονος!).

Το Pace δε βελτιώνεται με την προπόνηση.

Για αυτά που βλέπεις με τον Πάντο δε φταίει η προπόνηση. Είναι η "διαμόρφωση" που κάνει η μηχανή όταν αρχίζεις νέο παιχνίδι. Κι όχι, δεν ελπίζεις να πάει το Acceleration του Πάντου εκεί που αξίζει με την προπόνηση...
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

thrasso, an sou pw to programma pou tous vazw mporeis na mou peis an einai kalo? :? :? :?: :?: :wink:
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορώ να ρίξω ιδέες. Αλλά άνοιξε νέο topic με το πρόγραμμά σου και μια περιγραφή του τι προσπαθείς να πετύχεις. Το πιθανότερο είναι ότι θα το κοιτάξω το Σ/Κ.
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

thrasso, έχω τον Παναθηναϊκό και χρησιμοποιώ το gary3.1 general για όλη την ομάδα εκτός από τους τερματοφύλακες που έχω δικό μου πρόγραμμα. Το πρόβλημα είναι πως με το gary οι παίκτες κουράζονται πολύ κατά την διάρκεια ενός αγώνα (80-%). Επίσης δεν τους επαναφέρει γρήγορα τη φυσική κατάσταση για τον επόμενο αγώνα.. Υπάρχει κάποιος τρόπος με το να αλλάξω κάποια δραστηριότητα στην προπόνηση για να μην κουράζονται τόσο και να επανέρχονται γρήγορα για τον επόμενο αγώνα? Επειδή είναι στη μέση και το champions leauge και 3 μέρες δεν φτάνουν για ξεκούραση.. :roll:

Ευχαριστώ
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="giannis-G13"]thrasso, έχω τον Παναθηναϊκό και χρησιμοποιώ το gary3.1 general για όλη την ομάδα εκτός από τους τερματοφύλακες που έχω δικό μου πρόγραμμα. Το πρόβλημα είναι πως με το gary οι παίκτες κουράζονται πολύ κατά την διάρκεια ενός αγώνα (80-%).[/quote]

Για αυτό δε φταίει η προπόνηση. Το πόσο κουράζονται οι παίκτες κατά τη διάρκεια του αγώνα εξαρτάται από τις οδηγίες τακτικής (φυσικά και από το Stamina). Πχ τα βελάκια και τα forward runs κουράζουν τους παίκτες.
Παρόλα αυτά, στο FM2005 όταν ένας παίκτης έχει condition πάνω από 70% (στο τέλος του ματς) είναι μια χαρά!

[quote] Επίσης δεν τους επαναφέρει γρήγορα τη φυσική κατάσταση για τον επόμενο αγώνα.. Υπάρχει κάποιος τρόπος με το να αλλάξω κάποια δραστηριότητα στην προπόνηση για να μην κουράζονται τόσο και να επανέρχονται γρήγορα για τον επόμενο αγώνα? Επειδή είναι στη μέση και το champions leauge και 3 μέρες δεν φτάνουν για ξεκούραση.. :roll:
[/quote]

Καταρχάς χρησιμοποιείς την επιλογή "Rest the day after the match"? Αν όχι, θα έπρεπε!

Από εκεί και πέρα, είναι λογικό οι παίκτες να "μαζεύουν κούραση" όταν παίζουν 2 φορές την εβδομάδα. Πρέπει κάποιες στιγμές να παίρνεις την απόφαση να ξεκουράσεις από τα ματς κάποιους παίκτες.
Το πόσο γρήγορα ξεκουράζονται ανάμεσα στα ματς εξαρτάται από την "αρχική κούραση" και από το Natural Fitness του παίκτη. Αν ένας παίκτες δεν έχει καλό NF τότε όντως υπάρχει πρόβλημα.

Κοίτα, μπορείς διώξεις το Closing Down της Δευτέρας και μπορείς επίσης να αντικαταστήσεις κάποιο (ή και τα δύο) 5_Large με 5_small.

Αν δε δεις διαφορά, τότε ξαναβάλε το αρχικό schedule και αναγκαστικά θα κάνεις πιο πολύ rotation στους παίκτες ή θα αλλάξεις λίγο τις τακτικές σου.

ΠΧ αν έχεις τον Γκονζάλες να κάνει forward runs, δε χρειάζεται να τα κάνει καθόλη τη διάρκεια του ματς. Ίσως μπορείς να τον βάλεις να τα κάνει μόνο για ένα ημίχρονο. Ή αν έχεις το Μουνχ να τρέχει όλη την αριστερή πλευρά για 90', είναι λογικό στο τέλος να είναι πτώμα...
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="ThrassosSevvas"][quote="giannis-G13"]thrasso, έχω τον Παναθηναϊκό και χρησιμοποιώ το gary3.1 general για όλη την ομάδα εκτός από τους τερματοφύλακες που έχω δικό μου πρόγραμμα. Το πρόβλημα είναι πως με το gary οι παίκτες κουράζονται πολύ κατά την διάρκεια ενός αγώνα (80-%).[/quote]

Για αυτό δε φταίει η προπόνηση. Το πόσο κουράζονται οι παίκτες κατά τη διάρκεια του αγώνα εξαρτάται από τις οδηγίες τακτικής (φυσικά και από το Stamina). Πχ τα βελάκια και τα forward runs κουράζουν τους παίκτες.
Παρόλα αυτά, στο FM2005 όταν ένας παίκτης έχει condition πάνω από 70% (στο τέλος του ματς) είναι μια χαρά!

[quote] Επίσης δεν τους επαναφέρει γρήγορα τη φυσική κατάσταση για τον επόμενο αγώνα.. Υπάρχει κάποιος τρόπος με το να αλλάξω κάποια δραστηριότητα στην προπόνηση για να μην κουράζονται τόσο και να επανέρχονται γρήγορα για τον επόμενο αγώνα? Επειδή είναι στη μέση και το champions leauge και 3 μέρες δεν φτάνουν για ξεκούραση.. :roll:
[/quote]

Καταρχάς χρησιμοποιείς την επιλογή "Rest the day after the match"? Αν όχι, θα έπρεπε!

Από εκεί και πέρα, είναι λογικό οι παίκτες να "μαζεύουν κούραση" όταν παίζουν 2 φορές την εβδομάδα. Πρέπει κάποιες στιγμές να παίρνεις την απόφαση να ξεκουράσεις από τα ματς κάποιους παίκτες.
Το πόσο γρήγορα ξεκουράζονται ανάμεσα στα ματς εξαρτάται από την "αρχική κούραση" και από το Natural Fitness του παίκτη. Αν ένας παίκτες δεν έχει καλό NF τότε όντως υπάρχει πρόβλημα.

Κοίτα, μπορείς διώξεις το Closing Down της Δευτέρας και μπορείς επίσης να αντικαταστήσεις κάποιο (ή και τα δύο) 5_Large με 5_small.

Αν δε δεις διαφορά, τότε ξαναβάλε το αρχικό schedule και αναγκαστικά θα κάνεις πιο πολύ rotation στους παίκτες ή θα αλλάξεις λίγο τις τακτικές σου.

ΠΧ αν έχεις τον Γκονζάλες να κάνει forward runs, δε χρειάζεται να τα κάνει καθόλη τη διάρκεια του ματς. Ίσως μπορείς να τον βάλεις να τα κάνει μόνο για ένα ημίχρονο. Ή αν έχεις το Μουνχ να τρέχει όλη την αριστερή πλευρά για 90', είναι λογικό στο τέλος να είναι πτώμα...[/quote]

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, θα δοκιμάσω και ελπίζω να πετύχουν!
Έχεις δίκιο για τα βελάκια, τα χρησιμοποιώ στην τακτική μου και φαίνεται αυτά τους κουράζουν! Τέλος, πάντα έχω το "rest the day after the match"!! :-D
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
dimosdial
Πρωταθλητής Προγνωστικών
Πρωταθλητής Προγνωστικών
Posts: 2990
Joined: Mon Apr 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θρασσο ηθελα να σε ρωτησω αν πρεπει να εχουμε τσεκαρισμενο στα options το ''responsible for training'' στον assistant manager.Το τσεκαρα και αμεσως μετα μου εβγαλε ολα τα προγραμματα Gary κτλ που ειχα και μου εβαλε τα δικα του δηλαδη τα default(First team κτλ)!!Απο οτι θυμαμαι στο cm δε συνεβαινε αυτο!

Επισης αμα δεν ειναι τσεκαρισμενο οι παικτς που τραυματιζονται θα μπαινουν rest οταν τραυματιζονται?Και τελος θα μπαινουν pre-season training αν το εχω επιλεξει??

Ευχαριστω.-
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Dimosdial, ό,τι γράφω εδώ μέσα έχει ως προϋπόθεση ότι εσύ είσαι υπεύθυνος για την προπόνηση κι όχι ο Assistant.

Όταν λοιπόν είσαι ΕΣΥ ο υπεύθυνος της προπόνησης, το Rest για τους τραυματισμένους μπαίνει αυτόματα*, καθώς και το preseason period και οι διακοπές αρχίζουν και τελειώνουν με βάση τις ημερομηνίες που επιλέγεις από το Manager Options.

*Όλα τα παραπάνω φαίνονται κι από το training screen. Πχ όταν μπει η preseason period (στην ημερομηνία που την έχεις επιλέξει), θα δεις στο "Assignments" ότι όλοι οι παίκτες γίνονται assigned αυτόματα στο preseason schedule. Αν δεν το δεις αυτό, τότε υπάρχει πρόβλημα και σε παρακαλώ να μου το αναφέρεις.

Μοναδική εξαίρεση η προπόνηση των τραυματιών παικτών, που σε κάποιες εκδόσεις δε φαίνεται ότι είναι σε "Rest", αλλά παρόλα αυτά όντως είναι σε Rest.
Στην έκδοση που παίχζω εγώ το έχουν διορθώσει αυτό το λάθος. Αν στην Out of the box έκδοση δεν το έχουν διορθώσει ακόμη, τότε σιγουρέψου ότι θα βάλεις το patch (αλλά το πρόβλημα είναι μόνο στο τι φαίνεται κι όχι στο τι γίνεται).

Αν κάτι δεν είναι κατανοητό, plz πες μου να το ξαναεξηγήσω.
dimosdial
Πρωταθλητής Προγνωστικών
Πρωταθλητής Προγνωστικών
Posts: 2990
Joined: Mon Apr 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ok Θρασσο thanx ολα κατανοητα.

Αλλα τοτε πρεπει να υπαρχει προβλημα με την preaseason training γιατι παροτι το τσεκαρω απο τα options παρατηρω οτι δε μπαινει στους παικτες που προπονουνται με το προγραμμα Gary!Τους εβαλα ολους στα default προγραμματα για δοκιμη και τοτε μπηκε η preseason!!!
Πρεπει δηλαδη να υπαρχει καποιο προβλημα με τα δημιουργημενα προγραμματα,εκτος και αν κανω καποιο λαθος.Αν μπορεις κοιταξε το! :wink:
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις δίκιο. Αυτό το πρόβλημα το έχουμε βρει από την εποχή του CM0304 και δεν έχει διορθωθεί ακόμη, ξέχασα να το αναφέρω στο προηγούμενο ποστ.

Αυτό είναι όντως bug και πρέπει να κάνεις τις αλλαγές manually, όταν χρησιμοποιείς imported (/created) προγράμματα.

Όπως είπα, κοιτώντας το Assignments screen μπορείς να βλέπεις αν λειτουργούν αυτά που έχεις ζητήσει να γίνουν, εκτός από την περίπτωση των τραυματιών παικτών.
xtapodias
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Mon May 05, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ola ok re thrasso alla se emena to rest gia tous travmatismenoue oxi mono den mpainei aftomata alla o coach leei oti den tha eprepe na kanei tetoia proponisi eno einai travmatias. Einai sigoura optiko m;ono to thema?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι και στο επομενο patch θα έχει διορθωθεί το "οπτικό" του θέματος, από ό,τι ξέρω.
User avatar
nikchris
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 390
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
Location: Αργυρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thrassos εχω φτιαξει ενα προγραμμα για First Team.Αυτο που μπορω να το ανεβασω να το δεις αν θελεις ή να το βαλω μεσα σε κανα post? Ειναι πολυ καλο με τα attributes των παιχτων και πιο σκληρο απο το GaryGeneral κ δεν εχω παρατηρησει παραπανω τραυματισμους.
Γιατι να βαλω τον ΑΧΡΗΣΤΟ Firefox ενω εχω τον πολυ καλο OPERA????
[url:1zkch1yo]http://www.opera.com[/url:1zkch1yo]
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άνοιξε νέο thread και βάλε το εκεί να το συζητήσουμε.
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Na sou kanw mia erwtisoula(please min me peraseis gia ilithio):Profanws oi omades merikes fores paizoun Savvato kai merikes Kyriaki.Protineis na allazoume koitontas apo to fixtures pote paizoume ana vdomada ta Gary H yparxei kanenas as poume pio "automatos tropos"?
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2005”