[CM4 03/04] Προπόνηση για κάθε θέση

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Thrasso , αν για παράδειγμα επιλέξω την άσκηση Crosses για τους Wingers και με δεδομένο οτι έχω ξεχωριστά schedule για την κάθε θεση, του επιθετικούς πρέπει να τους βάλω να κάνουν Heading ή και αυτούς Crosses.Σύμφωνα με την περιγραφή του Crosses θα πρέπει να επιλεξω και για αυτούς Crosses.
Αν υποθέσουμε οτι έχουμε ένα Schedule για την πρώτη ομάδα , στην άσκηση Crosses πχ οι αμυτνικοί ή οι τερματοφύλακες πέρνουν μέρος?
Επίσης στα Overloading(Attacking) Overloading(Defense) οι μέσοι πέρνουν μέρος?

Άλλαξα τον τίτλο για να γίνει πιο συγκεκριμένος.
Θράσσος
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]
Thrasso , αν για παράδειγμα επιλέξω την άσκηση Crosses για τους Wingers και με δεδομένο οτι έχω ξεχωριστά schedule για την κάθε θεση, του επιθετικούς πρέπει να τους βάλω να κάνουν Heading ή και αυτούς Crosses.Σύμφωνα με την περιγραφή του Crosses θα πρέπει να επιλεξω και για αυτούς Crosses.
[/quote]

Δεν έχει σχέση. Μπορεί οι μεν να προπονούνται με Crosses και οι δε με οτιδήποτε άλλο.
Δεν κάνει διαφορά στην ανάπτυξη των παικτών το τι κάνει ο άλλος την ίδια ώρα(δεδομένου ότι έχουμε αποφασίσει να χρησιμοποιήσουμε διαφορετικά προγράμματα).

[quote]
Αν υποθέσουμε οτι έχουμε ένα Schedule για την πρώτη ομάδα , στην άσκηση Crosses πχ οι αμυτνικοί ή οι τερματοφύλακες πέρνουν μέρος?
[/quote]

Ναι.

[quote]
Επίσης στα Overloading(Attacking) Overloading(Defense) οι μέσοι πέρνουν μέρος?
[/quote]

Ναι.

Όλοι οι outfield players βελτιώνουν τα ίδια χαρακτηριστικά από μια προπόνηση, ανεξάρτητα από τη θέση στην οποία αγωνίζονται.
Δηλαδή μην σκεφτείς ότι στο Crosses ο εξτρέμ θα βελτιώσει μόνο τη σέντρα του κι ο αμυντικός μόνο την κεφαλιά του. Όλοι θα βελιώσουν και τη σέντρα και την κεφαλιά και τα φάουλ και τα πέναλτι κλπ.

Η μόνη θέση για την οποία δε συμβαίνει αυτό είναι ο τερματοφύλακας. Αυτός βελτιώνει μόνο τα δικά του χαρακτηριστικά (όπως είναι φυσικό), δηλαδή αν προπονηθεί σε Crosses δε θα βελτιώσει τη σέντρα του, αλλά μόνο τα Handling, Reflexes κλπ.

Πες μου αν χρειάζεσαι οποιαδήποτε διευκρίνηση. ::wink:
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Thrasso , έβγαλα πολλά συμπεράσματα σχετικά με το Training, απο την δουλεία σου ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗ ΤΡΙΛΟΓΙΑ, πραγματικά τρομερή δουλειά , συγχαρητήρια......
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thank you, Diego. :P
User avatar
THANOS
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μπήκα χθες στο forum του cmfrenzy και στο tuitorial που έχουν αναγράφει πως η προπόνηση του ενός προγράμματος επηρρεάζει την προπόνηση του άλλου. Συγκεκριμένα έλεγε πως αν θέλεις να προπονηθούν οι τερματοφύλακες στο shot stopping πρέπει κάποιος να τους κάνει σουτ εκείνη την ώρα. Έχει και κάποια λογική... Μήπως αυτό είναι σωστό?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θάνο,

Όχι, φοβάμαι πως κάνουν λάθος. Απλά υποθέτουν κάτι που τους φαίνεται λογικό, αλλά δεν ισχύει στο παιχνίδι.

Τώρα θα μου πεις, γιατί να πιστέψεις εμένα κι όχι αυτούς?
Εδώ στο cmgreece για πολλούς μήνες κάναμε πολλή δουλειά και ερευνήσαμε το θέμα διεξοδικά.
Το κυριότερο μέρος της έρευνάς μας μπορείς να το βρεις στο CM Discussion forum στα αγγλικά, δηλαδή εδώ:
http://www.cmgreece.com/modules.php?nam ... forum&f=18

(τα τελευταία άρθρα, που εμπεριέχουν όλα τα συμπεράσματα για το πώς λειτουργεί η προπόνηση, είναι sticky threads).
Στα ελληνικά μπορείς να βρεις τα κυριότερα άρθρα μου στους CM Oδηγούς του σάιτ μας.

Έχω επίσης κι ένα thread στο Training forum της SI (η εταιρία που φτιάχνει το παιχνίδι) με την έρευνά μας (το όνομά μου εκεί είναι "Lyssien"), το οποίο έχει γίνει "sticky" από την ίδια την SI (που συνεπώς δε διαφωνεί με τα συμπεράσματά μου, αφού ήθελε να τα δουν όλοι).
Το thread εκεί λέγεται "What attributes are improved by each training session: The Article" και αυτήν τη στιγμή έχει πάνω από 1'500 posts (μιλάμε για δουλειά μηνών!!). Eδώ:
http://community.sigames.com/eve/ubb.x? ... f=01519717

Πολύ απλά μιλώντας, έχω τρέξει "Ηoliday Mode" πειράματα, έχοντας κάποια προπόνηση στους τερματοφύλακες και "Rest" στους υπόλοιπους. Οι τερματοφύλακες βελτιώνονται χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Δεν ανακαλύψαμε εμείς πρώτοι τα ".tat" files της προπόνησης, αλλά εμείς πρώτοι τα εξηγήσαμε. :8:
Post Reply

Return to “Προπόνηση CM”