Football Manager 2023 info

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2023
Post Reply
geovrettos
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 575
Joined: Sat Oct 06, 2007 3:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια και χαρά σε όλους!
θέλω να ξεκινήσω ενα νέο save με την Livorno η οποία πλέον παίζει δ ιταλίας. Θυμάστε μέχρι που έχει την Ιταλία το παιχνίδι κι αν δεν την έχει έχετε να προτείνετε κάποιο καλό πατσάκι να το περάσω?

ασφαλώς δεκτή κάθε πρόταση για παίχτη κλπ σε αυτές τις κατηγορίες που δεν εχω παίξει ποτέ....
User avatar
ianvou
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Fri May 01, 2020 6:42 pm
Football Manager της ομάδας: Racing club de France Paris
Αγαπημένη Ομάδα: FC Nantes
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

geovrettos wrote: Tue Nov 29, 2022 2:43 pm Γεια και χαρά σε όλους!
θέλω να ξεκινήσω ενα νέο save με την Livorno η οποία πλέον παίζει δ ιταλίας. Θυμάστε μέχρι που έχει την Ιταλία το παιχνίδι κι αν δεν την έχει έχετε να προτείνετε κάποιο καλό πατσάκι να το περάσω?

ασφαλώς δεκτή κάθε πρόταση για παίχτη κλπ σε αυτές τις κατηγορίες που δεν εχω παίξει ποτέ....
Φίλε μου αντίστοιχα με το forum εδώ υπάρχει το ιταλικό fmsusion.it εκεί μπες να το κατεβάσεις.
Προς το παρών έχουν βγάλει το πάτς Serie D και στην πορεία θα βγάλουν όπως κάθε χρόνο την έκδοση Prima Categoria (level7) είναι ακριβεστατο πατσακι και φυσικά google is your friend γιατί όλα είναι στα ιταλικα
User avatar
BuLLs3y3
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3015
Joined: Mon Jun 26, 2006 10:25 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Φιορεντινα Αρσεναλ
Status: Loading ...
Location: Αμπελοκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Ισχύει αυτό από το 2024 και μετά; Image
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Ναι !! Τέλειο δεν είναι ??? Δε θα ξαναβγαλουμε ομάδα στους 16 του τσου λου.μονο στο fm

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
BuLLs3y3
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3015
Joined: Mon Jun 26, 2006 10:25 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Φιορεντινα Αρσεναλ
Status: Loading ...
Location: Αμπελοκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Ποιους 16 ; Θα με βλέπω σε αυτό το φορμάτ 36ο και θα ξενερώνω
User avatar
komo44
Trialist
Trialist
Posts: 94
Joined: Wed Jan 28, 2009 12:10 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: Alessandro Del Pierooooooooo............
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση…ξεκίνησα με ένα φίλο μου διαδικτυακή χρόνια…στις ρυθμίσεις έβαλα να πατιεται το continue κάθε ένα λεπτό και τελικά είναι πολύ λίγο…μπορώ να το αλλάξω από κάπου;;;σε προηγούμενα μάνατζερ το έβρισκα…τώρα δεν βρίσκω από που γίνεται…ευχαριστώ..
User avatar
stratos79
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 640
Joined: Sat Oct 16, 2004 11:41 am
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικος και όχι μόνο!!!
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος-Α.Ο.Καβαλας
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Το Data packs για τα ερασιτεχνικά είναι στην 23.0.0 ενώ εγώ πάω να ξεκινήσω με την 23.2.0 (εχθές πήρα το παιχνίδι)
Να περιμένω το νέο ή να το προσθέσω κανονικά?

Upd: Όλα καλά δεν χρειάζεται κάτι, την δείχνει κανονικά!
Η Σιωπή είναι η πιο Τέλεια Εκφραση της Περιφρόνησης...
User avatar
stratos79
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 640
Joined: Sat Oct 16, 2004 11:41 am
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικος και όχι μόνο!!!
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος-Α.Ο.Καβαλας
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Καλημέρα σε όλους σας Κύριοι...!
Εγώ πάντως έως τώρα που τρέχω ένα save 3 μηνών δεν έχω δει καμία διαφορά με το προηγούμενο, εκτός από τις μουσικές των ευρωπαικών διοργανώσεων. Νομίζω αότι απλά αναβάθμισαν τις μεταγραφές σαν ένα απλό πάτσ και ελάχιστες μικροδιορθώσεις
Η Σιωπή είναι η πιο Τέλεια Εκφραση της Περιφρόνησης...
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1928
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Καλημέρα,

Παρατηρώ πως αρκετοί μπορούν και επιλέγουν να έχουν ενεργά όλα τα πρωταθλήματα και τους παιχτες. Μιλάμε για 200.000 παίχτες και βάλε.
Αναρωτιέμαι αν αυτο ειναι δυνατόν (αν το παιχνίδι τρέχει γρήγορα) και αν έχει να κάνει με το σύστημα που τρέχει κάποιος.
Πχ εγω με 80.000 παίχτες και ειμαι στο 1 αστέρι που σημαίνει οτι καθυστερεί το continue. Ωστοσο έχω 16αρα μνήμη, ssd δισκο σε 10άρια windows.
Από την εμπειρία σας, αν προχωρήσω σε αναβάθμιση επεξεργαστή, θα μπορώ να επιλέξω μεγαλυτερη βάση δεδομένων;
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 358
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Konstantinos84 wrote: Wed Dec 14, 2022 11:47 am Καλημέρα,

Παρατηρώ πως αρκετοί μπορούν και επιλέγουν να έχουν ενεργά όλα τα πρωταθλήματα και τους παιχτες. Μιλάμε για 200.000 παίχτες και βάλε.
Αναρωτιέμαι αν αυτο ειναι δυνατόν (αν το παιχνίδι τρέχει γρήγορα) και αν έχει να κάνει με το σύστημα που τρέχει κάποιος.
Πχ εγω με 80.000 παίχτες και ειμαι στο 1 αστέρι που σημαίνει οτι καθυστερεί το continue. Ωστοσο έχω 16αρα μνήμη, ssd δισκο σε 10άρια windows.
Από την εμπειρία σας, αν προχωρήσω σε αναβάθμιση επεξεργαστή, θα μπορώ να επιλέξω μεγαλυτερη βάση δεδομένων;
νομιζω οτι μετα την επιλογη 4-5 πρωταθληματων τα αστερακια πανε κατευθειαν 1 με 1,5 εγω εχω φορτωσει σχεδον ολα τα πρωταθληματα και πανω απο 400000 παιχτες και αυτο που βλεπω στις διακοπες που το τρεχω ειναι να καθηστερει ελαχιστα σε σχεση με καμια 10αρια πρωταθληματα που συνηθως φορτωνω
These users thanked the author Tsouninho for the post:
vavas457 (Tue Dec 20, 2022 2:10 pm)
Rating: 12.5%
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 358
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Οποιος ασχολητε με εθνικες και θελει ωραιο challenge ας κατεβασει αυτο εδω https://www.fmscout.com/a-fm23-world-na ... eague.html
Image
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1928
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Alexiswhomen wrote: Wed Dec 14, 2022 2:54 pm
Konstantinos84 wrote: Wed Dec 14, 2022 11:47 am Καλημέρα,

Παρατηρώ πως αρκετοί μπορούν και επιλέγουν να έχουν ενεργά όλα τα πρωταθλήματα και τους παιχτες. Μιλάμε για 200.000 παίχτες και βάλε.
Αναρωτιέμαι αν αυτο ειναι δυνατόν (αν το παιχνίδι τρέχει γρήγορα) και αν έχει να κάνει με το σύστημα που τρέχει κάποιος.
Πχ εγω με 80.000 παίχτες και ειμαι στο 1 αστέρι που σημαίνει οτι καθυστερεί το continue. Ωστοσο έχω 16αρα μνήμη, ssd δισκο σε 10άρια windows.
Από την εμπειρία σας, αν προχωρήσω σε αναβάθμιση επεξεργαστή, θα μπορώ να επιλέξω μεγαλυτερη βάση δεδομένων;
νομιζω οτι μετα την επιλογη 4-5 πρωταθληματων τα αστερακια πανε κατευθειαν 1 με 1,5 εγω εχω φορτωσει σχεδον ολα τα πρωταθληματα και πανω απο 400000 παιχτες και αυτο που βλεπω στις διακοπες που το τρεχω ειναι να καθηστερει ελαχιστα σε σχεση με καμια 10αρια πρωταθληματα που συνηθως φορτωνω
Δηλαδή ειτε 10 πρωταθλήματα, ειτε 20, δεν ειδες διαφορά? Καθυστερει το ίδιο?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Konstantinos84 wrote: Wed Dec 14, 2022 11:47 am Καλημέρα,

Παρατηρώ πως αρκετοί μπορούν και επιλέγουν να έχουν ενεργά όλα τα πρωταθλήματα και τους παιχτες. Μιλάμε για 200.000 παίχτες και βάλε.
Αναρωτιέμαι αν αυτο ειναι δυνατόν (αν το παιχνίδι τρέχει γρήγορα) και αν έχει να κάνει με το σύστημα που τρέχει κάποιος.
Πχ εγω με 80.000 παίχτες και ειμαι στο 1 αστέρι που σημαίνει οτι καθυστερεί το continue. Ωστοσο έχω 16αρα μνήμη, ssd δισκο σε 10άρια windows.
Από την εμπειρία σας, αν προχωρήσω σε αναβάθμιση επεξεργαστή, θα μπορώ να επιλέξω μεγαλυτερη βάση δεδομένων;
To πόσο γρήγορα τρέχει είναι καθαρά υποκειμενικό και βάση του τι έχει συνηθίσει ο καθένας.
Τα αστέρια μην τα κοιτάς, δεν παίζουν τόσο ρόλο. Συγκριτικά λάπτοπ και σταθερός μου βγάζουν τα ίδια αστέρια ενώ η διαφορά σε specs είναι μεγάλη. Εγώ αν βγάζει εναμίση αστέρι θεωρώ ότι πάει σφαίρα.

SSD και CPU είναι τα βασικότερα για την ταχύτητα στο fm. Το θέμα είναι αν μπορείς πχ να πάρεις επεξεργαστή ο οποίος να κάνει διαφορά με τον τωρινό σου που να ταιριάζει στην ήδη υπάρχουσα μητρική σου? Αλλίως πρέπει να αλλάζεις μητρική για παράδειγμα οπότε το κόστος είναι ακόμα μεγαλύτερο...
Ο ssd σου είναι sata ή nvme? Αν είναι sata αλλα η μητρική σου παίρνει nvme τότε με λίγα λεφτά (σε σχέση με υπόλοιπες πιθανές αναβαθμίσεις) θα δεις σοβαρή διαφορά.

Εγώ θα έλεγα ότι δεν έχει καν νόημα να έχεις 200.000 παίκτες φορτωμένους για το 99.9% των save που γίνονται.
Θα πρότεινα είτε να μην ασχοληθείς και απλά παίζε είτε να δοκιμάσεις ένα save με περισσότερους παίκτες και να δεις πως νιώθεις την ταχύτητα είτε άμα δεν βαριέσαι γράψε αναλυτικά τι έχει το pc σου μήπως υπάρχει κάτι πολύ προφανές που θα μπορούσε να βελτιώσει την ταχύτητα (και φυσικά να αξίζει το κόστος του)
These users thanked the author mojotzotzo for the post:
Konstantinos84 (Thu Dec 15, 2022 11:12 pm)
Rating: 12.5%
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1928
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

Ιδανικά θα ηθελα να φορτώνω περισσότερα πρωταθλήματα, αλλά παρατηρώ αρκετές καθυστερήσεις μετά τους 80.000 παίχτες. Συνηθως εκει μου βγάζει 1 αστέρι, απο 70.000 και κάτω έχω 1,5 με 2.

΄Έναν Intel Core i3-4330 CPU @ 3.50GHz έχω με16GB ram σε μητρική H81M-D2V. Ο δίσκος νομίζω sata ειναι.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Δεν παίρνει nvme σκληρό η μητρική. Ο επεξεργαστής αν και παλιός είναι καλός. Νομίζω ότι όταν θες απλά πάνε για καινούριο ή τέλος πάντων μια πολύ μεγάλη αναβάθμιση που θα ισοδυναμεί με καινούριο (τύπου μητρική+επεξεργαστή+nvme σκληρό και κρατάς ραμ, sata ssd κτλ που έχεις)
These users thanked the author mojotzotzo for the post:
Konstantinos84 (Fri Dec 16, 2022 12:51 am)
Rating: 12.5%
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”