Παναθηναϊκός: Η επιστροφή ενός κοιμώμενου γίγαντα

Βρείτε εδώ τα πάντα για τα streams μας στο twitch.tv!
"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Τέλος ο Μπόλονι από τον Παναθηναϊκό!


Image

Την λύση της συνεργασίας με τον Λάζλο Μπόλονι ανακοίνωσε ο Παναθηναϊκός μετά από μια σειρά κακών αποτελεσμάτων που έφεραν τους «Πράσινους» εκτός στόχων.

Η περίοδος 2020/21 ξεκίνησε με τον Ντάνι Πογιάτος στον πάγκο του «Τριφυλλιού», σε μια επιλογή που περιείχε αρκετό ρίσκο από την αρχή καθώς ο Ισπανός τεχνικός δεν είχε προπονήσει ξανά ανδρική ομάδα με μόνο επίτευγμα την κατάκτηση του Champions League νέων με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η απόφαση για την απομάκρυνση του Λάζλο Μπόλονι ήταν ειλημμένη και οι απανωτές ήττες από τον ΠΑΣ Γιάννινα σε πρωτάθλημα και κύπελλο, αλλά και η ήττα-σοκ 1-4 από τον Ολυμπιακό επέσπευσαν τις όποιες διαδικασίες.

Πλέον η διοίκηση του Παναθηναϊκού βρίσκεται στην αναζήτηση νέου τεχνικού. Σύμφωνα με πληροφορίες φαβορί για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας είναι Έλληνας προπονητής του οποίου το όνομα δεν έχει αποκαλυφθεί ακόμα και θα γίνει γνωστό τις επόμενες ημέρες.
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Η συνάντηση με τον πρόεδρο

Image
Οι φήμες έδιναν και έπαιρναν στα πηγαδάκια. Το όνομα του προπονητή που θα αναλάμβανε τον ιστορικό σύλλογο το ήξεραν ελάχιστοι με τις πληροφορίες να βγαίνουν με το σταγονόμετρο. Η μυστικότητα ήταν τέτοια που ακόμα και στα αθλητικά ραδιόφωνα τηρούνταν σιγήν ιχθύος.

Ημερολογιακά ήμασταν περί τα τέλη Ιουνίου. Σε μερικές ημέρες θα ξεκινούσαν οι Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις των ομάδων. Ψυχολογικά ήμουν έτοιμος για την συνάντηση αυτή. ΄Ήξερα με ποια ομάδα θα διαπραγματευόμουν και τι ιστορία κουβαλάει αυτός ο σύλλογος.

Ήταν 30 Ιουνίου και έξω έκανε αφόρητη ζέστη. Αφού ρούφηξα δύο τζούρες καφέ, μπήκα στο αυτοκίνητο και ξεκίνησα για τα γραφεία της ΠΑΕ Παναθηναϊκός. Αφού συνάντησα αρκετή κίνηση και μετά από μπόλικα μπινελίκια στον δρόμο έφτασα. Καθώς περνούσα το κατώφλι των γραφείων με διαπέρασε ένα ρίγος μπροστά στο ενδεχόμενο να αναλάβω την ομάδα που αγαπούσα από παιδάκι.

Μετά από ολιγόλεπτη αναμονή πέρασα μέσα. Εκεί με περίμενε μόνος o Γιάννης Αλαφούζος. Ύστερα από μια συζήτηση ίσα να σπάσει ο πάγος ξεκίνησαν οι διαπραγματεύσεις.

«Άκου. Με τον Λάζλο (Μπόλονι) είχαμε εκπονήσει ένα πλάνο για να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός στην Ευρώπη. Δυστυχώς δεν τα κατάφερε και αναγκαστήκαμε να τον απομακρύνουμε. Σε περίπτωση που αναλάβεις την ομάδα τι στόχους έχεις θέσει;», είπε ο πρόεδρος.

«Θέλω να ξαναβάλω τον Παναθηναϊκό στην ελίτ της Ευρώπης. Εκεί που ακόμα και τα μεγάλα θηρία τον αναγνώριζαν. Επιπλέον θέλω να σταματήσω την ξέφρενη πορεία των υπόλοιπων μεγάλων του πρωταθλήματος. Υπό δύο όρους όμως», είπα εγώ.

«Σε ακούω», ανέφερε ο πρόεδρος.

«Πρώτον θέλω σε συνεργασία με το προπονητικό επιτελείο να έχω τον απόλυτο έλεγχο. Από εσένα θέλω μόνο χρήμα. Και άσε εμένα να το κουμαντάρω και δεύτερον θέλω να αναλάβω την εθνική Ελλάδας. Ξέρω ότι δεν είσαι ο αρμόδιος αλλά εκτός του Παναθηναϊκού και η εθνική καταρρέει και θέλω να την επαναφέρω στον δρόμο των διακρίσεων». Αυτοί ήταν οι όροι που έθεσα στον Γιάννη Αλαφούζο.

«Μάλιστα. Πάμε τώρα και στους φετινούς στόχους. Φέτος θέλουμε η ομάδα να τερματίσει εντός των θέσεων που οδηγούν στην Ευρώπη. Πιστεύω πως το ρόστερ είναι ικανό για να το καταφέρει», τόνισε ο Γιάννης Αλαφούζος.

«Η ομάδα είναι ικανή να πετύχει πολλά περισσότερα», απαντώ.

Πέρασαν δύο ώρες συζητώντας τους στόχους της ομάδας. Αφού με ευχαρίστησε για την παρουσία μου, αποχώρησα. Μερικές μέρες αργότερα έρχεται mail το οποίο αναφέρει πως αποφάσισαν τόσο την πρόσληψη μου στον πάγκο του Παναθηναϊκού, αλλά και αυτόν της εθνικής Ελλάδας. Το ταξίδι ξεκινά!!!
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Η παρουσίαση του ρόστερ και η τακτική

Τερματοφύλακες

Image

Υπάρχει αρκετός ανταγωνισμός σε αυτήν την θέση και θα δυσκολευτώ αρκετά στο ποιος θα υπερασπιστεί την εστία για φέτος. Θα δοκιμαστούν και οι δύο κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας και όποιος από τους δύο τα πάει καλύτερα θα ξεκινήσει βασικός.


Αμυντικοί

Image

Είναι το κομμάτι που χρειαζόμαστε περισσότερο ενίσχυση εξαιτίας της τακτικής που θα χρησιμοποιήσουμε φέτος. Με τον προβιβασμό του Γιάννη Σιδερά στην πρώτη ομάδα μπορούμε να εξοικονομήσουμε μια μεταγραφή. Με λίγα λόγια χρειαζόμαστε ένα με δύο στόπερ, με δεδομένο του ότι ο Κουρμπέλης θα παίξει στην μεσαία γραμμή. Όσον αφορά τον Φακούντο Σάντσες δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να κουμπώσει στην τακτική αλλά θα γίνει κάθε προσπάθεια να μείνει.


Μέσοι

Image

Υπάρχει πληθώρα επιλογών εδώ και πράγματι είναι το κομμάτι στο οποίο είμαστε υπερπλήρεις. Ωστόσο υπάρχουν παραπάνω παίκτες απ'όσο χρειαζόμαστε στις πτέρυγες και ενδεχομένως να υπάρξουν αποχωρήσεις. Ούφε Μπέκ και Γένι Εμπαγκοτό είναι εκ των φαβορί για να αποτελέσουν παρελθόν. Σαν τρίτη επιλογή από τα δεξιά θα ανέβει από την Β' ομάδα ο Βαγιαννίδης. Η οικονομική ενίσχυση από τον πρόεδρο θα κρίνει αν θα παραμείνουν και οι δύο δανεικοί (Βιτάλ, Λούντκβιστ).


Επιθετικοί

Image

Πλην του Αϊτόρ ο οποίος λογίζεται για το αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής, είμαστε αρκετά πλήρεις τουλάχιστον για φέτος. Η τετράδα των φορ για την πρώτη χρονιά θα είναι Καρλίτος, Μακέντα, Παλάσιος, Ιωαννίδης. Με το πέρασμα του χρόνου είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι θα υπάρξει ενίσχυση και θα εξαρτηθεί από το που θα παίζουμε του χρόνου.




Τακτική


Image

Είναι η πρώτη φορά που θα παίξω με τρεις πίσω και μάλιστα επιθετικά αλλά θεωρώ πως είναι μια πολύ καλή επιλογή ειδικά με την τριάδα που θα είναι μπροστά.
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Η πρώτη προπόνηση

Image
Είμαστε στην καρδιά του καλοκαιριού. Όλοι επιζητούν μια ανάσα ξεκούρασης από τον φόρτο που υπήρξε όλη την χρονιά. Αλλά όχι για όλους. Έχουμε μπροστά μας σχεδόν δύο μήνες μέχρι το πρώτο επίσημο ματς και πρέπει να είμαστε όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένοι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Η ζέστη ήταν αφόρητη και ο ύπνος μου κάκιστος. Το ξυπνητήρι ήρθε να μου υπενθυμίσει πως ήταν η ώρα να σηκωθώ και να πάω στο Κορωπί. Σε δύο μέρες θα πετούσαμε για την Σερβία για το πρώτο φιλικό. Αφού έκανα τον κύκλο έφτασα στο Κορωπί και μπήκα στο προπονητικό κέντρο.

Τα πηγαδάκια ανάμεσα στους παίκτες καλά κρατούσαν...

Χ.Κ - Χρήστος Κονδύλης
Σ.Ρ - Σεργκέι Ρεμπρόφ (βοηθός)
Δ.Κ - Δημήτρης Κουρμπέλης
Κ - Καρλίτος
Ζ.Σ - Ζβονιμίρ Σάρλια


[Κ] - Ποιον λέτε να μας κουβαλήσουνε για νέο προπονητή;;;

[Ζ.Σ] - Ένας θεός ξέρει...μακάρι να μην μας πεθάνει στις προπονήσεις ακόμα δεν ήρθαμε από τις διακοπές μας...

[Δ.Κ] - Σιγά ρε συ, ούτε βδομάδα δεν πέρασε από όταν ήρθες από την Μύκονο στις διακοπές ο νους σου;; Έλεος!

[Ζ.Σ] Ίσως είναι το άγχος για το άγνωστο και το μυαλό μου πήγε άξαφνα στις διακοπές...

[Κ] - Ελπίζω ο νέος κόουτς να με αξιοποιήσει σωστά και να σκίσω τα αντίπαλα δίχτυα...τον Ολυμπιακό άχτι τον έχω.

[Δ.Κ] - Σταμάτα έρχεται...

[Χ.Κ] - Καλημέρα σας!

[Όλοι μαζί] - Καλημέρα!!!!!

[Χ.Κ] - Ονομάζομαι Χρήστος Κονδύλης και είμαι ο νέος σας προπονητής. Δεν θα σας απασχολήσω πολύ γιατί προτιμώ να μιλάω περισσότερο με πράξεις παρά με λόγια. Εδώ και μια δεκαετία η ομάδα βρίσκεται σε κρίση. Διασύρεται από ομάδες χωριά και έχει καταντήσει να αντιμετωπίζεται με οίκτο από τις ομάδες της επαρχίας. Θέλω να καταλάβετε καλά τι ιστορία κουβαλάει το σήμα που έχετε στις φανέλες σας. Ξέρω ότι όλα είναι στο πρόγραμμα, και η ήττα και η νίκη και η ισοπαλία. Αυτό που θέλω είναι να παλεύετε το κάθε ματς ότι αποτέλεσμα και να ρθει. Ακόμα κι αν χάσουμε τουλάχιστον να λέμε ότι παλέψαμε. Όσοι μείνετε τουλάχιστον εδώ να ξέρετε πως μακροπρόθεσμα έχουμε σκοπό να μπει ο Παναθηναϊκός στην ελίτ της Ευρώπης.

Όσον αφορά τους στόχους θα έχετε δει ότι μας έχουν για τέταρτους. Σκοπός μας είναι με οποιονδήποτε τρόπο να επιστρέψουμε στην Ευρώπη. Σε οποιαδήποτε διοργάνωση τερματίσουμε ψηλότερα από τις προβλέψεις θα είναι το καλύτερο για εμάς. Μπορείτε να πάτε για ζέσταμα.


[Σ.Ρ] - Ρε συ σαν πολύ απότομα δεν τους τα πες;;;

[Χ.Κ] - Καλύτερα να είναι στην τσίτα και να μασάνε και τα σίδερα παρά να χαβαλεδιάζουνε και να γελάνε οι άλλοι μεγάλοι με τα χάλια μας. Έξω από το γήπεδο ας κάνουν ότι θέλουν. Στην προπόνηση και στους αγώνες τους θέλω ταύρους εν υαλοπωλείω...

Δεν κατάλαβα πότε πέρασε η ώρα. Η έναρξη της προετοιμασίας πλησίαζε...
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Προετοιμασία
Image


Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με την εικόνα της ομάδας στα φιλικά και ιδιαίτερα στην επίθεση. Αυτός ήταν άλλωστε ο λόγος που έκλεισα δυνατά φιλικά προκειμένου να δω σε τι βαθμό ετοιμότητας βρίσκεται η ομάδα και ξαφνιάστηκα ευχάριστα. Ειδικά με την ευρεία νίκη κόντρα στην Ρόμα η οποία κατέβηκε με τους βασικούς (το ίδιο και εμείς) πράγμα το οποίο ξύπνησε μνήμες 2010. Ωστόσο αυτό που με προβληματίζει είναι ότι σε όλα τα παιχνίδια έχουμε δεχτεί γκολ αλλά σημασία για εμένα έχει το αποτέλεσμα. Το καλό της όλης υπόθεσης ήταν ότι παίξαμε ωραίο ποδόσφαιρο που δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Ευχάριστη έκπληξη ήταν ο Βαγιαννίδης ο οποίος είχε καλά τρεξίματα, ωστόσο πρέπει να δουλέψει λίγο το ένας με έναν. Αν βελτιωθεί σε αυτό το κομμάτι θεωρώ ότι θα δώσει γκολ από την θέση του.


Μεταγραφές



Ramon-Pascal Lundqvist


Image

H οψιόν αγοράς ήταν σε σχετικά καλό επίπεδο \για τα δεδομένα της ομάδας και θα ενσωματωθεί μόνιμα στο τέλος της φετινής σεζόν. Αν δεν μονιμοποιηθεί ο Βιτάλ (δύσκολο λόγω ρήτρας) θα είναι το βασικό δεκάρι από την επόμενη χρονιά (2022/23). Φέτος θα είναι νούμερο 2 πίσω από τον Βραζιλιάνο μέσο.



Κώστας Τριανταφυλλόπουλος


Image

Γνωστός από το πέρασμα του στον Παναθηναϊκό την περίοδο 2012-2016 αλλά και δοκιμασμένη λύση από παλαιότερα FM. Αποτελεί μέρος του rotation και θα είναι μια πολύ καλή λύση στην άμυνα τα επόμενα χρόνια. Το μόνο κακό είναι ότι είναι λίγο αργούτσικος αλλά το ότι δεν θα διστάσει να βάλει τα πόδια του στην φωτιά (Bravery 18, Aggression 17) θεωρώ ότι θα το καλύψει.


Μάριος Οικονόμου

Image

Έχει παίξει στο παρελθόν στην ΑΕΚ και μέχρι πρότινος στην Κοπεγχάγη. Είναι ένας παίκτης με διττό ρόλο και πιστεύω ότι θα κάνει πολύ καλά την δουλειά του. Για να επαναπατριστεί χρειάστηκε η Κοπεγχάγη να γίνει πλουσιότερη κατά 850.000 ευρώ. Θα φοράει την φανέλα με το τριφύλλι για τα επόμενα δύο χρόνια. Ο ρόλος του στο ρόστερ θα είναι ίδιος με του Τριανταφυλλόπουλου. Συμπληρωματικός...


Απομένουν έντεκα μέρες μέχρι την πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ. Η ομάδα είναι σε υψηλό βαθμό ετοιμότητας. Εκτός αυτού έρχονται και τα πρώτα παιχνίδια της εθνικής Ελλάδας για τα προκριματικά του Μουντιάλ που θα γίνει τον προσεχή χειμώνα στα γήπεδα του Κατάρ. Stay tuned...
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου (Ευρώπη) (3η+4η αγωνιστική)

Disclaimer: Στο save έχει ήδη παιχτεί η 1η αγωνιστική (vs AEK) αλλά τα ματς του πρωταθλήματος θα πάνε πακέτο μαζί με αυτά που θα παιχτούν τον Σεπτέμβριο γιατί ήταν το μόνο ματς που παίχτηκε Αύγουστο...

Ο Αύγουστος πέρασε, οι ομάδες μπαλώνουν τις τελευταίες τρύπες μεταγραφικά στην αγορά των ελεύθερων και πλέον ήρθε η ώρα να σηκώσουμε μανίκια σε επίπεδο εθνικών ομάδων. Εμείς θα ξεκινήσουμε το μαγικό ταξίδι με τα χρώματα της εθνικής Ελλάδας, η οποία μας χάρισε έναν Ευρωπαϊκό τίτλο και στόχος μας είναι να πάρουμε και τον πρώτο παγκόσμιο. Δύσκολο με την ποιότητα που υπάρχει στις άλλες ομάδες αλλά όχι ακατόρθωτο. In-Game έχουν ήδη παιχτεί προτού αναλάβω οι δύο πρώτες αγωνιστικές με Γεωργία και Σουηδία όπου μετρήσαμε 1 νίκη (Γεωργία 1-0) και 1 ήττα (Σουηδία 0-2). Σε αυτό το πόστ θα δούμε τις αναμετρήσεις κόντρα σε Κόσοβο και Ισπανία. Προτού προχωρήσουμε στο κυρίως πιάτο, πάμε να δούμε ποιοι είναι οι 23 «εκλεκτοί» που πήρα μαζί μου...

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (27,Μπενφίκα)
Σωκράτης Διούδης (28,Παναθηναϊκός)
Αλέξανδρος Πασχαλάκης (32,ΠΑΟΚ)


ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ

Κώστας Μανωλάς (30,Νάπολι)
Ντίνος Μαυροπάνος (23,Στουτγκάρδη,δανεικός από Άρσεναλ)
Στράτος Σβάρνας (23,ΑΕΚ)
Γιώργος Τζαβέλλας (33,ΑΕΚ)
Μάριος Οικονόμου (28,Παναθηναϊκός)
Παντελής Χατζηδιάκος (24,Άλκμααρ)
Κώστας Τσιμίκας (25,Λίβερπουλ)
Δημήτρης Γιαννούλης (25,Νόριτς)

ΜΕΣΟΙ

Δημήτρης Κουρμπέλης (27,Παναθηναϊκός)
Ανδρέας Σάμαρης (32,Ελεύθερος)*
Ανδρέας Μπουχαλάκης (28,Ολυμπιακός)
Κάρλος Ζέκα (32,Κοπενγχάγη)
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος (19,Παναθηναϊκός)
Γιώργος Μασούρας (27,Ολυμπιακός)
Δημήτρης Λημνιός (23,Τβέντε,δανεικός από Κολωνία)
Τάσος Μπακασέτας (28,Τραμπζονσπόρ)
Δημήτρης Πέλκας (27,Φενέρμπαχτσε)


ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ

Χρήστος Τζόλης (19,Νόριτς)
Τάσος Δουβίκας (22,Ουτρέχτη)
Ταξιάρχης Φούντας (25,Ραπίντ Βιέννης)
Βαγγέλης Παυλίδης (22,Άλκμααρ)

*Ο Ανδρέας Σάμαρης κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Δημήτρη Κουρμπέλη γιατί ο μέσος του Παναθηναϊκού τραυματίστηκε μετά το ματς με το Κόσοβο και θα μείνει εκτός δράσης για περίπου δέκα μέρες.


3η Αγωνιστική: vs Κόσοβο
Image Μπήκαμε από την αρχή με επιθετικές διαθέσεις και την πρώτη στημένη φάση που καταλογίστηκε υπέρ μας την εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Γιώργος Τζαβέλλας ο οποίος έβαλε με κεφαλιά το πρώτο γκολ στο πρώτο μου παιχνίδι ως προπονητής της εθνικής Ελλάδας. Στην συνέχεια πιέσαμε για ένα δεύτερο γκολ. Ωστόσο το επιθετικό δίδυμο δεν είχε την ίδια άποψη. Η εικόνα άλλαξε με την είσοδο του Δουβίκα ο οποίος είχε αρκετά τετ-α-τετ. Κόντρα στην ροή του αγώνα ο Μουρίκι εκμεταλλεύτηκε μια ολιγωρία της Ελληνικής άμυνας και έφερε το ματς στα ίσια. Η αντίδραση μας ήταν άμεση και με σουτ-φωτοβολίδα του Ζέκα στο 84 πήραμε το τρίποντο και μείναμε ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης...

Ελλάδα (3-4-3): Βλαχοδήμος,Μαυροπάνος,Τζαβέλλας,Μανωλάς,Τσιμίκας,Κουρμπέλης (63'Μπουχαλάκης),Ζέκα,Λημνιός(67'Μασούρας),Μπακασέτας,Φούντας(72'Δουβίκας),Τζόλης

Κόσοβο (4-5-1): Μούριτς, Πακαράντα(77' Χαλίτι), Κουρτουλούς, Ραχμάνι, Βοϊβόντα (85' Χαντεργκιονάι), Ρασίτσα, Μπερίσα, Ντομγκιόνι (72' Σαντίκου), Σάλα (79' Λοσάι),Καστράτι (67' Τσελίνα), Μουρίκι


4η Αγωνιστική: vs Ισπανία
Image Οι Ισπανοί αιφνιδιάστηκαν που μπήκαμε στο παιχνίδι με φουλ επίθεση. Χάρη στο πρεσάρισμα που κάναμε στα εξτρεμ του τους και τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο που έπιασε τα άπιαστα κρατήσαμε το μηδέν πίσω. Ο μοιραίος όμως ήταν ο Μαυροπάνος ο οποίος στην προσπάθεια του να ανακόψει την επίθεση της Ισπανίας ανέτρεψε τον Ουαρθάμπαλ και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο ακραίος επιθετικός της Σοσιεδάδ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας και άνοιξε το σκορ. Το γκολ δεν μας πτόησε και συνεχίσαμε την πίεση. Πέσαμε όμως πάνω σε έναν Ουνάι Σιμόν ο οποίος ήταν κέρβερος στην εστία. Όλα έδειχναν ότι θα χάναμε έδαφος στην βαθμολογία, αλλά στο 90+1' ο Μπακασέτας έβγαλε μπαλιά-αλφαδιά στον Τζόλη ο οποίος σούταρε στην κίνηση και έστειλε τον Σιμόν για βρούβες και την Ελλάδα στον 7ο ουρανό...πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι στον στόχο μας αν θέλουμε να λάμψουμε δια της παρουσίας μας στο Κατάρ...

Ισπανία (4-3-3): Ουνάι Σιμόν,Γκαγιά (78' Ζόρντι Άλμπα),Λαπόρτε,Τόρες,Αθπιλικουέτα (72' Χεσούς Νάβας), Μπουσκέτς (78' Ρόντρι), Γιορέντε,Κόκε (67' Σολέρ), Ουαρθάμπαλ (72' Μοράτα), Φατί, Μορένο

Ελλάδα (3-4-3): Βλαχοδήμος, Μανωλάς,Τζαβέλλας (45' Οικονόμου), Μαυροπάνος,Τσιμίκας (45+3' Γιαννούλης),Μπουχαλάκης,Ζέκα (45' Αλεξανδρόπουλος),Λημνιός (63' Μασούρας), Μπακασέτας, Δουβίκας, Φούντας (72' Τζόλης)


Βαθμολογία

Image
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Αύγουστος-Σεπτέμβριος


28/8/2021

1η Αγωνιστική: vs AEK (ΟΑΚΑ)


Image


Εντελώς πλασματικό το 2-2 καθώς και τα δύο γκολ της «Ένωσης» ήρθαν από αμυντικά λάθη της ομάδας μας. Εξαιρετική αντίδραση μετά το 2-0 με δύο τέρματα σε καίρια σημεία του αγώνα. Αν είχαμε αξιοποιήσει λίγο περισσότερο τις ευκαιρίες που μας δόθηκαν στο Β' μέρος θα είχαμε φύγει ανετότατα με το διπλό.

ΑΕΚ (4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι (77' Μπακάκης), Τζαβέλλας, Βράνιες, Μισελέν, Λε Ταλέκ (70' Σιμόες), Γαλανόπουλος (70' Γέβτιτς), Τσούμπερ, Μάνταλος (77' Τανκοβιτς), Άμραμπατ (72' Κέκο), Ανσαριφάρντ

Παναθηναϊκός (3-4-3): Διούδης, Σάρλια, Σένκελφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ (45+3' Αϊτόρ), Αλεξανδρόπουλος (82' Ρούμπεν Πέρεθ), Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Λούντκβιστ, Μακέντα (58' Ιωαννίδης), Καρλίτος



11/9/2021

2η Αγωνιστική: vs ΠΑΣ Γιάννινα («Απόστολος Νικολαΐδης»)


Image


Παίξαμε κυριαρχικό ποδόσφαιρο από το πρώτο λεπτό μέχρι και το τελευταίο και η ομάδα δεν μας απογοήτευσε. Εξαιρετικός ήταν ο Γιάννης Μπουζούκης ο οποίος έκανε δύο τα γκολ του Παναθηναϊκού με ένα αριστουργηματικό τελείωμα. Πολύ καλή εμφάνιση και από τα εξτρέμ μας και ειδικά τον Γιώργο Βαγιαννίδη. Φαίνεται πως έχει ξαναβρεί την χαμένη του φόρμα από τότε που έφυγε και πήγε στην Ίντερ και χαίρομαι ιδιαίτερα για το restart του.

Παναθηναϊκος (3-4-3): Διούδης, Βέλεθ, Σένκελφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Κουρμπέλης (72' Λούντκβιστ), Χατζηγιοβάνης (72' Βαγιαννίδης), Μπουζούκης, Καρλίτος, Μακέντα

ΠΑΣ Γιάννινα (4-4-2): Λοντίγκιν, Πίρσμαν (82' Σαβανέ), Ποτουρίδης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Γκαρντάφσκι (82' Μέντες), Ντομίνγκεζ, Σιόντης (78' Καραχάλιος), Μπρένερ (72' Τριάδης), Σνάιντερ (82' Μιλιντσεάνου), Κόντε


18/9/2021

3η Αγωνιστική: vs Αστέρας Τρίπολης («Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»)



Image

Τι κι αν φιλοδωρήσαμε τον Αστέρα Τρίπολης με πέντε γκολ; Ο Μπαράλες το βιολί του! Και στα 34 του βομβαρδίζει ανελέητα τα αντίπαλα δίχτυα. Όχι ότι έχω παράπονο από το πως παίξαμε αλλά μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το μικρό χρονικό διάστημα που πέτυχε το χατ-τρικ ο Αργεντινός. Πιο πολύ πόλο θυμίζει το σκορ παρά ποδόσφαιρο αλλά αυτό που κρατάω στο τέλος της ημέρας είναι το τρίποντο...

Αστέρας Τρίπολης (4-2-3-1): Παπαδόπουλος, Τασουλής, Καστάνιο (66' Βαλιέντε), Αρόγιο, Καρμόνα, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Ριέρα (57' Σίτο), Γκόμεζ (63' Καπίγια), Ρεγκίς (57' Τιλίκα), Μπαράλες

Παναθηναϊκός (3-4-3): Διούδης, Τριαντάφυλλόπουλος, Σένκελφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (20' Βαγιαννίδης), Βιγιαφάνες, Καρλίτος, Μακέντα



25/9/2021


4η Αγωνιστική: vs ΟΦΗ («Θεόδωρος Βαρδινογιάννης)

Image


Έγινε της κίτρινης κάρτας το ανάγνωσμα αλλά το διπλό παραμένει διπλό. Αν και μπήκαμε λιγάκι μουδιασμένα στο πρώτο τέταρτο του ματς μετά το 1-0 βρήκαμε ρυθμό και φτάσαμε πανεύκολα σε άλλη μια νίκη η οποία μας κρατά σταθερά ψηλά στην τριάδα. Ντεμπούτο για τον Μάριο Οικονόμου, άνοιξε λογαριασμό ο Ιωαννίδης.

ΟΦΗ (4-3-3): Επασί, Καλντερόν, Διαμαντής, Πασαλίδης (78' Βάις), Βούρος (81' Γιαννούλης), Μεγιάδο, Γκαγιέχος, Ντε Γκούζμαν, Λάμπρου (63' Ντουρμισάι), Τοράλ (78' Καμάου), Φαν Ντούινεν (αποβολή 52')


Παναθηναϊκός (3-4-3): Μπρινιόλι, Τριανταφυλλόπουλος, Σένκελφέλντ (45+3' Οικονόμου), Βέλεθ, Χουάνκαρ (65' Παλάσιος), Αλεξανδρόπουλος, Κουρμπέλης (81' Λούντκβιστ), Βαγιαννίδης, Βιγιαφάνες (65' Βιτάλ), Καρλίτος, Μακέντα (81' Ιωαννιδης)




Βαθμολογία

Image
Post Reply

Return to “Twitch & Ιστορίες”