Λα-Πόρτα, Τσιγάρα και Κασκόλ

Βρείτε εδώ τα πάντα για τα streams μας στο twitch.tv!
"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
Sir Alekos
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Nov 19, 2021 10:19 am
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πριν μιλήσουμε για το οτιδήποτε σχετικά με το save, έχω την ανάγκη να μοιραστώ μερικά προσωπικά πράγματα μαζί σας ώστε να μπορείτε να με κατανοήσετε καλύτερα στην σειρά των άρθρων που θα ακολουθήσουν.

Ασχολούμαι πολλά χρόνια με το football manager (ναι δεν είναι παιχνίδι για να πεις παίζω οπότε καταλαβαίνετε για το τι θα ακολουθήσει). Για την ακρίβεια είναι τόσα τα χρόνια και οι αναμνήσεις πλέον στο μυαλό μου που δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς τι είχα κάνει στα save μου την πρώτη φορά που το έπιασα στα χέρια μου αλλά μπορώ να περιγράψω εύκολα ότι θυμάμαι το πόσο τέλεια ταίριαζε μεγαλώνοντας να το συνοδεύεις με μια (ή πολλές) κούπες καφέ και με την απόλυτη ησυχία τριγύρω σου κάθε φορά που άνοιγε το pc (ναι, άνοιγμα υπολογιστή κάποτε = football manager).

Θα ξεκινήσουμε λίγο πιο ρομαντικά (ίου) την ιστορία μας και θα αλλάξουμε λίγο (πραγματικά λίγο) τα γεγονότα για μια πιο όμορφη ροή: Μακρινό 2006 (πως περνάνε τα χρόνια γαμώ την τρέλα μου), ένας 13 χρόνος πιτσιρικάς παίζει όλη μέρα pro και σκοράρει το ένα γκολ πίσω από το άλλο σε βαθμό που έχει απαγορεύσει πλέον στον εαυτό του τους πανηγυρισμούς εκτός κι αν το γκολ μπει με ανάποδο ψαλίδι, φάουλ, κόρνερ ή απ' το κέντρο. Ξαφνικά ό κατά 5 χρόνια μεγαλύτερος ξάδερφος του μπαίνει στο δωμάτιο του να τον χαιρετήσει.
- Ξάδερφε φεύγω, πάω φοιτητής όπως ξέρεις και πέρασα να σου αφήσω μερικά παλιά παιχνίδια που δεν θα τα πάρω μαζί (Tekken, gta, tomb raider κουτουλουπού, κουτουλουπού). Κράτησε τα εσύ να παίζεις κι αν θέλω πάλι κάποιο θα στο πω.
- Ωωω ευχαριστώ! Αυτό τι είναι?
- LMA Manager
- Και πως παίζεται?
- Να δεν κινείς εσύ τους παίκτες αλλά κάνεις όλα τ' άλλα.
- Ποια άλλα? (Πόσα γέλια ανά καιρούς με αυτή την ατάκα)
- Μεταγραφές, προπονήσεις, φτιάχνεις το στάδιο κουτουλουπού κουτουλουπού.
- Χαχα Ξάδερφε δεν τα αφήνεις αυτά να παίξουμε κανένα pro πριν φύγεις?
- Μπαα δεν πολύ παίζω pro τελευταία έχω κολλήσει με το football manager και μου αρέσει πιο πολύ.
- Τεσπα, ευχαριστώ και πάλι!
- Τα λέμε ξάδερφε και μην ξεχνάς να φτιάχνεις το μαλλί τζάμι όπως σου έχω δείξει. Τυχερέ θα δεις και Θρύλο σήμερα εγώ θα ταξιδεύω εκείνη την ώρα. Θα τα πούμε πάλι όταν ξανά έρθω.

"Τι βλακεία να είναι αυτό το LMA" είπα όταν έφυγε. Ας βάλουμε να παίξουμε να το δούμε...

Μετά από λίγες μέρες τηλεφώνημα στον ξάδερφο:
- Έλα ξάδερφε, πως το είπες αυτό που παίζεις.
- Football Manager...
- Από που το πήρες να το πάρω κι εγώ?
- Μην το πάρεις τώρα, βγαίνει το καινούργιο σε λίγο καιρό. Θα σου δώσω εγώ αυτό που έχω όταν πάρω το καινούργιο, θα είναι περσινές ομάδες αλλά δεν θα σε πειράζει εσένα για αρχή και μετά το παίρνεις το καινούργιο. Μην χαλάσεις λεφτά και μετά δεν σ'αρέσει, θα με σκοτώσει η θεία...
Και κάπου εκεί αγαπητοί μου φίλοι ξεκίνησαν όλα...
Εκείνα τα χρόνια δεν καταλάβαινα και πολύ τι έκανα, πολλά πράγματα δεν είχαν νόημα και πολλά πράγματα από εμπειρίες άλλων έμοιαζαν ακατόρθωτα αλλά το μικρόβιο είδε κολλήσει.
Μετά από 4-5 χρόνια ήρθε η δική μου σειρά να περάσω φοιτητής με το καινούργιο λάπτοπ in the house και το football manager 2010 ήδη εγκατεστημένο. Ακολούθησε μια εντεκαετία με ανεκτίμητες στιγμές, συγκινήσεις, άπειρες ώρες, φίλους, κάψιμο μυαλού, νίκες ήττες και ισοπαλίες, ανατροπές (που είμαι σίγουρος πλέον πως αυτή η λέξη βγήκε απ' το αν έχετε το Θεό σας για ποδοσφαιριστές!). Δεν μπορώ να πω ότι έπαιζα αδιάκοπα και κάθε τίτλο που κυκλοφορούσε τον έπαιρνα στην κατοχή μου από την πρώτη στιγμή αλλά μπορώ να πω όταν αυτή η άρχιζε και με έπιανε το συναίσθημα (ξέρετε πιο λέω, αυτό το γαμημένο συναίσθημα που σε κάνει να θέλεις να ποτίσεις λουλούδια και να τα βλέπεις με inner peace να μεγαλώνουν, ενώ δεν έχεις λουλούδια γιατί δεν έχεις κήπο) μετραγα τις ώρες λεπτό προς λεπτό μέχρι να πάω σπίτι και να δω αυτό το interface, να ασχοληθώ με αυτό το ευχάριστα αρρωστημένο δημιούργημα που λέγεται football manager.

Σήμερα, και σχεδόν στα 30 μου χρόνια είμαι στην ευχάριστη θέση να έχω δημιουργήσει την δική μου οικογένεια. Για να το έχεις αυτό πρέπει να έχεις οίκο και ένα γένος κάτω από σένα και ναι διάλοε είναι κορίτσι! Αυτό σημαίνει πως υπάρχουν μειωμένες πιθανότητες μεγαλώνοντας να ακούγεται από το δωμάτιο της "Δώσε τη πάσα στον ελεύθερο παίκτη και μην σουτάρεις από πού να ναι μην σε διαγράψω κι απ' το editor βρε τσοπάνη!". Και ναι αυτό είναι ένα ευχάριστο γεγονός για ανθρώπους σαν και μένα που ψάχνουν αυτό το inner peace διότι αν ήταν αγόρι θα έπρεπε σαν σωστός πατέρας να μπουκάρω στο δωμάτιο του επιβλητικά και να του πω "Και μην τολμήσεις να ξανά αντιμιλήσεις στον γιο μου γιατί θα σε στείλουμε στην κάπα μέχρι να είσαι πιο unhappy κι από emo, παιδάκι εεε παιδάκι". Ήρθε λοιπόν ο καιρός που νιώθω πάλι αυτό το συναίσθημα, ο χρόνος προφανώς και είναι περιορισμένος αλλά η δίψα για μια ακόμη καριέρα μεγάλη. Δεν θα σας κρύψω πως έχω ήδη ζαχαρωσει το καινούργιο fm και θέλω να το ζήσω για ακόμα μια φορά, για ακόμα ένα χειμώνα μαζί με μια κούπα καφέ. Μαζί με την τρίχρονη πλέον κόρη μου να μου λέει "Μπαμπά τι κάνεις εκεί? Πάρε με αγκαλιά να κάτσω κι εγώ να δω!" και εγώ να της απαντάω "Φυσικά αγάπη μου!" Και την γυναίκα μου να μουρμουράει από πίσω "Τις έκανες τις δουλειές που είχες για σήμερα?" Κι εγώ να της λέω "Φυσικά (και όχι όλες) αγάπη μου!"

Τι λέτε λοιπόν αγαπητοί μου φίλοι θέλετε να ζήσουμε μαζί αυτή την περιπέτεια???
(και όχι να πείτε εγώ θα συνεχίσω 8) )
Last edited by Sir Alekos on Fri Nov 19, 2021 5:23 pm, edited 1 time in total.
Σερ Αλέκος -stavrwsh
User avatar
Sir Alekos
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Nov 19, 2021 10:19 am
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξέρω ότι πολλοί θα μου πείτε "Μα καλά τι challenge περιμένεις να έχει το save σου επιλέγοντας Μπαρτσελόνα? Αργά ή γρήγορα θα πάρεις ένα τσουλού και θα έχεις 11/11 πουλεν να οργώνουν το γήπεδο." Όμως δεν είναι αυτός ο στόχος μας φίλοι μου. Προσωπικά και μετά από πολλά χρόνια ενασχόλησης και εμπειρίας με το football manager ποτέ δεν είχα νιώσει πάλι την πίεση της δυσκολίας και την ωριμότητα του να πετύχει το save μου όσο τώρα. Ούτε όταν έπαιρνα τσουλού με την αγαπημένη μου Ελληνική ομάδα σε κάθε σχεδόν έκδοση του παιχνιδιού, ούτε όταν από άνεργος έβγαζα ομάδες στα ευρωπαϊκά σαλόνια, ούτε όταν κατακτούσα το 2ο Euro της ιστορίας με την Εθνική μας κι ακόμα κι ούτε όταν έπαιρνα ομάδα από τα πιο χαμηλά στρώματα την Αγγλίας και περνούσαν ατελείωτες χρονιές μέχρι να καταφέρω να την ανεβάσω στα ψηλότερα πρωταθλήματα. Αυτό ίσως γιατί ποτέ δεν έχω πάρει στα σοβαρά την ιδέα να αναλάβω ένα ήδη μεγάλο club όπως είναι η Μπαρτσελόνα. Όσο και να την στήριζα οπαδικά με ξένιζε τόσο πολύ η ιδέα να την έχω σε κάποιο save μου που με έκανε μέσα στο παιχνίδι να την αντιπαθώ. Ναι κύριοι αυτή είναι η φύση του football manager να φτάνεις στο σημείο μερικές φορές να αντιπαθείς αυτό που στην πραγματικότητα υποστηρίζεις.

Ξέρετε τι με εξιταρει σε αυτό το club? Ότι είναι τόσο καλά στοχευμένες οι αρχές της φιλοσοφίας του που αν τις απλώσεις σε ένα μεγάλο χρονικό σύνολο είναι αδύνατον να μην συνυπάρξουν ξανά 6-7 μονάδες επί χόρτου που να τις πρεσβεύουν στο 100%. Και αναφέρθηκα μόνο σε ποδοσφαιριστές, αν βάλεις μέσα προπονητές, παράγοντες και staff που προκύπτουν από την ίδια φιλοσοφία, το αποτέλεσμα σε αριθμούς αμιγώς ομοϊδεατών ταυτόχρονα σε ένα σύλλογο τρομάζει. Αυτή την συγκυρία είμαστε πολύ τυχεροί όσοι είχαμε την ευκαιρία να την παρακολουθήσουμε πριν μια και βάλε δεκαετία •ασχέτως οπαδικών συναισθημάτων.

Πάμε τώρα σε αυτά που προσωπικά θεωρώ challenge αλλά και στους προσωπικούς μου στόχους σε αυτό το save.
Αν υπάρχει ένα τρωτό σημείο πάνω σε αυτές τις αρχές φιλοσοφίας που αναφέραμε παραπάνω είναι το απρόβλεπτο του ανθρώπινου παράγοντα. Για να καταφέρει ένας τόσο πειθαρχημένος ως προς τις αρχές του σύλλογος να φτάσει σε τόσο δυσμενή οικονομικά αλλά και αγωνιστικά θέση αρκεί να βρεθεί κάποιος που έχει τα κλειδιά για μία πενταετία και να ξεκινήσει να κάνει την πιο αριστοτεχνική κακοδιαχείριση που δεν μπορεί να σκεφτεί ούτε το σκηνοθετικό δίδυμο στο φινάλε του Game of Thrones. Αυτό στο μυαλό του πιο ελάχιστα ενασχολουμενου με τον αθλητισμό Καταλανού φιλάθλου (υπάρχει άραγε κάτι τέτοιο?) φαντάζει δύσκολο διότι σου λέει εμείς τον πρόεδρο τον ψηφίζουμε κύριε, δεν μας αγοράζει απλά ένας random Άραβας (όλοι πλούσιοι είναι), ούτε μια επενδυτική εταιρεία που "Ντεν μιλάει ελλήνικως", Αμερικάνων δηλαδή. "Κλείσε θα σε πάρω εγώ Καταλανέ! Εμείς περάσαμε από Πασοκ στην Παγώνη και το φυσάμε μα δεν κρυώνει!". Κάπως έτσι λοιπόν ξεκινάμε το save μας με (κάθεστε?) 1.12 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΕΟΣ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ!!! (Ναι το "Αν έχουμε το Θεό μας δηλαδή" θα είναι μονάδα μέτρησης σε πολλά πράγματα σε αυτό save).

Σε τι συνεπάγεται αυτό???? Στο ότι " Αν δεν πουλήσουμε δεν αγοράζουμε και πάλι ψυχούλα θα πηγαίνουν στο μπάτζετ μεταγραφών" μου λέει ο Λαπορτα στο κινητό και τον ρωτώ: " Αν πάρουμε τηλ τον Μέντες, τον Μίνο και τον Ενροτό?" "ΚΛΕΙΣΕ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΕΓΩ!"
Δηλαδή άκυρο καλοί μου φίλοι, κοινώς Λα - Πόρτα που λένε και στα ισπανικά...

"Και τι θα κάνουμε? Πως θα ζήσουμε? Ποιος θα ποτίζει το γρασίδι?" Μου λέει ο πιστός μου συνεργάτης που του έχω απαγορεύσει να μου μιλάει για πάνω από 5 λεπτά την ημέρα για οποιαδήποτε θέμα επειδή θεωρώ ότι ρίχνει το ποδοσφαιρικό IQ της Καταλονίας.

Του λέω "Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος" και συνεχίζω να διαβάζω ήρεμος την φυλλάδα του Ημερίσιου Προφήτη στα γραφεία την ομάδος μπας και μάθω κανένα μαγικό για να ανατρέψουμε αυτή την κατάσταση ενώ εκείνος με κοιτάζει με αυτό το ηλίθιο απλανές βλέμμα γιατί νόμιζε πως του μίλησα ισπανικά και δεν έβγαζε νόημα αυτό που του είπα.

Πάμε τώρα στο πρόβλημα. Αν κάτι σιχαινόμουν στα παλιότερα μου save είναι να έχουμε έστω και 100 χιλαρικάκια δάνειο. Δεν με πειράζει να μην έχουμε λεφτά γιατί μέσα από την σκληρή δουλειά θα κάνουμε λεφτά διότι ο σωστός προπονητής πρέπει να κατέχει την τέχνη του φτιάχνω κάτι από το τίποτα αλλά όταν όμως τα λεφτά που βγάζουμε πάνε σε γσμησιάτικα άλλων τότε ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ! It's not fucking fair (που είναι ότι πιο βαρύ έχω ακούσει από Λονδρέζο Τζέντλεμαν οπαδό πίσω από τον πάγκο να λέει στον διαιτητή, αν έχουμε το Θεό μας δηλαδή). Οπότε λοιπόν για εμένα το μεγαλύτερο challenge αυτού του save είναι να καταπνίγω τον ψυχαναγακσμό μου μασώντας τσίχλες νικοτίνης την ώρα του αγώνα, συμπεριφερόμενος πως δεν τρέχει το παραμικρό προβληματάκι στους ισολογισμούς του κλαμπ είναι όλα στην πένα κι ότι "ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ" ΓΜΤΧΜ!!!!!

Πάμε τώρα στα πιο χειροπιαστά: Όχι μόνο έχουμε ένα σύνολο αντιπαθέστατων και μη επαγγελματιών ποδοσφαιριστών που δεν θέλουμε να του βλέπουμε ντυμένους Μπλαουγκράνα αλλά δεν μπορούμε καν να τους πουλήσουμε που και να το κάνουμε θα είναι τέτοια η τιμή που με δυσκολία θα κρατιούνται τα ασφυκτικά γελάκια της άλλης πλευράς στο ήσυχο δωμάτιο την ώρα των υπογραφών (ΤΣΟΛΟ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΡΕ ΣΤΗΠΟΥ!) κι ας μην είμαι εκεί να τους βλέπω εκείνη την ώρα.
Οπότε τι θα κάνουμε καλοί μου φίλοι? Η απάντηση είναι ότι θα μάθουμε να ζούμε και με αυτό! Και η μεγαλύτερη απάντηση είναι πιστή στις αρχές φιλοσοφίας που κατέχει αυτή η ομάδα. ΛΑ ΜΑΣΙΑ! Μέχρι να πεθάνουμε ή μέχρι να έρθει η Τρόικα, θα δείξει...

Κομμάτι Τακτικής Προσέγγισης: " Αγαπητοί συνάδελφοι γεια σας, όπως γνωρίζετε εγώ είμαι ο νέος προπονητής της ομάδας και θέλω τρία βασικά πράγματα στο γραφείο μου, ησυχία, καφέ και να μην μου κάνετε σεμηναριακού επιπέδου προσεγγίσεις για διορθώσεις κάνω στην τακτική ή την προπόνηση εάν δεν σας το ζητήσω. Για την ώρα συνεχίστε την δουλειά σας σαν να μην υπάρχω και απολαύστε τον μισθό σας όσο ακόμα τον παίρνουμε στην ώρα μας. Επίσης όποιον ζητάω στο γραφείο μου να παρευρίσκεται εντός δέκα λεπτών κι αν δεν είναι στο προπονητικό κέντρο να έρχεται εντός μιας ώρας, ευχαριστώ και γειά σας!

Θέλω χρόνο να σκεφτώ αγαπητοί μου φίλοι, να αναλύσω δεδομένα, να βγάλω προπονήσεις, τακτικές, οικονομικά, ψυχολογικά να να να.... Γι'αυτό και το continue στο save θα πηγαίνει αργά, πολύ αργά, όσο αργά χρειάζεται για να είμαστε σίγουροι ότι έγιναν όλα όσα έπρεπε να γίνουν μέσα στην μέρα σωστά και μεθοδικά. Με ένα δις και βάλε χρέος να είστε σίγουροι πως κάθε μέρα που περνάει αν υπήρχε έστω και να ξόρκι από τον Ημερήσιο Προφήτη να σε μαθαίνει να την φέρεις πίσω, εδώ θα έκανε ριμπάουντ και θα εμφάνιζε ακόμα ένα ενοχλητικό "Βάλε μια γύρο απ' όλα και κάτι παραπάνω". ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΠΩ ΘΕΣ? ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠ'ΟΛΑ ΜΕΣΑ Η ΠΙΤΑ ΡΕ ΣΤΗΠΟΥ! Αν έχουμε τον Θεό μας δηλαδή...
Και για να πάμε στο κομμάτι της τακτικής... Τίκι Τάκα μέχρι να ακούνε οι παίκτες τα δευτερόλεπτα στον δείκτη και να σκέφτονται αυτόματα πόση ώρα έχουν ακόμα ελεύθερη πριν έρθουν για προπόνηση. Να γίνουν επαγγελματίες δηλαδή.

Και για δύο τελευταία επειδή δεν θέλω να σας κουράσω άλλο αγαπητοί μου φίλοι που σέβομαι πάρα πολύ το κάθε λεπτό που έχετε διαβάσει αυτό το κείμενο.

Κομμάτι προπονήσεων: Όλα δικά μου, τίποτα στην τύχη. Από ομαδικές προπονήσεις μέχρι ατομικές προπονήσεις και όταν λέω ατομικές θα βάλουμε κάτω όλα όσα χρειάζεται ο κάθε παίκτης να μάθει να κάνει στον αγωνιστικό χώρο (ακόμα κι αν είναι στην Μασιά, ακόμα κι αν δεν προορίζεται για πρώτη ομάδα γιατί δεν ξες ποτέ) ώστε να βγαίνει το πλάνο της τακτικής πιο τέλειο κι απ' το φινίρισμα στο κεφάλι του Γκουαρδιόλα.

Κομμάτι μεταγραφών: Εδώ όπως καταλαβαίνετε κι από τα παρελκόμενα γελάμε! Ότι κι αν γίνει θα κινήσω Γη και ουρανό (και σας το υπόσχομαι αυτό) να προβάρει τα Μπλαουγκράνα ένα όνομα:

Yeremi Pino (αξιολάτρευτος διαβολάκος)

Οι υπόλοιποι που έχω στο μυαλό μου, αν και όποτε...

*Στην εντεκάδα με το πέρασμα του χρόνου θα πρέπει να βρίσκονται τουλάχιστον 7-8 Ισπανοί κι αν είναι δυνατόν (που προβλέπεται για υποχρεωτικόν ελέω οικονομικών) προερχόμενοι από την Μασία...

Στα προηγούμενα δύο άρθρα σας ανέλυσα λίγο εμένα, λίγο το πρότζεκτ και λίγο τι θα δείτε σε αυτή την ροή. Επειδή όμως εδώ είμαστε για το football manager δεν σας κρατάω άλλο, ξεκινάμε το ταξίδι μας...
Σερ Αλέκος -stavrwsh
User avatar
Sir Alekos
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Nov 19, 2021 10:19 am
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαρακτήρες:

Λαπόρτα ή Λα-Πόρτα: Καλομποτοξαρισμένος τζοβενομεσήλικας που όλοι τον θαυμάζουν αλλά κανείς δεν ξέρει τι λαμογιές έχει κάνει εκτός από πλέον τον Sir Alex και ίσως άλλους δύο τρεις. Τρελός για την ομάδα και λίγο τρελάκιας γενικά. Κάνει πολλα αψυχολογητα πράγματα και είναι η ψυχή της παρέας. Γενικά είναι μια πανούργα κουφάλα.

Σερ Άλεξ: Πρώην ένδοξο wonderkid που αν δεν του είχαν κόψει την μπάλα ίσως έκανε πολλά. Τα εκατομμύρια που έβγαζε έχει καταφέρει και τα έχει φάει σχεδόν όλα, σε γυναίκες, αμάξια και μεγάλη ζωή. Πλέον έχει σοβαρευτεί και έχει μια γυναίκα και μια κόρη που είναι τα πάντα για αυτόν. Δυστυχώς όμως οι αμαρτίες του παρελθόντος τον κυνηγούν καθώς χρωστάει τρελά λεφτά σε τοκογλύφους. Η γυναίκα του δεν ξέρει και νομίζει πως έχουν να φάνε και τα δισέγγονα τους. Ο Sir Alex όμως έχει κρατήσει στην άκρη μόνο για να έχει η κόρη του στο μέλλον να ζήσει άνετα αλλά για να ζει αυτός και η γυναίκα του μεγάλη ακόμα ζωή επαναδανιζεται από τοκογλύφους για να νομίζει εκείνη ότι έχουνε πολλά λεφτά. Δεν είχε ιδέα πως θα βγει απ' όλο αυτό σώος και το έχει ρήξει εδώ και μερικά χρόνια στην προπονητική.

‌Χοσέ Λoς Πούλος: Φιλότιμος βοηθός του Σερ Άλεξ στην Μπαρτσελόνα που τον έχει σώσει από άπειρες καταστάσεις χωρίς ο εκείνος να το έχει αντιληφθεί. Στην πραγματικότητα είναι η μετεμψύχωση του Κρόιφ που ήρθε αγανακτισμένος από τον παράδεισο να σώσει την Μπαρτσελόνα έτσι όπως την έχουνε κάνει όλοι σαν τα μούτρα τους. Ο Σερ Άλεξ τον θεωρεί εντελώς ηλίθιο και τον κράζει σε κάθε ώρα και στιγμή όμως τον θέλει δίπλα του για να φαίνεται αυτός ο πιο έξυπνος στο δωμάτιο.
Last edited by Sir Alekos on Fri Nov 19, 2021 5:27 pm, edited 1 time in total.
Σερ Αλέκος -stavrwsh
User avatar
Sir Alekos
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Nov 19, 2021 10:19 am
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

15 Ιουνίου 2021 (Σήμερα)

Βρίσκομαι στη μαγικό Mont Saint - Michel της Γαλλίας με την οικογένεια και απολαμβάνουμε πανέμορφο τοπίο με θαυμασμό λίγες ώρες ακόμα πριν συνεχίσουμε το tour μας στην όμορφη Γαλλία. Ξαφνικά νιώθω την ανάγκη για κατούρημα και ψάχνω να βρω την πλησιέστερη τουαλέτα. Δυστυχώς λόγω του προβλήματος υγείας μου έχω σταματήσει πρόωρα το ποδόσφαιρο και τη λαμπρή καριέρα που ονειρευόμουν την εδώ μετατρέψει σε σεμηναρια προπονητικής. Μέχρι στιγμής κάτι ψιλά από δω κάτι από εκεί αλλά δύσκολα παίρνω καλές δουλειές λόγω του νεαρού της ηλικίας μου. Καθώς βγαίνω από την τουαλέτα και πάω να πλύνω τα χέρια μου βλέπω στον διπλανό νιπτήρα έναν καλοπεριποιημένο τζοβενομεσήλικα να σάζει την γραβάτα του ενώ με κοιτά από τον καθρέφτη.

Σερ Άλεξ: Λα-Πόρτα?? (Κι ακούγεται εκείνη την στιγμή ο δυνατός κτύπος από την πόρτα της τουαλέτας που κλείνει.)
Λαπόρτα: Aleeeex, τι χαρά που σε βλέπω!
Σερ Άλεξ Πρόεδρε! Εγώ να δεις! (Πόσα μποτοξ βαράει η κουφάλα σκέφτομαι)
Λαπόρτα: Δυστυχώς η τύχη δεν σε άφησε να συνεχίσεις την καριέρα σου στην ομάδα μας αλλά κοίτα πως τα φέρνει η ζωή να συναντηθούμε εδώ τυχαία...
Σερ Άλεξ: Πρόεδρε, τι συγκινήσεις, τι στιγμές έχουμε περάσει. Πόσο λυπάμαι που βλέπω έτσι την ομάδα, τι θα γίνει με τον Κούμαν? Δεν τραβάει η ομάδα δεν τον βλέπεις?
Λαπόρτα: Aleeexx, σταμάτα το κήρυγμα σε μένα. Ο Κούμαν είναι ήδη παρελθόν. Ήρθα εδώ για να βρω τον επόμενο.
Σερ Άλεξ: Προπονητή από την Γαλλία θα φέρεις ρε πρόεδρε? Τι έχει σκαρφιστεί πάλι το πανούργο μυαλό σου?
Λαπόρτα: Aleeexxx, Aleeexx δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Εσένα θέλω για προπονητή βρε! Το φτιαξα έτσι να φαίνεται ότι θα συναντιομασταν τυχαία να γράφουν οι εφημερίδες μετά από χρόνια "Αν δεν είχε γίνει αυτή η τυχαία συνάντηση στις τουαλέτες τους Σαν Μικέλ τον Ιούνιο του 2021, δεν θα είχε αλλάξει ποτέ το κλίμα της Μπαρτσελόνα.
Σερ Άλεξ Τι είναι αυτά που λες ρε πρόεδρε? Ποιο κλίμα ποια Μπαρτσελόνα? Εγώ δεν έχω προπονήσει καλά καλά τρεις K19 και θες να με πάρεις για προπονητή στη Μασία?
Λαπόρτα: Ποια Μασία βρε Alex μου, κοίτα λίγο τον εαυτό σου στον καθρέφτη, δες το μεγαλείο που σε περιμένει. Θέλω να γίνεις ο νέος προπονητής της Μπαρτσελόνα. Της κανονικής Μπαρτσελόνα!
Σερ Άλεξ Πρόεδρε τρελάθηκες? Τόσοι προπονητές υπάρχουν? Εμένα βρήκες? Πώς σου ήρθε?
Λαπόρτα: Δυστυχώς Alex δεν μου ήρθε. Όπου κι αν πήγα έφαγα πόρτα. Τα οικονομικά μας είναι τόσο χάλια που δεν μας επιτρέπουν κάτι παραπάνω από σένα. Λοιπόν έχω μαζί και το συμβόλαιο. Θα πάρεις ένα ωραίο σπίτι στο βράχο να βλέπει θάλασσα όλα πληρωμένα. Το εξοχικό μου είναι εξάλλου αλλά δεν έχω χρόνο να πηγαίνω. Άντε να σου έρχομαι κανα τριήμερο το καλοκαίρι. Αλλά από λεφτά μην περιμένεις πολλά. Να τόσα είναι....
Σερ Άλεξ Πρόεδρε στάσου γιατί ζαλίζομαι. Τι δεν είναι πολλά? Έχω νομίζεις κι άλλα στην άκρη? Μου τα φάγανε οι γιατροί και οι τσίχλες νικοτίνης. Ίσα για να μεγαλώσει άνετα το παιδί και να έχει αύριο ένα σπίτι έχω αφήσει στην άκρη. Πρόεδρε υπογράφω. (Τι σκατά κάνω???)
Λαπόρτα: Τι ευτυχία! Μετακομίζετε άμεσα στην Βαρκελώνη, έχουμε πολύ δουλειά! A tout a l'heure.
Σερ Άλεξ Γεια σου Πρόεδρε, θα μιλήσουμε σύντομα!
Είπε και κοίταξε τον εαυτό του στον καθρέφτη.

"Φιλαράκι, μόλις έκανες την τύχη σου. Η μοναδική ευκαιρία να μαζέψεις κανα λεφτο και να μην καταλάβει η γυναίκα ότι τα εκατομμύρια που λες ότι είχες μαζέψει τα έχεις κάνει φτερά και πούπουλα. Τώρα όσο αφορά την προπονητική πρέπει να από την αρχή να το παίξεις σε όλους ως ο νέος Γκουαρδιόλα κι ο Θεός βοηθός!"

25 Ιουνίου 2021 Βίλα στη Μεταδεπέρα λίγο παραπέρα από τη Βαρκελώνη

Έχουν μπει και οι τελευταίες κούτες στο καινούργιο σπίτι. Η υπόλοιπη οικογένεια έχει αρχίσει από κι ακονίζει πιθαμή προς πιθαμή αυτό το πανέμορφο οικόπεδο. Αραχτός στον καναπέ με βλέμμα κολλημένο στο πακέτο με τα τσιγάρα που απαγορεύεται ρητά να καπνίσω.

"Από οπαδός της, παίκτης της και τώρα προπονητής της. Πώς τα φέρνει η ζωή? Πρέπει να κάτσω και να σκεφτώ τι θα πω στην παρουσίαση αύριο. Κανείς δεν πρέπει να μάθει για την σχεδόν χρεοκοπία μου και τους τοκογλύφους."
Last edited by Sir Alekos on Fri Nov 19, 2021 5:31 pm, edited 2 times in total.
Σερ Αλέκος -stavrwsh
User avatar
Sir Alekos
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Nov 19, 2021 10:19 am
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν σας αρέσει μέχρι στιγμής κάντε μου κανένα comment. Επίσης πείτε μου πως ανεβάζουμε φωτογραφίες μέσα στο άρθρο γιατί δεν έχω ιδέα. :D
Σερ Αλέκος -stavrwsh
Post Reply

Return to “Twitch & Ιστορίες”