Μισθοδοσία τεχνικού επιτελείου και budget scouting

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2021!
Post Reply
TAKESHY KUROSAWA
Trialist
Trialist
Posts: 50
Joined: Thu Jan 22, 2009 12:01 am
Football Manager της ομάδας: Grasshoper FM(09)
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK-Tottenham-Lazio-OM-HSV
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος, να αυξήσω το μισθό των γυμναστών και των scout που έχω στην όμαδα.
Μου δόθηκαν 22εκ για μεταγραφές και 22+ για συμβόλαια παικτών. Παρόλα αυτά στο τεχνικό τιμ τα συμβόλαια παραμένουν 60 χιλιάρικα(max) το χρόνο στον καθένα.
Γίνεται να αλλάξει κάπως αυτό ??
Επίσης το budget scouting έπεσε στα 69χιλιάρικα. Μπορώ κάπως να το ανανεώσω ? ή τελειώνει και ανανεώνεται μόνο του ??

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια,
Ευχαριστώ
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Το μπάτζετ για τις μεταγραφές και τα συμβόλαια είναι διαφορετικό από το μπάτζετ για το προσωπικό. Ο μοναδικός τρόπος για το αυξήσεις είναι να κάνεις αντίστοιχο αίτημα στον πρόεδρο για το τμήμα που θέλεις να κάνεις ενίσχυση.Το αν θα το αποδεχτεί η όχι αυτό είναι στην κρίση του Δ.Σ. Τώρα για το scouting budget αυτό είναι σε συνάρτηση τι πακέτο παικτών έχεις διαλέξει να έχεις(πχ παγκόσμιο,ευρώπη ανατολική ευρώπη κλπ) και πόσα χρήματα έχουν μείνει για μεταγραφές.Αν έχεις ένα καλό δίκτυο scouting και έχεις κάνει τα κουμάντα σου δεν θα έχεις θέμα. Τέλος όσον αφορά το τελευταίο σου ερώτημα αυτό ανανεώνεται στο τέλος κάθε χρονιάς και πάει ανάλογα με τι μπάτζετ έχεις για μεταγραφές.Μπορείς να το κάνεις adjust το scouting budget όπως θέλεις
TAKESHY KUROSAWA
Trialist
Trialist
Posts: 50
Joined: Thu Jan 22, 2009 12:01 am
Football Manager της ομάδας: Grasshoper FM(09)
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK-Tottenham-Lazio-OM-HSV
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατάλαβα αρκετά και σε ευχαριστώ πολύ γι αυτό.
Όσον αφορά το πακέτο scouting τι διαφορές έχει το καθένα και τι κάνουν τα χρήματα αυτά ?? Θέλω να πω με μπερδεύει λίγο η ιδιότητα του. Το έχω αφήσει στο default ( Nότια Ευρώπη ) και παρόλα αυτά μου έχουν προταθεί παίκτες και απο τη Νότιο Αμερική αλλά και από την Αφρική. Επίσης κανονικά μπορώ να κάνω scouting, παίκτες εκτος Νοτίου Ευρώπης.
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Οι διαφορές είναι δύο.Το κόστος κάθε πακέτου και η γκάμα παικτών που σου παρέχει.Είναι δηλαδή κλιμακούμενο από ήπειρο σε ήπειρο η περιοχές της ευρώπης.Εμένα πχ με βολεύει το παγκόσμιο γιατί με διευκολύνει στο να βρίσκω ευκολότερα παίκτες μιας και έχω το πάνω χέρι στις μεταγραφές.Δηλαδή ο ρόλος του Τ.Δ είναι καθαρά για να προτείνει παίκτες
TAKESHY KUROSAWA
Trialist
Trialist
Posts: 50
Joined: Thu Jan 22, 2009 12:01 am
Football Manager της ομάδας: Grasshoper FM(09)
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK-Tottenham-Lazio-OM-HSV
Has thanked: 0
Been thanked: 0

chriskon wrote: Thu Jun 24, 2021 1:30 pm Οι διαφορές είναι δύο.Το κόστος κάθε πακέτου και η γκάμα παικτών που σου παρέχει.Είναι δηλαδή κλιμακούμενο από ήπειρο σε ήπειρο η περιοχές της ευρώπης.Εμένα πχ με βολεύει το παγκόσμιο γιατί με διευκολύνει στο να βρίσκω ευκολότερα παίκτες μιας και έχω το πάνω χέρι στις μεταγραφές.Δηλαδή ο ρόλος του Τ.Δ είναι καθαρά για να προτείνει παίκτες
Ευχαριστώ πολυ που μπήκες στο κόπο να μου λύσεις τις απορίες αυτές. Με βοήθησες πολύ
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”