ARSENAL

Αναλύστε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό της ομάδας σας και προτείνετε τα "πουλέν" σας
Post Reply
User avatar
Spirosmvr
Amateur
Amateur
Posts: 108
Joined: Sun Nov 01, 2015 6:51 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Δεν είναι ντροπή σου λέω…Σε όλους έχει συμβεί.θα σε βοηθήσω εγώ..ΠΑΡΑΜΙΛΑΣ ΡΕ ΤΙ ΕΠΑΘΕΣ? Όχι φιλέ δεν παραμιλάω…Για εσένα το λεω.Δεν είναι ντροπή να έχει ξεμείνει από ιδέες,να μην σε γεμίζει καμία ομάδα και να μην ξέρεις που θα απλώσεις τις ποδοσφαιρικές σου αρετες.Μετα το κλασσικό μου παραληρήματα πάμε στην ανάλυση παιδιά -pappous

ΑΡΣΕΝΑΛ λοιπον:
. Η Άρσεναλ (αγγλικά: Arsenal) είναι ένας από τους πιο σπουδαίους και ιστορικούς ποδοσφαιρικούς συλλόγους στην Αγγλία. Η έδρα της είναι στην περιοχή Χόλογουεϊ στο Βόρειο Λονδίνο. Ιδρύθηκε το 1886 από τον Chris Sari 2006 αγωνίζεται στο Emirates Stadium χωρητικότητας 60.432 θεατών.[1] Χρώματα του συλλόγου είναι το κόκκινο και το άσπρο κι έχει έμβλημα το κανόνι, από το οποίο προήλθε και το ψευδώνυμο "Οι Κανονιέρηδες" (The Gunners). Ο σύλλογος έχει κερδίσει 13 πρωταθλήματα και 14 κύπελλα Αγγλίας και θεωρείται από τους σημαντικότερους συλλόγους στο Αγγλικό ποδόσφαιρο
Η Άρσεναλ ιδρύθηκε το 1886 στο Γούλιτς του ΝΑ Λονδίνου από εργάτες του τοπικού Βασιλικού Οπλοστασίου (Royal Arsenal). Αρχικά ονομαζόταν Dial Square αλλά πολύ σύντομα μετονομάστηκε σε Royal Arsenal. Το 1891, που έγινε επαγγελματικός σύλλογος, μετονομάστηκε ξανά σε Woolwich Arsenal.
Το 1893 έγινε μέλος της Football League και έλαβε μέρος στη Β΄ κατηγορία. Το 1904 ανέβηκε στην Α΄ κατηγορία. Λόγω της γεωγραφικής περιοχής του γηπέδου υπήρχε μικρή προσέλευση φιλάθλων. Αυτό προκάλεσε οικονομικά προβλήματα στο σύλλογο, ο οποίος σχεδόν χρεοκόπησε το 1910. Τότε ανέλαβε την ομάδα ο Χένρι Νόρις, ο οποίος το 1913 που υποβιβάστηκε ξανά αποφάσισε να τη μεταφέρει στην περιοχή Χάιμπουρι (Highbury) του βορείου Λονδίνου στο Arsenal Stadium.[3] Το επόμενο έτος απέβαλε την προσωνυμία Woolwich και η ομάδα απέκτησε το σημερινό της όνομα. Το 1919, αν και τερμάτισε στην πέμπτη θέση επιλέχτηκε να προαχθεί στην Α΄ κατηγορία για λόγους οικονομικούς, ώστε να υπάρχουν ενδιαφέροντες αγώνες με τη γειτονική Τότεναμ Χότσπερ. Οι αγώνες με την Τότεναμ αποτελούν το κλασικό ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου. Έκτοτε δεν υποβιβάστηκε ποτέ ξανά μέχρι σήμερα, κατέχοντας το ρεκόρ της πιο μακροχρόνιας συμμετοχής στην Α΄ κατηγορία της Αγγλίας για ενενήντα δύο συνεχόμενες σεζόν ως το 2019![4] ΠΗΓΗ: WIKI

Image

Η τροπαιοθήκη του συλλόγου είναι σίγουρα γεμάτη. κάτι λείπει όμως ρε γαμώτο….κατι λείπει .ΜΗΝ ΓΕΛΑΣ ΕΣΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΥΠΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΑΥΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΕΡΙΔΕΣ -kavala

Image

ώχου μωρεεεε αυτά δεν μπορώ με τις μεγάλες ομαδες.Οτι έχουν 1002 απαιτήσεις ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ Η ΑΡΣΕΝΑΛ ΩΣ Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΜΕΣΣAIΕΣ Ε-Λ-Ε-Ο-Σ.Κατα τά άλλα, η διοίκηση προτίμα επιθετικό και ελκυστικό ποδόσφαιρο το όποιο θα παίζεται από μια νεανική ομαδα.Επίσης στόχος είναι τα ημιτελικά του γιουρόπα.Υπάρχει κ ένα σούπερ Καπ αλλά η διοίκηση δεν πολύ ψήνετε…. ΠΑΡΤΟ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΧΑΖΟΣ ΚΑΘΕ ΤΙΤΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΤΛΟΣ. -glwssa

Image

Οικονομικά δεν μασάμε πουθενά.Ψιλοαναμενόμενο …. Ενώ έχουμε και 30 σχεδόν εκ. για μια καλή κίνηση. Ιt’s good.

Image

Το ρόστερ που θα βρούμε στην ομάδα που άλλοτε σάρωνε στο Χαιμπουρι δεν είναι για κλάματα. θέλει όμως την δουλίτσα του.Θεωρώ ότι η ομάδα είναι κομμένη και ραμμένη για 3-4-3(μην φοβάσαι θα δώσω και τέτοια τακτική στο μέλλον -suicide )Με μέσο ορό τα 25 έτη μια χαρά θα πω εγώ.Πάμε να τους δούμε και αναλυτικότερα:

Image

Leno και Ryan ονειρικό δυδυμο.Αν μπορείς να κρατήσεις τον Ryan ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΑΙΣΕ 3η επιλογή θα είναι ο Runarsson. ο Iliev πάει προς άλλες πολιτείες

Αμυντικά Bellerin,Cedric στα δεξιά είναι αξιόπιστοι παίκτες με τον Bellerin να έχει το προβάδισμα του βασικού.Επιπλέον μπορεί να βοηθήσει και ο Chambers αλλά τον υπολογίζουμε περισσότερο ως στόπερ μαζί με τους David luiz,Gabriel,Holding και Mari. Από την άλλη πλευρά ο Tierney τραβά το κουπί παίρνοντας ανάσες και από τον Cedric και από τον Saka.Γενικό συμπέρασμα: η άμυνα είναι σε σχετικά καλό επίπεδο αλλά μπορεί να ανέβει level.Για την 1η σεζόν όμως είμαστε κομπλέ

Στον χώρο του κέντρου Partey και Xhaka θα αναλάβουν τον ρολό του 6αριου ενώ πιο μπροστά τους έχουμε ένα άριστο δίδυμο Ceballos Odegaard( αν μπορούμε τους κρατάμε και τους 2 φυσικά) συμπληρωματικό ρόλο θα έχει ο Αιγύπτιος Elneny.χμμμμ ίσως θέλουμε κάτι καλύτερο στο 6.

Μεσσοεπιθετικά ξεχωρίζουν οι Pepe και Aubameyang που θα προσφέρουν γκολ και θέαμα.Στον πάγκο έχουμε μια πολυτέλεια Willian. Και τους πολλά υποσχόμενους Saka,Rowe ,elson.Ευχαριστιμένος και εδώ. τόπο στα νιάτα και ετοιμάζουμε το μεγάλο μπαμ για την αντικατάσταση του Aubameyang που οδεύει και στα 32 του χρόνια…

Στην αιχμή του δόρατος Martinelli,Nketiah,lacazette θα κληθούν να βγάλουν τα καστανά από την φωτια.Προσωπικά θέλω κάτι άλλο από τον Lacazette.Ο Nketiah έχει μέλλον ενώ ο Martinelli είναι πολυθεσίτης.(πάντα είναι καλό αυτό) -gioupi

Image
Image
Image

Η 3αδα αυτή θα ήταν εντελώς διαφορετική αν Odegaard και Ceballos ήταν ιδιοκτησία μας. Επειδή δεν είναι όμως,βάζω τον Aubameyang ως σταρ του συλλόγου,τον Saka ως το μεγάλο μας Πρότζεκτ και τον Gabriel ως τον παίκτη που θα αποτελέσει εγγύηση στα μετόπισθεν για πολλά χρόνια.

Image

Η ομάδα βγάζει πράγμα και το έχει αποδείξει στην ιστορία. Rekik,Balogun ξεχωρίζουν αλλά αξίζει να ρίξετε ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΤΙΕΣ στους δανεικούς.υπάρχουν παίκτες που μπορούν να βοηθήσουν.

ΓΙΑΤΙ ΑΡΣΕΝΑΛ ΡΕ ΜΑΤΙΚΟΡ?

1 Για να φέρεις το 1ο τσ.λ στην ιστορία του συλλόγου. :cup:

2 Γιατί παίζει σε ένα πρωτάθλημα που δεν θα βρεις ποτέ ησυχία.Οι αντίπαλοι πάντα καραδοκούν…

3 Για να σταματήσει να είναι αστείο το Arsenal - 4η θέση που ούτε καν αυτό ισχύει πλέον -meaculpa

Aυτα από εμενα.Τα λεμε σε καποια επόμενη ανάλυση.Μέχρι τότε θα με βρεις να στριμάρω στο Twitch Ηρακλή θεσσαλονίκηςhttps://www.twitch.tv/maticoretv η να γράφω τις παπάτζες μου στο discord server του καναλιού https://discord.gg/ngVjje7aKU
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Τον Aubameyang αν τον αξιοποιήσεις σωστά 1-2 χρονάκια τα βγάζει άνετα και με καλά νούμερα. Τώρα για τον Gabriel δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στο save μου. Leno τρομερές επεμβάσεις και μπορεί να κουβαλήσει ολόκληρη την ομάδα σε καλή μέρα.Τώρα αν τα οικονομικά είναι καλά μπορεί να γίνει προσπάθεια να μονιμοποιηθεί ο Odegaard γιατί είναι πολυεργαλέιο.Το ίδιο και τον Ceballos ως back-up.Tierney,Bellerin με σωστή αξιοποίηση 3-4 χρονιές τις βγάζουν ανετότατα με καλά ανεβάσματα και μπορούν να σε ξελασπώσουν μια χαρά.Για τα νεαρά ταλέντα τώρα δεν υπάρχουν και πολλά στις υποδομές οπότε θέλει καλό ψάξιμο και έναν καλό Ηead of Youth Development για να σου βρίσκει ταλεντάκια.Αυτό προυποθέτει όμως πολύ καλό scouting team και δυνατό προπονητικό team στις ακαδημίες.Δε νομίζω να δυσκολευτεί κάποιος να ψάξει γιατί λόγω reputation έρχονται εύκολα scouters και γυμναστές.Οπότε κατά τη γνώμη μου στέκει άνετα και το 4-2-3-1 αλλά θέλει ιδιαίτερη έμφαση στο κέντρο γιατί υπάρχουν παίκτες ταλαντούχοι και νεαροί που μπορούν να αποτελέσουν την βάση για τα επόμενα χρόνια.

Αυτά τα ολίγα από την εμπειρία μου από το πενταετές save-ιστορία με την Arsenal(FM20)

Τα επιτεύγματα μου

2 πρωταθλήματα(2019/20,2023/24)
3 CL(2021/22,2022/23,2023/24)
1 FA Cup(2021/22)
1 μουντιάλ με την Ελλάδα(2022)
1 φορά στα ημιτελικα του Euro(2024)
Post Reply

Return to “Ομάδες & Παίκτες”