4-3-3 Matistyle

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
Spirosmvr
Amateur
Amateur
Posts: 108
Joined: Sun Nov 01, 2015 6:51 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Γεια χαρά σε όλους!την προηγούμενη εβδομάδα είδαμε το 5-3-2 matistyle σύστημα για ειδικές αποστελές.Σήμερα θα δούμε το βασικό μου σχήμα το οποίο και επιλέγω σχεδόν πάντα σε όλες τις ομάδες με κάποιες παραλλαγές που θα εξηγήσω στην συνέχεια ανάλογα την δυναμική του ρόστερ μας.4-3-3 Matistyle λοιπόν…Σας παρουσιάζω την τράιχαρντ εκδοχή του δηλαδή έχουμε μια καλή ομάδα και δεν φοβόμαστε τον αντίπαλο αντίθετα πάμε ως φαβορί απέναντι του.ΘΑ ΔΙΔΑΞΟΥΜΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΥΡΙΟΙ. -glwssa

Image

Αυτή είναι η γενική εικόνα της τακτικής.Ενα (κλασσικό?) 4-3-3 ισως…Οι ρόλοι στους παίκτες του άξονα είναι ξεκάθαροι από τα στοπερ μέχρι το σέντερ φορ.Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τις πτέρυγες μας όμως.Εκει,μπορούν να γίνουν πολλοί πειραματισμοί και υπάρχουν πολλές παραλλαγές που επηρεάζονται από ρόστερ και αντίπαλο.Αυτό εδώ πάντως είναι η γενική πρόταση

Image

Στο κομμάτι της ανάπτυξης, υιοθετούμε ένα safe? Style. Όπως σας είπα, θέλω να μπαίνουμε με την μπάλα στα δίχτυα.Οποτε σίγουρα να περιμένετε μεγάλα ποσοστά κατοχής αλλά και πασών.Κατα τα λοιπά, χτίζουμε το παιχνίδι μας από πίσω με ψυχραιμια.και παίρνει μετρά όλη η ομάδα στο γήπεδο με κοντινές πάσες ΘΑ ΣΑΣ ΣΠΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ. Φερτέ την μπάλα στην περιοχή αναμενομενο…το οβερλαπ επίσης καθώς οι ακραίοι μας θα επισκέπτονται την αντίπαλη περιοχή

Image

Όταν χάσουμε την μπάλα θα πιέσουμε άμεσα.Δεν πρέπει να χάνουμε την κατοχή ενώ όταν την κερδίζουμε, με ηρεμία χτίζουμε και ξεκλειδώνουμε τον αντίπαλο.Ειμαστε καλύτεροι από εσάς.Το ξέρουμε, το ξέρετε και θα το διαπιστώσετε…

Image

Αμυντικά έχουμε τοποθετήσει υψηλά τις γραμμές επιτρέπωντας μας έτσι την χρήση του τεχνητού οφσάιντ.Εργαλείο που μας λύνει τα χεριά σε περίπτωση αντεπιθέσεων με κάποιες μακρινές μπαλιές από τους αντίπαλους. Μαρκάρουμε σκληρά και πιέζουμε στα άκρα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ -ksilo

Καλά όλα αυτά ρε Maticore αλλα δεν κοουτσάρουμε την Σίτυ και την Μπαρτσελόνα.Εγώ έχω κάτω κρεμαστά και παίζω με μεγαθήρια…

Πως λοιπόν αυτή η τακτική μπορεί να χρησιμοποιηθεί απέναντι σε ισαξίους, η επικίνδυνους ακόμα και καλυτέρους αντιπάλους?Με 2-3 αλλαγές και εξηγώ:

Image

Image

Πρώτα απ όλα θα κατεβάσουμε την γραμμή άμυνας σε ‘’χαμηλότερα’’ αφαιρώντας το τεχνικό οφσάιντ και την γραμμή εμπλοκής στο ‘’κανονικό’’.Νομίζω αυτά και μόνο είναι αρκετά για να πάμε σε μια λογική του ότι: εμείς θα κάνουμε το παιχνίδι μας αλλά θα έχουμε καλυμμένα τα νώτα μας, επιβάλλοντας τον ρυθμό μας, χωρίς να διατρέχουμε κίνδυνο. Επιπλέον ίσως έβγαζα και το άμεση πίεση σε περίπτωση απώλειας της κατοχής αντικαθιστώντας το από το ανασύνταξη


Αυτά από εμένα και το 4-3-3 Matistyle μια πρώτη τακτική για να τσουλήσει ωραία η μπάλα με πολλές πάσες και συνεργασίες.Τα λέμε σε επομένη ανάλυση αλλά και από το Twitch https://www.twitch.tv/maticoretv Mέχρι τότε καλό Πάσχα και καλή ανάσταση σε όλους! -papas

https://www.mediafire.com/file/fk4b9n8u ... e.fmf/file
Post Reply

Return to “Τακτικές & Προπονήσεις”