PALERMO -"λαϊκός νότος, κακιά φτώχεια και υπομονή"

Βρείτε εδώ τα πάντα για τα streams μας στο twitch.tv!
"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

18 Οκτωβρίου του 2020, ώρα 21:00
Η διοίκηση της Παλέρμο, έπειτα από συζήτηση με τον προπονήτη της ομάδος, αποφάσισε να κάνει δεκτή την παραίτηση του.

19 Οκτωβρίου του 2020, ώρα 09:00
Η διοίκηση της Παλέρμο, με αστραπιαία αντανακλαστικά, προσλαμβάνει έναν παλαίμαχο Ιταλό τερματοφύλακα με καταγωγή από το Παλέρμο. Ο Gianmario Maregiano αγωνίστηκε ημιεπαγγελματικά, ως τερματοφύλακας, σε τοπικές κατηγορίες, αλλά τουλάχιστον έχει ένα δίπλωμα προπονητή "continental A"!
Image
Image


Οι στόχοι που τέθηκαν από τη διοίκηση είναι να καταφέρει η ομάδα να αγωνιστεί στα playoff της ανόδου, ενώ παράλληλα να παίξει επιθετικό ποδόσφαιρο χρησιμοποιόντας νεαρούς παίκτες.
Image

Ας δούμε την κατάσταση..

Ευτυχώς, τίποτε σοβαρό από τραυματισμούς.
Image

Περισσότερο ένα συνονθύλευμα παικτών και λιγότερο μια ομάδα.
Image

Γενικά, επικρατεί μια βαρετή και μέτρια ποιότητα στα πάντα σε αυτή την ομάδα.. βαρετοί και μέτριοι παίκτες, μέτριοι προπονητές, μέτριες εγκαταστάσεις και άδεια ταμεία για οτιδήποτε.. με μιά λέξη: μιζέρια.
Last edited by amarianos on Tue Jan 19, 2021 5:57 pm, edited 16 times in total.
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Καλή αρχή με μια ιστορική ομάδα της Ιταλίας στα χωράφια της Serie C
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ φίλε chriskon!
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

19 Οκτωβρίου του 2020, ώρα 09:00

Ξεκινάω την προσπάθεια με τους εξής στόχους:
  • βασικό είναι να δημιουργήσω έναν Ιταλικό κορμό τουλάχιστον μιας ενδεκάδας νέων Ιταλών παικτών με προοπτικές εξέλιξης.
  • σημαντικό να βάλω κάποια χρήματα στα ταμεία
  • αν καταφέρω φέτος να έχω πάει την ομάδα στη serie Β μέσω των playoff ανόδου, θα είναι φανταστικό!


Αφού διάβασα τα στατιστικά των μέτριων παικτών μου, αποφάσισω να στηριχτώ σε κάποιους, όπως σας έγραψα παραπάνω, αλλά και να "ξεφορτωθώ" αρκετούς στην ερχόμενη μεταγραφική του Ιανουάριου του 2021. Βέβαια το πρόβλημα είναι ότι δεν θα μπορέσω να φέρω πολλούς καλούς παίκτες με τα πενιχρά οικονομικά της ομάδας.. (με 400.000 ευρώ δε μπορώ να φέρω μια ενδεκάδα.. πρέπει να κάνω υπομονή.. να αξιοποιήσω ότι υπάρχει.. να κάνω σίγουρα βήματα προς τους στόχους)

Θα προσπαθήσω με βασικό σχηματισμό ένα 4-5-1 σε σχήμα V και θα προσπαθήσω να τους βοηθήσω να παίξουν ένα κάθετο passing game ή αλλιώς "vertical tiki-taka".
Imagephoto upload

Αναλυτικά:
  • κάτω από τα δοκάρια υπάρχει μόνο ο Pelagotti ένας πρόωρα γερασμένος και πολύ μέτριος τερματοφύλακας, κανονικά θα τον ξεφορτωνόμουν αλλά είναι 19 Οκτώβρη του 2020 σε δύο μέρες έχουμε κρίσιμο αγώνα και στην ομάδα δεν υπάρχει ούτε κάποιος δεύτερος τερματοφύλακας (πλην ενός ατάλαντου νεαρού από τις ακαδημίες) αλλά ούτε και χρήμα για αλλαγές.
  • στο κέντρο της άμυνας, υπάρχει ένας ηγετικός πολύ καλός δεξιοπόδαρος κεντρικός αμυντικός ο Somma που μου αρέσει αρκετά, υπάρχει ο μέτριος δεξιοπόδαρος Lancini τον οποίο θα χρησιμοποιήσω σαν δεύτερη επιλογή. Με αριστερό πόδι υπάρχει ο 30χρονος κεντρικός αμυντικός Marconi που παίζει και αριστερό μπακ με αξιοπρέπεια, οπότε θα τον χρησιμοποιήσω σίγουρα, αν και... με προβληματίζει λίγο οτι είναι 30ετών και λογικά δεν έχει περιθώρια βελτίωσης σε κάποια χαμηλά κρίσιμα χαρακτηριστικά του όπως η συγκέντρωση.. όμως θα προσευχηθώ -papas για το καλύτερο και θα προσπαθήσω να τον μοσχοπουλήσω το καλοκαίρι.
  • από εκεί και πέρα στα άκρα της άμυνας υπάρχουν στα δεξιά o πολύ καλός 27χρονος Almici αλλά και ο φέρελπις Accardi που είναι ήδη 25 ετών αλλά δείχνει να έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης. Τέλος υπάρχουν ακόμη δύο αριστερά μπακ (εκτός από τον κεντρικό αμυντικό Marconi που σας ανέφερα), το ένα (δανεικό από την 'Ιντερ) αριστερό μπακ είναι ο νεαρός φέρελπις Corrado, με επιλογή στο συμβόλαιο να τον αγοράσω το καλοκαίρι (..βέβαια... με τι χρήματα; θα πει κανείς.. ) και το δεύτερο αριστερό μπακ είναι ένας ακόμη μέτριος παίκτης σε αυτή την ομάδα.. ο Crivello που θα τον χρησιμοποιήσω φέτος και βλέπουμε ως το καλοκαίρι.
  • στη μεσαία γραμμή και κεντρικά, υπάρχουν ο Luperini που είναι ένας καλόυτσικος ηγετικός αριστεροπόδαρος οργανωτής και θα στηριχτώ για φέτος και του χρόνου, ένας νεότερος δεξιοπόδαρος ΙταλοΚαμερουνέζος "box to box" ο Broh ο οποίος φαίνεται να μπορεί να παίξει ρόλο και στο μέλλον αυτής της ομάδας. Τέλος, υπάρχει ο 24χρονος Γκανέζος Odjer ένας αμυντικογενής κεντρικός μέσος αλλά (!) χωρίς κεφαλιά.. δεξιοπόδαρος είναι και τον οποίο θα χρησιμοποιήσω φέτος στο σύστημα ως αμυντικό μέσο, αλλά δεν μου αρέσει που είναι αμυντικογενής μέσος χωρίς να μπορεί να πάρει μια κεφαλιά και θα προσπαθήσω να τον μοσχοπουλήσω το καλοκαίρι να έρθει κάποιος πιο ολοκληρωμένος παίκτης. Δεν ξέχασα τον 25χρονο Palazzi ο οποίος είναι ένας δεξιοπόδαρος δανεικός (από την Monza του Silvio Berlusconi) είναι και σχετικά μέτριος, απλώς δεν μου αρέσει να ασχολούμαι με δανεικούς παίκτες χωρίς επιλογή αγοράς και έτσι και με τον Palazzi δε θα ασχοληθώ.
  • στα εξτρεμ μου αρέσει ο δεξιοπόδαρος Valente και θα στηριχτώ και φέτος καί του χρόνου, υπάρχει και ένας αρκετά μέτριος δεξιοπόδαρος ΙταλοΓκανέζος ο Kanoute που θα χρησιμοποιήσω μέχρι να τον μοσχοπουλήσω το καλοκαίρι αλλά υπάρχει και ένας ενδιαφέρον αριστεροπόδαρος εξτρέμ ο Silipo που θα του δώσω ευκαιρίες και με σκληρή προπόνηση ίσως βελτιωθεί. Το καλό με τα εξτρέμ της ομάδας είναι οτι παίζουν με ευχέρεια και στα δύο άκρα, οπότε είμαι οριακά καλυμμένος με τρεις επιλογές.
  • στην επίθεση υπάρχει ένας πρόωρα γερασμένος σέντερ φορ.. ο Saraniti στον οποίο αναγκαστικά θα στηριχτώ. Το κακό με τον Saraniti είναι οτι θέλει να σπάει το τεχνητό οφσάιντ με επιτάχυνση 8... πρέπει άμεσα να τον αποθαρρύνω γιατί θα μας καταστρέψει πολλές επιθέσεις και ο πανύψηλος Lucca... ο οποίος είναι.. πάρα πολύ ψηλός και άρα πολύ καλός στο ψηλό παιχνίδι, ήδη παίζει με πλάτη στο τέρμα και σουτάρει δυνατά, οπότε αποφάσισα να του δώσω ευκαιρίες και με σκληρή προπόνηση θα προσπαθήσω να δημιουργήσω ένα χρησιμότατο επιθετικό-στόχο για πολλά γκολ με στημένες φάσεις κόρνερ και διάφορες σέντρες. Υπάρχει και ο Rauti (δανεικός από την Τορίνο) αλλά όπως σας είπα δε μου αρέσει να ασχολούμαι με δανεικούς χωρίς επιλογή αγοράς, αυτές οι "κοντόφθαλμες" λογικές "μικραίνουν" την ομάδα και η Palermo είναι μεγάλη ομάδα.
εκτός από αυτούς τους παίκτες όλοι οι υπόλοιποι παίκτες δεν μου αρέσουν καθόλου.. είναι κάτω του μετρίου και χωρίς προοπτικές εξέλιξης.. παίκτες για τελευταία ένσημα όπως ο 38χρονος εξτρεμ Mario Santana, ο 34χρονος εξτρέμ Roberto Floriano, ο 32χρονος μοναδικός κεντρικός επιθετικός μέσος σε όλο το ρόστερ (εντελώς ξεκάρφωτος..) Malaury Martin.. καλώς ή κακώς, όλοι αυτοί θα φύγουν άμεσα στη μεταγραφική του Ιανουαρίου, όπως επίσης θα φύγουν και κάποιοι νέοι που δεν δείχνουν σημαντικά περιθώρια βελτίωσης και δεν έχουν ταλέντο ή ρόλο σε αυτή την ομάδα όπως ο "μπερδεμένα χαρακτηριστικά" Doda, ο "πολυθεσίτης και ερημοσπίτης" Peretti, ο "τροχονόμος-τερματοφύλακας" Fallani και ο "δε κάνει για ποδόσφαιρο το παιδί" Marong[/u] οι οποίοι θα φύγουν άμεσα για να αποφορτίσω και το φουσκωμένο μισθολόγιο.
Last edited by amarianos on Tue Jan 19, 2021 6:28 pm, edited 24 times in total.
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

19 Οκτωβρίου του 2020, ώρα 09:00

Image
Ο Saraniti... o επιθετικός που θα στηριχτώ... :cry: :cry: :cry: έχει την τάση να προσπαθεί να "σπάει" το τεχνητό οφσάιντ με επιτάχυνση 8, ταχύτητα 8, μέτρια αντίληψη και επίσης μέτρια κίνηση χωρίς την μπάλα. Πρέπει άμεσα να τον αποθαρρύνω να το κάνει! θα μας "κάψει" πολλές επιθετικές προσπάθειες!
Μπορώ μάλλον να τον χρησιμοποιήσω ως ένα επιθετικός-στόχο μιας και στην ηλίκια που βρίσκεται δεν υπάρχει περίπτωση να ανακτήσει - βελτιώσει γρηγοράδα, θα τον προπονήσω με προσανατολισμό τα καλύτερα χαρακτηριστικά ενός επιθετικού-στόχου, θα τον συμβουλέψω να σταματήσει να ασχολείται με το να "σπάει" το τεχνητό οφσάιντ και βλέπουμε..

Image
Ο Lucca έχει καλό ψηλό παιχνίδι και έχει τα χαρακτηριστικά ώστε να γίνει ένας αξιόλογος επιθετικός-στόχος σίγουρα για serie C και serie B.

Image
Ο Valente έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά για να είναι μια καλή λύση στα εξτρέμ τουλάχιστον στη serie C, αλλά πιστεύω μπορεί να προσφέρει και στη serie Β.

Image
Ο Luperini έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά για να είναι ένας καλός οργανωτής στη μεσαία γραμμή, τουλάχιστον στη serie C αλλά πιστεύω μπορεί και στη serie B.

Image
Ο Silipo έχει πολύ μέτρια χαρακτηριστικά αλλά ίσως μπορεί να βελτιωθεί τόσο ώστε να γίνει μια αξιοπρεπή λύση στα εξτρεμ.

Image
O Broh έχει ισορροπημένα χαρακτηριστικά και πιστεύω μπορεί να γίνει μια αξιόπιστη λύση στη μεσαία γραμμή.

Image
Ο Odjer είναι ένα "μαύρο μηχανάκι" στο κέντρο αλλά με προβληματίζει λίγο οτι δεν είναι καλός στο ψηλό παιχνίδι, δεν έχει και καλή ντρίπλα και δεν δείχνει να έχει αρκέτα περιθώρια βελτίωσης ώστε να τον βελτιώσω σε αυτά τα σημεία. Θα τον χρησιμοποιήσω όμως σίγουρα φέτος με την προοπτική να τον πουλήσω το καλοκαίρι σε καλή τιμή.

Image
Ο Corrado θα πάρει τις ευκαιρίες του και αν και είναι δανεικός από τη Inter έχει μια επιλογή αγοράς προς 300.000ευρώ. Αν δείξει την ανάλογη εξέλιξη μέχρι την άνοιξη θα προσπαθήσω να τον κρατήσω στην ομάδα.

Image
Ο Accardi έχει μετριότατα χαρακτηριστικά, αλλά.. παίζει ήδη σε δύο θέσεις.. και φαίνεται να μπορεί να βελτιωθεί παίρνοντας τις κατάλληλες ευκαιρίες και φυσικά με σκληρή προπόνηση.., οπότε αν δείξει σημάδια σημαντικής βελτίωσης σε χρήσιμα χαρακτηριστικά και ιδιαίτερα στην επιτάχυνση, ταχύτητα τότε ίσως τον συμβουλέψω να σταματήσει να μαρκάρει στενά τους αντιπάλους.

Image
Ο Almici είναι ένα καλό δεξί μπακ και περιμένω πολλά από αυτόν στη serie C, αλλά ακόμη και αν ανέβει η ομάδα στην serie B θα είναι και εκεί αρκετά καλός.

Image
Ο Somma είναι ο νέος αρχηγός και ένας καλός κεντρικός αμυντικός μέχρι και για αναπληρωματικός στη serie Α.
Last edited by amarianos on Tue Jan 19, 2021 6:02 pm, edited 30 times in total.
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

19 Οκτωβρίου του 2020, ώρα 09:00

Στις ακαδημίες δεν υπάρχει κανένας παίκτης που να προκαλεί να τον χρησιμοποιήσω ή να φαντάζει μελλοντικός αστέρας. 'Ολοι θα αποδεσμευτούν όταν τελειώσουν τα συμβόλαια και έως τότε θα τους έχω σαν "υπο παραχώρηση με δανεισμό".
Το προπονητικό επιτελείο είναι και αυτό μέτριο και θα τους αντικαθιστώ με καλύτερους κάθε φορά που θα λήγει το συμβόλαιο κάποιου.
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα και καλή αρχή.Ο Palazzi είναι αριστερό μπακ από το Σαν Μαρίνο? Επίσης αν θες την γνώμη μου ποσταρε της φωτό όπως τα άλλα παιδιά στα τοπ τους γιατί βοηθάει πολύ στην ανάγνωση.
-nani
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eυχαριστώ φίλε sheriff7!

Ο Andrea Palazzi είναι ένας μάλλον μέτριος 24χρονος δεξιοπόδαρος κεντρικός μέσος, δανεικός από τη Monza (η οποία φημολογείται οτι είναι ιδιοκτησίας Silvio Berlusconi και φέτος κυνηγάει την άνοδο στη serie A έχοντας και τον Μario Balotelli στην επίθεση).
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

19 Οκτωβρίου του 2020, ώρα 10:00

Ας ρίξω μια ματιά στα αποτελέσματα που έφερε η ομάδα στους μέχρι σήμερα αγώνες με τον προηγούμενο προπονητή..
Image
ορίστε και η βαθμολογία..
Image

δεν είναι και άσχημα ε; ... απορώ γιατί απέλυσαν τον προηγούμενο.. :twisted: :twisted: :twisted:
Last edited by amarianos on Wed Jan 20, 2021 8:22 pm, edited 1 time in total.
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

19 Οκτωβρίου του 2020, ώρα 11:00

Αυτή θα είναι η αρχική μου τακτική:
Image[/img]
  • Ο Pelagotti κάτω από τα δοκάρια.
  • Δίδυμο κεντρικών αμυντικών ο Marconi με τον Somma και μια αλλαγή τον Lancini στη θέση του Marconi αν χρειαστεί ή για να παίρνει χρόνο αγώνα. Εδώ θα χρειαστώ μια μεταγραφική ενίσχυση κάποια στιγμή σύντομα.
  • Αριστερό μπακ-χαφ θα ξεκινήσω τον Crivello με έτοιμη αλλαγή τον Corrado για να παίρνει κι αυτός χρόνο αγώνα.
  • Δεξί μπακ-χαφ τον Almici και θα δίνω χρόνο αγώνα στον Accardi ως αλλαγή στην αρχή και βλέπουμε.
  • Αμυντικός μέσος o ακούραστος σκύλος που δαγκώνει ο Odjer.
  • Δίδυμο οργανωτών-παικτών(οργανοπαικτών) ο Luperini και ο Broh με αλλαγή τον Palazzi μέχρι να βρω κάτι ενδιαφέρον στην αγορά.
  • Αριστερό εξτρέμ ο Valente με ανάποδο πόδι ενώ στα δεξιά κανονικό εξτρέμ ο Kanoute, με αλλαγή τον Silipo μέχρι να βρω κάτι ενδιαφέρον στην αγορά.
  • Στην κορυφή της επίθεσης ως επιθετικός-στόκος ο Saraniti με πρώτη αλλαγή τον Lucca και δεύτερη τον Rauti.
Βασική αμυντική διάταξη στα χτυπήματα φάουλ των αντιπάλων:
Image
δεν έκανα καμιά ιδιαίτερη διάταξη, θα πάμε "βλέποντας και κάνοντας" :-P

Βασική αμυντική διάταξη στα χτυπήματα κόρνερ των αντιπάλων:
Image
εδώ έφερα πίσω και το σέντερ φορ να πάρει καμιά κεφαλιά γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στις εξόδους και στην εναέρια ικανότητα του τερματοφύλακα Pelagotti.

Αυτό το ρόστερ που κληρονόμησα δεν έχει ικανούς (ούτε καν μέτριους) εκτελεστές στημένων φάσεων, επίσης είναι και μετριότατο στο ψηλό παιχνίδι με εξαίρεση τον Lucca και κάπως τους κεντρικούς αμυντικούς.. δηλαδή βράσε ρύζι.. :cry:
Οπότε έχω μια σκέψη (σωστή ή λάθος θα φανεί σύντομα) να χτυπάω στο πρώτο δοκάρι στοχεύοντας στον μέτριο στο ψηλό παιχνίδι Saraniti ή στον πάρα πολύ καλό Lucca τον οποίο στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου θα περνάω στον αγώνα ώστε να βγάζω τον γερο-Saraniti και θα βάζω την ομάδα από την ώρα που θα περνάει ο Lucca στο παιχνίδι να προσπαθεί να κερδίσει στημένα, μήπως και τον εκμεταλλευτούμε.

Επιθετικές κινήσεις στα χτυπήματα φάουλ:
Image

Επιθετικές κινήσεις στα χτυπήματα κόρνερ:
Image

Επιθετικές κινήσεις στα πλάγια άουτ:
Image

στις φώτο ενδεικτικά έβαλα μόνο τις δεξιές πλευρές το ίδιο έχω κάνει και στις αριστερές.

Επίσης, αν δεν πάρω γκολ από τις στημένες φάσεις όπως τις σχεδίασα, αργότερα θα σχεδιάσω να προωθούνται και οι κεντρικοί αμυντικοί στα κόρνερ σαν ύστατη λύση να σκοράρει η ομάδα.

(εννοείται ότι σχόλια και προτάσεις σας, είναι τα πάντα όλα καλοδεχούμενα)
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

19 Οκτωβρίου του 2020, ώρα 17:00

Θέλω να ανεβάσω φέτος την ομάδα στη serie B!!! .. αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να ενισχύσω την ομάδα αποτελεσματικά στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.
Υπάρχουν 400.000 euro αλλά το μισθολόγιο είναι ήδη στα κόκκινα. :(
Image
Αυτό που θα κάνω είναι ΑΜΕΣΑ να ξεκινήσω προσπάθεια να ξεφορτωθώ με κάθε τρόπο μερικούς παίκτες που δε φαίνεται να μπορούν να βοηθήσουν.
Αν ήμουν δίκαιος θα έπρεπε να τους δώσω μια ευκαιρία αλλά ήδη έχω αποφασίσει τη διάταξή μου, έχω ορίσει τους στόχους μου, έχω βρει τι θέλω και ξέρω οτι κάποιοι δεν χωράνε στα πλάνα μου..
'Ηδη έχω φτιάξει μια λίστα με ανεπιθύμητους και έχω ορίσει την τιμή που θα ζητήσω:
Image
και θα κάνω ένα "παλιό κόλπο" για να προσελκύσω το ενδιαφέρον... :twisted: δηλαδή θα ορίσω την μεταγραφική αποζημίωση στο μηδέν 0 euro, αλλά στα ψιλά γράμματα θα περάσω έξι μηνιαίες δόσεις... να βγάλουμε τους καφέδες ρε παιδιά... :D :D :D
Image
επίσης όλοι αυτοί οι ανεπιθύμητοι θα προπονούνται με την ομάδα κάτω τον 20ετών, όχι για κάποιο άλλο λόγο εκτός του οτι έτσι θα θέλουν να φύγουν από το σύλλογο και να μας αδειάσουν θέσεις στο ρόστερ. Μερικοί "στράβωσαν" και ζήτησαν ακρόαση όπως αυτό εδώ το παλικάρι..
Image

Θα ρίχνω και μια ματιά στους ελεύθερους παίκτες μήπως δω κάποιον παλιό γνωστό ή φέρω κάποιον για δοκιμή. Γενικά οι ελεύθεροι δέχονται να έρθουν για δοκιμή μίας ή καλύτερα δύο εβδομάδων συνήθως πρόθυμα και αυτό βοηθάει ώστε να πάρετε μια εικόνα των χαρακτηριστικών του ελεύθερου παίκτη ειδικά εάν είστε όπως ο Gianmario Maregiano.. δηλαδή δεν έχετε επαρκή γνώση σαν μάνατζερ ώστε να σας εμφανίζει τα χαρακτηριστικά παικτών χωρίς scouting στο player search.

Εν τω μεταξύ, παρατήρησα οτι δεν υπάρχει κύπελλο στην serie C (δεν το ήξερα.., αν και στο μακρινό cm 01/02 οδηγούσα -kapetanios τη λατρεμένη Napoli σε μεγάλες δόξες.. -pappous και φυσικά στην επίθεση μου χωρούσε ο πολύ μεγάλος Maxim Tsigalko... :hello1: :hello1: :hello1: )
Last edited by amarianos on Tue Jan 19, 2021 11:51 pm, edited 1 time in total.
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

20 Οκτωβρίου του 2020, ώρα 10:00

Πηγαίνω να συναντηθώ με τους παίκτες της ομάδας ώστε να γνωριστούμε λίγο και να θέσουμε κάποιους στόχους:
Image
είχα φτιάξει εχθές και τον εσωτερικό κανονισμό ως εξής:
Image
γενικά πήγε καλά η συνάντηση..
Image

οπότε προχωράω για τον πρώτο αγώνα:
Image
και τα προγνωστικά είναι υπέρ μας.. (τσιλιμπετ και κουβάς εγγυημένος)
Image

:!: :!: :!: Μια περίεργη σύμπτωση! στην αληθινή ζωή προχθές 17 Γενάρη του 21 έπαιξε η Palermo με τη Virtus Francavilla ήταν φαβορί, προηγήθηκε και έχασε 1:2 με απογοητευτικό δεύτερο ημίχρονο.. ελπίζω να μη πάθουμε το ίδιο εδώ στον κόσμο του FM21 !

Πάμε με όρεξη και αισιοδοξία για τον πρώτο αγώνα!
Last edited by amarianos on Wed Jan 20, 2021 8:23 pm, edited 2 times in total.
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

20 Οκτωβρίου του 2020, ώρα 10:30

Πριν από τον πρώτο αγώνα, πρέπει να περάσω τη ζαλούρα με τις ερωτήσεις των δημοσιογράφων.
Image

Γεωργούντζος της Ιταλίας: "Θεωρείται ότι το ρόστερ που έχετε στη διάθεσή σας έχει την απαιτούμενη ποιότητα για να πετύχετε τους στόχους σας;"
Εγώ: "Δε θα διαλύσω την ομάδα αλλά μπορούμε να φέρουμε παραπάνω ποιότητα και θα κοιτάξουμε να το κάνουμε." (βασικά.. αν μπορούσα θα τη διέλυα αυτή την ομάδα αλλά είπαμε φτώχεια και υπομονή πάνε μαζί)
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

21 Οκτωβρίου του 2020, ώρα 20:30

Πρώτη νίκη με πρωταγωνιστή κάποιον που δε το περίμενα.. τον Mamadou Kanoute με δύο γκολάκια το πρώτο με σέντρα από αριστερά και αφύλακτη κεφαλιά στο κέντρο της μικρής περιοχής ενώ το δεύτερο με κάθετη πάσα "μαχαιριά" βγήκε ένας με έναν με τον τερματοφύλακα και δε του χαρίστηκε.
Καλή εμφάνιση γενικά, λίγο φλύαρη και βαρετή γιατί ουσιαστικά τρεις ευκαιρίες κάναμε σε όλο το ματς, αλλά είναι αρχή μη τα θέλουμε όλα δικά μας.
Image
User avatar
amarianos
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sat Nov 10, 2007 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: PALERMO
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

22 Οκτωβρίου του 2020, 10:00

Εκτός από την χαρά της πρώτης νίκης εχθές, προβληματίστηκα γιατί θα μπορούσα να έχω περισσότερες και καλύτερες επιλογές σε κάποιοες θέσεις. Χωρίς όμως σοβαρές οικονομικές δυνατότητες, δε θέλω να γεμίσω το ρόστερ με όποιον να 'ναι. 'Ετσι ξεκίνησα πρώτα να ψάχνω παίκτες στους ελεύθερους χωρίς συμβόλαιο παίκτες που εμφάνισε το δίκτυο της ομάδας και ανάμεσα τους είδα τον Fabio Borini! Ο Fabio Borini μόλις πριν λίγα χρόνια ήταν ένα υπερταλαντούχο εξτρέμ με καριέρα στην ομάδα της Chelsea, αργότερα της Liverpool και έπειτα της Μίλαν και είναι ελεύθερος σε καλή ηλικία, 29 ετών! 'Oμως, ρεαλιστικά.. ακόμη και να δεχθεί να του κάνω μια πρόταση, θα ζητήσει ένα ποσό μεγαλύτερο από όσο αξίζει όλο το ρόστερ της Palermo μαζί κι εγώ.. Πέρα από τον αναμφισβήτητα αξιόλογο Fabio Borini και δυό-τρεις ακόμα γνωστούς καλούς μα όχι ρεαλιστικούς στόχους, βρήκα παίκτες που θα μπορούσαν να μου ταιριάζουν, χωρίς όμως να μπορώ να δω ξεκάθαρα τα χαρακτηριστικά τους και έτσι θα εφαρμόσω μια παλιά τακτική.. θα καλέσω όλους όσους υποθέτω οτι ίσως μου χρησιμεύουν και μόνο όσους από αυτούς έχουν κάποιο αξιόλογο ιστορικό-βιογραφικό, για μία δεκαπενθήμερη δοκιμή! έτσι ώστε να πάρω μια πιο ξεκάθαρη εικόνα από τα χαρακτηριστικά τους και εάν κάποιοι μου ταιριάξουν, τότε θα προσπαθήσω να τους κάνω συμβόλαιο, αν όχι δε χάσαμε τίποτα.
Αρκετοί από τους ελεύθερους μου κίνησαν την περιέργεια και ζήτησα ήδη αναφορές από τους ανιχνευτές ταλέντων μου, αλλά και σε κάποιους ήδη πρότεινα να δοκιμασθούν για δύο εβδομάδες και οι σημαντικότεροι είναι:
'Ενας ΙταλοΈλληνας! ο Francesco Karkalis, 25ετών αριστερό μπακ χαφ με αρκετή εμπειρία στη serie B.
Image
'Ενας Γκαμπονέζος ο Yusupha Bobb, 24ετών αριστεροπόδαρος κεντρικός μέσος με αρκετή εμπειρία στη serie C.
Image
Ένας Ιταλός ο Luca Rizzo, 28ετών δεξιοπόδαρος κεντρικός μέσος με αρκετή εμπειρία από serie A κυρίως στη Bologna.
Image
'Ενας Ιταλός ο Ivan De Stefano, 19ετών εξτρέμ από τις ακαδημίες της Palermo!
Image
Ένας Ιταλός ο Mario Piccinocchi, 25ετών δεξιοπόδαρο αμυντικό χαφ κεντρικός μέσος με εμπειρία στη Milan, σε serie B και στη Lugano στην Ελβετία.
Image
Ένας Ιταλός ο Emanuele Rovini, 25ετών αριστεροπόδαρος εξτρεμ με εμπειρία από serie B αλλά και μέλος της Empoli και της Udineze στη serie A.
Image
και μερικοί ακόμη αλλά θα σας έχω περισσότερες πληροφορίες εάν υπάρξει λόγος.

Παράλληλα έχουμε εξελίξεις για τους επτά παίκτες της λίστας ανεπιθυμήτων που έφτιαξα και έχω αποδεχθεί ήδη προσφορές για όλους, εκτός από τον Marong (αυτό είναι κάτι που δεν με παραξενεύει καθώς δε κάνει για ποδόσφαιρο το παιδί)... 6/7 δηλαδή! πολύ θετικό αυτό! υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μας αποχαιρετίσουν έξι άχρηστοι παίκτες και να κάνουμε χώρο περίπου 12.000euro μηνιαίως στο μισθολόγιο, δηλαδή να φέρω έναν ή ακόμη και δύο καλούς παίκτες στη θέση αυτών των παλτών!
Post Reply

Return to “Twitch & Ιστορίες”