Συναίσθημα Χ 3.....!!!

Βρείτε εδώ τα πάντα για τα streams μας στο twitch.tv!
"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο πρώτο ποστ από αυτό το νέο topic θα εξηγήσω τον τίτλο και θα αναφέρω τα δεδομένα αυτού του save που θα γίνει και η δική μου ιστορία..
Επεξήγηση Τίτλου...
Σ' αυτή την ιστορία κρύβονται 3 μικρές όμορφες ιστορίες...
Πρώτον....η επιλογή της ομάδας...Νίκη Βόλου...η ομάδα της καρδιάς μου...μεγαλωμένος στα στενά γύρω από την θρυλική ''κλούβα''(Παντελής Μαγουλάς-έδρα Νίκης Βόλου) δεν θα μπορούσα και εγώ να μην γίνω υποστηρικτής αυτής της ομάδας από μικρή ηλικία...στα 14 μου βρισκόμουν μέσα στο γήπεδο σε ματς όπως αυτό...https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=EID5wcglRfs ...οπότε το κόλλημα γινόταν όλο και πιο ισχυρό με την ομάδα...σε επίπεδο football manager φυσικά έχω παίξει άπειρα save με την Νίκη Βόλου στα 20 χρόνια πορείας μου στο παιχνίδι...πολλές μεγάλες fmικες στιγμές...κορυφαία στο cm06...εκεί με την Νίκη είχα καταφέρει να πάρω 7 σερί πρωταθλήματα και έφτασα μέχρι και την κατάκτηση του Champions league με 3-0 στον τελικό!!!

Δεύτερον...το ίδιο το παιχνίδι...όπως ανέφερα παίζω αυτό το παιχνίδι από τα 10-11 μου...20 σερί χρόνια...ξεκίνησα να παίζω παιδάκι και τώρα έχω 2 παιδιά...ως παιδί-έφηβος-ενήλικος πάντα τα χόμπι μου γυρνούσαν γύρω από τον αθλητισμό...και πέρα από ελάχιστες σύντομες εξαιρέσεις το μόνο παιχνίδι που ασχολήθηκα σοβαρά σε επίπεδο ηλεκτρονικής πλατφόρμας ήταν και είναι το football manager(εννοείται ξεκίνησα με το championship manager για τους παλιούς)...άρα το κόλλημα με αυτό το παιχνίδι είναι ισχυρό...για τον λόγο αυτόν και συνεχίζω να κλέβω χρόνο(έστω και πολύ λίγο πλέον σε αυτήν την έκδοση) για να παίζω αυτό το παιχνίδι...

Τρίτον...αυτό εδώ το μέρος του forum... ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα ενεργό μέλος του forum...όμως αυτό εδώ το μέρος με τις ιστορίες πάντα μου κέντριζε το ενδιαφέρον...καταλάβαινα ότι δεν είμαι μόνος στον κόσμο του καψίματος στο fm..πέρυσι έκανα την πρώτη προσπάθεια να κάνω ιστορία και μου άρεσε τόσο πολύ που μετά το παράκανα χωρίς νόημα και σας ζάλισα...φέτος η ιστορία αυτή θα είναι η μοναδική μου και μάλλον και το μοναδικό μου save στο fm21(λόγω έλλειψης χρόνου)...

Τα δεδομένα....είναι 3...
Πρώτον...Πάντα πριν βγει το fm είχα στο μυαλό ομάδες που θέλω να αναλάβω...όπως είχα αναφέρει παλιότερα έπαιζα κυρίως Ελλάδα...φέτος 2-3 που είχα στο μυαλό μου βλέποντας τες στο παιχνίδι δεν μου έκαναν το κλικ...οπότε η απόφαση ήταν τελική...αναμονή για πατς και ένα μοναδικό save-ιστορία με την ομάδα της καρδιάς μου...εκεί όμως που έκανα δουλείες στο pc λέω δεν τρέχω την χρονιά με holiday μπας και ανέβει superleague 2 και την αναλάβω έτσι....στην δεύτερη προσπάθεια το πέτυχα...και το save ξεκίνησε(για λίγα λεπτά χτες βράδυ)

Δεύτερον...τα δεδομένα στην ομάδα είναι όλα τραγικά εκτός των οικονομικών(πολύ καλά budget για νεοφώτιστη ομάδα στην superleague)...συμβόλαια έτοιμα να λήξουν...2-3 πρωτοκλασάτοι παίκτες ήδη κλεισμένοι να φύγουν...όλο το τεχνικό επιτελείο είμαι ΕΓΩ!!...άρα μιλάμε για ριζική αναδιοργάνωση της ομάδας σε όλα τα επίπεδα...ίσως αυτό όμως να με κάνει ακόμα πιο ορεξάτο για την ιστορία μου...

Τρίτον...στις 27/10 υποδέχτηκα στην ζωή το δεύτερο αστέρι μου(τον 2ο γιο μου...ο πρώτος κοντεύει τα 3)...ο χρόνος όπως έχω πει ήδη είναι λιγότερος από ποτέ...οπότε το save-ιστορία πιθανόν να πάει πολύ πολύ αργά...

Στόχοι....
Στόχος αυτήν την φορά είναι το ταξίδι....αλλά πέρα από τις ''εξυπνάδες'', όπως έλεγα στις περσινές ιστορίες στόχος μου είναι η μεγένθυνση του συλλόγου σε όλα τα επίπεδα...τελικά θέλω να κάνω και να δω στην ομάδα όσα πιθανόν δεν θα δω ποτέ στην real life(δυστυχως) και αυτά αφορούν σύγχρονες εγκαταστάσεις-τίτλους-Ευρώπη κτλ κτλ...Την πρώτη χρονιά(2η ουσιαστικά στο παιχνίδι) όμως στόχος είναι να μείνουμε κατηγορία και να χτίσουμε την βάση της ομάδας που θα μας πάει Superleague την επόμενη χρονιά...

Καλό μας ταξίδι...
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Μεγαλόπνοο σχέδιο καλή αρχή φίλε μου !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
stratosav7
Indispensible
Indispensible
Posts: 1650
Joined: Mon Sep 07, 2009 11:51 am
Football Manager της ομάδας: Oldham Athletic
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Location: Oldham,Manchester,UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη,και να σου ζησει ο μαγκας
Solo Mango

Image
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Καλή αρχή σε μια ομάδα η οποία λείπει από την Superleague και να σου ζήσει
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάποια πρώτα δεδομένα...

Αρχικά κάναμε κάποιες κινήσεις σε σχέση με το προσωπικό της ομάδας καθώς όπως είχα πει δεν υπήρχε κανένας άλλος εκτός από εμένα...παραδόξως κάποιες επιλογές ήταν πολύ καλές...
Image

Και επίσης τα 2 συστήματα πάνω στα οποία ξεκίνησε να δουλεύει η ομάδα...
Image

Image

Υ.Γ. Όπως φαίνεται από τα συστήματα η επιρροή του Μαρτίνς είναι μεγάλη...
Υ.Γ. Επίσης όπως φαίνεται από τις φώτο των συστημάτων τα κενά που υπάρχουν στην ομάδα είναι πάρα πολλά...πολλοί παίκτες δεν θέλουν να ρθουν τουλάχιστον σε πρώτη φάση...οπότε θα χρειαστεί πολύ ψάξιμο για να φτιαχτεί μια καλή ομάδα...
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Η Νίκη Βόλου είναι στην Football League και απ'όσο ξέρω δεν έχει βγει patch για την Γ εθνική...έχει βγει η εχει ανέβει στην SL2?
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όπως έγραψα στο αρχικό Post έπαιξα την πρώτη χρονιά On holiday και έτυχε να ανέβει στην superleague 2...οπότε πλέον μπορούσα να την αναλάβω....για αυτό και το save-ιστορία ξεκινάει ουσιαστικά από την δεύτερη χρονιά...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο σχεδιασμός της ομάδας ολοκληρώθηκε...καλώς ή κακώς έκανα πάρα πολλές μεταγραφές....ας ξεκινήσω όμως με το ποιους έδιωξα(2 είχαν συμφωνήσει να φύγουν πριν αναλάβω)...
Image

Τώρα θα σας δείξω πως θα πορευτεί η ομάδα σε επίπεδο 11αδας και 18αδας...και ποιοι 3 υπολογίζω να είναι εκτός αποστολής...φυσικά αυτό είναι το αρχικό πλάνο και θα υπάρξει και το απαραίτητο rotation...
Image

Image

Δεν ανέβασα τις μεταγραφές γιατί είναι πάρα πολλές...από εδώ και πέρα θα τις ανεβάζω...
Έκλεισα έναν παίκτη(δεν κατάλαβα γιατί δεν μου απάντησε πριν λήξει η μεταγραφική περίοδος και έτσι χάλασε αρχικά η μεταγραφή) ήδη για Ιανουάριο...και σκέφτομαι μήπως κλείσω και τον ελεύθερο Καμπετσή(θα τσεκάρω πως θα πάνε τα εξτρέμ και τα φορ στην αρχή του πρωταθλήματος και θα δω)...
Image

Όπως είχα πει η διοίκηση μου είχε δώσει τρελά λεφτά για επίπεδο superleague 2(τουλάχιστον σε σχέση με τα περσινά δεδομένα)...ωστόσο ούτε τα μισά δεν χάλασα γιατί συγκεκριμένο επίπεδο παικτών δεχόταν να συζητήσει μαζί μας...και επίσης δεν ήθελα να μπει η ομάδα ήδη σε διαδικασία ελλείματος...οπότε τα οικονομικά δεδομένα είναι πολύ καλά...
Image

Y.Γ.Στην πορεία μπορεί να δείξω καρτέλες παικτών που θα έχουν ενδιαφέρον...ή αν θέλει να δει κάποιος κάποια συγκεκριμένη μπορεί να μου πει...
Υ.Γ.Ο μεγάλος μου φόβος για την πρώτη χρονιά μου(δεύτερη του παιχνιδιού) είναι η ομοιογένεια...αναγκαστικά έκανα πάρα πολλές μεταγραφές...όμως θεωρώ ότι έφτιαξα καλή ομάδα και πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα αποδώσει...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σεπτέμβριος....
Αρχικά να αναφέρω ότι κάναμε μια ακόμα μεταγραφική κίνηση....όλο το καλοκαίρι έψαχνα ένα πολύ καλό dmc-οργανωτή αλλά δεν...και τελικά πήρα τον 34χρονο kone στις αρχές Σεπτεμβρίου για την θέση για να βγει έστω το πρώτο 6μηνο...μετά έκλεισα και Μπάμπη(έδειξα σε προηγούμενο post) σαν επιλογή...τελικά μέσα Σεπτεμβρίου βρήκα τον παίκτη που ήθελα...έδωσα 200 χιλιάρικα και τον πήρα...ο Kone λογικά τον Ιανουάριο θα μας αφήσει αφού μας εξυπηρετήσει μέχρι τότε...
Image

Σε επίπεδο αγώνων παίξαμε έναν αγώνα κυπέλου(εύκολος) και έναν στο πρωτάθλημα(πολύ δύσκολος με το βασικό φαβορί για απευθείας άνοδο)...τα συμπεράσματα θετικά για αρχή...
Image

Και ήρθε και μια πολύ ενδιαφέρουσα κλήρωση στο κύπελο...
Image
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γυρνάμε λίγο πίσω στην ιστορία και πάμε 2 μέρες αφού ανέλαβα την ομάδα...(πάντα στις ομάδες μου θέλω να έχω δυνατό άξονα...και θεωρώ απαραίτητο έναν δημιουργικό αμυντικό-ένα dmc οργανωτή και έναν καλό επιθετικό)...ψάχνοντας παίκτες για σχεδόν όλες τις θέσεις πέφτω πάνω στον παρακάτω δημιουργικό αμυντικό και αποφασίζω αμέσως να του δώσω την φανέλα σπίτι του και να στηρίξω πάνω του πολλά από τα σχέδια μου...κάτι ανάλογο έψαχνα και για τον dmc αλλά τελικά τον βρήκα αφού έκλεισαν οι μεταγραφές και όπως έδειξα στο προηγούμενο Post θα έρθει τον Ιανουάριο...
Image

Ο λόγος που αναφέρομαι στον δημιουργικό αμυντικό είναι ο τρελός Οκτώβριος που κάναμε στον οποίο δεν δεχτήκαμε ούτε ένα γκολ....αν και πίστευα πολύ στην ομάδα που έφτιαξα, με άγχωναν κάποια πράγματα που ανέφερα σε προηγούμενα post...η ομάδα όμως σαν να μου δείχνει ότι δεν χρειάζεται άγχος...θα δείξει βέβαια και τους επόμενους μήνες...είναι νωρίς ακόμα...
Image

Image

Φυσικά όλοι θα ξεχωρίσετε φαντάζομαι την μεγάλη νίκη με Παο για το κύπελο...ένα σκορ που μας δίνει το δικαίωμα να ελπίζουμε σε μια μεγάλη πρόκριση μόλις λίγους μήνες αφού ξεκινήσαμε την πορεία μας...προσωπικά με ικανοποίησε πολύ ο τρόπος που κερδίσαμε...ήταν τελείως Manageriκος....αν και Ολυμπιακός τα τελευταία 3 χρόνια έχω ασχοληθεί πολύ fmικα με τον ΠΑΟ γιατί αποτελεί πολύ ενδιαφέρον project...οπότε τον ξέρω αρκετά καλά...για τον λόγο αυτόν ξεκίνησα το ματς με το 2ο συστημα(3 κεντρικα χαφ),προσαρμογές στους ρόλους και νοοτροπία προσεκτική...στην πορεία έγινε ισορροπημένη...μετά έγινε θετική...μετά το ένα χαφ έγινε amc....και μετά ήρθε η μεγάλη νίκη με 3 αλλαγές να πετάν φωτιές...είναι τα ματς που αισθάνεσαι ότι πήρες εσύ σε έναν βαθμό...
Image

Image

Υ.Γ. με τόσα χρόνια που παίζω manager ξέρω καλά ότι ένας μήνας δεν λέει τίποτα...απλά κατάλαβα ότι βρήκα λαβράκια που ήθελα για να χτίσω την ομάδα πάνω τους για τα επόμενα 3-4 χρόνια(πρώτη φάση του save-ιστορία)...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νοέμβριος...και bonus η 1/12 που πετύχαμε κάτι σημαντικό...

Αρχικά κλείσαμε για Ιανουάριο και Καμπετσή....
Image

Η ομάδα τον Νοέμβριο μπορεί να έφαγε αρκετά γκολ αλλά αυτό δεν σταμάτησε την εκπληκτική της πορεία....πραγματικά πάμε πολύ καλύτερα από ότι περίμενα...
Image

Το φοβερό είναι ότι έχουμε γρήγορα χτίσει νοοτροπία refuse to lose....χαρακτηριστικό η παρακάτω ανατροπή(και με Τρίκαλα 2 φορές μείναμε πίσω και 2 φορές ισοφαρίσαμε...και στο τέλος χάσαμε μεγάλες φάσεις για το 3ο γκολο)
Image

Φυσικά η τεράστια επιτυχία αφορά την πρόκριση μας με ΠΑΟ....και ειδικά αν σκεφτούμε πως ήρθε...όταν έγινε το 2-0 λέω τέλος...αλλά η ομάδα είχε άλλη άποψη...αντί να καταρρεύσει στην παράταση μπήκε μέσα και έβαλε το γκολ της πρόκρισης...
Image

Πλέον η εικόνα σε πρωτάθλημα και κύπελο είναι η εξής...
Image

Υ.Γ. Προφανώς και ο στόχος μου άλλαξε και έγινε η άνοδος από την πρώτη χρονιά βλέποντας την ομάδα να αποδίδει έτσι...
Υ.Γ. Έχοντας κλήρωση με ομάδα από superleague 2 στην επόμενη φάση του κυπέλου φυσικά και θέλω μια ακόμα πρόκριση στο κύπελο...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεκέμβριος...ένας ακόμη πολύ καλός μήνας....μετά την πρώτη αγωνιστική και την ήττα από τον Απόλλωνα έχουμε μια ισοπαλία και μόνο νίκες...
Image

Image

Υ.Γ. Φτάνοντας στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου και έχοντας ήδη κλείσει 3 παίκτες θέλουμε να δούμε τι προσθαφαιρέσεις θα γίνουν για να ετοιμαστεί το ρόστερ για superleague...γιατί πλέον ο στόχος είναι ξεκάθαρος...
User avatar
stratosav7
Indispensible
Indispensible
Posts: 1650
Joined: Mon Sep 07, 2009 11:51 am
Football Manager της ομάδας: Oldham Athletic
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Location: Oldham,Manchester,UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τραινο λεμεεε
Solo Mango

Image
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ιανουάριος....
Αρχικά στα μεταγραφικά...όταν είδα ότι θέλει επιτέλους να έρθει στην ομάδα(ήταν ελεύθερος από το καλοκαίρι αλλά δεν) δεν το σκέφτηκα στιγμή και τον απόκτησα...συνέπεια της απόκτησης τους ήταν να αφεθεί ελεύθερος ο φασίδης μιας και δεν πουλιόνταν ούτε με 0....με την μεταγραφή αυτήν κλείνουμε το ρόστερ για φέτος και έχουμε δημιουργήσει ήδη την βάση του ρόστερ για superleague...
Image

Στα αγωνιστικά πήγαμε μέτρια...σε 2 ματς δείξαμε αφέλεια και εφησυχασμό...αναφέρομαι στα ματς που φέραμε ισοπαλία στα οποία φάγαμε και τα 3 γκολ(σύνολο και στα 2 ματς) μετά το 80'....αν είχαμε πάρει αυτά τα 2 ματς από πολύ νωρίς θα είχε τελειώσει το θέμα του πρωταθλήματος...στο κύπελο μετά από έναν πολύ εύκολο πρώτο αγώνα στον δεύτερο κάναμε αλλαγές και δεν μας βγήκε...καρδιοχτυπήσαμε μάλιστα γιατί στο 0-2 ακυρώθηκε δικό τους 3ο γκολ...μετά μπήκαν κάποιοι βασικοί και καθάρισε το θέμα πρόκριση...
Image

Image

Υ.Γ. Στο κύπελο φτάσαμε προημιτελικό... ενώ είχε ομάδες που θα μπορούσαμε να κοντράρουμε πέσαμε πάνω στον Ολυμπιακό...οπότε πάμε για την εμπειρία...για πρώτη χρονιά καλά είναι και μέχρι τους 8...έχοντας πετάξει έξω τον Παο μάλιστα...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φεβρουάριος και Μάρτιος...
Αντιμετωπίσαμε μια μεγάλη δυσκολία αυτούς τους μήνες σε σχέση με τους τραυματισμούς(ιδιαίτερα τον Φεβρουάριο) που μας επηρέασαν αρχικά στην απόδοση...
Image
Μετά από αυτήν την φωτογραφία που τράβηξα τα πράγματα πήγαν ακόμα χειρότερα στο θέμα τραυματισμών...
Image

Παρ' όλα αυτά τον Φεβρουάριο στρώσαμε και είμαστε πολύ κοντά στο πρωτάθλημα και στην απευθείας άνοδο...
Image

Image
Post Reply

Return to “Twitch & Ιστορίες”