Καριερίστας...!!!

Βρείτε εδώ τα πάντα για τα streams μας στο twitch.tv!
"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαιρετώ ξανά στο αγαπημένο topic των Managarεων.....έπειτα από την ιστορία-save με ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ λόγω έλλειψης χρόνου κατάφερα να παίξω μισή χρονιά με ΠΑΟ...βεβαία η ομάδα πήγαινε σφεντόνα καθώς με μόνο 2 μεταγραφές 20αρηδων ήταν πρώτη και αήττητη μέχρι Ιανουάριο που έπαιξα και την επόμενη χρονιά είχα κλεισμένο και arezo(όσοι τον έχουν δοκιμάσει ξέρουν)....διάβαζα όμως ιστορίες και ομολογώ ότι οι ιστορίες ανεργίας πάντα μου κέντριζαν το ενδιαφέρον....και παρά τα 20 χρόνια fm ποτέ δεν έκανα save ανεργίας...έτσι αποφάσισα να κλείσω το φετινό fm με ένα μεγάλο και καμένο save ανεργίας....συντέλεσε σε αυτό ότι το fm21 πέφτει πάνω στην γέννηση του 2ου παιδιού μου...οπότε λογικά θα πιαστώ με fm ξανά στο fm22(εύχομαι....για να μάθω και στον μεγάλο γιο πως να παίζει fm...)....

Στα σημαντικά....ξεκινάω με δίπλωμα national C(το κατώτερο και ως παλαίμαχος επαγγελματίας σε τοπικό επίπεδο)....στόχος μέσα από Ελληνικές ομάδες να φτιάξω όνομα-ικανότητες-διπλώματα για να φτάσω σε ένα από τα μεγάλα πρωταθλήματα και σε πολλά διαφορετικά τρόπαια....για τον λόγο αυτό και η ανάλογη επιλογή χωρών(πολύ συγκεκριμένη)..
Image

Ξεκινώντας φυσικά δεν υπάρχει καμία θέση για εμένα....ωστόσο βλέπω ότι υπάρχουν θέσεις για k19 και k21 χωρών....οπότε για να μην σκουριάσω και για να ανεβάσω και την φήμη μου μέσα από εκεί κάνω πρόταση για την θέση σε Σερβία και Βέλγιο K21....παραδόξως με θέλουν και οι 2....επιλέγω Βέλγιο γιατί μου δίνει περισσότερες πιθανότητες να πάω και να κάνω κάτι καλό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα K21.....
Image

Υ.Γ. Λόγω μεγάλης έλλειψης χρόνου μέχρι 20-30/8 το save-ιστορία θα πάει πολύ αργά...μετά θέλω να πιστεύω ότι θα τρέξει..
Υ.Γ. Απολαμβάνω τα save που έχουν πολλές αναφορές και ιστοριούλες...αλλά δεν έχω τον χρόνο για κάτι τέτοιο...απλά θα μοιράζομαι συνοπτικά την πορεία μου μαζί σας....
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Τσέκαρε τον Mile Svilar και τον Verschaeren είναι και οι δύο παιχτούρες
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι παικταράδες και τους έχω και τους 2 βασικούς....γενικά έχει παικταράδες και για αυτό κάνω και περίπατο....
Image

Image

Όσον αφορά την προσπάθεια να βρω και ομάδα...έκανα παντού προτάσεις... φυσικά μόνο στις 2-3ες κατηγορίες Ελλάδος είχε νόημα...μου πρόσφεραν συνέντευξη τελικά(έφαγα άκυρα και από ομάδες football League λόγω του κάκιστου προφίλ με το οποίο ξεκίνησα) Πλατανιάς και Διαγόρας Ρόδου....και οι 2 παλεύουν για υποβιβασμό σε supeleague 2 & football league αντίστοιχα....ο Πλατανιάς τελικά μου πρόσφερε συμβόλαιο και ξεκίνησα να προπονώ την πρώτη μου ομάδα....η κατάσταση δύσκολη...στόχος η παραμονή από την διοίκηση...το καλό ότι πέφτω πάνω στην διακοπή και ξεκινά και μεταγραφική περίοδος...θα δω τι μπορώ να κάνω...
Image
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα φίλε.Ποσες ομάδες πέφτουν?2 δεν είναι αν θυμάμαι καλά?
-nani
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις δίκαιο και εγώ μετά το είδα...οπότε η παραμονή ήταν βέβαιη...δεν ξέρω γιατί το τόνιζαν τόσο πολύ στην συνέντευξη που μου πήραν στην διοίκηση....ίσως φοβόντουσαν ότι με τα χάλια που είχαν θα μπορούσαν να χάσουν και την διαφορά από Κέρκυρα-Απόλλων Πόντου.....δεν τους αδικώ....
2 Λέξεις χαρακτηρίζουν το τι βρήκα και τι έγινε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος...''καμένη γη'' και ''άθλος''....
Αρχικά καμένη γη γιατί....1)ένα ρόστερ τρομερά ανισόρροπο....π.χ.είχε 5-6 αριστεροπόδαρα εξτρέμ....2)μια ομάδα που τραυματίζονταν παίκτες σχεδόν καθημερινά(ίσως φταίει η προετοιμασία ή οι εγκαταστάσεις ή ότι στις 10 μέρες κενό μέχρι το πρώτο ματς τους ήπια το λάδι)...3)οι λίγοι καλοί παίκτες να θέλουν να φύγουν(ένας που προόριζα για στυλοβάτη της άμυνας έφυγε κι όλας)....4)πολλοί να μην έχουν ανανεώσει με αποτέλεσμα 2 βασικοί παίκτες να κλείσουν ελεύθεροι σε άλλη ομάδα για το καλοκαίρι...5)λεφτά ούτε για δείγμα...0 για μεταγτραφές(λογικό) και στο μπάτζετ μισθοδοσίας ήταν ήδη μέσα η ομάδα....αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να απογοητευτώ και να σκέφτομαι ήδη τον επόμενο προορισμό μου....μέσα σε όλα αυτά μου αρνήθηκαν και το να ξεκινήσω μαθήματα για το national b....από την άλλη ήξερα ότι θα ξεκινήσω από τα δύσκολα οπότε ανέλαβα δράση...
Έγινε ένα γερό ξεσκαρτάρισμα(ήθελα να διώξω και άλλους 2 αλλά δεν τους πήρε κανένας)-(έφυγε και ακόμα ένας σαν δανεικός)...
Image

Και προσθήκη ενός εξτρέμ και ενός στόπερ...δεν υπήρχε σάλιο για κάτι άλλο...και από δανεικούς που ήθελα κανείς δεν ερχόταν...
Image

Δόθηκαν ξεκάθαροι ρόλοι....και αφού γύρισαν στο 2ο ματς βασικά μας στελέχη από τραυματισμούς....ξεκίνησε ο άθλος...
Image
Αποτέλεσμα ήταν να κλείσουμε μία θέση κάτω από τις θέσεις για Play-off πρωταθλητισμού(πετάξαμε και κάποιους βαθμούς λόγω έλλειψης γνώσης του ρόστερ...όπως στο μάτς με Απόλλων Πόντου που οι τραγικές αλλαγές και διαχείριση που έκανα μας έκανε να φάμε 2 γκολ στα τελευταία 5 λεπτά)...
Image

Να σημειώσω μέσα σε όλα αυτά ότι ξεκινώντας να παίρνω νίκες μου κάθονται 2 σοβαροί τραυματισμοί στους καλύτερους μου παίκτες...ο Πάγκαλος βγαίνει 3-7 μήνες εκτός(ενώ είχε πριν 3 γκολ σε 2 ματς) και ο wes(κλεισμένος από ΟΦΗ για το καλοκαίρι και πολύ καλό ταλέντο) για 4-5 εβδομάδες...

Υ.Γ. Είτε μείνω είτε όχι στην ομάδα...όπως θέλω να κάνω και σε όσες ομάδες πάω...ξεκίνησα να κάνω κινήσεις για την λειτουργίας της ομάδας και την νέα χρονιά...ανανέωσα παίκτες που λήγει το συμβόλαιο τους το καλοκαίρι και τους θεωρώ καλούς....ανανέωσα τον δανεισμό του Γιούση(μαζί με Πάγκαλο και wes ότι πιο ποιοτικό έχει η ομάδα και ένα πολύ αξιόλογο ταλέντο) από ΑΕΚ και για την νέα χρονιά...προσπάθησα το ίδιο και με Μπάμπη αλλά δεν θέλει ο παίκτης...

Υ.Γ. Είναι αλήθεια πως αισθάνομαι ότι με αυτήν την ομάδα δεν έχω πολλά να κάνω ακόμα...αν μου δοθεί η ευκαιρία θα φύγω για ομάδα που θα βλέπω προοπτική έστω 2ετίας...
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Αν ήμουν στην θέση σου θα έμενα δύο ακόμα χρόνια να ανέβει η ομάδα Superleague και από κει και πέρα αν δεις ότι δεν τραβάει φύγε.Έχοντας μια επιτυχία στο αρχείο θα ανοίξει τις πόρτες σε περισσότερες ομάδες που πιθανόν θα ήθελαν έναν νέο προπονητή
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ομάδα απέδωσε πολύ καλύτερα από ότι περίμενα και εγώ και στα Play off...παίζοντας στα γρήγορα τα ματς, τα χάλασε λίγο μόνο στα τελευταία 2 ματς αλλιώς θα πηγαίναμε για το 10 στα 10...
Image

Image

Παράλληλα όμως έκανα κινήσεις για την εξέλιξη της ομάδας....
Image

Και κάποιες μεταγραφές...παρά το ότι αν μου έρθει πρόταση για ομάδα που θα μου αρέσουν οι συνθήκες θα φύγω...
Image

Image

Image

Και επίσης μετά από καβγά με την διοίκηση δέχτηκαν και ξεκίνησα μαθήματα για το δίπλωμα National B...
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Σύστημα το ίδιο με τον ΠΑΣ η καινούριο;
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε σε ένα ποστ με αρκετές εξελίξεις.....
Αρχικά σε προσωπικό επίπεδο εξελιχθήκαμε...
Image

Image

Στην συνέχεια να αναφέρω ότι δεν παρουσιάστηκε κάποια ομάδα που να με ήθελε και να την ήθελα....ουσιαστικά η μόνη αίτηση εργασίας που έκανα σε ομάδα που είχα ελπίδα ήταν στον Βόλο(ιδεολογικά δύσκολη απόφαση όντας Νικιώτης από κούνια...για όσους ξέρουν τι γίνεται στον Βόλο) αλλά δεν μου πρόσφερε ούτε συνέντευξη παρά το ότι έπεσε κατηγορία γιατί θεώρησε η διοίκηση ότι δεν έχω εμπειρία στο να κερδίζω ανόδους...οπότε ξεκίνησε και υλοποιήθηκε το δύσκολο έργο του χτισίματος μιας ανταγωνιστικής ομάδας....

Σύστημα πάντα παίζω με το ίδιο...μόνο σε πολύ δύσκολα ματς κάνω κάποιες προσαρμογές πάνω σε αυτό...λεφτά δεν υπήρχαν ούτε για δείγμα, οπότε πήγαμε πολύ αυστηρά και κλείσαμε και κάποια κενά με δανεικούς...φτιάξαμε ένα πλήρες ρόστερ για τα δικά μου γούστα...και το ταμείο της ομάδας είναι πλέον και με θετικό πρόσημο(+200.000)... Παράλληλα ανέβασα και έβαλα στα πλάνα και 2 17αρηδες από k19...μάλιστα συμφώνησα με διοίκηση να δώσω ευκαιρίες σε νέα παιδιά για να δεχτούν να βελτιώσουν την στρατολόγηση των νέων...
Πάμε τελικά στο πάρε-δώσε...
Image

Και στο πως θα δομηθεί η αγωνιστική εικόνα μας σε 11αδα-18αδα...
Image

Κάτι ακόμα σημαντικό που έγινε είναι ότι στις πολλές προσπάθειες να προπονήσω εθνική ομάδa αντρών ήρθε μια πρόταση από το Κόσοβο...στην αρχή σκέφτηκα ότι που να πάω με Κόσοβο και ότι έχω το επόμενο καλοκαίρι Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα k21 με Βέλγιο...αλλά όταν είδα τι παίκτες έχει το Κόσοβο ενθουσιάστηκα και αποφάσισα να κάνω το βήμα....ανέλαβα λοιπόν και την εθνική Κοσόβου μαζί με τον Πλατανιά...

Υ.Γ.Η ομάδα που έκανα στον Πλατανιά είναι ικανοποιητική...μένει να δούμε που μπορεί να φτάσει... επειδή όμως το save έχει πολύ συγκεκριμένο σκοπό, αν έρθει πρόταση μέσα στην χρονιά από ομάδα που πιστεύω ότι μπορώ να ανεβάσω σίγουρα στην superleague ή από ομάδα στην superleague που πιστεύω ότι μπορώ να την κρατήσω και να έχω στόχους θα φύγω...θέλω στην 3η χρονιά του save να προπονώ superleague...και 5-6η να είμαι σε μεγάλο πρωτάθλημα...
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Αχ Λουκίνας και Ανάκογλου μεγάλες παιχτούρες σε παλαιότερα football manager...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η σεζόν ξεκίνησε...
Αρχίζουμε με την Εθνική ομάδα του Κοσόβου....αν είχε και ποσότητα παικτών θα έτρεφα ελπίδες για μεγάλα πράγματα...γιατί έχει μια 15αδα πολύ καλών παικτών...τα πρώτα αποτελέσματα θετικοτότατα...
Image

Πάμε και στον Πλατανιά....
Αρχικά κλείσαμε μια ωραία συνεργασία....μας δίνει 60 χιλιάρικα τον χρόνο(πρακτικά σημαίνει ένα καλό-ψαγμένο συμβόλαιο για superleague 2) και δυνατότητα να πάρουμε δανεικούς από την καλύτερη ελληνική k21...
Image

Επίσης κάτι ωραίο που γράφτηκε από δημοσιογράφο...
Image

Επίσης η προσπάθεια να αφήσω παρακαταθήκη όταν φύγω, συνεχίζεται...
Image

Image

Image

Και πάμε και στα αγωνιστικά....στα πρώτα 3 ματς τα αποτελέσματα δεν ήταν καλά, η απόδοση άφησε υποσχέσεις όμως...
Image

Στο κύπελο αποκλειστήκαμε στα πέναλντι σε ματς με 32-10 τελικές υπέρ μας....στο πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος χάσαμε με 1-0 με 23-3 τελικές υπέρ μας...και στο 4-0 πάλι είχαμε 27-5 τελικές....τα αναφέρω αυτά γιατί φαίνεται ότι η ομάδα μπορεί να πάει καλά...απλά δεν έχουμε τον killer μπροστά...στο πρωτάθλημα ακόμα δεν έχει παίξει ο Καμπετσής λόγω τραυματισμού...

Ένα τελευταίο θετικό στα πλαίσια της εκμετάλευσης ταλέντων που ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ...
Image
Να αναφέρω ότι σκόραρε και στο 2ο παιχνίδι πρωταθλήματος(4-0)....σε 70 λεπτά έχει 2 γκολ ως δεξί εξτρέμ...
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

To Kοσοβο έχει τρομερό ταλέντο και φαντάσου έχει πάρα πολλούς παίκτες σε άλλες εθνικές επειδή άργησε να γίνει μέλος των Ουεφα/Φιφα.
-nani
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Έχουμε καρτέλα για Μάναλη;
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Οκτώβριος μπορώ να πω ότι μας πήγε πολύ καλά....με Κόσοβο πάμε τρένο...σε 4 ματς δεν έχουμε δεχτεί ούτε γκολ....με Πλατανιά μπορώ να πω ότι κάνουμε πορεία πρωταθλητισμού(ούτε εγώ δεν τον πίστευα πριν ξεκινήσει η χρονιά)...

Αρχικά να δείξω την καρτέλα του Μάναλη όπως ζητήσατε....δεν είναι κάτι φοβερό γενικά...αλλά για αυτό το επίπεδο είναι καλό ταλέντο...
Image

Επίσης...τα 2 ματς που έπαιξα με Κόσοβο τον Οκτώβριο...
Image

Και τέλος η πορεία με Πλατανιά....
Image
Image
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νοέμβριος...μέτριος μήνας...
Αρχικά με Κόσοβο πήρα άνετα τον προβιβασμό στο Β΄ επίπεδο του national league...αλήθεια ξέρει κάποιος αν έτσι διεκδικώ και εισιτήριο για την τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης??
Image
Image

Επίσης και επίσημα πλέον έχω το δίπλωμα national A...αλλά η διοίκηση μου αρνήθηκε να ξεκινήσω μαθήματα για το επόμενο....έλεος!!!
Image

Με Πλατανιά είχα έναν κακό μήνα...βέβαια στα μόνα ματς φέτος που έχω χάσει όντας χειρότερος είναι με Βόλο & Πανιώνιο που είναι μια κλάση πάνω από τις υπόλοιπες ομάδες...
Image
Image

Υ.Γ.Στο μόνιμο τσεκάρισμα που κάνω στις θέσεις εργασίας διαπίστωσα ότι δημιουργήθηκε κενό στην θέση του προπονητή σε ΟΦΗ,Ατρόμητο και Άρη... έκανα άμεσα αίτηση και περιμένω...και τα 3 project είναι αυτό ακριβώς που θέλω για το επόμενο βήμα...παράλληλα βέβαια έκλεισα conan-γιουση και για του χρόνου(ως δανεικούς) και ανανέωσα και όλους τους καλούς παίκτες που λήγουν τα συμβόλαια τους το καλοκαίρι...θέλω είτε με εμένα είτε χωρίς, η ομάδα τουλάχιστον να παίξει Play off πρωταθλητισμού...και να έχει ανοδική πορεία...
Post Reply

Return to “Twitch & Ιστορίες”