Καριερίστας...!!!

Βρείτε εδώ τα πάντα για τα streams μας στο twitch.tv!
"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεκέμβριος-Ιανουάριος...πολλά και διάφορα...
Αρχικά να αναφέρω ότι φάγαμε άκυρο από Άρη- Οφη- Ατρόμητο, αλλά και Παναθηναϊκό... το καλό είναι βέβαια ότι στα δημοσιεύματα έχει αρχίσει και αναγνωρίζεται η δουλειά μου...
Στο μεταξύ η προσπάθεια εξέλιξης της ομάδας όπου μπορώ συνεχίζεται...
Image
Image

Το κακό είναι ότι για να ανανεώσω όλους τους καλούς παίκτες και να μην φύγει κανείς ελεύθερος έφυγε πολύ το μπάτζετ μισθοδοσίας(ήταν ήδη εκτός ορίου) και τα οικονομικά δεν είναι καλά...πράγμα που με σταματά από το να κλείσω ελεύθερους παίκτες για το καλοκαίρι..πχ τα βρίσκω σε όλα με Καμπετσή(τον έχω δανεικό) για να έρθει σαν ελεύθερος το καλοκαίρι και δεν μπορω να ολοκληρώσω την μεταγραφή για 2,7 χιλιάρικα!!!
Image

Μέσα σε όλα αυτά...πήρα δανεικό από ΠΑΟ και Perea χωρίς καθόλου συνεισφορά λόγω της συνεργασίας...και έδιωξα Λουκίνα-Manga...πλέον οι 4αδα Μπαργκαν-Γιουσης-Καμπετσης(τον πήγα αριστερό εξτρέμ)-Perea κάνει παπάδες(ήταν μαζί οι 4 στα τελευταιά 3 παιχνίδια του Ιανουαρίου)...
Πάμε να δούμε τι έγινε τους 2 μήνες αγωνιστικά...ο Πανιώνιος 99% θα ανέβει ως πρωταθλητής...
Image

Image

Τέλος έγινε και η κλήρωση των εθνικών ομάδων για τα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλου...
Image

Υ.Γ. Έχω κάνει αίτηση για θέση εργασίας και σε Λαμία και σε Παναιτωλικό...ωστόσο αν θελήσουν να με προσλάβουν δεν έχω αποφασίσει ακόμα 100% ότι θέλω να πάω...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα Σαββατοκύριακα βρίσκω χρόνο όπως καταλάβατε και προχωράω το save...
Τελικά Παναιτωλικός και Λαμία μου πρόσφεραν συνέντευξη...αλλά ενώ πήγαν καλά οι συνεντεύξεις δεν ήμουν η τελική επιλογή τους για να προσφέρουν συμβόλαιο(αν και μόνο την Λαμία τελικώς σκεφτόμουν σοβαρά)....επίσης πήρα 3 προτάσεις από εθνικές της Αφρικής...ειδικά η Γουινέα ήταν εξαιρετική επιλογή αλλά δεν ήθελα να αφήσω ακόμα το Κόσοβο...θα παλέψω με αυτό να κάνω την έκπληξη και να βρεθώ στο Παγκόσμιο...
Τα τελευταία 2 ματς της κανονικής διάρκειας...και η βαθμολογία με την οποία ξεκινάμε τα play off πρωταθλητισμού...δυστυχώς χάσαμε τον Φουρλάνο για 5-6 μήνες...μεγάλο πλήγμα καθώς ήταν o βασικός box to box μας....
Image
Image
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Αν δεν κάνω χοντρό λάθος αυτό για τα εισιτήρια μέσω nations league ισχύει μόνο για πρόκριση στο Γιουρο(παίζουν οι νικητές των ομίλων μετά τα κύρια προκριματικά(εφόσον δεν έχουν προκριθεί μέσω αυτών) κάτι σαν φαιναλ φορ. Για το Παγκόσμιο ισχύει άλλο format.
-nani
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Αν το δούμε ρεαλιστικά το θέμα ο Πανιώνιος θα πρέπει να αυτοκτονήσει για να πάρεις την απευθείας άνοδο.Πιο πιθανό θεωρώ να γίνουν μπαράζ με τον 13ο της Superleague 1.Σε εθνικό επίπεδο για το επίπεδο της ομάδας είναι ψιλοπαλούκι ο όμιλος κατά τη γνώμη μου αλλά από την απόδοση του Κοσόβου irl (έβαλε δύσκολα σε Αγγλία,Τσεχία) πιστεύω ότι μπορεί να γίνει η έκπληξη.Αλλά κρατώ μικρό καλάθι προς ώρας...

ΥΓ:Σε παλαιότερο save μου με τον Παναθηναϊκό στο FM15 αναγκάστηκα να κόψω όλο μου σχεδόν το μπάτζετ μεταγραφών και να το πάω στο μισθοδοσίας για να κρατήσω τους βασικούς μου παίκτες(Berg που ήθελε συμβόλαιο άνω του εκατομμυρίου,Nano,Zeca κλπ)...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η σεζόν έκλεισε(μένουν τα 2 ματς με Κόσοβο για τους προκριματικούς του Παγκοσμίου)... και πριν το brake γιατί τις καθημερινές ο χρόνος είναι ελάχιστος...θα κάνω ένα μεγάλο ποστ με αρκετά δεδομένα...
Αρχίζουμε με Εθνική Κοσόβου....στα 2 πρώτα εύκολα ματς είμασταν σοβαροί και δεν είχαμε κανένα θέμα...να σημειώσω ότι με ζήτησε και η Β.Ιρλανδία που έκανε φοβερό ξεκίνημα με 2 νίκες(η μια απέναντι σε Πορτογαλία) και έχει πολύ καλό ρόστερ, αλλά αποφάσισα πάλι να μείνω στο Κόσοβο και να πω όχι στο 1,5 μύριο τον χρόνο που μου έδινε!!!
Image

Σε προσωπικό επίπεδο...συμφώνησαν αυτήν την φορά από την διοίκηση να ξεκινήσω μαθήματα για το επόμενο δίπλωμα...
Image

Επίσης κάτι που μου άρεσε πολύ είναι ότι πέτυχα τον στόχο με την αξιοποίηση των ακαδημιών και ήρθε και η αναβάθμιση...
Image
Image

Μετά από πολλά άκυρα που έφαγα από ομάδες Superleague που μου πήραν συνέντευξη(προστέθηκε σε αυτήν την λίστα και η Ξάνθη) επικεντρώθηκα στα Play off πρωταθλητισμού και στον στόχο της ανόδου(κανείς δεν το είχε σαν στόχο στην αρχή...από διοίκηση και παίκτες μέχρι εμένα και τον κόσμο)... όμως φάνηκε ότι μπορούμε να βγούμε έστω δεύτεροι και μπήκα αποφασισμένος για αυτό...μια ξέφρενη πορεία στα play off μας οδήγησε όντως στην 2η θέση και στα μπαράζ ανόδου....αν σκεφτούμε ότι αυτό το πέτυχα με λιγότερα από 650 χιλιάρικα μπάτζετ...νομίζω ότι το save ανεργίας ξεκίνησε πολύ καλά....
Image
Image

Στον δρόμο της ανόδου βρέθηκε μπροστά μου η Λαμία...λίγες βδομάδες νωρίτερα βρέθηκα κοντά στο να καθίσω στον πάγκο της...δεν έγινε και είχε έρθει η ώρα να της δείξω το λάθος της...
Image
Image

Σε 1,5 χρόνο από τελευταίος(γιατί οι 2 που πέσαν πέρυσι ήταν ουσιαστικά εκτός κατηγορίας λόγω ποινών ...Απόλλων Πόντου-Κέρκυρα) κατάφερα και έφερα τον Πλατανιά στην Superleague!!!Ομολογώ ότι και εγώ δεν το περίμενα...φυσικά σαρώσαμε και στα βραβεία...Εγώ-Γιαννακόπουλος-Γούσης-Οικονόμου πήραν αρκετά βραβεία και σπάσαν και κάμποσα ρεκόρ...

Το μπάτζετ τέθηκε άμεσα από την διοίκηση...και τα πράγματα συνεχίζουν να είναι τραγικά...θέλω να φύγω σίγουρα πλέον...αλλά μέσα στο καλοκαίρι δύσκολο να βρω κενή θέση με τα δεδομένα που θέλω...
Image

Παράλληλα ξεκίνησα και τον σχεδιασμό για την νέα χρονιά με τα ψίχουλα που έχω....ο καμπετσής συμφώνησε να έρθει ως ελεύθερος(λήγει το συμβόλαιο του) και πήρα με 0 πίσω τον wes από ΟΦΗ...από Ιούλιο αν δεν βρεθεί κάποια ενδιαφέρουσα θέση θα συνεχίσω τον σχεδιασμό της ομάδας... και θα γινεί και μια αναπροσαρμογή στο προσωπικό....
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα!καποιες εξελιξεις στα γρηγορα....

Αρχικα η καλη πορεια με Κοσοβο συνεχιζεται....
Image
Image

Επισης στον Πλατανια ειχαμε και αλλες βελτιωσεις...
Image

Image

Image

Ωστοσο εχουμε σοβαρο θεμα με το budget μισθοδοσιας....μετα την εφαρμογη των μπονους ανοδου η κατασταση ειναι τραγικη...εχω ενα ροστερ 21 παικτων και δυνατοτητα μονο να δανειστω παικτη χωρις συνεισφορα στον μισθο...αλλιως μπορω να προσφερω συμβολαιο μεχρι 15 χιλιαρικα τον χρονο...
Image

Επομενως η παραμονη γινεται πολυ δυσκολη...θα το παλεψουμε ομως...ευχομαι φυσικα φετος να γινει και το βημα παραπανω προπονητικα...
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Από την εμπειρία μου με την εθνική Ελλάδας νομίζω πως η πρώτη θέση δίνει άνοδο στην πιο πάνω κατηγορία.Βέβαια σε ποια κατηγορία θα παίξει το Κόσοβο στα επόμενα προκριματικά αυτό θα το καθορίσει η θέση που θα πάρεις στα κύρια προκριματικά...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάποιες μικρές εξελίξεις...
Αρχικά σε προσωπικό επίπεδο συνεχίζεται η βελτίωση....
Image

Image

Στα μεταγραφικά λόγω του υπερβολικά χαμηλού μπάτζετ(είχα δείξει σε προηγούμενο ποστ) αναγκαστήκαμε να στραφούμε σε λύσεις δανεικών και μάλιστα που να μην θέλουν συνεισφορά στο συμβόλαιο οι ομάδες τους...
Image

Ευτυχώς βρήκαμε το εξτρέμ από την Μπενφίκα και έτσι περνάμε στα φορ των Καμπετσή και κάπως σώζεται η κατάσταση...φυσικά το ρόστερ είναι για superleague 2 αλλά θα κάνουμε ότι μπορούμε για να σώσουμε την κατηγορία(αν είμαι μέχρι τέλο στον Πλατανιά...εύχομαι όχι)...σε θέματα πωλήσεων εύχομαι να μπορέσω να δώσω τον Γιαννακόπουλο για να ρίξω και λίγο το μπάτζετ μισθοδοσίας...
Image

Και το πως θα κινηθούμε φέτος σε 11αδα....18αδα...και εκτός αποστολής...
Image

Υ.Γ.Αρχές καλοκαιριού ήταν κενή η θέση στον Παοκ...αλλά δεν...ούτε καν συνέντευξη...τελικά είναι πιο δύσκολα από ότι τα περίμενα τα πράγματα σε save-ανεργείας....
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η χρονιά ξεκίνησε ωραία....
Στο πρώτο ματς με Πλατανιά βρεθήκαμε απέναντι στον Πανιώνιο που τόσο μας ταλαιπώρησε πέρυσι και αποτελεί αντίπαλο μας στην προσπάθεια παραμονής...κάναμε πολύ καλό παιχνίδι και πήραμε σημαντική νίκη....
Image

Με Κόσοβο πάμε τρένο...από τότε που ανέλαβα έχουμε σε 10 ματς 10 νίκες και 2 ισοπαλίες...
Image

Image

Image
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε αυτό το ποστ θα αναλύσω λίγο τα οικονομικά και τα συμβόλαια και θα δείξω τι έγινε τον Σεπτέμβριο με Πλατανιά...
Αρχικά λοιπόν να αναφέρω ότι στην superleague 2 είχα μπάτζετ μισθοδοσίας κοντά στα 650 χιλιάρικα...όταν κατάφερα να ανεβάσω την ομάδα το μπάτζετ ανέβηκε κοντά στα 700 χιλιάρικα...πρόλαβα να κλείσω καμπετσή και wes και το μπάτζετ έκλεισε...όταν όμως ενεργοποιήθηκαν οι ρήτρες για άνοδο και μπήκαν οι αυξήσεις στα συμβόλαια αυτομάτως έφτασε το μπάτζετ στα 870 χιλιάρικα...για τον λόγο αυτό πήρα παίκτες μόνο σαν δανεικούς και μάλιστα χωρίς συνεισφορά στην ομάδα τους...το μεγάλο πρόβλημα όμως ήταν ότι από τους 19 παίκτες(με γιαννακόπουλο μέσα που δεν έχω ακόμα καταφέρει να διώξω) που μου ανήκουν(εξαιρούνται οι 5 δανεικοί) μόνο 2 έχουν συμβόλαιο που δεν τελειώνει φέτος το καλοκαίρι...το ακόμα πιο δύσκολο είναι ότι δεν αφήνουν να δώσω σε κανέναν έστω και 1 χιλιάρικο παραπάνω λόγω την κατάστασης...παρ όλα αυτά κατάφερα τον Σεπτέμβριο και ανανέωσα τους 12 από τους 19...και από τους 7 που έμειναν του 2 δεν θέλω έτσι και αλλιώς...άρα μόνο 5 έχουν μείνει στον αέρα προς το παρών...μάλιστα όλοι ανανέωσαν με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά...και απο τους 5 δανεικούς μόνο ο tavares(τρομερή εκκίνηση θα αναφερθώ και πιο κάτω) έχει και για την επόμενη χρονιά κλεισμένο δανεισμό...

Στα αγωνιστικά...πάμε ανέλπιστα καλά...ο tavares έχει βάλει τα 3 από τα τα 4 γκολ μας...και αν υπολογίσουμε και τον τραυματισμό των Μπαργκάν και Καμπετσή η εκκίνηση είναι πολύ πιο καλή από ότι περιμέναμε...
Image

Image
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Βλέπω το Κόσοβο να γίνεται η Λέστερ της Ευρώπης...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα κάνω 3 ποστ που έχουν δυνατές εξελίξεις....
Αρχικά το πρώτο ποστ αφορά το Κόσοβο....σε 16 ματς έχουμε 1 ήττα και 3 ισοπαλίες...στα προκριματικά όμως με 7 νίκες-2 ισοπαλίες-1 ήττα καταφέραμε και αποκλειστήκαμε!!!!....
Αρχικά τα ματς που δεν είχα ανεβάσει...και η τελική βαθμολογία...
Image

Image

Δυστυχώς βγήκαμε 5οι καλύτεροι δεύτεροι και χάσαμε την πρόκριση...το πως όμως είναι απίστευτο....αρχικά στο ματς με Σουηδία κάναμε το 3-4 στο 80!!!Και ο αποκλεισμός μας ουσιαστικά υπογράφτηκε στο 90+6!!!!
Image

Και στα τελευταία 2 ματς κοιτάξτε πως κέρδισε η Σουδία...
Image
Το απίστευτο είναι ότι και τα 2 ματς τα πήραν βάζοντας γκολ μετά το 80...και στα 2 με άφηναν με την χαρά ότι τους περνάω...

Υ.Γ.Σε θέμα εθνικής θέλω να πάω κάποια στιγμή στην Ελλάδα...είχα πάλι προτάσεις από Σερβία-Ελβετία-Αλβανία...αλλά δεν...αν δεν προκύψει η Ελλάδα τότε ίσως στοχεύσω με Κόσοβο για το Euro...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο δεύτερο ποστ θα δείξω τι έγινε Οκτώβριο-Νοέμβριο με Πλατανιά....η ομάδα συνεχίζει να πάει ανέλπιστα καλά...παρά το γεγονός πως έχουμε αρκετούς τραυματισμούς σημαντικών παικτών, όχι απλά δεν παλεύουμε για παραμονή αλλά για τα Play off Πρωταθλητισμού...
Image

Image

Υ.Γ. Ήρθε όμως η ώρα για το επόμενο βήμα στην καριέρα μου...είχα 3 προτάσεις από ομάδες που με έβαλαν σε σκέψεις...θα αναλυθεί η επιλογή μου σε επόμενο ποστ...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε και στο 3ο ποστ για σήμερα....εδώ όπως είπα και στο προηγούμενο θα αναφερθώ στην επιλογή μου για τον επόμενο προπονητικό σταθμό μου...μετά από 2 χρόνια εξαιρετικά επιτυχημένα στον Πλατανιά, ήθελα το επόμενο βήμα στην καριέρα μου....το έψαχνα καιρό αλλά πλέον είχα χτίσει την κατάλληλη φήμη για να το κάνω...3 σοβαρές προτάσεις μου ήρθαν...
1)Μπρέσια...η λιγότερο καλή...καλή οικονομικά, αλλά με 2 βαθμούς μόλις στο πρωτάθλημα θα ήταν πολύ δύσκολο να την σώσω...και επίσης το ρόστερ της δεν μου άρεσε...
2)Μετζ....πολύ καλή οικονομικά...καλό ρόστερ...αλλά φέτος θα μπορούσα μόνο να στοχεύσω στην παραμονή...
3)Παναθηναϊκός...σε καλή οικονομική κατάσταση για τα δεδομένα του...μέτριο ρόστερ...κακή πορεία μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα...και ήδη είχε πουληθεί σε αυτές τις 2 χρονιές ο Βαγιαννίδης και ο Μπουζούκης...

Η τελική μου επιλογή....
Image
Ο λόγος ήταν ότι στην παρούσα φάση ήθελα κάτι σίγουρο για να παίξω τις επόμενες 2,5 χρονιές πριν κάνω το άλμα μου για μεγαλομεσαία ομάδα top πρωταθλήματος...τον ξέρω καλά...έχει αρκετά πουλέν μου...και θέλω να φύγω για εξωτερικό έχοντας πάρει πρώτα τα ελληνικά τρόπαια...

Η κατάσταση έχει ως εξής...
Image

Και ο τρόπος που θα κινηθεί η ομάδα στα 2 παιχνίδια πριν τον Ιανουάριο και το ξεσκαρτάρισμα αλλά και τις προσθήκες...
Image

Στόχος...φέτος φυσικά να μπούμε play off πρωταθλητισμού και να το πάμε μακριά στο κύπελο...και από του χρόνου(και του παραχρόνου) τρόπαια και καλές πορείες στην Ευρώπη...ώστε σε 2,5 χρόνια(τέλος 5ης χρονιάς στο save) να φύγουμε για καλή ομάδα top πρωταθλήματος...

Υ.Γ.Ανέλαβα και σε 2 μέρες παίζω με Ολυμπιακό...!
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Καλή αρχή με την Πανάθα αν και είμαι σίγουρος πως σύντομα θα είσαι στον δρόμο των επιτυχιών
Post Reply

Return to “Twitch & Ιστορίες”