GALEOPP_Tsak_mode [FM2020]

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Η πρώτη εφαρμογή της συγκεκριμένης τακτικής ήρθε στο FM2019. Με ελάχιστες τροποποιήσεις, η τακτική «πέρασε» στο FM2020. Οι όποιες προσπάθειες αφορούσαν την τακτική ήταν 1) το να μπορέσουμε να κλείσουμε τους χώρους όταν έχουμε κερδίσει κόρνερ 2)το να αντιμετωπίσουμε τον δεξί εξτρέμ διότι ο αριστερό μας μπακ είναι μοναχός του 3)το να βρούμε τον καλύτερο ρόλο για το δεξί εξτρέμ μας.


Η απεικόνιση της τακτικής
Spoiler: show
Image

Οι τρεις υποκατηγορτίες της τακτικής
Spoiler: show
Image
Image
Image

Οι οδηγίες ανά θέση στην 11άδα
Spoiler: show
Image

Λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά
  • Μείωσε την καθυστέρηση σε στιγμές που βλέπεις ότι η ομάδα βγάζει τελικές
  • Κάνε τη νοοτροπία σας επιθετική όταν αντιμετωπίζετε αντίπαλο μεγαλύτερο από τα κυβικά σας
  • Αν θέλετε να ρίξετε το βάρος σας στο δεξί μπακ, κάντε την κατάλληλη μετατροπή.
  • Όσον αφορά τον μοναδικό ακραίο, παίξτε ανάμεσα σε Εξτρέμ και Εσιτερικό Επιθετικό, ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του ακραίου σας



DOWNLOAD
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις χωρίς στενότερο μαρκάρισμα. Αφού θες να πιέζουν ψηλά θα ήταν νομίζω πιο χρήσιμο να πρεσαρεις και όχι οι παίκτες σου να μένουν κοντά στον αντίπαλο. Επίσης για να χρησιμοποιείς στενότερο μαρκάρισμα μπορείς να βάλεις στο opposition instructions συγκεκριμένου παίκτες της αντίπαλης ομάδας! Να κάνεις μια μίξη δηλαδη
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Το είχα δοκιμάσει πέρυσι αλλά όχι σε βαθμό που να βγάλω συμπέρασμα. Λογικά θα βοηθήσει στο να αποφύγουν μερικές φορές οι παίκτες μου να εμμένουν σε μαρκάρισμα αντιπάλων και να αφήνουν χώρους μέσω των οποίων δεχόμαστε επιθέσεις.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
leomessi10
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 423
Joined: Mon Sep 21, 2009 6:27 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Status: Επιτρεπεται να πεσεις.... επιβαλεται να σηκωθεις!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:Το είχα δοκιμάσει πέρυσι αλλά όχι σε βαθμό που να βγάλω συμπέρασμα. Λογικά θα βοηθήσει στο να αποφύγουν μερικές φορές οι παίκτες μου να εμμένουν σε μαρκάρισμα αντιπάλων και να αφήνουν χώρους μέσω των οποίων δεχόμαστε επιθέσεις.
Ακριβώς!

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mes que un club
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1919
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Τσακ ένα feedback για τη τακτική σου, έχοντας την σε 2 save ως τωρα με τον Ολυμπιακό
Ξεκαθαρίζω οτι τη χρησιμοποιώ ανα 3 παιχνίδια. Το πάω πάντα rotation με άλλες 2 που έχω φτιάξει μόνος μου.
*Διαφορές με τη δική σου. Νοοτροπία έχω πάντα προσεκτική. Σε περίπτωση που φάω γκολ το πάω σε επιθετική. Συνήθως βάζω γκολ και επιστρέφω στην προσεκτική.

Στοιχεία:
1. Τα αριστερά back παίζουν στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους. Τσιμίκας και Κούτρης, κάνουν πολλές ασίστ ενώ αν δεν υπήρχε αυτό το βλακώδες μπαγκ με τα τετ α τετ, θα ειχαν και πολλά γκολ. Ενδεικτικά και οι 2 πωλούνται εύκολα με πάνω απο 10 εκατομμύρια κάθε καλοκαίρι.
2. Το δεξί μπακ αν ξέρει μπαλίτσα, προωθείτε πολύ και βγάζει και ωραία γκολ.
3. Παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο το να έχεις αυθεντικό VOL. Φτιάχνει όλο το παιχνίδι της ομάδας. Χρησιμοποίησα λιγο τον Ξενιτήδη για αυτόν τον ρόλο και με εξέπληξε.
4. Mε προβληματίζει ο προωθημένος επιθετικος. Δεν βάζει γκολ, όποιος και αν ειναι.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Eκτελέσεις κόρνερ:

ΕΔΩ μπορείς να κατεβάσεις τρεις επιλογές για επιθετικά κόρνερ.


ΕΔΩ μπορείς να κατεβάσεις δυο επιλογές για αμυντικά κόρνερ




Εκτελέσεις πλαγίων








.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Τακτικές & Προπονήσεις”