FC Panathinaikos: Ξανά μεγάλος

Βρείτε εδώ τα πάντα για τα streams μας στο twitch.tv!
"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκινάω Τρίτη χρονιά τωρα(έγινε η αλλαγή από αλαφουζο σε Κωνσταντίνου). Το μπατζετ περιορισμένο όσο δεν παει έχω 700κ για μισθούς το μήνα.
Μεταγραφες μόνο από ελεύθερους η κανα πολύ φθηνο παικτη.
Την πρώτη χρονιά αποκλείστηκα στους 8 του κυπέλλου από παοκ και τέταρτος στο πρωτάθλημα(έσβησα τιμωρία). Δεύτερη χρονιά τρίτος, η αεκ από πρωταθλήτρια εκανε τη μια γκελα πίσω απ την άλλη και το εκμεταλευτηκα. Στο κύπελλο ήττα 3-2 από ολυμπιακο.
Ειχα βαλει μέσω εντιτορ τις αλλαγές σε παικτες είχα ρίξει το μέσο όρο εισητηριων κατά πολύ και αυτό είχε επηρεάσει τα οικονομικά χειρότερα.

Γενικα έχω πουλήσει σενκεφελντ (φεγενορντ 3εκ),ινσουα (αλ αχλι1, 8εκ),κολοβετσιο (Γιάννενα 300κ),μπεκ (εσμπιεργκ 800κ),καρλιτος(βασιλεια 2εκ),περεα( καπου στην Κολομβία 800κ),καμπετση (Ξάνθη 400κ) συν κάτι άλλους πιτσιρικάδες από ακαδημια με κατι ψιλοποσα.

Τωρα ενισχυθηκα λόγω προκριματικων γιουροπα με ελεύθερους, ήρθαν ο Νικολάου στα στοπερ να συμπληρώσει την τετραδα με πουγγουρα,νουνεζ και γιανγκ μπιβα(ελεύθερος περσι πολύ σταθερός),στα μπακ έχω βαγιαννιδη-γιοχανσον, χατζηθεωδοριδη-ζαγαριτη(ψάχνω μια μεταγραφή εδώ). Κέντρο δωνη-κουρμπελη-αγιουμπ-αλεξανδροπουλο-ραμος(ελεύθερος από Ρίο αβε).
Δεξια εμμανουηλιδη-χατζηγιοβανη
Αριστερά αθανασακοπουλο-μπογε(πρώην της αεκ ελεύθερος από Τορίνο)
Δεκαρι μπουζουκης και βοηθάει ο γιουμπ εκεί.
Επίθεση μακεντα-ζαχοβιτς(ελεύθερος από μια σλοβενικη).
Ελπίζω αν καταφέρω να μπω ομίλους να είμαι σε θέση να πάρω μερικούς ποιοτικούς παικτες του χρονου να ανέβουμε επίπεδο.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

User avatar
KingEric
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Jan 24, 2020 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ερώτηση. Τους Καρλίτο, Αγιουμπ έκανες update με τις μεταγραφές Ιανουαρίου και στους έβαλε αυτόματα το παιχνίδι ή τους αγόρασες; Σε ρωτάω γιατί είναι ακριβοί και με τα λεφτά που δίνει ο Αλαφούζος δεν υπάρχει περίπτωση να αγοραστούν.
Στα της ομάδας, μετά από 19 αγωνιστικές το ρεκόρ είναι 16 νίκες 3 ισοπαλίες, 7 βαθμούς μπροστά από Ολυμπιακό και 8 από ΠΑΟΚ. 30 γκολ υπέρ και μόνο 4 παθητικό. Τρένο η ομάδα.
Περιμένω να γίνει η κλασική γκέλα του manager από μικρή ομάδα.
Του χρόνου ευρώπη αν δεν δωθούν χρήματα για μεταγραφές δύσκολα βλέπω να κάνω κάτι αξιόλογο οπότε λέω να καθίσω άλλα δύο χρόνια στον πάγκο και στην συνέχεια να ξεκινήσω νέο παιχνίδι με την αγαπημένη μου AC MILAN μήπως και καταφέρω να την βγάλω από την λήθη.
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οχι μέσω εντιτορ περασα τον αγιουμπ σαν ελεύθερη μετάγραφη το Γενάρη και τον καρλιτος για Ιουλιο.
Οπως και για τους παίκτες που έφυγαν(μουνι, μολο, τζανδαρη, Οικονόμου) τους πέρασα να φύγουν το χειμωνα σαν ελεύθερες μεταγραφες και να ναι το ροστερ όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα γίνεται.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

User avatar
KingEric
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Jan 24, 2020 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ Vorxis!!
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Εγω βρίσκομαι στην τέταρτη χρονιά με τον προεδρο να ξηγιέται σπαθί και να μου δίνει 15 εκατομμύρια για μεταγραφες!!!Το εκμεταλλεύτηκα στο έπακρο φέρνοντας πίσω τον έναν και μοναδικό Ζέκα(κι ας ήταν 33) όπως επίσης και τον Δημήτρη Πέλκα από την Μπρεστ και πολλούς άλλους ακόμα.Τώρα βρίσκομαι κοντά στο τέλος της κανονικής περιόδου στην 2η θέση 10 βαθμούς πισω από τον ΠΑΟΚ αλλά πίστευω πως θα γυρίσει στα πλει οφ λόγω του οτι κάποια ματς ηταν αρκετα κολλητά μεταξυ τους λόγω μουντιάλ στο όποιο η ελλάδα έφυγε κλωτσηδόν με μόλις 2 βαθμούς στον όμιλο της μαζί με Μεξικο,Κολομβία και Δανία και αποτέλεσε τον λόγο απόλυσης μου απο την εθνική στην θέση μου ήρθε ο Δέλλας.Ευρώπη ζούμε το όνειρο καθώς στους 16 θα αντιμετωπίσουμε την Έβερτον στο Europa League
User avatar
KingEric
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Jan 24, 2020 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και ναι μετά από 15 χρόνια αποχής από το παιχνίδι, στην δεύτερη χρονιά μου με τον Παναθηναικό, σηκώσαμε το πρωτάθλημα με μόλις μία ήττα και 10 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Ολυμπιακό.
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Όντας στην τέταρτη χρονια έκανα την καλύτερη ευρωπαική πορεία φτανοντας ως τους 8 του Europa League καθώς μας απέκλισε η Μπέτις στα εκτός έδρας γκολ στην παράταση.Στο πρωτάθλημα είμαι μια ανάσα μακριά από εναν ακόμη αθλο απο το -13 που ήμουν από τον ΠΑΟΚ τώρα είμαι μόλις 3 και χρειαζόμαστε μίνιμουμ 4 βαθμούς στις 2 τελευταίες αγωνιστικές(σε περίπτωση ισοβαθμίας έχουμε το πανω χέρι λόγω διαφορας τερμάτων επίθεσης και άμυνας). Στο κύπελλο μας απέκλεισε η ΑΕΚ στην παράταση...(ζευγάρι τελικού ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα...)
User avatar
KingEric
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Jan 24, 2020 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε chriskon εσύ που είσαι στην τέταρτη χρονιά, κανένα φραγκο δίνει ο πρόεδρος για να κάνουμε καμία μεταγραφή ή πάλι με τα 19 χρονα θα παίζουμε;
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Αν πέσεις σε πρόεδρο λεφτά σώθηκες.Βέβαια σε μένα επάιξε σημαντικό ρόλο το οτι την τρίτη χρονιά πήγα ομίλους CL και πήραμε αρκετό χρήμα.Στο κομμάτι του ρόστερ εχω αξιοποιήσει αρκετούς πιτσιρικάδες όπως ο Βαγιαννίδης και ο Αλεξανδρόπουλος συν ορισμένους έμπειρους και καλούς ξένους που έφερε ο πρόεδρος(αλλαγή ιδιοκτήτη στο δεύτερο μισό της 2ης χρονιάς).Για να σου δώσω να καταλάβεις την τρίτη χρονιά είχα μπάτζετ 15 εκατομμύρια και για ελιχθώ καλύτερα πούλησα μπουζούκη 8,5 μύρια για να βγει πέρα η μεταγραφική περόοδος το καλοκαίρι.Και από χρεη καθαροί!!!
User avatar
KingEric
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Jan 24, 2020 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και στο δικό μου στα μέσα της δεύτερης χρονιάς ο Αλαφούζος πούλησε την ομάδα και πλέον χρέη προέδρου εκτελεί ο Μάνος Μαυροκουκουλάκης. Τώρα που πήρα το πρωτάθλημα πάλι δεν έδωσε λεφτά, αν θυμάμαι καλά το μπάτζετ μεταγραφών ορίστηκε γύρω στα 190.000 ευρώ, τίποτα δηλαδή. Ελπίζω όπως και εσύ να περάσω ομίλους CL για να πάρω κανέναν παίχτη.
Επίσης να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε εσάς το φαινόμενο να έχετε τουλάχιστον 10 σουτ στον στόχο αλλά με το ζόρι να βάζετε 1-2 γκολ ;;;
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Βέβαια εκείνη τη χρονιά μπήκα ομίλους CL με δόση πολύ μεγάλης τύχης γιατί στα πλέι-οφ λίγο έλειψε να μας πετάξει έξω η Λουντογκόρετς.Να ναι καλά ο Arezo που έβαλε γκολ στο 112' και μας έσωσε(0-3 εκτός κερδίσαμε,1-3 εντός χάσαμε).Και που πέρασα τι έγινε;Έπεσα στον λάκκο με τα λιοντάρια(Λίβερπουλ,Βαλένθια,
Ντόρτμουντ) και το μόνο που απόκομισα ήταν μία νίκη με 6-2 εντός έδρας με τη Ντόρτμουντ.Άν είχα λίγη παραπάνω τύχη θα έβγαινα Europa αν έπαιρνα ισοπαλία με τη Λίβερπουλ εκτός(κέρδισε με πέναλτι του Ντιμπάλα στο 25' αφου τον κλάδεψε ο Κουρμπέλης).Τώρα έχω ξεκινήσει την 5η σεζόν και κληρώθηκα με την Κλάμπ Μπριζ στον 3ο προκριματικό γύρο του CL.Στο θέμα με τα πολλά σουτ και λίγα γκολ δεν είσαι μόνος σε αυτο γιατι συμβάινει και σε μένα αυτό(30+ σουτ σε ένα ματς 10-15 στο στόχο και λίγα γκολ βέβαια στην τακτική μου έχω οδήγια σουτ σε κάθε ευκαιρία...)

ΥΓ:Δυστύχως ο τίτλος την 4η σεζόν χάθηκε στη Τούμπα(έχασα 2-0 από τον ΠΑΟΚ και τερμάτισα 2ος με 75 βαθμους και ρεκόρ 21-12-3 σε 36 αγώνες)
User avatar
KingEric
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Jan 24, 2020 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε φάγανε οι ισοπαλίες!!!!
Περιμένω με ανυπομονησία να παίξω Ευρώπη για να μετρήσω και εκεί τις δυνάμεις μου.
Στην Ελλάδα δεύτερη χρονιά με μόνο μία ήττα στα playoff το πήρα εύκολα με μόνο μία μεταγραφή ενός 18χρονου Ivan De Stefano τον οποίο είχα ως αντικαταστάτη του Mollo.
Τώρα αν δεν πάρω λεφτά για να κάνω καμία καλή μεταγραφή δε νομίζω να συνεχίσω με Παναθηναικό γιατί θα παίζω πάλι με τους ίδιους παίκτες πάνω κάτω συν τους μικρούς που θα βγουν από την ακαδημία.
Αν και δε το έχω κάνει ποτέ στα χρόνια που παίζω manager λέω να χρησιμοποιήσω το editor και να προσθέσω τον Carlitos. Δεν ξέρω έχω ακούσει τόσα γι αυτόν και θέλω να τον εντάξω στην ομάδα.
Από κει και πέρα με βλέπω στην ομάδα που μεγαλούργησα και έμαθα manager πριν 20 χρόνια, την τιτανοτεράστια Milan. Πιστεύω λόγω της τωρινής κατάστασης της δεν θα έχει μεγάλες απαιτήσεις ο πρόεδρος και έτσι θα έχω περισσότερο χρόνο να την διαχειριστώ.

ΥΓ: Ελπίζω η ξαφνική διακοπή των αναλύσεων του leomessi10 να οφείλεται σε αυξημένες υποχρεώσεις και όχι σε κάτι σοβαρό. Ένας από τους λόγους που ξεκίνησα να παίζω ξανά manager ήταν οι φοβερές αναλύσεις του που με ταξίδεψαν χρόνια πριν όταν έπαιζα την προηγούμενη χιλιετία.
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Leo γυρνα πίσω


Sent from my iPhone using Tapatalk
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Εμένα η φετινή χρονιά ίσως είναι η τελευταία στον Παναθηναϊκό.Το αν θα μείνω η όχι και μετά τη σεζόν 2023-24 θα το κρίνει η πορεία σε πρωτάθλημα κύπελλο και Europa League.Αν τα πάμε καλά θα παραμείνω.Σε αντίθετη περίπτωση θα ανοίξω τα φτερά μου εκτός ελλάδας.Σε πρώτη προτίμηση είναι η Premier League.Στο αγωνιστικό μέρος τα πάμε αρκετά καλά μέχρι τώρα έχοντας 10 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές στη Super League 1 μαζί με Αστέρα Τρίπολης(στον οποίο πούλησα τον Χρήστο Δώνη έναντι 130.000€ στην μεταγραφική περίοδο του χειμώνα της 4ης σεζον όντας πολύ γεμάτοι απο χαφ) και Ολυμπιακό.Μελανό σημείο ήταν ο αποκλεισμός μας στο CL απο την Αιντχόφεν στα πλέι-οφ αλλά πέσαμε τουλάχιστον μαχόμενοι.Στους ομίλους του Europa League κληρωθήκαμε με Burnley,Athletic Bilbao και Shaktar Donetsk(στην οποία παίζει ο Aubameyiang στα 35 του πλεον...)
User avatar
KingEric
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Jan 24, 2020 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ από την πλευρά μου στην τρίτη σεζόν πέρασα στους ομίλους του Champions League περνώντας από τρεις προκριματικούς γύρους. Μπαρτσελόνα, Λυον και Σαλτσμπουργκ οι αντίπαλοι μου. Μέχρι τώρα δεν τα πάμε καλά, 3 στις 3 ήττες, οι δύο εκτός έδρας και 0-1 από την Μπαρτσελόνα.
Στο πρωτάθλημα επίσης δεν πάει καλά η ομάδα. Πολλές ισοπαλίες και κανα δύο νίκες με την ψυχή στο στόμα αν και είμαι κοντά στους πρωτοπόρους. Τα διπλά ματς τετάρτη σάββατο έχουν κουράσει τους παίκτες και αναγκαστικά κάνω πολλές αλλαγές άρα και η ομάδα δεν έχει χημεία.
Χετάφε, Μαρσειγ και ακόμα μία ομάδα (δεν θυμάμαι) με ζήτησαν για προπονητή αλλά τις έδωσα άκυρο για να χαρώ το Ch.League με την Παναθα αλλά μέχρι στιγμής μόνο χαρά δεν βιώνω.
Όπως ξανά έχω πει μάλλον θα κάτσω άλλη μία χρονιά και είτε θα δοκιμάσω την τύχη μου σε άλλη ομάδα αν με ζητήσει είτε ξεκινάω καινούριο.
Όποιος έχει κανένα πουλέν (φθηνό ή ελεύθερο) να προτείνει καλοδεχούμενο.
Post Reply

Return to “Twitch & Ιστορίες”