FC Panathinaikos: Ξανά μεγάλος

Βρείτε εδώ τα πάντα για τα streams μας στο twitch.tv!
"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος εδώ αν και παρακολουθώ το site πολλά χρόνια. Βλέπωντας οτι κανένα παιδί δεν έχει αρχίσει κάποια ιστορία φέτος, αποφάσισα να κάνω την αρχή εγώ. Η ομάδα της επιλογής μου όπως καταλάβατε είναι ο Παναθηναικός. Μία ιστορική όμαδα της Ελλάδας που τα τελευταία χρόνια βυθίζεται στην μετριότητα. Τα οικονομικά δεδομένα είναι "στενά", η ποιότητα των ποδοσφαιριστών μέτρια και η σεζόν που ακολουθεί φαίνεται να είναι ιδιαίτερα δύσκολη.

Οι στόχοι της ομάδας

Βασικός μας στόχος την πρώτη χρονιά, θα είναι να δώσουμε στην ομάδα μια αγωνιστική ταυτότητα. Μία αγωνιστική φιλοσοφία που θα μείνουμε πιστοί και πάνω σε αυτήν θα γίνονται οι προσθαφαιρέσεις στο ρόστερ. Επίσης θα προσπαθήσουμε να αναδείξουμε παιδιά απο την ακαδημία και να "ξεφορτωθούμε" κάποια βαριά συμβόλαια. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο στόχος είναι να καταφέρουμε να σβήσουμε την ποινή απο τις ευρωπαικές διοργανώσεις και να τερματίσουμε όσο ψηλότερα γίνεται στον βαθμολογικό πίνακα.

Αγωνιστική φιλοσοφία

Εδώ είναι το πιο ενδιαφέρων κομμάτι της ιστορίας μας. Όσοι θα παρακολουθήσετε, θα δείτε μια διαφορετική οπτική και κάποιες ιδέες μου άκρως ιδιαίτερες απο αυτές που έχετε συνηθίσει. Η αγωνιστική φιλοσοφία θα είναι σχεδόν πάντα ίδια, θα κάνουμε όμως μικρά μικρά πραγματάκια κάθε φορά διαφορετικά, για να εκμεταλευτούμε τις αδυναμίες των αντιπάλων και φυσικά για να αναδείξουμε τα δικά μας δυνατά στοιχεία. Δεν θα προσπαθήσουμε να βρούμε λοιπόν μια τακτική και με αυτήν να πορευθούμε όλη τη σεζόν. Σε κάθε παιχνίδι θα εξηγούμε πως θα παίξουμε, που και γιατί θα χτυπήσουμε και πως.
Όπως ανέφερα και πιο πριν, οι ποιότητα των ποδοσφαιριστών μας δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή. Για να γίνουμε λοιπόν μια ομάδα ανταγωνιστική που θα έχει συγκεκριμένη ταυτότητα στον αγωνιστικό χώρο, θα αναλύσουμε τους ποδοσφαιριστές μας και θα προσπαθήσουμε να εκμεταλευτούμε τα καλά τους στοιχεία, κρύβοντας παράλληληα της αδυναμιές τους. Για παράδειγμα, θα προσπαθήσουμε να βρούμε έναν τρόπο να εκμεταλευτούμε την ποιότητα του Μπουζούκη με την μπάλα στα πόδια. Θα δούμε πως θα χρησιμοποιηθεί για να μεταφέρουμε ξαφνικά την μπάλα στην αδύνατη πλευρά δημιουργώντας καταστάσεις ένας εναντίων ενός για κάποιον συμπάικτη μας. Αυτό ήταν ένα πολύ μικρό παράδειγμα για το τι εννοώ. Ο κάθε ποδοσφαιριστής λοιπόν, θα βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο για κάποιους συγκεκριμένους λόγους και όχι απλά γιατί είναι καλός. Για να καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ : Ο Γιόχανσον σίγουρα είναι καλύτερος ως δεξιός μπακ απο τον Αποστολάκη. Αυτο δε σημαίνει οτι θα πάιζει πάντα ο Δανός όμως... είτε γιατί θα χρειαζόμαστε κάποια άλλα στοιχεία στο δεξί άκρο της άμυνας, είτε γιατί θα χρειάζεται ο Γιόχανσον να πάιξει κάπου αλλόυ...
Θα χωρίσουμε τους παίκτες που θα παίζουν με την μπάλα στα πόδια με αυτούς που θα παίζουν εκτός μπάλας, θα προσπαθήσουμε να δημιούργήσουμε υπεραριθμίες και γενικά να κατευθύνουμε το παιχνίδι εκέι που βολεύει εμάς για να μετριάσουμε το μεινέκτημα της ποιότητας απο τις άλλες ομάδες.

Πως θα κυλάει το παιχνίδι

Τα παιχνίδια τα βλέπω φυσικά ενενήντα λεπτά και βρίσκομαι στην διαδικασία της σκέψης για το πως θα τα παρουσιάζω σε εσάς. Αυτό που σκέφτομαι είναι πριν το παιχνίδι να σας αναλύω την σκέψη μου, να σας παρουσιάζω τα πλάνα και την τακτική και να ανεβάζω τα στηγμιότυπα του αγώνα. Στο τέλος να κάνουμε μια ανάλυση του παιχνιδιού και να προχωράμε παρακάτω. Οποιαδήποτε ιδέα έχετε για το πως θα μπορούσε όλο αυτό να γίνει πιο όμορφα, είναι καλοδεχούμενη. Επίσης θα μπορούσαμε να κάνουμε και κουβέντα για το τακτικό κομμάτι και να μοιραζόμαστε ιδέες. Αυτό ουσιαστικά είναι που θέλω να καταφέρω μαζί σας: να δούμε το παιχνίδια λίγο διαφορετικά. Απο τα πρώτα παιχνίδια θα καταλάβετε τι εννοώ...

Ποιός είμαι

Είμαι τριάντα έξι ετών, λέγομαι Γιώργος και είμαι απο αυτούς που περίμενα Τρίτες και Τετάρτες να πάει η ώρα 21.45. Ασχολούμαι με την προπονητική σε ακαδημίες, σε συνεργασία με τον Παναθηναικό. Έχω πολύ καλή άποψη για την ακαδημία του Παναθηναικού, έχωντας δεί αμέτρητα παιχνίδια και προπονήσεις. Θα δώσουμε ευκαιρείες σε αυτά τα παιδιά.

Στο επόμενο post

Image

Εμάνουελ Ινσούα.

Στο προσωπό του βλέπουμε έναν αριστερό μπακ με τρομερή επιθετικότητα, δύναμη, ταχύτητα και αντοχή. Στοιχεία που στο Ελληνικό ποδόσφαιρο δε συναντάς.
Στο πρόσωπο του βλέπω εναν ποδοσφαιριστή που τα στοιχεία του είναι κρίμα να χαραμιστούν για το αριστερό άκρο. Θα μπορούσε άραγε να πάιξει κάπου που θα έχει μεγαλύτερη συμμετοχή στο παιχνίδι και να κάνει την διαφορα; Έχει την πολυτέλεια ο Παναθηναικός, έναν απο τους καλύτερους ποδοσφαιριστές του να τον τοποθετεί στα άκρα και να μην εκμεταλεύεται πλήρως όλο το πακέτο που προσφέρει ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής;
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Επειδή έχω σπαταλήσει κάποιες εκατοντάδες ώρες φέτος με τον ΠΑΟ, και γενικά στο φετινό FM , σε συμβουλεύω να τον αφήσεις στα μπακ γιατί, αν η τακτική σου το επιτρέπει βέβαια, τα μπακ βοηθάνε πάρα πολύ το παιχνίδι της ομάδας, σεντράρουν, δίνουν ασσίστ, ανεβαίνουν και έχεις περισσότερο κόσμο στην αντίπαλη περιοχή. Οποτε θες καλά μπακ ώστε να βοηθάνε επιθετικά αλλά να προλαβαίνουν να γυρίσουν κιόλας.
Εμείς οι Παναθηναϊκοί είμαστε καμένοι από μπακ. έχω να σου πω μόνο ένα για να καταλάβεις πόσο σημαντικά είναι τα μπακ σου. ΒΥΝΤΡΑ -kavala
:liverpool:
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο που έκανες την αρχή, όμως η αγωνιστική φιλοσοφία που θα εξηγήσω το βραδακι απαιτεί στοιχεία που ο Ινσουα έχει ακριβώς για αυτά που θελω. Σε κάποια παιχνίδια επίσης θα παρουσιάσω τακτική με τρια στόπερ...
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

μπορεί αν σου δώσει και ο Χατζηθεοδωρίδης πολλά πράγματα πάντως , τόσο ως ML , όσο ως DL
:liverpool:
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αναλυτικά το βράδυ θα δούμε ποιους υπολογίζουμε και που, ποιοι κόβονται και γενικά την αγωνιστική μας ταυτότητα.
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο σημερινό μας κείμενο θα αναλύσουμε επακριβώς την αγωνιστική φιλοσοφία που θα ακολουθήσουμε, πως αυτή θα την "εκφράσουμε" στον αγωνσιτικό χώρο, σε ποιούς ποδοσφαιριστές θα στηριχθούμε και πως σκοπεύουμε να τους χρησιμοποιήσουμε στο χορτάρι. Επίσης, θα δούμε ποιοί "κόβονται" και πώς θα προγραμματίσουμε την προετοιμασία μας.

"Positional play"

Image

Το βασικό στοιχείο στην τακτική μας θα είναι να γνωρίζουμε τόσο εμείς όσο και οι ποδοσφαιριστές μας σε ποιό σημείο του γηπέδου πρέπει να βρίσκονται ανα πάσα ώρα και στιγμή και για ποιό λόγο. Θα κοιτάξουμε να εκμεταλευτούμε τα half spaces για να αλλάζουμε παιχνίδι απο την μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη, τις εξωτερικές γραμμές για να δημιουργούμε καταστάσεις ένας εναντίων ενός η δυο υπέρ μας, καθώς επίσης για να καλύπτουμε τον χώρο όταν θα βρισκόμαστε σε κατάσταση άμυνας. Όπως είπα και στο αρχικό μου post, θα κοιτάξουμε να καλύψουμε την έλληψη ποιότητας που μας διακρίνει απο τις άλλες μεγάλες ομάδες του πρωταθλήματος, με τις σωστές και έξυπνες τοποθετήσεις μας στον αγωνιστικό χώρο.

Ποδόσφαιρο κατοχής

Εισάγωντας το "position play" στην καθημερινότητά μας μέσω των προπονήσεων, κύριως στόχος μας θα είναι να διατηρούμε σε ικανοποιητικό ποσοστό την κατοχή της μπάλας. Δεν είναι αυτοσκοπός το μεγάλο νούμερο στο ποσοστό κατοχής, καθώς δεν θέλουμε να κρατάμε την μπάλα απλά για να την κρατάμε. Το σωστό είναι να μετατοπίζουμε γρήγορα και αποφασιστηκά την μπάλα με σκοπό την διάσπαση της συνοχής της άμυνας, καταφέρνωντας να δημιουργήσουμε ευκαιρείες. Εδώ θέλω να σημειώσω κάτι. Το football manager μετράει την κατοχή με διαφορετικό τρόπο απο αυτόν που γίνεται στην πραγματικότητα και πολλές φορές βλέπουμε στις τηλεοράσεις μας να περνά η καρτέλα. Το fm μετράει την κατοχή με τον χρόνο, ενω η σωστή διαδικασία είναι με το πόσες σωστές πάσες έχει πραγματοποιήσει η κάθε ομάδα.

Pressing

Τρίτο πολύ σημαντικό στοιχείο, θα είναι το pressing με ένταση. Σκοπός θα είναι να κλέψουμε την μπάλα όσο πιο γρήγορα γίνεται και όσο πιό κοντά στην αντίπαλη εστία για να προλάβουμε τους αντιπάλους σε κατάσταση transition και να βρούμε ανοικτούς χώρους προς την εστία. Αν αυτό δεν θα είναι εφικτό, θέλουμε να αναγκάσουμε την αντίπαλη ομάδα να απομακρύνει την μπάλα και να ανακτήσουμε πάλι την κατοχή της. Γενικά θα προσπαθούμε να αναγκάασουμε τις ομάδες να πάιξουν γρήγορα και κάθετα, πράγμα δύσκολο για τις ελληνικές ομάδες.

Πως θα τα καταφέρουμε αυτά;

Για να παίξεις ποδόσφαιρο κατοχής και να πρεσάρεις ψηλά, το πρώτο πράγμα που χρειάζεται, είναι ένα κεντρικό αμυντικό δίδυμο το οποίο και θα μπορεί να βγάλει την μπάλα απο την άμυνα χωρίς λάθος ακόμα και με πίεση και δεύτερον να μπορεί να αμυνθεί αρκετά ψηλά ωστε να υποστηρίξει το pressing. Χρειαζόμαστε δηλαδή για το κέντρο της άμυνας ποδοσφαιριστές με τεχνική κατάρτιση και ταχύτητα.

Σένκεφελντ - Ινσούα

ImageImage

Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο που έχω στο μυαλό μου για να καταφέρω να δημιουργήσω αυτό που σκέφτομαι είναι αυτοί οι δυο. Αλληλοσυμπιρόνονται ιδανικά. Ο Ολλανδός είναι ένας ολοκληρωμένος ποδοσφαιριστής που δεν υστερεί πουθενά. Μπορεί να βγάλει την μπάλα με ασφάλεια απο την άμυνα και επίσης έχει την ικανότητα να αμυνθεί σε ψηλά μέτρα. Εγκεφαλικά είναι σε υψηλό επίπεδο και θα μπορέι να καλύψει τυχόν λάθη του Ινσούα στο πρώτο δύσκολο κομμάτι της προσαρμογής του Αργεντινού στην νέα του θέση.
Ο Ινσούα πιστεύω οτι μπορέι να πραγματοποιήσει εκπληκτικές εμφανίσεις στον νέο του ρόλο. Η επιθετικότητα σε συνδυασμό με την ταχύτητά του πιστεύω θα είναι κομβικός παράγωντας στην αμυντική μας λειτουργία. Επίσης παίζοντας με την άμυνα ψηλά, θα καταφέρει να διορθώσει κάποις κακές τοποθετήσεις που τυχόν πάρει, με την ταχύτητά του. Στο επιθετικό κομμάτι δεν θεορώ οτι θα είναι κακός, καθώς τα τεχνικά του στοιχεία δεν είναι τόσο κακά για το επίπεδο του Ελληνικού πρωτυθλήματος.

Γιόχανσον


Image

Όχι δε θα αγωνιστεί στο δεξί άκρο της άμυνας... Ο Δανός είναι κι αυτός ένας ποδοσφαιριστής με πολλά καλά στοιχεία στο παιχνίδι του. Τον έχουμε δεί αρκετές φορές όταν είναι ξεκούραστος και ειδικά στις αρχές των πρωταθλημάτων να ξεκινάει εντυπωσιακά με συχνές παρουσίες στην αντίπαλη περιοχή και πολλές φορές να σκοράρει. Στον Παναθηναικό του 2020 ένας τέτοις ποδοσφαιριστής πρέπει να πάρει πρωταγωνιστικό ρόλο και να αγωνιστεί εκέι που πραγματικά παίζεται τον περισσότερο χρόνο η μπάλα στο γήπεδο. Στο κέντρο του γηπέδου. Η ομάδα στον άξονα είναι γυμνή με ελάχιστες επιλογές. Ο Δανός θα αγωνιστεί σε έναν ρόλο που και θα πατάει την αντίπαλη περιοχή συχνά και θα βγαίνει στο δεξί άκρο ττης επίθεσης χωρίς να χρειάζεται να σπαταλά τόση ενέργεια όσο χρειαζόταν ως δεξιός μπακ. Έτσι θα τον έχουμε πιο ξεκούραστο, με λιγότερους τραυματισμούς και θέλουμε να πιστεύουμε σε έναν ρόλο που του ταιριάζει καλύτερα.
Επίσης, ποδοσφαιριστές όπως οι Γιόχανσον, Ινσούα και Κουρμπέλης που έχουν και τα μεγαλύτερα συμβόλαια πρέπει να κάνουν το βήμα παραπάνω και να παρασύρουν και τους μικρούς που θα τους πλαισιώσουν μαζί τους. Παίζοντας ο ένας δεξιά στην άμυνα, ο άλλος αριστερά, δεν έχουν τόσο μεγάλη συμμετοχή στο παιχνίδι...

Προετοιμασία

Έχουμε οκτώ εβδομάδες μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Δύσκολη αρχή. Τις πρώτες τρείς εβδομάδες θα δουλέψουμε την φυική μας κατάσταση, τις επόμενες δυο την τεχνική μας κατάρτιση και τις τελευταιες τρείς την τακτική μας. Η τελευταία εβδομάδα φυσικά θα χρησιμοποιθεί για την προετοιμασία του ντέρμπι. Τα πρώτα φιλικά θα είναι για ξεμούδιασμα και τα τελευταία για το μοντάρσιμα της ομάδας στο τακτικό κομμάτι.

Στο επόμενο post.

Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Νούνιες, Τζανδάρης, Μουνιέ, Μολό, Αρμένακας, Κολοβός, Μακέντα και Βέργος δεν υπολογίζονται! Γιατί; Ποιός θα τους αναπληρώσει;
User avatar
mosxovits
Amateur
Amateur
Posts: 115
Joined: Thu Oct 18, 2012 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Location: Ηρακλειο Κρητη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπραβο μεχρι εδω..! :D Να και κατι καινουριο που προσωπικα με κανει να ανυπομωνω να δω τι θα ακολουθησει..! μια διαφορετικη προσεγγιση στο παιχνιδι και γενικα στο στησιμο μιας ομαδας..!
Spoiler: show
Καποια στιγμη σταματαει να ειναι ενα παιχνιδι..!--->FM05 and going on...
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το βράδυ νέο post με όλες τις εξελίξεις. Ποιοι παίρνουν φανέλα βασικού στα πρώτα φιλικά; Πως αποδίδουν οι Γιόχανσον και Ινσουα στις νέες τους θέσεις; Ποιος παίζει βασικός σέντερ φορ; Δεξί Μπακ; Πως αντιμετωπίζουμε τα πρώτα φιλικά; Όλα αυτά και άλλα ακόμα το βραδάκι..
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σήμερα θα δούμε ποιούς υπολογίζουμε και ποιούς όχι, ενω θα ρίξουμε και μιά ματιά στο τακτικό κομμάτι.

Πρίν ξεκινήσω θέλω να κάνω σαφές οτι οι στόχοι μου με τον Παναθηναικό είναι σαφείς και δε θα παρεκλίνω με τίποτα λόγω συναισθημάτων η οτιδήποτε άλλο προκύψει στην αγωνιστική σαιζόν.
Ποιοί είναι αυτοί;
1. Δε θα πωληθεί κανένας ποδοσφαιριστής πριν ο Παναθηναικός μπεί σε ευρωπαικό όμιλο. Θεωρώ οτι η σωστή τιμή να πουληθεί κάποιος θα είναι όταν η τιμή του είναι στην ανώτατη αξία.
2. Δε θα γίνουν μεταγραφές που θα "κλέψουν" αγωνιστικά λεπτά απο τους μικρούς σε ηλικία παίκτες μας.
3. Θα αποκτηθεί κάποιος ποδοσφαιριστής μόνο αν υπάρχει πραγματική ανάγκη και ο παίκτης αυτός πληρεί όλα τα κρητίρια που ζητάμε.
4. Θα δώσουμε αγωνιστική ταυτότητα στην ομάδα.
5. Θα δώσουμε ευκαιρείες στους νεαρούς μας.



Spoiler: show
Image
Πίεση ψηλά, κατοχή μπάλας. Όλα είναι μία αλυσίδα και ο ένας κρίκος πρέπει να "δένει" με τον άλλον. Μέσα απο αυτή την εικόνα θα προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί προτιμάται ο Περέα ως φορ, γιατί ο Μακέντα δεν υπολογίζεται και γιατί ο Κολοβέτσιος μένει εκτός πλάνων.

Κεντρικό αμυντικό δίδυμο:

Από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο ζητάμε να βγάζουν την μπάλα με ασφάλεια και να μπορούν να αμυνθούν σε ψηλά μέτρα για να υποστηρίξουν το pressing. Καταλήξαμε στους Ινσούα και Σένκεφελντ για βασικούς γιατί αυτοί καλύπτουν τα κρητήρια που έχω θέσει. Ο Κολοβέτσιος είναι ένας καλός κεντρικός αμυντικός που όμως δεν έχει ούτε την ταχύτητα, ούτε την επιθετικότητα να πιέσει ψηλά και γενικά να αμυνθεί κοντά στη σέντρα του γηπέδου. Στο επιθετικό κομμάτι υστερέι τεχνικής και επίσης αμοίβεται με 292 χιλιάδες ευρώ τον χρόνο. Θεωρώ οτι είναι πολυτέλεια για τον Παναθηναικό ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής να βρίσκεται στον πάγκο χωρίς να παίζει, δεν του αξίζει κι όλας.Η καλύτερη λοιπόν λύση είναι βρεί αλλού ποδοσφαιρική στέγη και εμείς να καλύψουμε την θέση διαφορετικά. Στο ρόστερ για κεντρικός αμυντικός υπολογίζεται ως μια λύση ο Μαυρομμάτης ο οποίος είναι νεαρός, δεν θα διαμαρτύρεται όταν δεν παίζει ενώ αν και δεν είναι γρήγορος είναι αρκετά επιθετικός στα μαρκαρίσματά του. Το νεαρό της ηλικίας του μας επιτρέπει να δουλέψουμε μαζί του και να τον βελτιώσουμε σύμφωνα με τα δικά μας θέλω. Για τη θέση των stoppers επίσης υπάρχει ο Κουρμπέλης ο οποίος είναι ακριβώς αυτό που αναζητώ από έναν κεντρικό αμυντικό, όμως δεν υπάρχει αξιόπιστος αντκαταστάτης του στα χαφ κι έτσι ο αρχηγός μας τα περισσότερα παιχνίδια θα υπολογίζεται για το κέντρο του γηπέδου. Μία ακόμα λύση είναι ο Πούγγουρας. Οπότε η ομάδα θα πορευτεί για το κέντρο της άμυνας με τους Ινσούα, Σένκεφελντ, Κουρμπέλη, Μαυρομμάτη και Πούγγουρα.
Στο πρόσωπο των Νούνιεζ και Οικονόμου δεν βλέπω κάτι το ενδιαφέρων, ενώ ας μη συζητήσουμε για τα συνβόλαιά τους...

Ακραία μπακ:

Θα μου επιτρέψεται πριν σας παρουσιασώ τους παίκτες που υπολογίζουμε για τις συγκεκριμένες θέσεις, να σας αναλύσω λίγο το σκεπτικό μου για τους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στα άκρα της άμυνας και την σημασία τους στο σύγχρονο ποδόσφαιρο:
Κατά την προσωπική μου άποψη λοιπόν, οι συγκεκριμένες θέσεις στο σύγχρονο ποδόσφαιρο είναι κομβικές. Όχι δε θα είναι οι ακρογωνιαίοι λίθοι, δε θα κερδίσουν μόνοι τους παιχνίδια. Είναι αυτοί όμως που σου δίνουν την δυαντότητα να επιτεθείς με διαφορετικούς τρόπους και να γίνεις απρόβλεπτος.Πρέπει να είναι ικανοί να γωνίζονται με την ίδια ευχέρεια τόσο στις πλαινές γραμμές του γηπέδου, όσο και εσωτερικά. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα αποκτά ευεληξία και οι μπακ αποκτούν υποστηρικτικό ρόλο στην τακτική. Επιτρέπουν στους ακραίους επιθετικόυς να αγωνιστούν μέσα στην περιοχή βοηθώντας τον επιθετικό ενω αυτοί δίνουν το πλάτος στην ομάδα, μπορούν να αγωνιστούν εσωτερικά για να διευκολύνουν το έγο των wingers η ακόμα και κάποιων εσωτερικών χαφ με την τάση να πατάνε την αντίπαλη περιοχή.
Ο Παναθηναικός δυστηχώς δεν διαθέτει τέτοιους ποδοσφαιριστές στο roster του. Φανταστείται πόσο πιό όμορφα θα ήταν αν η ομάδα είχε αποκτήσει αυτόν εδώ τον παίκτη ως ελεύθερο στις αρχές του καλοκαιριού. Image Rodrigo Gallo Βέβαια ποτέ δεν είναι αργά και στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου ίσως κάνουμε μια προσπάθεια να τον αποκτήσουμε, ανάλογα βέβαια με τα δεδομένα που θα έχουν διαμορφωθεί μέχρι τότε.
Για το αριστερό άκρο της άμυνας υπολογίζουμε τον Χατζηθεοδωρίδη. Επιθετικό μπακ που παίζει σην γραμμή και μπορεί να υποστηρίξει τον Χατζηγιοβάννη για την δημιουργία υπεραριθμίας. Έχει ταχύτητηα και αντοχή για να το κάνει. Φυσικά υπάρχει ο Ινσούα για να δώσει λύσεις στο αριστερό άκρο ενώ ο νεαρός Ζαγαρίτης ίσως πάρει κάποιες ευκαιρείες σε παιχνίδια Κυπέλλου.
Για το δεξί άκρο της άμυνας υπάρχει προβληματισμός. Με την μετατόπιση του Γιόχανσον στο κέντρο, η συγκεκριμένη θέση δείχνει να αποτελεί πρόβλημα. Μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα για λόγους που θα εξηγήσω, να προκρίνω ώς πρώτη λύση τον Αχιλλέα Πούγγουρα. Γιατί; Επειδή θα ζητήσουμε σχετικά λίγα πράγματα. Ζητάμε αμυντική σταθερότητα καθώς ο Γιόχανσον που θα αγωνίζεται μέσα δεξιά στα χαφ θα έχει άκρως επιθετικό ρόλο. Έτσι θα του ζητήσουμε να μένει στην άμυνα για να προστατεύει την πλευρά και να δημιουργεί τριάδα με τους Σενκεφελντ και Ινσούα. Μη ξεχνάμε οτι και ο Χατζηθεοδωρίδης θα ανεβαίνει συχνά. Ενάς άλλος πολύ σημαντικός λόγος που ο Πούγγουρας προκρίνεται για βασική λύση στα δεξιά είναι το ύψος του και η ικανότητα του στο ψηλό παιχνίδι. Αναμένω να συναντήσω πρόβλημα στο γκολ, καθώς δεν υπάρχουν οι ποδοσφαιριστές με ιδιαίτερη ευχέρεια στον συγκεκριμένο τομέα. Έτσι, πέρα απο την αξιοποίηση του Γιόχανσον σε έναν πιο επιθετικό ρόλο, για ναλύσουμε το συγκεκριμένο πρόβλημα θα ρίξουμε βάρος στις στημένες φάσεις. Με Κουρμπέλη, Ινσούα, Σένκεφελντ, Περέα και Πούγγουρα, έχουμε μια σχετικά καλή ομάδα στο ψηλό παιχνίδι. Διαθέτουμε εναν εκτελεστή με καλά χτυπήματα (Μπουζούκης) οπότε η χρησιμοποίηση του Πούγγουρα τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά θα μας δώσει ένα έξτρα πλεονέκτημα για τις στημένες φάσεις.
Ο Αποστολάκης αν και αγωνίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας μου μοιάζει περισσότερο για αμυντικό χαφ, ενώ ο Βαγιαννίδης είναι ένας ποδοσφαιριστής αρκετά εξελίσιμος όμως ακόμα άγουρος. Παρ' όλα αυτά ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής έχει σπουδαίο μέλλον και αξίζει να πάρει ευκαιρείες. Απο προσοπική εμπειρία, μου θυμίζει αρκετά τον Γιούρκα Σειταρίδη. Δε ξέρω πως θα εξελιχθεί στο παιχνίδι, στην πραγματικότητα όμως πρόκειτε για έναν δεξιό μπακ με εκπληκτική συναρμογή στο σώμα του, τρομερά φυσικά προσόντα και αρκετά επιθετικό. Να φανταστείετε πως στην μέχρι τώρα καριέρα του, δεν έχει τραυματιστεί ποτέ, δεν έχει πάθει το παραμικρό.


Αμυντικό χαφ:

Άλλη μία κομβική θέση στο σύγχρονο ποδόσφαιρο. Πρόκειται ουσιαστικά για ένα είδος λίμπερο που αγωνίζεται μπροστά απο τα stoppers. Ο αμυντικός χαφ είναι ο συνδετικός κρίκος της άμυνας και των χαφ. Πρέπει να υποστηρίζει τα χαφ όταν ανεβαίνουν για να τους παρέχει στήριγμα, να ανακυκλώνει την μπάλα και να βοηθάει τα στόπερ. Το μυαλό είναι τρομακτικά χρήσιμο για την συγκεκριμένη θέση. Εδώ ο ποδοσφαιριστής πρέπει να μπορεί να εκτελέι διάφορους ρόλους για την διευκόλυνση της υπόλοιπης ομάδας. Διαθέτουμε τον Κουρμπέλη και αν και δεν είναι ακριβώς το είδος του παίκτη που θα θέλαμε, η ποιότητά του είναι αρκετή. Σαν εναλλακτικές επιλογές δεν υπάρχει κανείς. Θα χρησιμοποιηθεί αν χρειαστεί ο Φάουστο, ενας διαφορετικός πάικτης βέβαια. Αυτόν θα τον μετατρέψουμε σε εργαλείο για να κλειδώνουμε κάποια ματς, η για εξολόθρευση αντιπάλου. Θα τα δούμε αυτά βέβαια αργότερα όταν φθάσει η ώρα να μιλήσουμε για το τακτικό κομμάτι. Ο Τζανδάρης δεν υπολογίζεται καθώς δεν σθμβαδίζει με αυτά που ζητάω στο τακτικό κομμάτι.

Κεντρικά χαφ:

Βασικοί υπολογίζονται οι Γιόχανσον και Ζαχίντ. Στο παρακάτω βίντεο θα δείτε τι ακριβώς ζητάω απο τον Δανό. Όπως είπα και σε προηγούμενο post, μπορεί να βοηθήσει βγάινοντας δεξιά χωρίς να χρειάζεται να διανύει όλο το γήπεδο και να κουράζεται χωρίς λόγο αφήνοντας ακάλυπτη την θέσητου. Επίσης περιμένω αρκετά γκολ απο τον συγκεκριμένο.
Ο Γιόχανσον είναι με τον αριθμό 2 στην πλάτη και αγωνίζεται ως δεξιός εσωτεςερικός χαφ, παρακολουθήστε όλη του την κίνηση[/b]). Ο Ζαχίντ, ένας τεχνικά πολύ καλός ποδοσφαιριστής θα προσπαθεί να περάσει κάποιες μπαλιές επικίνδυνες ενώ θα έχει μεγάλο μερίδιο στην κατοχή της μπάλας και περιμένουμε απο αυτόν σωστές και έξυπνες επιλογές. Ο Δώνης θα υπάρχει ως εναλλακτική λύση. Μπορεί να βοηθήσει σε διάφορους ρόλους στον άξωνα του γηπέδου και θα είναι αρκετά χρήσιμος.

Δεξί άκρο επίθεσης:

Ο Μπουζούκης, αν και δεν είναι η φυσική του θέση, θα χρησιμοποιηθεί εκέι. Θα του ζητήσουμε να έρχεται κεντρικά, να ανοίγει διαδρόμους στον Γιόχανσον να βγαίνει δεξιά, ενω περιμένουμε πολλά στον τομέα της δημιουργίας. Θα είναι ο κύριος εκφραστής των επιθετικών μας προσπαθειών ενώ θα ζητήσουμε κάποιες μακρινές μπαλιές - αλλαγέςβ παιχνιδιού προς την αριστερή πλευρά για την τροφοδοσία του Χατζηγιοβάννη. Περιμένουμε καλές εκτελέσεις στημένων φάσεων.
Ο Μπεκ λογίζεται ώς λύση και για τις δυο πλευρές και θα προσπαθήσουμε να εκμεταλευτούμε την διιεισδυτικότητά του. Ελπίζουμε να είναι διαθέσιμος και όχι μόνιμα τραυματίας.

Αριστερό άκρο επίθεσης;

Τάσος Χατζηγιοβάννης. Θα τον βοηθήσουμε να πάει πολύ στο ένας με έναν (Μπουζούκης) και να εκμεταλευτούμε το ταλέντο του. Του αρέσει να περνάει τον αντίπαλό του και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία. Θα τον δουλέψουμε να βελτιώσει την ντρίμπλα του. Μολό, Μουνιέ και Κολοβός σίγουρα δε θα χαρούν να βλέπουν να παίζει ο μικρός κι αυτοί να κοιτάνε. Θα φύγουν όλοι. Τα παιχνίδια που έχουμε σαν σύλλογος είναι λίγα καθώς δεν υπάρχουν ευρωπαικές υποχρεώσεις. Ο Χατζηγιοβάννης πρέπει να παίζει. Ο νεαρός Αθανασακόπουλος θα δώσει κάποιες λύσεις αν χρειαστεί.

Σέντερ φορ:

Εδώ ζητάμε απλά πράγματα. Ο επιθετικός μας πρέπει να είναι ο πρώτος που θα πρεσάρει, ενω στο επιθετικό κομμάτι θα του ζητήσουμε να κρατάει χαμηλά τα αντίπαλα στόπερ και να μην ανεβάζουν την άμυνα. Έτσι θα βρούν χώρο οι μέσοι μας να κυκλοφορήσουν πιο άνετα την μπάλα και να γίνουν οι αλλαγές παιχνιδιού στον Χατζηγιοβάννη που ζητάμε. Ο Περέα είναι ιδανικός. Ο Καμπετσής είναι τελείως διαφορετικός επιθετικός και θα τον χρησιμοποιούμε όταν θα θέλουμε να δημιουργήσουμε χώρους πίσω απο την άμυνα των αντιπαλων,. Μακέντα και Βέργος δεν έχουν καμία χρησιμότητα.

Για το τακτικό κομμάτι θα τα πούμε όταν φθάσει η ώρα. Προς το παρών δίνω τα πρώτα φιλικά που μοναδική χρησιμότητα έχουν να αλλάξουν παραστάσεις οι ποδοσφαιριστές και να ξεφύγουν απο την ρουτίνα της φυσικής κατάστασης. Οποιεσδήποτε γνώμες θα ήταν ευπρόσδεκτες ενω θα ήθελα βοήθεια με το πως να ανεβάζω screenshots.
Last edited by liomessi10 on Sun Dec 08, 2019 7:38 pm, edited 3 times in total.
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Πολυ ενδιαφεροντα τα οσα λες αλλα περιμενω να δω πώς οσες ιδεες εχεις θα καταφερεις να τα αποτυπωσεις και στο παιχνιδι. Ως προς τα screenshots εγω αυτο που κανω ειναι να ανεβαζω οσες θελω στο imgur.com, μετα να κανω αντιγραφη το λινκ της φωτογραφιας και αυτο να το βαζω στο insert image που μπορεις να κλικαρεις ενω γραφεις ενα ποστ( δηλαδη ετσι [img.]link[/img.] χωρις τις τελειες). Αυτο μετα μπορεις να το βαλεις και μεσα σε ενα spoiler ωστε να μπορει να το κλικαρει καποιος και να βλεπει την εικονα αντι αυτη να πιανει χωρο στο ποστ.(δηλαδη ετσι [Spoiler.][img.]link[/img.][/Spoiler.] χωρις τις τελειες ). Ελπιζω να καταλαβες.

Edit: Επειδη προσεξα οτι εχεις προβλημα και με το youtube, το λινκ που βαζεις για βιντεο δεν ειναι το ολοκληρο αλλα τα γραμματα μετα το = . Και στις εικονες το σωστο λινκ ειναι αυτο που παιρνεις οταν πατας δεξι κλικ στην εικονα που ανεβασες και "εμφανιση σε νεα καρτελα" δηλαδη αυτο που καταληγει σε .jpg ή .png πχ.
Last edited by smtmk on Sun Dec 08, 2019 7:24 pm, edited 1 time in total.
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία. Όσων ανφορά την τακτική προσέγγιση, ελπίζω να είδες το βίντεο με τον Γιόχανσον. Επίσης προς το παρών καταφέρνουμε να υπερφορτώσουμε την δεξιά πλευρά με ποδοσφαιριστές μας και να κάνουμε ξαφνική αλλαγή παιχνιδιού στον Χατζηγιοβάννη στα δεξιά όμς ο Τάσος δεν είναι όσο επιθετικός θα ήθελα και δεν πάει στο ένας με έναν αρκετά αν και έχει όλες τις προυποθέσεις. Βέβαια είναι ακοάμ πολύ νωρίς και πειραματίζομαι κι εγω για να βρώ τους ρόλους τους ενώ σε τακτικό επίπεδο είμαστε ακόμα πολύ χαμηλά...
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τέλος προετοιμασίας και τα πλάνας μας για την έναρξη του πρωταθλήματος.

Στο σημερινό μας κείμενο, θα δούμε τις εντυπώσεις μας απο την προετοιμασία καθώς επίσης και τα πλάνα μας για το παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής με αντίπαλο τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Προετοιμασία

Όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο post, δουλέψαμε τις υπερφορτώσεις στη μια πλευρά του γηπέδου και την ξαφνική αλλαγή παιχνιδιού στην απέναντι πλευρά. Η αρχική μου σκέψη ήταν η αξιοποήση του Χατζηγιοβάννη στα αριστερά σε αυτήν εδώ την τακτική. https://imgur.com/fnIUiYu
Πως το επιτυγχάνουμε αυτό; Στην δεξιά πλευρά του γηπέδου και μέσα δεξιά χρησιμοποιούμε παίκτες και ρόλους που ζητάνε μπάλα και παίζυν αρκετά με αυτήν στα πόδια. Σένκεφελντ σαν ball playing defender, Κουρμπέλης σαν deep lying playmaker και Μπουζούκης σαν advance playmaker. Αυτό σημαίνει οτι η μπάλα θα κυκλοφορεί συχνά στην δεξιά πλευρά του γηπέδου και αρκετοί ποδοσφιαριστές μας θα έρχονται προς τα εκέι. Ακόμα και ο Ζαχίντ αγωνίζετα σαν central mieldfielder ενω ο Johansson σαν mezzala. Αριστερά κρατάμε τον Χατζηγιοβάννη σαν winger με τον Χατζηθεοδωρίδη απο πίσω να του δίνει βοήθειες. Ο Μπουζόυκης έχει στα player prefered moves το tries killer balls. Στην προπόνηση τον έχουμε βάλει να μαθαίνει το like to switch the ball to the other flank ενω στα team instructions έχουμε βάλει focus play down the left. Το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι η υπερφόρτωση στη δεξιά πλευρά του γηπέδου και η ξαφνική αλλαγή στα αριστερά. Το πρόβλημα είναι οτι ο Χατζηγιοβάννης με dribbling 10 είτε δεν πάει αρκετά στο ένας με έναν, είτε δεν καταφέρνει να περάσει τον αντίπαλό του.

Έτσι προσπάθησα να δημιουργήσω την ίδια κατάσταση απο τα δεξιά με τον Μπεκ, έναν ποδοσφαιριστή που είναι σαφώς καλύτερος στο ένας με έναν και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ικανοποιητικά. Για την υπερφόρτωση στα αριστερά η τακτική που κατέληξα είναι αυτη https://imgur.com/d5bZo8E

το αποτέλεσμα αυτό:
Spoiler: show
Τι άλλο δουλέψαμε στην προετοιμασία:

Όπως εχω αναφέρει, η φιλοσοφία μας είναι συγκεκριμένη. Pressing, κατοχή και υπερφορτώσεις. Ωστόσω σε κάποιες περιπτώσεις θα πρέπει να παρεκλίνουμε απο αυτό το πλάνο και να παίξουμε πιο συντηριτικά. Σε παιχνίδια εκτός έδρας με Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ θα είναι αρκετά δύσκολο να εμφανίσουμε την ταυτότητά μας και έτσι για μεγάλα χρονικά διαστήματα θα αγωνιζόμαστε πιο συντηριτικά σε μια τακτική που θα παρουσιάσω παρακάτω.

Επίσης για σαφώς μικρότερο χρονικό διάστημα δουλεψαμε τακτική με τρία στόπερ και υπερφορτώσεις και των δύο πλευρών. https://imgur.com/d5bZo8E


Γενικά:

Είμαι πολύ ικανοποιημένος με όσα δοκίμασα, δεν ενθουσιάζομαι όμως καθώς τα επίσημα παιχνίδια είναι μια άλλη ιστορία. Γενικά θα σας πώ οτι όπως είχα προβλέψει υπάρχει πρόβλημα στο σκοράρισμα, χαρακτηριστικό είναι οτι ο Περέα, ο βασικός μας φορ, δεν έχει βρεί δίχτυα ακόμα.

Scouting ΠΑΟΚ

Στο σύγχρονο ποδόσφαιρο το scouting είναι αρκετά χρήσιμο. Μπορείς να είσαι σε μεγάλο βαθμό προετοιμασμένος αν διαβάσεις σωστά των αντίπαλό σου. Αναλύσαμε τους πρωταθλητές σε τρία παιχνίδια. Για τον τρίτο προκριματικό γύρο του champions league αντιμετώπισαν την Bate. Στο πρώτο παιχνίδι στην Τούμπα αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ ενώ στον επαναληπτικό απέσπασαν ισοπαλία 1-1 και προκρίθηκαν. Στα play off βρίσκονται αντιμέτωποι με την Celtic και το πρώτο παιχνίδι μεταξύ τους έγινε στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την νίκη με 1-0.

Ο Αμπελ Φερέιρα και στα τρία παιχνίδα παρουσίασε την ίδια φιλοσοφία και διάταξη. https://imgur.com/QLVFuDx https://imgur.com/IyyEC4X https://imgur.com/Y6mYFJx

Παρουσίασε μία ομάδα που στο επιθετικό κομμάτι αγωνίζεται πολύ ανοικτά και πάιζει κάθετο ποδόσφαιρο, άκρως επιθετικό. Δίνει μεγάλη προσοχή στους ακραίους του μπακ ανεβάζοντάς τους ψηλά. Ο δεξιός εξτρέμ παίζει στην πλάγια γραμμή και σεντράρει συχνά ενώ ο αριστερός πατάει περιοχή. Στα χαφ, ο ένας απο τους δύο αναλαμβάνει την οργάνωση του παιχνιδιού (Μίσιτς) με τον άλλον να αγωνίζεται ψηλότερα (Βέρνμπλουμ).
Αμυντικά , εντύπωση έκανε η πίεση που ασκεί ο ΠΑΟΚ ψηλά ενώ στο δικό τους μισό αγωνίζονται πολύ κλειστά αφήνοντας διαδρόμους στα πλάγια.
https://imgur.com/faCbVWw

Πως θα τους αντιμετωπίσουμε:

Πρώτη αγωνιστική, οι παίκτες μου δεν μου έχουν εμπιστοσύνη, δεν έχω καν δίπλωμα προπονητή. Αντίπαλος ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ , έχωντας κάνει το πρώτο βήμα για την είσοδό του στους ομίλους του champions league. Σίγουρα θα παίξουν επιθετικά με ενθουσιασμό. Εμείς θα προσπαθήσουμε να είμαστε αμυντικά συμπαγείς, να μην πιέσουμε ψηλά και να κοιτάξουμε να απειλήσουμε απο κόντρες και απο στημένα.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι να διασφαλίσουμε τις πτέρυγές μας. Να μην αφήσουμε τον Μίσιτς να κάνει παιχνίδι και τον Άκπομ να βρεί χώρους.
Επιθετικά θα κοιτάξουμε να χτυπήσουμε απο την δεξιά πλευρά όπως επιτιθόμαστε καθώς ο Γιαννούλης συχνά είναι μόνος του καθώς ο παίκτης που αγωνίζεται μπροστά του (Σττόχ η Μπίσεσβαρ) δεν γυρίζουν να βοηθήσουν. Δεν θα επιχειρήσουμε κάτι συγκεκριμένο γενικά, θα κοιτάμε να έχουμε γρήγορη μετάβαση απο την άμυνα στην επίθεση.

Η τακτική λοιπόν που θα χρησιμοποιήσουμε είναι αυτή: https://imgur.com/ABy3cy2

Απουσίες: Βιειρίνα, Μαουρίτσιο και Αουγκούστο. Ένα πρόβλημα για εμάς έχει ο Μπέκ αλλά θα είναι σε θέση να αγωνιστεί.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ενα μεγάλο μπράβο για την όρεξη κ το μεράκι σου! Μας πηγαίνεις πίσω στις παλιές καλές εποχές των ιστοριών. Εύγε.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αν και τα συγχαρητήρια αξίζουν σε εσάς που έχετε δημιουργήσει αυτήν εδώ την παρέα. Θέλω να πω ακόμα ότι τα σχόλια σας μου δίνουν κίνητρο να συνεχισω αν και θα ήθελα να έχουμε και διάλογο. Στόχος μου μέσα από αυτήν την ιστοριουλα είναι όσοι έχουν χάσει το ενδιαφέρων τους για το παιχνίδι να δούνε μια άλλη οπτική που ίσως την εφαρμόσουν. Επίσης ανά περιόδους και μέσα από την ιστορία χωρίς να λέω ακριβώς τι και πως θα βλέπετε πως χειρίζομαι διάφορα κομμάτια του παιχνιδιού όπως opposition instructions, scouting, mentoring και διάφορα άλλα.

Το παιχνίδι στην Τούμπα έχει ολοκληρωθεί και σήμερα θα παρουσιάσω τι έγινε.
lawan4
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Wed Oct 21, 2015 1:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Fitness coach
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαιρετικος!Συνεχισε ετσι.Απολαυστικος ο τροπος περιγραφης σου!
Post Reply

Return to “Twitch & Ιστορίες”