Enhanced Panel Views

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2020!
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Τα γνωστά αρχειάκια που προσθέτουν περισσότερες στήλες, συνεπώς περισσότερες πληροφορίες στις διάφορες οθόνες του παιχνιδιού. Όπως είχα πει και στα παλιότερα τόπικ (viewtopic.php?f=471&t=44110), ο καθένας μπορεί να διαμορφώσει τις οθόνες αυτές όπως επιθυμεί. Όπως και παλιότερα θα παραθέσω, την δική μου προτίμηση στις συγκεκριμένες διαμορφώσεις, με τα αρχειάκια στο τέλος του ποστ για όποιον θέλει να την ακολουθήσει.

1) Enhanced Squad View

Αφορά την βασικότερη οθόνη κατά την άποψη μου, αυτήν την ρόστερ της ομάδας. Προσωπικά κάνω την επιλογή της ομάδας από αυτήν την οθόνη, και όχι από αυτήν των τακτικών όπως πολλοί συνηθίζουν, καθώς και αφιερώνω περισσότερο χρόνο εδώ για τον σχεδιασμό της ομάδας πάρα στις οθόνες της αναφοράς ομάδας όπου έχει το βάθος ρόστερ και λοιπές επιλογές. Συνεπώς θέλω όσο περισσότερες πληροφορίες εδώ πέρα. Φέτος για πρώτη φορά έδωσα την ευκαιρία στους separators που χωρίζουν πιο ευκρινώς τις στήλες αν και τους σιχαινόμουνα :D

Image

Στην ουσία χωρίζονται οι στήλες σε 4 τομείς. Ο πρώτος αφορά τα βασικά χαρακτηριστικά και κυρίως την θέση και όνομα του παίκτη και που τον έχουμε επιλέξει. Ο δεύτερος έχει τις πληροφορίες για το συμβόλαιο, την αξία και την ηλικία, καθώς και την εκτίμηση του βοηθού προπονητή για την ικανότητα και προοπτική του παίκτη. Είναι ο τομέας που βοηθάει στον μακροπρόθεσμο σχεδιασμό της ομάδας. Ο τρίτος τομέας έχει τις πληροφορίες που είναι χρήσιμες για την επιλογή της εντεκάδας με βάση την κατάσταση του παίκτη εκείνη την στιγμή, ηθικό, φόρμα, αγωνιστική κατάσταση, απόδοση στις προπονήσεις. Ο τελευταίος τομέας περιέχει τα βασικά στατιστικά στοιχεία για την απόδοση του παίκτη στο γήπεδο.

2) Enhanced Schedule View

Image

Mια λιγότερο σημαντική οθόνη αλλά που χρησιμοποιώ συχνά, συνεπώς την εμπλουτίζω με λίγες περισσότερες πληροφορίες

3) Enhanced Player Search View

Image

Mια σημαντική οθόνη για εμένα είναι αυτή της αναζήτης παικτών στον τομέα του scouting. Σίγουρα πριν αποκτήσουμε έναν παίκτη θα έχουμε σκαννάρει όλες τις πληροφορίες στην προσωπική του καρτέλα, όμως όταν πραγματοποιούμε αναζήτηση θέλουμε όσο πιο γρήγορη πρόσβαση σε όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για τους παίκτες που τσεκάρουμε. Στην οθόνη αυτήν υπάρχουν οι στήλες με το όνομα του παίκτη, την ομάδα που ανήκει, τις θέσεις που αγωνίζεται, το προτιμώμενο πόδι, την προσωπικότητα, ηλικία, εκτίμηση των σκάουτ για την ικανότητα και το ταλέντο του, το επίπεδο γνώσης, το σύμβόλαιο και την αξία του παίκτη καθώς και την εθνικότητα και αν λογίζεται ως κοινοτικός ή πιάνει θέση ξένου.

Όπως ανέφερα και παλιότερα για να δημιουργήσει ο καθένας τις στήλες όπως επιθυμεί:
Για όσους δεν γνωρίζουν πως δημιουργούνται οι συγκεκριμένες στήλες, είναι κάτι ιδιαίτερα απλό. Ο πιο σύντομος τρόπος είναι με δεξί κλικ πάνω στα ονόματα των στηλών όπου μπορείτε να αφαιρέσετε την συγκεκριμένη στήλη που κάνατε κλικ ή μπορείτε να προσθέτε δίπλα της μια άλλη επίσης από το μενού που σας ανοίγει με το δεξί κλικ. Για περισσότερη λεπτομέρεια, μπορείτε να πατήσετε μετά το δεξί κλικ στο προσαρμογή τρέχουσας προβολής κι από εκεί να δείτε τις αμέτρητες επιλογές για να φτιάξει ο καθένας στο στυλ ακριβώς που θέλει. Τέλος, μπορείτε να προσθέτε και "διαχωριστές" δηλαδή κάθετες γραμμές ανάμεσα στις στήλες ώστε πχ να ξεχωρίζετε καλύτερα τα στατιστικά από τα αστεράκια για παράδειγμα.
Για την εγκατάσταση των αρχείων
θα κατεβάσετε το αρχείο και θα το αποσυμπιέσετε, βάζοντας τα 3 αρχεία στον φάκελο views που υπάρχει στα έγγραφα του παιχνιδιού: C:\Users\(το όνομα του user στον υπολογιστή σας)\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2020\views

Και έπειτα, μέσα από το παιχνίδι, θα πάτε στην αντίστοιχη οθόνη και από πάνω αριστερά στο dropdown menu θα επιλέξετε εισαγωγή προβολής
Image
Το αρχείο μπορείτε να το κατεβάσετε από τα downloads του fmgreece.gr:
http://www.fmgreece.gr/downloads/fm2020-files/various/
User avatar
tzor-el
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 319
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:30 pm
Football Manager της ομάδας: Atalanta
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia, Chelsea, Inter
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ωραία! Ευχαριστούμε Μοτζο!
Αν δεν έχεις πάρει μεταγραφή Adu και Tsigalko, είσαι μικρός ακόμα... :-)

Twitch channel
Discord channel
4-4-1-1 tzor-el main tactic
4-1-4-1 tzor-el counter tactic
User avatar
tzor-el
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 319
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:30 pm
Football Manager της ομάδας: Atalanta
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia, Chelsea, Inter
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

επίσης δεν το ανοίγει , μου λεει δεν υπάρχει αρχείο ή είναι κατεστραμμένο.
Αν δεν έχεις πάρει μεταγραφή Adu και Tsigalko, είσαι μικρός ακόμα... :-)

Twitch channel
Discord channel
4-4-1-1 tzor-el main tactic
4-1-4-1 tzor-el counter tactic
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Αυτό το λέει όταν κάνεις unrar? Λογικά δεν κατέβηκε σωστά οπότε ξαναδοκίμασε (έκανα μια δοκιμή ξανά και κατεβαίνει σωστά)
Αν στο λέει μέσα στο παιχνίδι τότε πρέπει να το τσεκάρω αργότερα από το σπίτι
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5488
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Μια χαρά είναι, τα έβαλα εγώ.
User avatar
tzor-el
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 319
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:30 pm
Football Manager της ομάδας: Atalanta
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia, Chelsea, Inter
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

mojotzotzo wrote: Wed Nov 06, 2019 1:31 pm Αυτό το λέει όταν κάνεις unrar? Λογικά δεν κατέβηκε σωστά οπότε ξαναδοκίμασε (έκανα μια δοκιμή ξανά και κατεβαίνει σωστά)
Αν στο λέει μέσα στο παιχνίδι τότε πρέπει να το τσεκάρω αργότερα από το σπίτι
Όταν κάνω unrar. Τα ίδια και τωρα που δοκίμασα. Δεν ξέρω γιατί. Αν σε όλους κατεβαίνει σωστα, μην ταλαιπωρείσαι δεν υπάρχει λόγος.
Αν δεν έχεις πάρει μεταγραφή Adu και Tsigalko, είσαι μικρός ακόμα... :-)

Twitch channel
Discord channel
4-4-1-1 tzor-el main tactic
4-1-4-1 tzor-el counter tactic
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17737
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Δεν έχω δει στο συγκεκριμένο αρχείο, αλλά μου έχει τύχει στη δουλειά να πάω να κάνω αποσυμπίεση με το winrar και να μην το κάνει και να το κάνει με το 7zip.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1956
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Μηπως υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε περισσότερα κελιά στην αρχική μας οθόνη καθώς δεν μου φτάνουν αυτά τα λίγα?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Αν ακολουθήσεις το πρώτο λινκ στα τοπικ παλιότερων ετών, νομίζω λέω πως μπορεί ο καθένας να τα διαμορφώσει όπως θέλει.

Γενικά, αν κάνεις δεξί κλικ στις κεφαλιδες των στηλών μπορείς να αφαιρέσεις ή να προσθέσεις στήλες. Επίσης στο dropdwon menu πάνω αριστερά (εκεί που λέω ότι πας να φορτώσεις τα πάνελ) έχει επιλογή για να τα διαμορφώσεις πιο ολοκληρωμένα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1956
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Μιλάω για την κεντρική οθόνη (home) [F2]. Όχι του ρόστερ, αλλά εκεί που βλέπεις επόμενο αντίπαλο λεπτομερώς και τις επόμενες αγωνιστικές σου. Εγώ που έχω FHD αναλυση, μου έχει 4 στήλες απο κάτω να βάλω οτι θελω, αλλά θυμαμαι στο FM2019 μπορούσα να βάλω περισσότερες.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”