Παρελάσεις

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Anton Kousnij wrote: Tue Mar 26, 2019 12:08 am Το πρόβλημα είναι στις συνειδήσεις των παιδιών που φωνάζουν κάτι, δεν είναι το ζήτω η Ελλάδα, αλλά το μίσος που δημιουργείται σε κάποια από αυτά τα μυαλά για αλλά έθνη ή διαφορετικές συμπεριφορές. Πιστεύεις ότι τα παιδιά γυμνασίου /λυκείου μπορούν να φιλτράρουν την ιστορία?
Ότι άλλο να φωνάζει ζητώ η Ελλάδα αντάρτης το 43, και άλλο ο καράφλας της ΧΑ, αλλο να καίει τη σημαία και να σπάει αυτοκίνητα πιτσιρικάς στον δρόμο και άλλο ο Πάμπλο να είναι στα χωριά των ζαπατα.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αρα το προβλημα ειναι αυτος που φωναζει "Ζητω η Ελλαδα" ή αυτος που μπερδευει τον πατριωτισμο με το να κλωτσαει μεταναστες? Το προβλημα ειναι αυτος που του αρεσει η ελληνικη σημαια και οσα αυτα πρεσβευει (με τις μαυρες στιγμες, οπως υπαρχουν σε ολα τα εθνη) ή αυτος που εχει μπερδεψει τη βουρτσα με τη λουτσα και νομιζει οτι για την οικονομικη του καταντια του φταιει ο κακομοιρος ο Πακιστανος στην Ομονοια?
pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17737
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, και ίσως να κάνω τσουβάλιασμα και συγχωρέστε με για αυτό, είναι ότι όποιος έχει διαφορετική άποψη από το τι θεωρείται politically correct είναι είτε φασίστας, είτε σεξιστης, είτε ρατσιστής.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26325
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Για μένα όλος αυτός ο "πατριωτικός αναβρασμός" των τελευταίων ετών που υποκινείται από γνωστούς κύκλους, με αποκορύφωμα τα συλλαλητήρια και τα σημερινά συνθήματα για το ξεπούλημα(!) της Μακεδονίας, είναι σημάδια του τέλους αυτής της κωμωδίας που λέγεται σύγχρονο ελληνικό κράτος.

Πλέον δεν έχω καμία ελπίδα για καλύτερο μέλλον από ένα κομμάτι του πληθυσμού που κατευθύνεται σε μεγάλο βαθμό από απατεώνες που του φουσκώνουν τα μυαλά για φανταστικούς εχθρούς και "υποχωρήσεις μπολσεβίκων" σε εθνικά θέματα. Το χειρότερο; Τους διαβάζουν/βλέπουν/ακούν ακόμα ενώ έχουν αποδείξει διάφορες σελίδες πάμπολες φορές οτι λένε ψέματα σε όλα τα επίπεδα, από την ερμηνεία της συμφωνίας, τα άρθρα για "γκρεμίσματα εκκλησίας" για να χτιστούν τζαμιά, άρθρα για τα επιδόματα μεταναστών, θεωρίες συνωμοσίας για τον Soros κτλ.

Προσωπικά είμαι υπέρ της συμφωνίας, δεν είναι τέλεια, αλλά είναι αρκετά καλή. Και όχι, δεν είμαι συριζαίος αν από το παραπάνω κομμάτι βγαίνει τέτοιο συμπέρασμα. Αν κάτσει να τη διαβάσει κάποιος πιστεύω θα δει αρκετά θετικά μέσα, αν όμως έχει τη γνωστή άκαμπτη στάση "η Μακεδονία είναι ελληνική" η οποία εκτός από ανιστόρητη, είναι και ανεφάρμοστη, του προτείνω να κάνει ένα απλό google search και να δει πως ονομάζεται εδώ και 25 χρόνια το γειτονικό κρατίδιο και πως έχει αναγνωριστεί από 140 χώρες. Γιατί ωραία να ζούμε με τις φαντασιώσεις μας, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να ξυπνήσουμε και να δούμε τα πράγματα όπως είναι.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

vaggelis2005 wrote: Tue Mar 26, 2019 12:26 am Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, και ίσως να κάνω τσουβάλιασμα και συγχωρέστε με για αυτό, είναι ότι όποιος έχει διαφορετική άποψη από το τι θεωρείται politically correct είναι είτε φασίστας, είτε σεξιστης, είτε ρατσιστής.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
αυτό εισπράττω κι εγώ . Πολύ έντονα πλέον ....και πιστεύω ότι θα οδηγήσει μακροπρόθεσμα στα ίδια σκοτεινά μονοπάτια που θέλει να αποτρέψει
smtmk wrote: Tue Mar 26, 2019 12:24 am Περικλη την κινητοποιηση των νεοναζι στα λυκεια με αφορμη το Μακεδονικο την ειδες? Πώς σου φανηκε που ενα ναζιστικο κομμα δηλητηριαζει τα μυαλα της επομενης γενιας σε μια ηλικια που η κριτικη τους σκεψη δεν ειναι διαμορφωμενη?

Ειναι σωστη αντιμετωπιση το να πεις "σιγα δεν κανουν και τιποτα" στο οτι βαρανε προσοχες, φωναζουν Ελλας και Μακεδονια κατοπιν παραγγελματος συμμαθητη και γενικα μιμουνται τον στρατο οσο μπορουν? Στα 17 τους που θα δουν οτι καποιοι φαλακροι κυριοι κανουν κατι αντιστοιχο μαζι με αλλους φαλακρους κυριους θα τους φανει πολυ ενδιαφερον και θα μπουν και αυτοι. Λεω εγω τωρα κατι τραβηγμενο που εβλεπα να γινεται μπροστα στα ματια μου οταν εγω ημουν μαθητης και η ΧΑ δεν ειχε εξαπλωθει καν οσο τωρα.

Ως προς την υπαρξη της ιδιας της παρελασης προσωπικα δε βλεπω κατι κακο αν και το νοημα για το οποιο γινεται ξεχνιεται στο ολο νταβαντουρι.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
ως προς το πρώτο, όχι δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάς μιας και έχω αποστασιοποιηθεί απ την "ενημέρωση" και την "επικαιρότητα"

για το δεύτερο, κι εμείς πριν 10 χρόνια ( 28 είμαι ) τα κάναμε για χαβαλέ και δεν γίναμε φασίστες . Ή τεσπα δεν έγιναν περισσότεροι φασίστες λόγω αυτού . Έγιναν όσοι ήταν να γίνουν . Όπως έγιναν και το "αντίθετο"

όπως και να χει τον στρατό μιμούνται , το λέμε σα να τον δαιμονοποιούμε. Χούντα είχε ο τόπος πριν 40+ χρόνια , ας το ξεπεράσουμε . Δεν είναι κάτι κακό ο στρατός

Νομίζω ζητείται επειγόντως λογική & μέτρο

χαίρομαι πάντως που μπορούμε να τα συζητήσουμε όμορφα και ήρεμα . Μπράβο μας
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Οφ τοπικΒαγγελη εσυ σημερα μπορεις να πεις οτι σαρεσει, μη ζητας συγγνώμη για τιποτα. Χρόνια πολλά ρε παικταρα!

Ον τοπικ νομιζω οτι ο όρος PC έχει διογκωθει στο σήμερα ή μαλλον στο τι ιδιότητες έχει στο σήμερα, σε καθε κοινωνία ότι δεν ήταν κορεκτ στην μεινστριμ συλλογικη συνειδηση θεωρούνταν παραταιρο και μαλιστα τιμωρούνταν πολύ αυστηρότερα από ότι "τιμωρειται" σημερα. Δηλαδή παλια δεν σε κολλούσαν μια ταμπέλα, αλλα σε κρεμούσαν σε ταμπέλα αν οι ιδέες σου και η εκφραση σου δεν ηταν μεινστριμ.
Το τι είναι και τι δεν ειναι PC ανα τις δεκαετίες αλλάζει και αυτό είναι καλό εφόσον η αλλαγή είναι προοδευτική, και κατω απο αυτό το πρίσμα νομίζω πρεπει να το εξετάζει καποιος.
Πχ Δεν νομίζω κανεις να διαφωνει με το οτι δεν είναι πλεον PC το τραγουδι του Ζαμπέτα με τον στίχο "γουσταρει τον αραπη τον σκυλο τον μαυρο τον τσμταμ ταμ" και το οτι ειναι καργα ρατσιστικος στιχος ας πουμε.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

smtmk wrote: Tue Mar 26, 2019 12:16 am Πιαστηκες απο το αρχικο μου ποστ το οποιο ηταν βιαστικα γραμμενο, αγνοησες ολα τα υπολοιπα και ηρθες και εισαι ειρωνικος. Μονο ο νους μου απαντησε κανονικα. Ισως επειδη ειναι απολυτο το αρχικο μου ποστ αλλα θεωρουσα οτι μοιραζομουν μια ανησυχια που δεδομενα ηταν αντιληπτη απο τους περισσοτερους.Αν σου φαινεται κομπλε η κυρια που νιωθει την αναγκη να ξελαρυγγιαστει φωναζοντας για την Ελλαδα(καλυτερα απο το να λεει περι μακεδονιας και αλεξανδρου) οκ. Εμενα μου φαινεται ας το πουμε γραφικη. Και επειδη ειδα παρελαυνοντας ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ σημερα να φωναζουν ετσι για τη μακεδονια λεω ξανα οτι ο κοσμος χαζεψε κατ εμε και θα κανει ζημια στις εκλογες που ερχεται.


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Όχι φίλε μου, δεν ήθελα να ακουστώ ειρωνικός σε καμία περίπτωση και συγγνώμη κιόλας για το αυθόρμητο της απάντησης (ήταν και ανώριμη). Την άποψη μου επί του θέματος την είχα γράψει και στο σπαμοτοπικ οταν ειχαμε την ίδια ακριβώς συζήτηση όμορφα και ήσυχα, όπως πιστεύω θα γίνει και τώρα. Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω κάτι το ανησυχητικό στο να φωνάζει κάποιος ζήτω η Ελλάδα/Ελλάς, ανησυχητικό θα ήταν να βλέπαμε το γνωστό κόμμα σε υψηλό ποσοστό στα exit polls.

Το μόνο αποτέλεσμα της συμφωνίας των Πρεσπών είναι να αυξηθεί το ποσοστό της ΝΔ. Δηλαδή, ελάχιστοι να απορροφηθούν από το εν λόγο κόμμα.

Αν εσύ θεωρείς ζημιά (που δε το νομίζω) να μην υπάρχει την επομένη των εκλογών η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ζ.

Τέλος πάντων, γενικότερα, το έχω τονίσει και προηγούμενη φορά, το θέμα της χώρας μας είναι ότι δεν έχει έναν πραγματικό ηγέτη εδώ και πολλά χρόνια. Που και ηγέτης να βρεθεί, η ιστορία έχει δείξει ότι δε θα έχει καλό τέλος. Ίσως πω βλακεία, αλλά νομίζω ο τελευταίος μεγάλος ηγέτης ήταν ο Ανδρέας Παπανδρέου, χωρίς ωστόσο να έχω ζήσει την εποχή εκείνη για να γνωρίζω το διπλωματικό status της χώρας.

Απλά θεωρώ άτοπο και ακραίο να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι όλους αυτούς τους ανθρώπους. Υπάρχει διχασμός μεταξύ μας αυτό είναι fact, αλλά στο τέλος, οι ίδιοι διατηρούν το ακραίο κόμμα στο προσκήνιο και δε το θέτουν εκτός νόμου.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Το μόνο που χανουμε μην έχοντας εναν ηγέτη σαν τον Ανδρεα Παπανδρέου σημερα, είναι την ευκαιρια να εχουμε τον πρωτο ηγέτη κρατους που χρησιμοποιει Τίντερ.

Πάντως θα πρεπει να σε προβληματίσει το οτι μιλάς ότι χρειαζομαστε καποιον ηγέτη, ειδικά οταν σημερα εορταζεται μια εξεγερση που κατα την προετοιμασία της και στις αρχές της αφοριστικε από πολλούς για το γεγονός ότι δεν είχε πίσω της καποιον μεγάλο ηγέτη και την καθοδήγησή της ανέλαβε μια "αόρατος αρχή".

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Κάθε σύνολο χρειάζεται έναν αρχηγό να το καθοδηγήσει, ακόμη και τότε, δε νομίζω ότι ήταν ένας άτακτος πόλεμος. Μπορεί να μην υπήρχε κράτος ή οτιδήποτε άλλο, αλλά κάποιοι οργάνωναν και οργάνωσαν αυτούς τους ήρωες μέχρι που ήρθαν να εμπλακούν οι μεγάλες δυνάμεις γιατι έτσι θεώρησαν ότι τους συνέφερε
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ειλικρινά δεν βλέπω πως ο ηγέτης θα μπορούσε να αλλάξει το οτιδήποτε στην Ελλάδα χωρίς να αλλάξουν οι πολίτες. Στην Ελλάδα έχουμε το παράδοξο ότι περιμένουμε τον ηγέτη να φτιάξει τα πράγματα και να φέρει την αλλαγή (pun intended), αλλά είμαστε απίστευτα αντίθετοι σε κάθε αλλαγή ενώ το goto mentality είναι δυστυχώς στο πως δεν θα τηρήσει τον όποιο νόμο δεν τον βολεύει.

Εν μέρη είναι αναμενόμενο γιατί για δεκαετίες έτσι έμαθε τον πολίτη το κράτος, στο ότι π.χ. αν δεν λαδώσεις τον εφοριακό, θα έχεις θέμα, ενώ αντίθετα αν τον λαδώσεις κλέψε το κράτος άφοβα. Απλά αν θέλουμε να αλλάξει κάτι, θα πρέπει να ξεκινήσει από τον κόσμο και όχι από την ηγεσία.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times


PanosBonJovi wrote:Κάθε σύνολο χρειάζεται έναν αρχηγό να το καθοδηγήσει, ακόμη και τότε, δε νομίζω ότι ήταν ένας άτακτος πόλεμος.
Κανένα σύνολο δεν χρειάζεται αρχηγό.Εύχομαι το ανθρώπινο ον να φτάσει σε σημείο να λειτουργεί χωρίς διακριτους ρόλους πολιτικά και ταξικά. Το Βέλγιο δεν είχε κυβέρνηση για μεγάλο διάστημα και τα πάντα λειτουργούσαν.
Η επανάσταση έγινε, γιατί η Ρωσία έπρεπε να αποδυνάμωσει την Οθωμανική αυτοκρατορία από μέσα, έτσι πέσανε και τα χρήματα που χρειάζονταν. Όταν οι δυτικοί κατάλαβαν ότι πάει να δημιουργηθεί ρωσικό προτεκτορατο ενεργοποιηθηκαν και αυτοί. (γιαυτό άλλωστε δημιουργήθηκαν 3 κόμματα με εξωτερικές επιρροές). Δεν μπορούσε λοιπόν να υπάρξει ηγέτης κοινός. Μιας και δεν θα συμφωνούσαν ποτέ σε ηγέτη κοινής αποδοχής.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Δυστυχώς για να φτάσουμε σε επίπεδα δημοκρατίας που να παίρνουμε εμείς τις αποφάσεις για μας χρειαζόμαστε παααααρα μα παααααρα πολλά ψωμιά. Δεν είμαστε ώριμοι και συνειδητοποιημένοι ωστε να πάρουμε αποφάσεις για το μέλλον μας. Αντίθετα είμαστε εντελώς ανώριμοι. Γι'αυτό είμαι κι εγώ της άποψης ότι χρειαζόμαστε καθόδηγηση από κάποιον που μπορεί να εμπνεύσει. Αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος τέτοιος ή ακόμα κι αν υπάρχει δεν θέλει να ασχοληθεί. Κι αν ασχοληθεί, το σύστημα θα τον διώξει εύκολα.

Οι πολίτες από μόνοι τους δεν μπορούν να αλλάξουν. Ειδικά όπως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι έχουν είτε έλλειψη μόρφωσης, είτε ενημέρωσης, είτε αδιαφορούν παντελώς. Αυτό μάθαμε από μικρά. Να αδιαφορούμε και να περιμένουμε κάποιος άλλος να μας λύσει τα προβλήματα. Είτε αυτός ο άλλος είναι οι γονείς μας, είτε το κράτος, είτε η Ευρώπη. Κι αν αυτό δεν γινόταν, απλά κατηγορούσαμε αυτόν και όχι τον εαυτό μας.

Ο κόσμος γενικά φοβάται τις αλλαγές γι'αυτό αντιδρά σε οτιδήποτε του αλλάξει τη βόλεψη ή τη συνήθεια του. Πόσω μάλλον όταν οι αλλαγές αφορούν, κυρίως, συγκεκριμένες τάξεις. Γι'αυτό χρειάζεται καθοδήγηση στην αρχή. Χρειάζεται κάποιος να χαράξει μια γραμμή. Να δείξει τον δρόμο και να ακολουθήσουμε. Το να περιμένουμε πως συλλογικά θα δώσουμε τη λύση είναι αυτή τη στιγμή που μιλάμε ουτοπικό. Ειδικά όταν μιλάμε για μια χώρα όπως η Ελλάδα, που η διχόνοια είναι το κύριο στοιχείο διαχρονικά στην ιστορία της. Είναι ανόφελο να κάνουμε συγκρίσεις με άλλα κράτη, γιατί δεν είμαστε ίδιοι με αυτούς.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17737
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times


Geologos wrote:Οφ τοπικΒαγγελη εσυ σημερα μπορεις να πεις οτι σαρεσει, μη ζητας συγγνώμη για τιποτα. Χρόνια πολλά ρε παικταρα!Image

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk
Οφ τοπικ. Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου Γκεο.


Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νομίζω απλά ότι ο smtmk το εξέφρασε κάπως κάπως λάθος. Δεν εννοούσε (φαντάζομαι) τα παιδιά που απλώς φώναξαν ζήτω η Ελλάς. Η κοινωνία γενικά και δεν μιλώ μόνο για την Ελλάδα κινείται με πολύ επικίνδυνους ρυθμούς στην άκρα δεξιά. Μπορείτε να το δείτε από την Αμερική, την Ευρώπη αλλά και στη χώρα μας κόμματα που ήταν ας το πούμε κεντροδεξιά έχουν ασπαστεί τον λόγο και επιχειρήματα άκρας δεξιάς για να κλέψουν ψήφους (ή γιατί τώρα δεν ντρέπονται να τα πουν όπως παλιά). Αυτά δεν γίνονται μόνο στα καφενεία με 50άρηδες αλλά υπάρχει και στα σχολεία έντονο αυτό το αίσθημα είτε προέρχεται από προπαγάνδα πχ της ΧΑ είτε από το σπίτι. Το πρόβλημα είναι μεγάλο και όσο το αφήνουμε θα μεγαλώνει.

Μπορεί κάποιος να εκφράσει οποιαδήποτε διαφωνία με το θέμα πχ της συμφωνίας αλλά όλοι γνωρίζουμε μεταξύ μας ότι δεν την έχει διαβάσει ούτε το 10%. Κανείς δεν πούλησε καμιά Μακεδονία του Μ. Αλέξανδρου. Βασικά η συμφωνία το αντίθετο κατοχυρώνει και αυτός είναι ο λόγος που δείχνει ότι ένα πολύ μεγάλο μέρος δεν την έχει διαβάσει.

Από εκεί και πέρα για τις παρελάσεις τα ευτράπελα όσο περνούν τα χρόνια αυξάνονται. Από συνθήματα ΟΥΚάδων για «νεκρούς Τούρκους και Αλβανούς» μέχρι και παραπληροφόρηση ότι κάποιοι (???) απαγόρευσαν το «Μακεδονία ξακουστή». Αποκορύφωμα η 28η Οκτωβρίου όπου ναζί γιορτάζουν την απελευθέρωση από ναζί.

Απλά στην Ελλάδα όσο υπήρχαν λεφτά αυτά τα κρύβαμε. Αυτοί που μιλούν σήμερα ανοιχτά υπέρ της χούντας πριν μια δεκαετία θα ντρέπονταν να μιλήσουν. Επίσης οι γενιές οι δικές μας πχ που είμαστε την παραγωγική ηλικία δεν ζήσαμε την χούντα και όσο επικρατεί αμάθεια γύρω από αυτά τα θέματα τόσο η ΧΑ και η καθε ΧΑ θα βρίσκει πρόσφορο έδαφος για προπαγάνδα.
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Καλα τα ειπες αλεξ και αυτο εννοουσα σχετικα με τα παιδια. Επισης το θα φανει στις εκλογες το εννοω για την ΧΑ και οχι για τον Συριζα. Εχουμε ξεπλυνει πολλα σαν κοινωνια τα τελευταια χρονια, πολλες αποψεις ακραιες ξεπροβαλλουν απο εδω και απο εκει σαν "γνωμη μου" που ηταν κρυμμενες πιο πριν.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

To nou sou... wrote: Tue Mar 26, 2019 10:41 am Οι πολίτες από μόνοι τους δεν μπορούν να αλλάξουν. Ειδικά όπως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι έχουν είτε έλλειψη μόρφωσης, είτε ενημέρωσης, είτε αδιαφορούν παντελώς. Αυτό μάθαμε από μικρά. Να αδιαφορούμε και να περιμένουμε κάποιος άλλος να μας λύσει τα προβλήματα. Είτε αυτός ο άλλος είναι οι γονείς μας, είτε το κράτος, είτε η Ευρώπη. Κι αν αυτό δεν γινόταν, απλά κατηγορούσαμε αυτόν και όχι τον εαυτό μας.

Ο κόσμος γενικά φοβάται τις αλλαγές γι'αυτό αντιδρά σε οτιδήποτε του αλλάξει τη βόλεψη ή τη συνήθεια του. Πόσω μάλλον όταν οι αλλαγές αφορούν, κυρίως, συγκεκριμένες τάξεις. Γι'αυτό χρειάζεται καθοδήγηση στην αρχή. Χρειάζεται κάποιος να χαράξει μια γραμμή. Να δείξει τον δρόμο και να ακολουθήσουμε. Το να περιμένουμε πως συλλογικά θα δώσουμε τη λύση είναι αυτή τη στιγμή που μιλάμε ουτοπικό. Ειδικά όταν μιλάμε για μια χώρα όπως η Ελλάδα, που η διχόνοια είναι το κύριο στοιχείο διαχρονικά στην ιστορία της. Είναι ανόφελο να κάνουμε συγκρίσεις με άλλα κράτη, γιατί δεν είμαστε ίδιοι με αυτούς.
Με την νοοτροπία του κόσμου σήμερα imho και να χαραχτεί η γραμμή δεν θα ακολουθηθεί. Δυστυχώς για δεκαετίες έχει καλλιεργηθεί η νοοτροπία ότι αν δεν με βολεύει ο νόμος, δεν θα τον ακολουθήσω και οκ κάποιον θα λαδώσω μετά αν με πιάσουν. Και επειδή αδιάφθορος μηχανισμός είναι απίθανο να φτιαχτεί (ειδικά χωρίς να αλλάξεις το 100% αυτών των σωμάτων), η μόνη ελπίδα για μένα είναι να αλλάξει ο κόσμος και αντί να βλέπει τον νόμο σαν "ένα ακόμα τρόπο να μας τα αρπάξουν" να τον δει σαν κάτι που πρέπει να τηρεί.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”