Παρελάσεις

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Καλησπερα μετα απο παρελαση. Τι ακουσα ο κακομοιρος. Ειχε λυσσαξει ο κοσμος με τη Μακεδονια. Μιλαμε για λυσσα. Μαθητες να φωναζουν Ελλας. Παμε κατα διαολου, εχουμε φασιστεψει πολυ επικινδυνα σαν κοινωνια. Και μην ακουσω τιποτα "νετι πατριωτικο ειναι" γιατι και πριν 10 χρονια πατριωτες ηταν οι περισσοτεροι χωρις να λενε πιπες. Μιλαμε καμια ελπιδα, μακαρι να αλλαξουν τα πραγματα.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Όταν λες λύσσα τι εννοείς; Γενικά εγώ μπορώ να καταλάβω και τις δύο πλευρές. Εννοώ καταλαβαίνω γιατί διαφωνούν αυτοί που διαφωνούν και γιατί συμφωνούν αυτοί που συμφωνούν. Βασικά καταλαβαίνω αυτούς που έχουν διαβάσει την συμφωνία και διαφωνούν ή συμφωνούν. Το πρόβλημα είναι ότι πολύς κόσμος δεν έχει ιδέα για το τι προβλέπει η συμφωνία. Αυτός που διαφωνεί δεν είναι αυτόματα φασίστας. Το ότι οι φασίστες καπιλεύονται αυτούς που διαφωνούν και το ότι η κυβέρνηση και αυτοί που είναι υπέρ της συμφωνίας το χρησιμοποιούν αυτό ώστε να μην εκφράσουν άποψη για να μην χαρακτηριστούν ως φασίστες είναι ο φασισμός.

Επίσης δεν το βρίσκω φασιστικό να φωνάζουν Ελλάς σε μια παρέλαση εθνικής επετείου. Ότι έχουμε φασιστέψει ισχύει, αλλά μη βλέπουμε φασισμό εκεί που δεν υπάρχει. Γιατί με τέτοιες αντιλήψεις χάνεται και ο αγνός πατριωτισμός και η αγάπη για την πατρίδα γενικότερα. Να φοβάσαι να δηλώσεις περήφανος που είσαι Έλληνας ξέρω γω.

Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες!
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Το χανεις νομιζω. Πες μου ποσοι πιστευεις οτι εχουν διαβασει τη συμφωνια και κατεληξαν οτι διαφωνουν για τους προσωπικους τους λογους απο τη μαζα των ανθρωπακων που φωναζαν για τη μακεδονια ολη τη γαμημενη ωρα? Εγω σου λεω ενα 10% ισως? Και αυτοι δε ηταν και αυτοι που φωναζαν κιολας. Μιλαμε για χαζοανθρωπακια που ψαχνουν να κρατηθουν απο οτιδηποτε για να νιωσουν λιγη περηφανια και καταληγουν να ειναι γραφικοι και γελοιοι. Ποιος σοβαρος ανθρωπος φωναζει "πειτε για τη μακεδονια ρε" μετα τον εθνικο υμνο? Και γενικα ποιος ωρυεται για μακεδονιες και λεει τραγουδακια και ειναι ταυτοχρονα σοβαρα σκεπτομενος ανθρωπος?

Σου φαινεται φυσιολογικο παιδακια λυκειου να φωναζουν παιρνουν παραγγελματα και να φωναζουν Ελλας και να μιμουνται τον στρατο? Εμενα καθολου.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

thodorosm
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Fri Feb 24, 2017 8:52 pm
Football Manager της ομάδας: kamia
facebook προφίλ: thodoros mixas
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτα τα χαζοανθρωπακια οπως μανταμσουσουδικα ειρωνευεσαι τον απλο λαο αντιστεκονται πιο πολυ στις επιβουλες τον παγκοσμιοποιητικων ελιτ απο εσας τους δηθεν ξυπνιους που τρωνε αμασητη την προπαγανδα τους με διαφορα πολιτικως ορθα τσιτατα περι φασισμων και ψευτοανθρωπισμων για να λογοκρινουν και να δαινομονοποιησουν οποιον αντιδραει σε αυτο

Στάλθηκε από το ME302C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Καλως, τσεκ.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Δεν το χάνω εγώ εσύ δεν τα γράφεις καθαρά. :P Λες "μαθητές να φωνάζουν Ελλάς" σε παρέλαση. Έτσι όπως το έγραψες εγώ κατάλαβα ότι απλά φώναζαν "Ελλάς, Ελλάς" που στην τελική τι άλλο να φώναζαν σε μια παρέλαση εθνικής επετείου; Τα παραγγέλματα τα έγραψες μετά. Μου φαίνεται λίγο υπερβολή, αλλά γενικά το να κάνουν μαθητές παρέλαση είναι περιέργο αφού είναι κυρίως μια στρατιωτική "τελετή" έτσι κι αλλιώς.

Για τη Μακεδονία, δεν μπορώ να ξέρω πόσοι έχουν διαβάσει τη συμφωνία, αλλά το πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν την έχουν διαβάσει. Πάντως κι αυτό που λες και με τον τρόπο που το λες μου κάνει για γενίκευση παρά για σοβαρό συμπέρασμα. Συμφωνώ πως πολλοί φωνάζουν απλά για να φωνάξουν και ειδικά ο τρόπος που γίνεται είναι γραφικός και γελοίος. Δε θεωρώ ότι οι γραφικοί είναι η πλειοψηφία πάντως.

Αυτό που δε γουστάρω με τίποτα είναι το τσουβάλιασμα και οι ταμπέλες που δίνονται με βάση την άποψη σε ένα συγκεκριμένο θέμα και πλέον γίνεται κατά κόρον και οδηγεί στο διχασμό με μαθηματική ακρίβεια. Αυτοί πχ που διαφωνούν με τη συμφωνία χαρακτηρίζονται από τους άλλους φαίστες απλά γιατί τυγχάνει και ταυτίζεται με την άποψη της ΧΑ στο συγκεκριμένο θέμα, και επειδή το θέμα είναι εθνικό, και ως γνωστόν οποιοδήποτε εθνικό θέμα απασχολεί μόνο όποιους είναι φασίστες και κανέναν άλλον. Από την άλλη, όσοι είναι υπέρ της συμφωνίας είναι τσιράκια της κυβέρνησης, προδότες και μισέλληνες. Καταλαβαίνεις που οδηγούμαστε; Οδηγούμαστε σε αυτό που μας χαρακτήριζε πάντα ως λαό. Διχόνοια και αλληλοσπαραγμό.

Όσο διαφωνώ με τα γραφικά και τους τσολιάδες από την μία μεριά, άλλο τόσο διαφωνώ και με άτομα που θα τρέξουν με ευκολία να χαρακτηρίσουν άτομα που κάνουν αναφορές στην πατρίδα ως φασίστες. Στο τέλος θα πηγαίνουμε να δούμε την εθνική στο γήπεδο και αντί να φωνάζουμε Ελλάς θα φωνάζουμε Ολυμπιακός γιατί θα χαρακτηριστούμε εθνικιστές ξέρω γω. Ελπίζω να καταλαβαίνεις το πόιντ μου.
I LOVE THIS SITE!!!
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο τέλος θα βγάλουμε φασιστάκια τα παιδιά επειδή φώναζαν άκουσον "άκουσον 'Ελλάς" στην παρέλαση

Υπάρχει πράγματι σοβαρό πρόβλημα
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Νομιζα οτι εξαρχης ανεφερα το πώς συμπεριφερονταν. Αν εσυ θες το παιδι σου να την βλεπει μακεδονομαχος και να στεκεται σε παραταξη, να ακολουθει παραγγελματα στρατου και να φωναζει στα 15 του τοτε αναθρεψε το ετσι. Συγγνωμη κιολας που το θεωρω παθογενεια.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Οταν οι φωνές σου, οι αγώνες σου και τα συνθηματά σου συγχρονίζονται με των δολοφόνων λογικό να σε πουνε φασίστα και ναζί. Αν δεν θες να σε λένε φασίστα και ναζί, διώξε απο δίπλα σου τους νοσταλγούς του Χιτλερ και διαχώρισε τη θέση σου από τους δολοφόνους, και κανείς λογικος δεν θα σε πει φασιστα ακόμα και να διαφωνει.
Δεν είναι δικιά μου δουλεια στο μπούγιο που έχει τους φασιστες να δω ποιοι δεν είναι

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

smtmk wrote: Mon Mar 25, 2019 8:01 pm Νομιζα οτι εξαρχης ανεφερα το πώς συμπεριφερονταν. Αν εσυ θες το παιδι σου να την βλεπει μακεδονομαχος και να στεκεται σε παραταξη, να ακολουθει παραγγελματα στρατου και να φωναζει στα 15 του τοτε αναθρεψε το ετσι. Συγγνωμη κιολας που το θεωρω παθογενεια.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
όταν κάνω παιδί , θα προσπαθήσω να το κάνω να λειτουργεί και να σκέφτεται ορθολογικά . Ζητείται λογική σε αυτή τη χώρα

ΥΓ : και εννοείται έκανες αυτό που ορθά σου είπε ο to nou sou να αποφεύγεις να κάνεις . Επειδή διαφώνησα , πήγες να με χαρακτηρίσεις απέξω απέξω
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Δηλαδή εσένα ρε Γκεο σου αρκεί να συμφωνεί κάποιος σε 1 για να τον πεις φασίστα κι ας διαφωνεί σε 1 μυριο αλλά πράγματα. Οκ αλλά διαφωνώ και είναι παράλογο. Δεν φταίει ο κόσμος αν αυτοί καπηλεύονται πράγματα. Από την άλλη τους βοηθάς να το κάνουν λέγοντας πως οποίος είναι από εκεί είναι ίδιος με αυτούς. Είναι σαν να μου λες ότι είμαι χούλιγκαν επειδή βρέθηκα σε ένα γήπεδο που 20 κάφροι τα έσπαγαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Καλα πανευκολα γινεται κι αυτο Γεωλογε, τι τσουβαλιασμα ειναι αυτο:
Geologos wrote: Mon Mar 25, 2019 8:40 pm Οταν οι φωνές σου, οι αγώνες σου και τα συνθηματά σου συγχρονίζονται με των δολοφόνων αναρχομπαχαλακηδων λογικό να σε πουνε φασίστα και ναζί αναρχομπαχαλακη. Αν δεν θες να σε λένε φασίστα και ναζί αναρχομπαχαλακη, διώξε απο δίπλα σου τους νοσταλγούς του Χιτλερ αναρχομπαχαλακηδες και διαχώρισε τη θέση σου από τους δολοφόνους αναρχομπαχαλακηδες, και κανείς λογικος δεν θα σε πει φασιστα αναρχομπαχαλακη ακόμα και να διαφωνει.
Δεν είναι δικιά μου δουλεια στο μπούγιο που έχει τους φασιστες αναρχομπαχαλακηδες να δω ποιοι δεν είναι

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk
Επισης τους 40αρηδες πες τους οπως θες αλλα τα 15χρονα φασιστες? Ασχημες συριζοτακτικες ειναι αυτες.

* Το εχω πει κι εδω μεσα οτι ειμαι υπερ της συμφωνιας των Πρεσπων. Θα ηταν ακομα καλυτερο αν λεγοντουσαν Βορειομακεδονες (αντι για Μακεδονες) και η γλωσσα τους λεγοταν Βορειομακεδονικα (αντι για Μακεδονικα) αλλα οκ, συμβιβασμος.

** Σε αιτησεις για δουλεια στο εξωτερικο, στη λιστα των γλωσσων υπαρχει κανονικα (και υπηρχε και πριν τη συμφωνια), "Macedonian".
pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Πώς σε χαρακτηρισα δηλαδη? Λεω συνεβη το Χ πραγμα που για μενα ειναι τραγικο. Απαντας "ακου εκει τωρα ειναι και το Χ περιεργο τωρα". Απανταω οτι αν θες το Χ να το κανει το παιδι σου πασο αλλα για μενα εξακολουθει να ειναι λαθος. Πού σε ειπα φασιστα? Μηπως αυτοχαρακτηριζεσαι? Καλα κανεις και θες το παιδι σου μα λειτουργει με λογικη, σε αυτο συμφωνουμε απολυτα. Διαφωνουμε στο οτι σου φαινεται οκ το σκηνικο που περιεγραψα παραπανω.

Επισης για να το κλεισω με τον το νου σου, οπως τα λεει ο τζεο ειναι για μενα. Βλεπω οχλο ουγκα μπουγκα μακεδονια και γραφικοτητες να λενε τα ιδια ακριβως με εκεινους στο Συνταγμα που ελεγαν τα ιδια, συμμετειχαν σε διαδηλωση διπλα διπλα με ΧΑ, ακουσαν το παπαδαριο να βγαζει λογο και ειπαν ηρωας για τον αλητη Κατσιφα αφου δεχτηκαν ευλαβικα να κατσουν να ακουσουν τη μανα του να βγαζει λογο.

Εχοντας αυτη την εικονα στο μυαλο μου σε συνδυασμο με το γεγονος οτι φωναζουν μακεδονια του αλεξανδρου η χωρα σε μαθητικη παρελαση με οδηγει στο συμπερασμα οτι ο κοσμος εχει χαζεψει και οτι ο φασισμος ανεβαινει επικινδυνα, ας το πω εθνικισμος αφου διαφωνεις στο να πεταμε τη ταμπελα φασιστας πολυ ευκολα.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Οχι Τονουσου, δεν λεω αυτο. Λεω οτι αμα ενώνεις τη φωνή σου, συμπορευεσαι, συνυπάρχεις, συνδιοργανώνεις και συνεργάζεσαι με τα φασισταρια, δεν γινεται να θεωρεις παραλογο να σε χαρακτηρισουν φασιστα, αν δεν θες να συμβει αυτο πρεπει να κανεις κατι ο ιδιος ενεργα για να διαχωρίσεις τη θέση σου απο τους φασιστες και το βαρος της αποδειξης πέφτει σε σενα που σαι στο μπούγιο μαζι με τους φασιστες και όχι σε μένα που σε βλέπω απέξω.
Ενα δευτερο, αν θες να κανεις έναν αγώνα για την πατρίδα κοιτάς να πάρεις μαζι σου κόσμο όχι εγκληματικές οργανώσεις. Κοιτάς να δεις τι μήνυμα περνάς και περιφρουρεις και προστατευεις το περιεχόμενο του αγώνα σου από τους καπηλευτές, δεν απαιτεις από τους υπόλοιπους που σε βλέπουν να μη σε παρεξηγησουν.
Ενα τρίτο, ο οποιοσδήποτε λογικός ανθρωπος θα έπρεπε να αρνειται να βρεθει δίπλα στα σιχάματα της χρυσης αυγης, και όχι να ενώνει τις φωνές του για ένα ζητημα που το βλέπει ως μείζονος σημασίας. Δεν γινεται πολύ απλά να πορευεσαι διπλα διπλα με καποιον που μπορει νανχει στις τσέπες του στιλιαρια που ανοιξαν το κεφάλι μεταναστών την προηγούμενη νύχτα και να παρεξηγείσαι με οποιον σε πει λανθασμένα φασιστα.
Ένα τέταρτο, οι μη χούλιγκαν πολλάκις έχουν γιουχάρει χουλιγκάνους. Αν αυτοι μπορούν και το βρίσκουν σημαντικό να δειξουν την αντιθεση τους στις χουλιγκανιες, μπορούν και οι αλλοι.

tl;dr αν δεν σε προσβάλλει να συμπράττεις με φασισταρια, δεν γίνεται να σε προσβάλλει το να σε πουν φασισταριό.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:


Off Topic:
Παιδιά, παρακαλώ να μην προσβάλλετε τους συνφορουμίτες σας, διαφορετικά θα κλείσει το topic.

Από παλιά είχαμε απαγορέψει τις πολιτικές συζητήσεις γιατί η κατάσταση ξέφευγε αλλά πλέον είμαστε πάνω κάτω μεταξύ μας, οπότε ας σεβόμαστε ο ένας την άποψη του άλλου και ας τοποθετούμαστε ψύχραιμα, όπως ο tonousou. Ευχαριστώ ;)
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”