Party time

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνήθως δεν ανεβάζω τακτική, αν δεν την ''τρέξω'' για δύο σεζόν ή/και για 2 ομάδες, αλλά ήταν τόσο μεγάλη η αλλαγή (προς το καλύτερο) στην ομάδα που αποφάσισα να την ανεβάσω.

Ας πάρω τα πράγματα απ την αρχή. Ήθελα φέτος να παίξω μια τακτική με 3 πίσω. Δεν με ένοιαζε ιδιαίτερα η ομάδα, αλλά ήθελα να έχει και κάποιους στόχους. Αποφάσισα για καθαρά διαστροφικούς λόγους, να ασχοληθώ με την Aberdeen και να επαναφέρω στα επίπεδα που την άφησε ο Φέργκιουσον. Γενικά, για τη Σκωτία, έχει ένα καλό επίπεδο παιχτών. Ένα καλό κι έμπειρο τέρμα, 3 καλούς αμυντικούς, όχι άσχημους μέσους (και 2-3 ταλεντάκια που αξίζει να ασχοληθεί κάποιος), επίθεση θέλει ενίσχυση, αλλά όλα βρίσκονται.
Τα λέω όλα αυτά, γιατί μέχρι να αλλάξω την τακτική, από πλευράς αποτελέσματων δεν πηγαίναμε άσχημα, ήμασταν 4οι-5οι μέχρι και τρίτοι. Αλλά η μπάλα που παίζαμε δεν ήταν καλή, ήμασταν δυσκοίλιοι και γενικά δεν είχα ένα σταθερό σύστημα, είχα τρία συστήματα με τρεις πίσω και προσπαθούσα να βρω το καλύτερο κάθε φορά. Fun fact. Όταν απόφασιζα να ασχοληθώ με το πρωτάθλημα Σκωτίας, νόμιζα ότι εκτός των 4-2-3-1 των Rangers & Celtic όλοι οι υπόλοιποι θα έπαιζαν 4-4-2. Διαψεύστηκα πλήρως και παταγωδώς. Όντως η Celtic παίζει με 4-2-3-1, η Rangers 4-4-2 και σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι 3-5-2 ή κάποιες παραλλαγές του. Η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι, ήταν η ήττα απ την τιμημένη Λίβινγκστον για το κύπελλο με 1-0 που σήμαινε και τον αποκλεισμό απ τη συνέχεια του θεσμού.
Αυτά τα ολίγα σαν background.
Οπότε πάμε να την αναλύσουμε.

Είναι νομίζω ενδιαφέρον να δούμε την βελτίωση της ομάδας όσον αφορά την επιθετική λειτουργία πριν την αλλαγή που περιγράφω παραπάνω και μετά:
Στην δεξιά εικόνα είναι οι CC μέχρι και τον αγώνα με την Λίβινγκστον με περίπου 35 αγώνες σαν δείγμα.
Η αριστερή εικόνα είναι από εκεί και μετά με περιπου 20 αγώνες σαν δείγμα.
Image

Η διαφορά είναι η διπλάσια στον αριθμό των CC. H πρώτη εικόνα βγάζει ένα συντελεστή 1,09 cc/game και η δεύτερη 2,0 cc/game.
To conversion rate είναι το ίδιο πάνω κάτω, αλλά τα γκολ πέφτουν όπως βλέπετε βροχή με τον συντελεστή γκολ να ανεβαίνει από 0,74 ανα ματς σε 1,65
Άλλη ομάδα!

Και τα αντίστοιχα στατιστικά που υπάρχουν την ώρα που το γράφω αυτό:
Τα CC σε 25 ματς και οι ασσίστ:
Image

Τα CC σε 25 ματς και τα γκολ:
Image

Το ποσοστό CC/ματς είναι 1,32 ενώ το conversion rate είναι ουσιαστικά 1/1.
Παρατηρήστε επίσης, ότι σε 25 παιχνίδια (φιλικά-εγχώριες διοργανώσεις-ευρωπαϊκά ματς) δεχόμαστε μόλις 9 CC, δηλαδή 0,36 CC/ματς.


Είναι μία τακτική που βασίζεται στην κατοχή μπάλας ή καλύτερη στην συνεχή ανανέωση/ανακύκλωση της κατοχής της μπάλας. Στο αμυντικό κομμάτι, στηρίζεται κυρίως στους 3 πίσω που δίνουν μια καλή αμυντική ραχοκοκαλιά, λιγότερο στα πλάγια μπακ-χαφ (που έχουν ξεχωριστή θέση στο σύστημα αυτό) όπως και στους τρεις του κέντρου που δρουν σαν ασπίδα προστασίας ψηλά, ο καθένας αναλόγως με το ρόλο του.
Επιθετικά, ψάχνουμε να φέρουμε τη μπάλα μέσα στη περιοχή, με διάφορους τρόπους, σηριζόμαστε στα πλάγια μπακ-χαφ, στο πάνω κάτω των κεντρικών χαφ που πλαισιώνουν τον κεντρικό κουμανταδόρο (CMattack), στη συνεργασία των 2 επιθετικών μπροστά και στις στημένες φάσεις (κόρνερ-φάουλ-πλάγια άουτ).


Οδηγίες-Στυλ παιχνιδιού.

Attacking.
Image

Αυτή είναι η βασική εικόνα των θέσεων και των ρόλων. Ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι ανάλογα με τον αντίπαλο, εκτός απ τη θέση του επιθετικού που έχει υποστηρικτικό ρόλο. Μπορεί δηλαδή να είναι PFsup ή TMsup.

Τι κάνουμε όταν έχουμε την μπάλα.
Image

Βασικά, ψάχνουμε το άνοιγμα στον αντίπαλο, με όση περισσότερη υπομονή γίνεται. Οι τρεις του κέντρου είναι βασικοί γι αυτή τη δουλειά, είναι οι ρόλοι που έχουν ταιριάξει καλύτερα στην ομάδα μου (και γενικά νομίζω ότι δουλεύει μια χαρά αυτή η τριάδα ρόλων γιατί έχει τα ίδια αποτελέσματα και σε ένα 4-3-3 που παίζω με τον ΠΑΟΚ με τα κεντρικά χαφ, στην ίδια ευθεία).


Τι κάνουμε όταν την χάνουμε
Image

Παρόλο που παίζουμε για να βγει ο αιφνιδιασμός, πρωτογενώς, είναι σχετικά δύσκολο να βγει λόγω του τρόπου που παίζουμε (κοντές και πολλές πάσες). Είναι κάτι που σκέφτομαι να αλλάξω (από counter να το κάνω hold shape)


Αμυντικός σχηματισμός
Image

Η άμυνα είναι ψηλά, αλλά θέλουμε τις γραμμές όσο πιο κοντά γίνεται οπότε το LoE είναι χαμηλά. Αμυνόμαστε μαζικά με πολύ κόσμο στο δικό μας μισό, ενώ το αμυντικό πλάτος ποτέ δεν πάει πάνω απ το standard, κινείται μόνο πιο κάτω, low ή very low. Αυτό γιατί, προτιμώ να παρασέρνεται ο αντίπαλος στα άκρα μιας και δεν είναι το δυνατό μας σημείο, αλλά να τον περιμένουμε με πολύ κόσμο μέσα και γύρω απ την περιοχή μας καθώς και τον άξονά μας.



Θέσεις και ρόλοι.

-Άμυνα.
Τρεις κεντρικοί αμυντικοί, πιο κλασσικά δεν γίνεται. Ο κεντρικός δίνει βάθος στην άμυνα και οι δύο πλαϊνοί είναι έτοιμοι να καλύψουν και λίγο απ τα άκρα αν χρειαστεί. Αν δε, ένας απ αυτούς έχει και καλή πάσα, vision και μπορεί να φτιάξει παιχνίδι ακόμα καλύτερα.
Για τους μπακ-χαφ θα υπάρχει ένα ξεχωριστό κεφάλαιο γιατί έχουν ξεχωριστό ρόλο.


-Κέντρο
Τρεις κεντρικοί μέσοι για όλες τις δουλειές. Αμυντική κάλυψη απ τον BWMdef, υποστήριξη των γραμμών από τον BBMsup και γενικό κουμάντο απ τον CMatt.
Όταν κι αν, ο BWMdef πάρει κάρτα, γυρίστε το σε CMdef και επιλέξτε ease off tackles, είναι ζήτημα αν είχα μία κόκκινη κάρτα σε όλη τη σεζόν.
Ο BBMsup είναι εκεί για υποστηρίζει τις αμυντικές κι επιθετικές κινήσεις της ομάδας. Το αν θα είναι στα δεξιά ή στα αριστερά του σχηματισμού (όπως κι ο BWM) είνα ζήτημα των χαρακτηριστικών των WB. Στην ομάδα μου, ο πιο αδύναμος αμυντικά WB είναι ο δεξιά, οπότε o ΒWM μπήκε από κείνη την πλευρά.
Ο CMatt είναι ο γενικός κουμανταδόρος αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλα περνούν απ τα πόδια του. Γι αυτό και δεν είναι AP μιας και αυτός ο ρόλος απαιτεί περισσότερο την μπάλα απ τον ''απλό'' CM. Καθώς το παιχνίδι μας είναι ''through the middle'' καλό θα είναι να συμμετέχουν πιο ενεργά περισσότερο του ενός παίχτες του άξονα. Aν επέλεγα AP σχεδόν όλες οι μπάλες θα έπρεπε να παιρνούν από αυτόν και είναι κάτι που δεν θέλω. Επίσης, σαν CM δίνει και μια αμυντική κάλυψη, που μιας κι αμυνόμαστε σε αριθμούς είναι κάτι που βολεύει πολύ, ο AP δεν πολυασχολείται, άσε που είναι και λίγο πιο μπροστά στο γήπεδο.

-Επίθεση
Δίδυμο ρόλων, ένας υποστηρικτικός κι ένας πιο προωθημένος. Ανάλογα με το ματς, ο υποστηρικτής μπορεί να είναι Pressing Forward/Τarget man ή ακόμα να παίζει και κάπως πιο περιφεριεακά όπως ο Tetraquartista (ειδικά αν ο αντίπαλος έχει 2 αμυντικά χαφ, η συνεχής κίνηση του Tetraquartista μπορεί να φέρει σοβαρά ρήγματα εκεί). Αναλόγως με τον αντίπαλο δηλαδή, αν και το default είναι ο DLFsup. O πιο προωθημένος κυνηγός, κατέληξα ότι ταιριάζει να είναι Adv.Forward. Και παρατήρησα ότι όσο πιο γρήγορος τόσο το καλύτερο.
Κατά τ άλλα δεν έχει κάτι ιδιαίτερο το επιθετικό δίδυμο.


-WBs
Και φτάνουμε στα πλάγια μπακ-χαφ. Που σ αυτό το σύστημα, σ αυτή την τακτική, ουσιαστικά παίζουν ή θέλω να παίζουν σαν (αμυντικοί) εξτρέμ. Και το ''αμυντικοί'' αφορά τη θέση εκκίνησης πιο πολύ, παρά τη συμπεριφορά.
H νοοτροπία της ομάδας είναι επιθετική. Τα καθήκοντα των WB είναι ''automatic'' που σ αυτό το πλαίσιο σημαίνει ότι η νοοτροπία τους είναι πολύ επιθετική. Ναι θα γυρίσουν πίσω να καλύψουν μιας και είναι μπακ, αλλά πρώτο τους μέλημα είναι να βγουν μπροστά, να δώσουν πλάτος στην επίθεση, να πάρουν πρωτοβουλίες, να δώσουν στηρίγματα ψηλά ή και στον άξονα, να πατήσουν περιοχή, να δώσουν ασσίστ και γιατί όχι και γκολ. Είναι το κρυφό μας χαρτί επιθετικά, κυρίως επιθετικά. Ουσιαστικά, ανάλογα με το που θα καταλήξει η μπάλα, είναι ο 3ος μας επιθετικός. Γι αυτό και η αναγκαιότητα, όταν αμυνόμαστε να αμυνόμαστε στενά γιατί συνήθως δεν έχουμε άτομα να κόψουν τη σέντρα και γι αυτό αμυνόμαστε με 3+3 στον άξονα για να στέλνουμε τον αντίπαλο στα πλάγια, αλλά να υπάρχει και κόσμος να αντιμετωπίσει τις σέντρες ή τις παράλληλες πάσες.
Τα βίντεο θα εξηγήσουν καλύτερα αυτό που λέω παραπάνω:
Αυτά, πάνω κάτω νομίζω.

Είναι σχετικά απλή τακτική αλλά πολύ αποτελεσματική.

Χρήσιμα tip. Δουλέψτε πολύ, όλα τα στημένα, φάουλ-κόρνερ-πλάγια άουτ, στο επιθετικό κομμάτι. Καλό είναι να έχετε 1-2 καλούς εκτελεστές στημένων.
Τα τρία DC δίνουν μεγάλη ώθηση στις στημένες φάσεις.
Για του λόγου το αληθές, ο Xadas (CMattack) είναι ο βασικός εκτελεστής των στημένων.
Τελείωσε τη σεζόν με αυτά τα στατιστικά στο πρωτάθλημα:
Image

Παρακάτω είναι η διασπορά των γκολ/ασσιστ, πρώτα απ τους αμυντικούς παίχτες:
Image

κι εδώ απ τους επιθετικούς:
Image

Όπως είναι φανερό, πήραμε πολύ μεγάλη βοήθεια σε σκοράρισμα απ τα DC (Devlin-McKenna-Coinsidine-Hoban) συνολικά σκόραραν 16 γκολ.


Αυτά.
Ότι θέλετε, παρατηρήσεις, απορίες, συμβουλές ευπρόσδεκτα.


https://ufile.io/vysb8
Last edited by DrGonzo on Mon Apr 08, 2019 4:49 pm, edited 2 times in total.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος, απίστευτο timing. :P Ξεκίνησα και εγώ Σκωτία (Rangers) και σκεφτόμουν να αλλάξω το σύστημα και να παίξω με τρεις πίσω. Πέρασα κανένα δύωρο χθες χωρίς να πατήσω continue και δεν κατέληξα κάπου. Περισσότερο γιατί δεν πιστεύω ότι ο βασικός μου DR (Flanagan) μπορεί να βοηθήσει επιθετικά και σκεφτόμουν κάτι assymetric αλλά μάλλον θα φάει πάγκο, ο άλλος που έχω (Tavernier) είναι το ακριβώς αντίθετο. Με ένα BWM στη μεριά του θα τον καλύψω κάπως.

Κρατάς το attacking και με καλύτερες ομάδες; (π.χ στο video με Roma)

Έχω καεί λίγο με αυτά:
https://www.guidetofootball.com/tactics ... structures
https://www.guidetofm.com/tactics/centr ... lder-roles
Είμαι ένα βήμα πριν φτιάξω εξελάκι. :D
Θα πειραματιστώ με τη δικιά σου 3αδα στο κέντρο και ένα --BBM--DLPdef--BBM που σκεφτόμουν. Δεν έχω τους παίχτες που θέλω για αυτό βέβαια, είναι σχεδόν όλοι τους αρκετά μονοδιάστατοι.

Από περιέργεια τι θέση βγήκαν οι Rangers στο save σου? Έχουν συμπαθητικούς παίχτες αλλά δεν μου έχει βγει τίποτα μέχρι τώρα (φταίει και το Ουζουνίδιο 4-4-2 που προσπαθούσα να κάνω να δουλέψει για μήνες, oh the irony :D)
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρίτοι το 18-19
Δεύτεροι με 11 αγώνες μέχρι τώρα στη σεζόν που τρέχει.
Παίζουν με 4-4-2
Τα μεταξύ μας μέχρι τώρα:
Image

(το 7-1 είναι το δεύτερο ματς που έπαιξα μ αυτήν την τακτική και δεν το πίστευα).


Ναι, κρατάω το attacking και με τις καλύτερες ομάδες, γι αυτό και τα βίντεο είναι με Celtic/Roma.
Δεν βρίσκω νόημα να αλλάζω το mentality, η τακτική φτιάχτηκε με αυτό το σκοπό να ''αμύνεται'' κόντρα σε όλους, επιθετικά.
Θέλει, επιθετικούς μπακ, ο Ταβερνιάρης είναι ταμαμ.

Πολύ ενδιαφέρονται λινκ, θα τα κοιτάξω σίγουρα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Δρ με ΠΑΟΚ έχει δοκιμαστεί η τακτική ; Παίζουν εξτρεμοειδη τύπου ζαμπα Σα Σέντερ φορ με την ταχύτητα τους ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι δεν έχει δοκιμαστεί με ΠΑΟΚ. Δεν έχω δοκιμάσει να παίξω με γρήγορα εξτρέμ σα φορ αλλά σκέφτομαι, να παίξω με εξτρεμ σαν WB. Δεν το έχω κάνει (ακόμα) πρώτον γιατί δεν έχω εξτρέμ (τα πούλησα γιατί δεν χρειαζόταν στην τακτική) αλλά τώρα το ξανασκέφτομαι.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
bergamp10
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Tue Oct 04, 2016 8:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία παρουσίαση. Το cover του κεντρικού αμυντικού δεν έρχεται σε αντίθεση με το offside trap;
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ. Όχι, είναι ok,
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Έχεις δοκιμάσει να τικάρεις το prevent short GK distribution και να παίξεις με τέρμα το pressing intensity για να δεις αν θα κερδίζεις πιο εύκολα την κατοχή μετά από επαναφορές και αν θα έχεις περισσότερα κλεψίματα πιο βαθιά στην αντίπαλη άμυνα?
Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι, γιατί μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε. Οι BWM & BBM νομίζω ότι μας κρατάνε ικανοποιητικά ψηλά ή τέλος πάντων είμαι ευχαριστημένος με το αμυντικό μας ύψος. Δεν θέλω κιόλας να αλλάξω το LoE για να μην απλωθούν οι γραμμές.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10055
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Ωραίος! Είναι παρόμοια με την τακτική που χρησιμοποιώ εγώ στο 18 με τους 3 αμυντικούς αν και η δικιά μου είναι πολύ πιο αμυντικογενής. Επειδή ανέφερες τη σκέψη να παίξεις με εξτρέμ σαν μπακ, εγώ θα δοκίμαζα να βάλω 2 εξτρέμ σε θέση MR/ML και σαν DW σαν ρόλο. Επίσης θα τράβαγα τον έναν MC σε θέση DM για ισορροπία. Δεν ξέρω αν θα δούλευε, αλλά θα το δοκίμαζα.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι γι αυτό ρωτούσα τις προάλλες. Νομίζω ότι κερδίζω περισσότερα σαν WB παρά σαν DW. Αίσθηση είναι παρά οτιδήποτε άλλο πάντως, δεν έχω δηλαδή κάποια δεδομένα. Νομίζω ότι παραείναι ψηλά για την ποιότητα της ομάδας αυτή τη στιγμή. Βέβαια ο DM προσφέρει μία κάλυψη αλλά το θέμα είναι ότι παίζουμε και ψηλά γενικά οπότε σε τι ρόλο να τον έβαζα; Σαν HB ας πούμε, φοβάμαι ότι θα έχανα σε επιθετικότητα απ τον άξονα, σε κάποιο ρόλο playmaker δεν θα είχα κάλυψη με τα άκρα ψηλά. Είναι καλή ιδέα κι αν τραβήξει το save και γίνει καλύτερη η ομάδα θα κάνω ένα εναλλακτικό.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Update:

Με DW στα άκρα δεν μου άρεσε, δεν το δοκίμασα πολύ βέβαια αλλά στα 2-3 ματς που το δοκίμασα δεν έβλεπα τους ακραίους να συμμετέχουν όσο θα ήθελα στην επίθεση.
Σαν WBR o Tavernier τέλειωσε τη 2η σεζόν με 10 γκολ, 19 ασσιστ (!) και τον πούλησα 15m. :D Είναι ωραία τακτική να ανεβάσεις τα stats των ακραίων και των DC (μιας και στα στημένα έχεις πλεονέκτημα με τον 3ο DC) και να τους πουλήσεις ακριβά μετά. (φαντάζομαι δλδ ότι στην αξία των παιχτών μετράει το average rating, goals, assists κλπ)

Δοκίμασα να αλλάξω τη τριάδα σε 2MC (BBM, DLPdef) AMC (ADPatt) για ματς με πιο εύκολες ομάδες.
Δεν με τρέλανε (αλλά δεν το δοκίμασα πάρα πολύ) και αν είχα τον DLP σε support ρόλο, αν έκανε λάθος πάσα στον άξονα ένας από τους δύο κεντρικούς χαφ υπήρχε 3 στρέμματα κενός χωρός μέχρι τον επόμενο αμυντικό.

Τελικά κατέληξα να παίζω 4-3-1-2 (σχεδόν ρόμβος αλλά χωρίς DMC και σαν CWB οι ακραίοι) σε τελευταία λεπτά παιχνιδιών που ήθελα οπωσδήποτε γκολ ή σε πιο εύκολα ματς. Από θέμα ρόστερ και τακτικής είναι εύκολο να αλλάζεις μεταξύ τους.

Η Celtic αλλάζει σύστημα σε ένα με 3 αμυντικούς σχεδόν κάθε φορά που παίζουμε μεταξύ μας, θα το πάρω σαν νίκη αυτό. :D
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17748
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Μπορείς να την ανεβάσεις πάλι γιατί λέει ότι τελειώσαν τα free download?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την ανέβασα ξανά στο πρώτο ποστ.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17748
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Ωραίος θα το δω όταν γυρίσω από δουλειά.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Post Reply

Return to “Τακτικές & Προπονήσεις”