4-3-3 Overachievers

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
michael1
Manager
Manager
Posts: 4754
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Κίτρινη Τούμπα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετα απο πολλες δοκιμες σε ομαδες διαφορετικων δυνατοτητων εχω καταληξει σε μια τακτικη που προς το παρον δειχνει να δουλευει παντου αποτελεσματικα, ανεξαρτητως παιχτων και συνολικου επιπεδου της εκαστοτε ομαδας. Προφανως δεν εννοω οτι παιρνεις ΤΣΛ με τον Ατρομητο πχ αλλα μεχρι στιγμης οπου την δοκιμασα ημουν overachiever, σε σημειο που ισως να με ξενερωσε η απλοτητα και η σταθερη αποτελεσματικοτητα της, χωρις μαλιστα ιδιαιτερες προσαρμογες απο ομαδα σε ομαδα.

Ας την αναλυσω λιγο. Αρχικα να πω οτι την εχω δοκιμασει με 2 παρομοιες μεν αλλα διαφορετικες διαταξεις, οποτε πιστευω οτι κυριως παιζουν ρολο οι οδηγιες και δευτερευοντως οι θεσεις. Βεβαια καποιοι παιχτες σε καιριες θεσεις πρεπει να πληρουν καποια βασικα κριτηρια.

ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ
Image

Κοντα οι γραμμες, αργο τεμπο, κοντινες πασες, παιχνιδι απ την αμυνα και γεμισματα στην περιοχη μολις δημιουργησουμε τις συνθηκες.

Τα γεμισματα μπορειτε να τα πειραξετε αναλογα με τον τυπο του φορ που εχετε. Αν εχετε ψηλο target man (πχ Younes) προτιμαμε ψηλες σεντρες κλπ.

Play for set pieces σε περιπτωση που εχετε καλους εκτελεστες στημενων και οχι τοσο ποιοτικους παιχτες συνολικα μπροστα, οποτε παμε να εκμεταλευτουμε τα στημενα.

Πολυ σημαντικο το be more disciplined κραταει την ομαδα συγκροτημενη και πειθαρχημενη, με ολους τους παιχτες να κανουν ακριβως αυτο που τους εχει ζητηθει.

Image

Πιεση μολις χαθει η μπαλα, και γρηγορη αναπτυξη μολις ανακτηθει, αργο και σιγουρο μοιρασμα απ τον τερματοφυλακα, ειτε στα center back σε περιπτωση που εχουμε παιχτη που εχει δημιουργηκα χαρακτιρηστικα, ειτε στον πλευμεικερ μας. Σε περιπτωση που προηγουμαστε και μας πιεζουν ψηλα το γυρναμε σε γεμισματα στην αντιπαλη περιοχη για να αποφυγουμε λαθη. Ολα αυτα μαζι με τις προηγουμενες οδηγιες εχουν σαν αποτελεσμα τον πληρη ελεγχο του αγωνα ακομα και με δυνατοτερους αντιπαλους. Πολυ ψηλα ποσοστα κατοχης που μεταφραζονται και σε πολλες τελικες μπροστα και λιγες στην αμυνα μας.

Image
Στην αμυνα εχω πειραξει μονο το πλατος που το βαζουμε να ειναι πιο κλειστο. Παρολα αυτα παρατηρω πως η τριαδα μπροστα σε πρωτη φαση και μετα η τριαδα στο κεντρο πιεζει σαν τρελη στη μπαλα και μαλιστα χωρις να εχουμε σχεδον ποτε θεμα με καρτες.

Παμε να δουμε και τις διαταξεις που οπως ειπα δε νομιζω οτι παιζει τοσο σημαντικο ρολο, τουλαχιστον οχι οσο διατηρουμε 3 παιχτες στο κεντρο και 3 στην επιθεση.

ΔΙΑΤΑΞΗ 4-2-3-1
Image

Οι ρολοι δε πρεπει να ειναι απαραιτητα αυτοι που φαινονται, αλλα τα βασικα σημεια σε αυτη την τακτικη ειναι οι 2 χαφ να ειναι κοφτες, το 10ρι αφοσιωμενο στη δημιουργια και οι εξτρεμ προσωπικα προτιμω να ειναι wingers με σωστο ποδι ετοιμο για μοιρασμα, εφοσον παντα υπαρχει τιμιος επιθετικος, ειτε με καλο finishing ειτε με heading. Οι πλαγιοι μπακ εχουν support και βοηθανε μπροστα σε ολες τις επιθεσεις. Πισω ειμαστε ενταξει γιατι η πιεση που αναφεραμε πριν δινει χρονο να οργανωθει πισω η αμυνα.

Εγω προσωπικα προτιμαω αυτη τη διαταξη οταν υπαρχουν δυνατα 10ρια και καλοι κοφτες στην ομαδα, με αλλα λογια σε πιο ποιοτηκες ομαδες που εχουν πρωταγωνιστικο ρολο. Σε χαμηλοτερης δυναμικης ομαδες, που θελουμε να το παμε πιο συντηριτικα η διαταξη γινεται ετσι. Την προτιμω οταν υπαρχουν πολλα χαφ στην ομαδα και κυριως MC που να ξερουν λιγη μπαλα και να μπορουν να παραξουν/εκτελεσουν.

ΔΙΑΤΑΞΗ 4-3-3
Image

Σε αυτη την περιπτωση ο DMC προτιμαω να ειναι playmaker, ειναι αυτος που παιρνει η μπαλα απ το τερμα η την αμυνα και μοιραζει το παιχνιδι κυριως παραλληλα σε πλατος εκμεταλλευομενος τους πλαγιους μπακ που με τη σειρα τους πανε τη μπαλα μπροστα.

Οι 2 του κεντρου προτιμω να ειναι ειτε box to box ειτε mezzala αναλογα τα χαρακτιρηστικα των παιχτων, με προυποθεση τουλαχιστον ο ενας απ τους δυο να ανεβαινει και να παταει περιοχη. Αν το 6ρι ας ειναι και καλος κοφτης τοτε μπορουν και οι 2. Θα δωσουν πολλα γκολ η στη χειροτερη θα μοιρασουν στους μπακ και αυτοι θα ταισουν το φορ.

Οι ρολοι των πλαγιων και του φορ παραμενουν οι ιδιοι.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ
Οι μονες προσωπικες οδηγιες που πειραζω σε καθε περιπτωση ειναι να ανεβαζω το crossing απ τα πλαγια μπακ και το direct passing του DMC απ τους οποιους ζηταμε πιο αμεσο και γρηγορο παιχνιδι. Επισης σε καποιες περιπτωσεις αν οι εξτρεμ μας εχουν μια σχετικη ποιοτητα τους δινουμε τη δυνατοτητα να κινουνται πιο ελευθερα στον χωρο και γενικα να ειναι πιο δημιουργικοι. Ολοι οι υπολλοιποι ακολουθουν το ομαδικο πλανο.

ΑΤΟΜΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΑΙΧΤΩΝ
Οπως προειπα η τακτικη εχει δοκιμαστει κυριως σε χαμηλοτερης δυναμικης ομαδες οποτε δεν υπαρχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σε θεμα μπατζετ και παιχτων. Ωστοσο υπαρχουν καποια βασικα χαρακτηριστικα ανα θεση που οσο περισσοτερο τα καλυπτουμε τοσο πιο αποδωτικη γινεται η τακτικη.
Συγκεκριμενα:
DC: passing (προφανως και τα αμυντικα marking, tackilng, positioning)
DR/DL: accelaration, pace, crossing, passing
DMC: passing, vision, technique
MC: stamina, positioning, marking
AMR/AML: accelaration, pace, crossing, dribling
ST: μιας και μιλαμε για χαμηλο μπατζετ, εγω προτιμω ο στραικερ να ειναι πολυ καλος σε 1 συγκεκριμενο στοιχειο και να προσαρμοσουμε αναλογα πανω του την τακτικη, πχ ειτε να ειναι πολυ καλος στο ψηλο παιχνιδι, ειτε πολυ γρηγορος, ειτε αργος αλλα με σουπερ finishing

ΣΥΝΟΨΗ
Ναι μεν δε προκειται για καποια καινοτομα τακτικη και διαταξη ωστοσο τα αποτελεσματα ειναι εντυπωσιακα και μπορω να τα αναφερω αν χρειαστει σε μελλοντικα ποστ. Γενικα η τακτικη αυτη μου δινει πολυ κατοχη, ομορφο δημιουργικα ποδοσφαιρο, δουλεμενα γκολ μπροστα και καλη αμυντικη λειτουργια συνολικα και το βασικο ειναι οτι εχει δουλεψει σε ικανοποιητικο βαθμο με ολες τις ομαδες που την δοκιμασα σε βαθμο που να μου κανει τυποποιημενο και απλοικο το παιχνιδι. Περιμενω γνωμες και αποτελεσματα αν τη δοκιμασει καποιος και νεες προτασεις για να την τελειοποιησουμε. Οτι αλλο χρειαστειτε το αναλυουμε! Αντε με τη νικη!

DOWNLOAD
http://www.filedropper.com/4-3-3overachievers
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17737
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Από ότι κατάλαβα την δοκίμασες με ΑΡΗ. Πήρες πρωτάθλημα; Επίσης σε ποιες άλλες ομάδες τη δοκίμασες;

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
michael1
Manager
Manager
Posts: 4754
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Κίτρινη Τούμπα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με Αρη ναι, στο πιο μεγαλο σειβ μεχρι στιγμης. 2ος τις 2 πρωτες σεζον σχετικα ευκολα. Στην 3η φτασαμε 16chl με 6εκ μπατζετ, νικες εντος RB Salzburg, Porto, Dynamo Kiev, Bayern 3-0.

Ανετη ανοδος με Brescia, Derby County και Koln σε σειβ που επαιξα προχειρα και γρηγορα μονο και μονο για να δω πως κυλαει το παιχνιδι και η τακτικη.

Στο τωρινο σειβ με Φιορεντικα γινονται αυτα.
Image

Mοναδικη μεταγραφη ο Tonali που χρησιμοποιειται βασικος ως DMC - Deep lying playmaker

Συγκεκριμενα στο σειβ με Αρη το οποιο προχωρησε και αυτο σχετικα γρηγορα, δεν ψαχτηκα ιδιαιτερα ουτε με μεταγραφες ουτε με διορθωσεις και προσαρμογες της τακτικης στον εκαστοτε αντιπαλο, δηλαδη με λιγο ψαξιμο ακομα ενδεχομενως να πηγαινε και καλυτερα. Ειμαι ακομα στο τεσταρισμα, δεν εχω κανει ακομα καποιο κανονικο σειβ με νορμαλ ρυθμους (ουτε ξερω αν θα προλαβω βεβαια).

Με τον Αρη ξεκινησα 5-6 φορες και δοκιμαζα διαφορετικες προσεγγισεις, ολα πηγαν απατα, σε καποια απολυθηκα, σε αλλα δεν εβαζα γκολ ουτε με αιτηση μεχρι που δοκιμασα αυτη την τακτικη. Μολις ειδα τι κανει ειδικα αφου δεσει η ομαδα τη δοκιμασα στις υπολλοιπες ομαδες που λειτουργησε με τη μια
User avatar
mosxovits
Amateur
Amateur
Posts: 115
Joined: Thu Oct 18, 2012 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Location: Ηρακλειο Κρητη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατα τη γνωμη μου δεν ειναι και εξωπραγματικα για να ξενερωσεις ολα αυτα...ειδικα με αρη αν αναλογιστεις την σχετικη ευκολια της σουπερ λιγκ στο να βγεις 4αδα με καποια ομαδα οπως ο αρης...επισησ αν οντως εχεις ξενερωσει οπως ειδα και γραφεις δοκιμασε καποια αλλη τακιτκη πειραματισου :-D
Spoiler: show
Καποια στιγμη σταματαει να ειναι ενα παιχνιδι..!--->FM05 and going on...
User avatar
michael1
Manager
Manager
Posts: 4754
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Κίτρινη Τούμπα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλα ναι το ποιντ μου δεν ειναι οτι ξενερωσα με το παιχνιδι προφανως συνεχιζω να ψαχνομαι , απλως ειμαι στη φαση που τεσταρω αυτη την τακτικη και βλεπω οτι δουλευει παντου, ουτε την παρουσιασα σαν σουπερ αηττητη τακτικη, μαλλον σταθερα αποτελεσματικη θα ελεγα. Πιο πολυ την παρουσιαζω για να παρω γνωμες και απο αλλους αν οντως ισχυει οτι δουλευει η αν ετυχε σε μενα. Γενικως θελω να ψαχτω με τις τακτικες
User avatar
mosxovits
Amateur
Amateur
Posts: 115
Joined: Thu Oct 18, 2012 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Location: Ηρακλειο Κρητη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι καταλαβα και πολυ καλα κανεις..εμενα γνωμη μου ειναι για την τακτικη οτι ειναι μια απλη διαταξη οπως το 4-2-3-1 κ 4-3-3 με αμ χαφ..δεν εχεις εστιασει πολυ σε συνθετες οδηγιες κατι που σημαινει για εμενα οτι ειναι πιο ευκολη η αφομειωση στους παικτες οποτε ειναι και ευκολο γι αυτους να αποδωσουν ..ετσι πιστευω δηλαδη γιατι εχω δοκιμασει παρομοια πραγματα και σε σχημα και σαν φιλοσοφια γενικα..παντως τωρα που ειμαι στο ψαξιμο για κατι αλλο περα απ τις δικες μου τακτικες ισως τη δοκιμασω και να σου πω αν δουλευει ετσι και σε εμενα η συγκεκριμενη.! -gioupi
Spoiler: show
Καποια στιγμη σταματαει να ειναι ενα παιχνιδι..!--->FM05 and going on...
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Το 4-2-3-1 το χρησιμοποιείς με αυτούς τους ρόλους; Δεν έχεις θέμα ανασταλτικά; Γιατί λες πως θες 2 κόφτες εκεί, αλλά στην ουσία δεν έχεις κανέναν. :P
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
michael1
Manager
Manager
Posts: 4754
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Κίτρινη Τούμπα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι οι ρολοι ειναι οπως τους εξηγησα, μη κοιτας την εικονα γιατι εχω συγκεκριμενες προσωπικες οδηγιες σε καθε παιχτη οποτε δεν ειναι οπως φαινεται στη διαταξη. Δηλαδη στο 4-2-3-1 προτεινω 2 καθαρα BWM οπως λες και στο 4-3-3 ενας DLP και 2 box to box η ενας mezala και ενας box to box
gogito
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Fri Jun 13, 2014 11:54 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την πρώτη χρονιά με Άρη πως τα πήγες με τραυματισμούς;;
Με έχουν θερίσει στο δικό μου save...
User avatar
Dimlouk
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Sun Oct 23, 2016 6:30 pm
Football Manager της ομάδας: Corinthians Paulista
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια ερωτηση:
Παιζουμε σχεδον παρομοιο 4-3-3, τι ποδι εχουν ο Winger και ο IF?
pyrgioths4
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Sat Jan 05, 2019 9:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

την νοοτροπια την προσαρμοζεις αναλογα τον αγωνα ή παντα overachiever??? (οπου στα ελληνικα σημαινει πολυ επιθετικη?)
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

pyrgioths4 wrote: Sat Jan 05, 2019 9:18 pm την νοοτροπια την προσαρμοζεις αναλογα τον αγωνα ή παντα overachiever??? (οπου στα ελληνικα σημαινει πολυ επιθετικη?)
Όχι δεν έχει σχέση με την νοοτροπία της τακτικής.Σε ελεύθερη μετάφραση είναι αυτός που πετυχαίνει πολύ περισσότερα του αναμενομένου.
-nani
tomadeira3
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sat Nov 20, 2010 2:23 am
Football Manager της ομάδας: ARIS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το download link δε λειτουργεί, μπορείς μήπως να την ανεβάσεις ξανά;
Post Reply

Return to “Τακτικές & Προπονήσεις”