Γκόμενες VΙ: Και που 'σαι ακόμα

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Επανέρχομαι με update.

Της έστειλα, λοιπόν, ότι δεν μου αρέσει η μηδενική επικοινωνία που έχουμε αυτές τις μέρες και πως θα ήθελα να ξαναρχίσουμε να μιλάμε, τουλάχιστον για απλά πράγματα στην αρχή. Η απάντηση της ήταν "ναι εννοείται, δεν έχω θέμα"

Σίγουρα θετικό σημάδι. Έχω την εντύπωση ότι οι επόμενες μέρες θα είναι δύσκολες, αλλά προχωράμε. Ουσιαστικά θα εξαρτηθεί από το πόσο θα επιδιώξει και αυτή το να μιλάμε. Επίσης, σίγουρα η απάντηση της δεν κρύβει τα σοβαρά θέματα τα οποία δεν λύσαμε, αλλά ας το πάμε σταδιακά και βλέπουμε.
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Ακομα κ απο αυτη την απαντηση, φαινεται οτι παει να της βγει με το ζορι. Αν προσπαθησεις να το δεις λιγο πιο μακροπροθεσμα, πιστευεις θα γινει κατι καλο αμα αυτη προχωραει με το ζορι?

Sent from my KB2005 using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Το δεν έχω θέμα είναι λίγο kekw απάντηση imho
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

equi_gonzalez wrote: Tue Jun 07, 2022 10:35 pm Ακομα κ απο αυτη την απαντηση, φαινεται οτι παει να της βγει με το ζορι. Αν προσπαθησεις να το δεις λιγο πιο μακροπροθεσμα, πιστευεις θα γινει κατι καλο αμα αυτη προχωραει με το ζορι?

Sent from my KB2005 using Tapatalk
Σιγουρα οχι χαχαχ. Απλα το θεμα ειναι να μην βγαλω συμπερασματα απο ενα μηνυμα που μπορει να φανηκε λιγο μεχ και να δω την γενικη εικονα τις επομενες μερες. Προς το παρον σημερα καναμε μια αλφα κουβεντα η οποια ηταν αρκετα κομπλε, ειδικα με την υποσημειωση οτι ειναι στεναχωρημενη επειδη η κολλητη της γυρναει στην χωρα της οποτε δεν ηταν στο μουντ ουτως ή αλλως.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Να ρωτήσω. Πως γίνεται να κάνεις κουβέντα μέσω μνμ?
Δηλ εγώ εδώ στο τοπικ διαβάζω κάτι και σκέφτομαι ότι αν έβλεπα αυτόν που καθόταν απέναντι μου ανάλογα με τον τρόπο που θα έλεγε αυτό που έγραψε μπορεί να τσακωνομουν ή να γελούσα. Και περιμένω επόμενα μνμ για να μπορώ ΙΣΩΣ να απαντήσω.
Μου φαίνεται πολύ δύσκολο αυτό που κάνεις.

Come as you are

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Μεγαλη αληθεια αυτη δυστυχως. Απλα προσπαθω να μην υπεραναλυω την καθε λεξη οσο γινεται και υπομονη..
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Fmara μου να σε ρωτήσω κάτι άλλο, γιατί δε το θυμάμαι το στόρυ ακριβώς. Εσύ βρίσκεσαι Ισπανία και αυτή βρίσκεται Ελλάδα (πλέον ; ) Και θα επιστρέψεις και εσύ σύντομα πίσω;
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Χαιρομαι που εχω δωσει ζωη στο τοπικ χαχα.

Εγω ειμαι ισπανια, ναι. Αυτη βρισκεται ρωμη ακομα γιατι εκανε παραταση του ερασμους της για 3 μηνες οποτε αυτη τελειωνει τελη ιουνιου και εγω τελη ιουλιου
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Ε άντε κάντε λίγο υπομονή να τα λύσετε από κοντά και το Ρώμη - Βαρκελώνη δε το λες οτι εξυπηρετεί εξ αρχής.
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Αρχικά, καταλαβαίνω τους λόγους που θα μπει κάποιος σε αυτήν την διαδικασία σχέσης/επικοινωνίας από απόσταση αλλά με βάση τον χρόνο που γνωριζόσασταν και κάνατε κάτι ήταν εξ' αρχής πολύ παράτολμο όλο αυτό. Γιατί περιμένεις να είσαι με έναν άνθρωπο από απόσταση τον οποίον ξέρεις ελάχιστα και τον οποίον γνώρισες σε μια ιδιαίτερη συνθήκη κατά την οποία ξέρατε και οι 2 ότι θα φύγει. Οπως είχε γράψει και ο Geo, στο πρώτο ποστ που έκανες φμάρα μου, ότι περάσατε και τόσο τέλεια γιατί ξέρατε ότι έχετε 3 βδομάδες στην διάθεση σας. Φυσικά δεν είναι κακό που νιώθεις κάποια πράγματα και ήθελες να είσαι εκεί, αλλά πολλές φορές τα θέλω μας πάνε κόντρα στην λογική. Η απόσταση κουράζει και φθείρει μια σχέση, πόσο μάλλον μια σχέση με έναν άνθρωπο που ουσιαστικά πέρασες μαζί του 3 βδομάδες. Και δυστυχώς για αυτόν που φεύγει από τον τόπο του είναι πιο εύκολο και να παρασυρθεί αλλά και να ξενερώσει στο τέλος, γιατί έχει μπροστά του όλο το κομμάτι της προσαρμογής στον τόπο που πάει.

πχ. πριν 2 χρόνια ο κολλητός γνώρισε μια κοπέλα η οποια θα έφευγε για μεταπτυχιακό μετά από έναν μήνα. Ξετρελαμένος αυτός και αυτή φουλ ψημένη από ότι μας έλεγε, αποφασίζουν να κρατήσουν την επικοινωνία τους. Κράτησε όλο αυτό 9-10 μήνες, την είδε μια φορά στο ενδιάμεσο. Όσο αυτή ήταν στην φάση της προσαρμογής, που δεν είχε δουλειά και παρέες, μιλούσαν καθημερινά, ωραίο κλίμα, γλύκες κλπ κλπ, μόλις η τύπισσα ξεκίνησε να έχει παρέες και να βγαίνει ο φίλος πετάχτηκε σαν την τρίχα από το ζυμάρι.

Εγώ υπήρξα σε μια σχέση από απόσταση με μια κοπέλα που ήξερα 7 χρόνια, ήμασταν μαζί 3 χρόνια στο σύνολο μαζί με τα διαλείμματα, η απόσταση ήταν 11 μήνες και ήταν στην άλλη άκρη του πλανήτη(Φιλιππίνες), με κοινό όνειρο να έρθει ξανά Ελλάδα να είμαστε μαζί και με χώρισε στο 10ήμερο πάνω όταν ήρθε γιατί κατάλαβε όταν γύρισε ότι δεν με έχει ανάγκη και δεν θέλει να είναι μαζί μου, γιατί όσο ήμασταν μακριά, δεν είχε φίλους, δεν είχε παρέες, κανέναν να μιλάει ελληνικά...όταν ήρθε στην πόλη της, στους φίλους της, στο safe space της, άλλαξε άρδην... όσο ήμασταν μακριά ήμουν εκεί γιατί ήθελε να νιώθει ότι είμαι εκεί και ότι έχει κάποιον να την περιμένει...ντάξει στο τέλος με έκανε σκουπίδι και έφυγε κυρία αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα...

Η απόσταση είναι tricky ειδικά για αυτόν που φεύγει και επειδή είμαστε συναισθηματικά όντα ψάχνουμε την οικειότητα και κάτι που να νιώθουμε σιγουριά...ειδικά όταν είμαστε σε ένα νέο περιβάλλον...

Μιας και λες για υπερανάλυση, επειδή το εξασκώ πολλά χρόνια το σπορ, μόνο κακό στον εαυτό σου κάνεις στο τέλος. Δεν είναι απλό να το κόψεις ή να το περιορίσεις γιατί συνήθως είναι ένας καλά ριζωμένος φαύλος κύκλος μέσα μας, αλλά πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι καλώς ή κακώς δεν μπορείς να επηρεάσεις κάποια πράγματα και όλα αργά ή γρήγορα θα φανούν και θα πάρουν τον δρόμο τους. Δεν έχεις να κάνεις κάτι παραπάνω, το ξέρω ότι σε καίει η όλη φάση αλλά μην ρίχνεις και από μόνος σου παραπάνω λάδι στην φωτιά.

Επίσης από τα γραφόμενα σου λες ότι επιζητάς προσοχή και ότι αυτό είναι κάτι που δεν της αρέσει, κάτι το οποίο είναι λογικό να μην της αρέσει αν γίνεται σε συνεχόμενο πλαίσιο. Όταν επιζητάς την προσοχή είναι σαν να της δείχνεις ότι δεν είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου και τις δυνατότητες σου, οπότε την ξενερώνει αν πρέπει να μπαίνει συνέχεια στην διαδικασία να σου δείχνει ότι σε θέλει και σε γουστάρει. Η επιβεβαίωση νομίζω ότι στο τέλος είναι δικιά μας υπόθεση και αν την ζητάμε συνεχεια από την άλλη μπορεί να γυρίσει boomerang. Επειδή το έχω περάσει και εγώ αυτό, αν θες παραπάνω προσοχή είναι δικό σου θέμα, όχι δικό της, πρέπει να βρεις τρόπο να το διαχειριστείς. Από την άλλη μην γίνεσαι χαλί να σε πατήσει, δείξε μια ισορροπία, ότι σου αρέσει πολύ, ότι γουστάρεις αλλά με ένα όριο, δεν μπορεί να σε κάνει ότι θέλει...

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με το να σκέφτεσαι συνέχεια. Άραξε όσο μπορείς και πήγαινε μέχρι όπου το λέει η καρδιά σου. Κυνήγα το όσο νιώθεις. Αρκεί με αυτό που θα κάνεις να νιώθεις καλά στο τέλος της ημέρας, να είσαι ευχαριστημένος με τον εαυτό σου και την προσπάθεια σου. Σίγουρα αυτά που γράφεις δεν είναι και τα πιο ενθαρρυντικά, αλλά τίποτα δεν είναι τελεσίδικο. Να φανταστείς πως πέρασα πριν από ένα μήνα κατάσταση "θέλω χώρο/χρόνο",σε ένα τελείως διαφορετικό πλαίσιο βέβαια, με μια γυναίκα που για εμένα στην παρούσα φάση μετράει πολύ και στο τέλος, όπως μου είπε η ίδια γύρισα, την κατάσταση εκεί που ήθελα εγώ μόνο με την στάση μου και την συμπεριφορά μου. Μακάρι να τα καταφέρετε και να είστε μαζί αφού γουστάρεις τόσο, αν πάλι όχι, να είσαι σίγουρος ότι δεν τελειώνει η ζωή σου. Τα ίδια μου λέγανε και εμένα πριν από 7-8 χρόνια που έγραφα σε παρελθοντικά γκομενοτοπίκια, από τότε έκανα πράγματα που ούτε φανταζόμουν ούτε περίμενα...Για αυτό άραξε, απόλαυσε το εράσμους που σου μένει και ότι είναι να γίνει με το κορίτσι θα γίνει. Είτε τα πας καλά, είτε τα σκατώσεις, δεν έχει σημασία, όλα έχουν λόγο που γίνονται και όλα είναι μαθήματα...Μην τρως τον εαυτό σου...
These users thanked the author thanasis10 for the post (total 2):
fmaras (Wed Jun 08, 2022 6:36 pm) • Tsakalaki (Mon Jan 16, 2023 8:30 pm)
Rating: 25%
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

scorpions wrote: Tue Jun 07, 2022 12:22 am
Spoiler: show
Image
Επειδή εδω σχολιαζουμε γκομενικα μονο αγορια, η γυναικεια αποψη (δλδ της γυναικας μου) συμφωνει με αυτην την εικονα.
Δεν τρωει κανενας ανθρωπος, αντρας η γυναικα, ακυρες φρικες και ξενερωνουν ξαγνικα. Για να φτασετε εκει, εχουν φταιξει και οι 2: και αυτη, και καποιος ντεγκλαρας (μεγαλωνοντας θα φτασεις και στη φαση που θα εχουν φταιξει και οι 2: και αυτη, και η μανα της)
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Από όλες τις γλώσσες του κόσμου, στο παρόν τοπικ επιλέξατε να γράψετε με την γλώσσα της αλήθειας οι περισσότεροι.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3586
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Να πω εδώ ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο. Υπάρχουν και σχέσεις, σαφώς λιγότερες, που άντεξαν την απόσταση. Αρκεί πάντα η απόσταση να έχει κάποιο τέλος στον ορίζοντα και να μην είναι για πάντα. Βοηθάει να είναι και μικρή.

Όλες οι σχέσεις χρειάζονται δουλεια, ειλικρίνια και να μάθεις να μην προβάλεις το εγώ σου πάνω από τις ανάγκες του συντρόφου σου (και vice-versa). Οι σχέσεις από απόσταση τα χρειάζονται αυτά σε υπερθετικό βαθμό.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Για ποια απόσταση μιλάμε όταν θα είναι στην ίδια πόλη σε ένα μήνα πάλι;;; Δεν στέκει καν ως δικαιολογία αυτό.
I LOVE THIS SITE!!!
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Είχα πει στον εαυτό μου ποτέ ξανά σχέση από απόσταση.. Έκανα το λάθος να πω το οκ γτ θα ήταν μόνο για 3-4 μήνες, γτ έβλεπα πως αυτό που ήθελε να κάνει το ήθελε πολύ, γτ έβλεπα πως υπήρχε πίεση από την οικογένεια της για αυτό το βήμα στα επαγγελματικά της.. Είχαμε κάνει σχέδια μόλις γυρίσει Αθήνα για συγκατοίκηση κτλ κτλ.. Και στους 3-4 μήνες πήγε όλο κατά διαόλου.. Κρίμα γτ ήταν η πρώτη κοπέλα μετά από πολύ καιρό που μου έβγαλε την αίσθηση να μπω σε σχέση, που ένιωσα ευτυχία, που ένιωσα πλήρης σαν άνθρωπος, που ταιριάζαμε σχεδόν στα πάντα..! Κρίμα για εμένα γτ η συναισθηματική επένδυση που έκανα ήταν μεγάλη και εν τέλει πήρα φρέσκια κοπριά..
Ελπίζω όλο αυτό που νιώθω να μου περάσει σύντομα.. Ελπίζω να βρω και πάλι μια κοπέλα που να ξανανιώσω αυτό το αίσθημα της ευτυχίας γτ είμαι και δύσκολος γαμώ το μυαλό μου..!

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”