[CM4 03/04] Βοήθεια με την προπόνηση The Gary family

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
User avatar
leokoudo
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Fri Nov 28, 2003 12:00 am
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παίζω με τον Παναθηναϊκό. Έψαχνα για κάποια καλή προπόνηση και βρήκα την προπόνηση που έχετε εδώ. Την πρώτη σεζόν όλα καλά (έφτασα στους 8 του Champions League). Την δεύτερη χρονιά με ικανοποίησε αρκετά (ξανά στους 8 του Champions League αφού πέρασα πρώτα τη Real Madrid στους 16 νικώντας την και στους 2 αγώνες με 3-0 και 3-1 και κάνοντας το double στην Ελλάδα). Τώρα στην τρίτη σεζόν, αφού πρόσθεσα στην ομάδα μου κάποιους πολύ καλούς παίχτες, πάω χάλια. Χάνω συνέχεια τρώγοντας 3 γκολάκια. Έχω πάρει αρκετούς καλούς προπονητές (με εικοσάρια). Τα στατιστικά των παιχτών μου αυξομειώνονται συνέχεια. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχω κάνει λάθος, αφού έχω ακολουθήσει όλες τις οδηγίες που έχετε δώσει.
Greek Online Gaming Network
http://www.gognet.com
User avatar
leokoudo
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Fri Nov 28, 2003 12:00 am
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ξέχασα να πω ότι οι παίχτες μου πέφτουν σαν τις μύγες. Έχω συνέχεια τραυματισμούς.
Greek Online Gaming Network
http://www.gognet.com
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχάς τα βελάκια θα αλλάζουν συνέχεια, αυτό συμβαίνει ό,τι πρόγραμμα κι αν χρησιμοποιήσεις. Το θέμα είναι οι παίκτες να παρουσιάσουν βελτίωση μακροπρόθεσμα.

Όσο για τις οδηγίες, λες ότι τις ακολούθησες, αλλά επίτρεψέ μου να ρωτήσω πάνω σε μερικά σημαντικά σημεία:
1) Έχεις "Rest the day after the match"-->On? (ticked)
2) Έχεις το "Train on Match Day"--Οff? (not ticked)
3) Δίνεις διακοπές στους παίκτες το καλοκαίρι? Αν ναι, πόσο?
4) Το έχεις αλλάξει καθόλου το πρόγραμμα?
5) Physios έχεις βάλει στην προπόνηση?

Έχε υπόψη ότι η προπόνηση δεν έχει πολλή σχέση με τα αποτελέσματα των αγώνων. Βοηθά μόνο έμμεσα, δηλαδή βελτιώνοντας τους παίκτες. Με λίγα λόγια, αν η τακτική σου έγινε cracked, τότε η προπόνηση δε θα σε σώσει.

Οι τραυματισμοί μπορεί να οφείλονται σε διάφορα αίτια. Αφενός το Gary 3 όντως δημιουργεί πιο πολλούς τραυματισμούς από το default schedule, αφού είναι πιο βαρύ.
Αφεταίρου, καμιά φορά οι ομάδες ταλανίζονται από injury crises, που δεν οφείλονται στην προπόνηση. Απλά συμβαίνουν.
Τέλος, ο τρόπος να βελτιστοποιήσεις την ποσότητα τραυματισμών, είναι να είσαι προσεκτικός με το πώς χειρίζεσαι τα 5 θέματα παραπάνω. Απάντησέ μου σε αυτά και βλέπουμε.
User avatar
leokoudo
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Fri Nov 28, 2003 12:00 am
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

1) Έχω Rest the day after the matcho ---> on
2) Το έχω off
3) Δίνω διακοπές στους παίχτες από τις 3 Ιουνίου έως τις 29 Ιουνίου
4) Δεν το έχω αλλάξει το πρόγραμμα
5) Έχω βάλει και physios
Greek Online Gaming Network
http://www.gognet.com
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]
3) Δίνω διακοπές στους παίχτες από τις 3 Ιουνίου έως τις 29 Ιουνίου
[/quote]

Aυτό που έχω να σου προτείνω αυτήν τη στιγμή είναι να δώσεις καμιά εβδομάδα παραπάνω άδεια σε όλους (πχ άρχισε τις διακοπές πιο νωρίς) και πιο σημνατικό:
Οι παίκτες που συμμετέχουν στις εθνικές τους ομάδες το καλοκαίρι, χρειάζονται πιο πολλές διακοπές. Δηλαδή όταν όλοι οι άλλοι επιστρέφουν, δίνε σε αυτούς επιπλέον Rest. Μην τους αρχίζσεις την προετοιμασία (σε αυτούς τους συγκεκριμένους), αν δεν έχουν γίνει unfit. Αλλιώς μετά τα Χριστούγεννα θα σέρνονται.

Επίσης άλλο σημαντικό σημείο είναι το εξής:
Μην βάζεις τους παίκτες να παίξουν αν δεν έχουν καλό condition. Aυτό γίνεται ιδιαίτερα σημαντικό τις εβδομάδες που παίζεις και μεσοβδόμαδα. Τσέκαρε το condition των παικτών σου πριν αποφασίσεις για την ενδεκάδα.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο να προτείνω. Αν τα εφαρμόζεις όλα αυτά και ακόμα σου φαίνονται υπερβολικοί οι τραυματισμοί, τότε θα πρέπει μάλλον να διαλέξεις κάποιο πιο ελαφρύ πρόγραμμα. Το Gary 4 θα είναι πιο ελαφρύ, by the way.
Πάντως έχε υπόψη κι αυτό που είπα παραπάνω για την τακτική.
User avatar
leokoudo
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Fri Nov 28, 2003 12:00 am
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεία. Θα λάβω υπόψην τις συμβουλές σου.
Greek Online Gaming Network
http://www.gognet.com
Maldini
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 551
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Location: 'Ανω Γλυφαδα,Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Thrasso exeis proteinei kapoio programma gia pre-season??
Live another day,climb a little higher,find another reason to stay...
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι, προς το παρόν. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Gary 3 general για αυτήν τη δουλειά πάντως, δουλεύει καλά.
Post Reply

Return to “Προπόνηση CM”