Klopp "Heavy Metal Football" (4-2-3-1)

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος!! Σίγουρα χρειάζεται βάθος η τακτική γιατί είναι απαιτητική αθλητικά.

Τα Attributes που έχουν να κάνουν με pressing είναι:
-Work Rate
-Agression
-Bravery
-Determination
-Teamwork
-Stamina

Τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου. Άλλος μπορεί να δώσει έμφαση σε άλλα. Εγώ δίνω σε αυτά τα 6, περισσότερο στα 5 πρώτα. Δηλαδή δε θα απορρίψω κάποιον με χαμηλό Stamina αν είναι δυνατός σε όλα τα υπόλοιπα.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο θεμα με το Stamina ομως δεν θα ηταν πιο σωστο να ειναι υψηλο διοτι αμεσα επηρεαζει και τα στατιστικα των αλλων attributes? Δηλαδη ενας παιχτης με stamina 10 ξερωγω και τα υπολοιπα στο 13-14 εκει γυρω στο 60-70 θα αρχισει να υπο-αποδιδει λογω χαμηλου stamina.

Απο την 6αδα ετσι οπως εχω καταλαβει την τακτικη που εχεις ποσταρει αν θα διαλεγα ενα attribute να ειναι λιγο πιο χαμηλο απο τα αλλα θα ηταν λογικα το teamwork.

Δεν κανω παρατηρηση Βασιλη και ελπιζω να μην το παρεις ετσι. Απλως στο δικο μου το μυαλο ετσι το βλεπω. :)
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι ρε συ, τι παρατήρηση, καλά κάνεις και το λες γιατί όντως είναι ένα θέμα.

Ισχύει 100% αυτό, γι'αυτό και προσπαθώ να έχω ένα roster 23-25 παίκτες, όπου πέρα από GK-CB-ST, όλοι οι άλλοι θέλω αν γίνεται να είναι πολυθεσίτες και χωρίς τεράστιες αποστάσεις μεταξύ τους από πλευράς ικανότητας. Σίγουρα έχω κάποιους 4-4.5 αστέρια οι οποίοι είναι οι "βασικοί", αλλά γύρω τους έχω παίκτες από 2.5 έως 3.5 αστέρια για να γίνεται ένα διαρκές rotation και να μην έχω το θέμα που αναφέρεις.

Αυτό είναι το γενικότερο template που έχω στο μυαλό μου όταν κάνω squad building, βέβαια ανάλογα τις οικονομικές δυνατότητες της κάθε ομάδας και το πλαίσιο, το μεταβάλλω αρκετά.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Δοκίμασα την τακτική με Λίβερπουλ. Με κέντρο χεντε και Τσαν με γλεντάνε στην έδρα μου κιόλας ενώ είναι παίχτες με σταμινια και καλο work rate . Έχω άμυνα λαπορτ ματιπ και επίθεση η γνωστή τετράδα. Αθλητικοί παίχτες με πνευμονια. Γιατί χάνουν το κέντρο ; Τι παίζει με τις γραμμές κέντρο άμυνα και έχουν κενά στις πλαγιές γραμμές ; Οι φάσεις από σέντρα στο πλάι βγαίνουν και τα τρώω


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορείς να στείλεις μερικά screenshots με τακτική-11άδα και average positions σε match που έχασες;
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Δεν έχω ξανάβγαλει ss όταν πάω σπίτι θα το προσπαθήσω. Αλλά
Είχα πολλές επιθετικές προσπάθειες κάπου 20 κλασσικά και 5-6 στο στόχο. Κ έτρωγα με 1-2 επιθέσεις γκολ αυτό το σπαστικό τρολαρισμα του φμ


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
lias17
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Thu Dec 08, 2011 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Ιωνικός Νίκαιάς
Αγαπημένη Ομάδα: Πάοκ
facebook προφίλ: ilias.agrafiotis.3
twitter: Agrafasil86
Status: Everybody lies
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή δουλειά Βασίλη. Χρησιμοποίησα την τακτική σου εδώ κ 6 ματς γιατί ήταν παραπλήσια με την δική μου. Μετράω 4 νίκες κ 2 ισοπαλίες. Είναι πολύ ισορροπημένη κ αμυντικά κ επιθετικά. Ειδικά όσον αφορά την πίεση για την επαναδιεκδίκηση της μπάλας εφαρμόζεται με απόλυτη επιτυχία. Παίζω με Φωστήρα football league 2 σεζόν με στόχο την σωτηρία. Μετα από αυτά τα 6 ματς ο στόχος επιτεύχθηκε κ πάμε για παραπάνω. Μπράβο σου Bill

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
tyrion-king
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Thu May 05, 2016 6:43 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ-Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πιστευεις οτι υπάρχουν καποιες preffered moves που θα βοηθούσαν να αποδοθεί καλύτερα το συστημα;
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

lias17 wrote:Πολύ καλή δουλειά Βασίλη. Χρησιμοποίησα την τακτική σου εδώ κ 6 ματς γιατί ήταν παραπλήσια με την δική μου. Μετράω 4 νίκες κ 2 ισοπαλίες. Είναι πολύ ισορροπημένη κ αμυντικά κ επιθετικά. Ειδικά όσον αφορά την πίεση για την επαναδιεκδίκηση της μπάλας εφαρμόζεται με απόλυτη επιτυχία. Παίζω με Φωστήρα football league 2 σεζόν με στόχο την σωτηρία. Μετα από αυτά τα 6 ματς ο στόχος επιτεύχθηκε κ πάμε για παραπάνω. Μπράβο σου Bill
Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Δυστυχώς φέτος έχω παίξει ελάχιστα ώστε να τη δοκιμάσω και σε πιο χαμηλές κατηγορίες, αλλά γενικά δε βρίσκω λόγο να μη δουλεύει, εφόσον έχεις το κατάλληλο roster από πλευράς Attributes.
tyrion-king wrote:Πιστευεις οτι υπάρχουν καποιες preffered moves που θα βοηθούσαν να αποδοθεί καλύτερα το συστημα;
Καλό θα ήταν και οι 2 Πλάγιοι (IF και W) να έχουν το "Cuts Inside From Both Wings", ακόμα και ο Winger με βοηθούσε να κόβει μέσα. Το δεκάρι απέδωσε καλύτερα έχοντας "Plays One Two", "Comes Deep to Get the Ball". Μη σε μπερδεύουν όμως αυτές οι 2 κινήσεις, εξακολουθεί να πατάει περιοχή και να σκοράρει.

Τέλος, ο CF θα βοηθούσε αν έχει "Moves Into Channels". Γενικά όμως, το συγκεκριμένο style παιχνιδιού το πέτυχα μέσω ομαδικών οδηγιών, mentality και αναζητώντας συγκεκριμένα Attributes ανά θέση. Δώσε μου κι εσύ το feedback σου αν τη δοκιμάσεις.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Βασίλη ίσως κάθονται πιο μέσα οι ακραίοι αν μειώσεις το shape της ομάδας γενικά, δεν ξέρω όμως σε φάση επίθεσης τι γίνεται, ή αν γίνονται raumταδε και όχι γουινγκερ (που κάθονται ανοικτά εννοείται) ή IF

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Γίνε μαντέμι πρώτα
tyrion-king
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Thu May 05, 2016 6:43 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ-Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμένα με βοήθησε πολύ το plays one-two στον CF. Συνεργαζόταν μ αυτό πιστευω καλύτερα με το 10αρι και τον IF με αποτέλεσμα να ελευθερώνεται πολλές φορές και να σκοράρει ή να δίνει και πολλές ασσιστ.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Anton Kousnij wrote:Βασίλη ίσως κάθονται πιο μέσα οι ακραίοι αν μειώσεις το shape της ομάδας γενικά, δεν ξέρω όμως σε φάση επίθεσης τι γίνεται, ή αν γίνονται raumταδε και όχι γουινγκερ (που κάθονται ανοικτά εννοείται) ή IF

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Το πόσο μέσα κάθονται εξαρτάται κυρίως από το πλάτος που έχεις θέσει και από το mentality. Εγώ δεν ήθελα να κάτσουν πιο μέσα, ήθελα να παίρνουν τη μπάλα στην άκρη και να δημιουργούν καταστάσεις, είτε κόβοντας μέσα για σουτ, είτε κόβοντας μέσα και σεντράροντας σε δεύτερο χρόνο. Γι'αυτό και ήθελα να έχουν την κίνηση να κόβουν προς τα μέσα.

O RMD γενικά για να δουλέψει χρειάζεται χώρο. Αυτός ήταν δημιουργείται μέσω αντεπιθέσεων, είτε φορτώνοντας περισσότερο την άλλη πλευρά του γηπέδου. Τώρα δεν ξέρω αν το βλέπω σωστά, αλλά ούτως ή άλλως ο Klopp δε χρησιμοποιούσε ποτέ τέτοιου τύπου παίκτες. Ο Salah είναι περισσότερο ένας ακραίος Poacher, παρά RMD.
tyrion-king wrote:Εμένα με βοήθησε πολύ το plays one-two στον CF. Συνεργαζόταν μ αυτό πιστευω καλύτερα με το 10αρι και τον IF με αποτέλεσμα να ελευθερώνεται πολλές φορές και να σκοράρει ή να δίνει και πολλές ασσιστ.
Όποιος από τους 2 και να το έχει (AMC-CF) βοηθάει στη δημιουργία συνδυασμών.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
gogito
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Fri Jun 13, 2014 11:54 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα BIll, μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις ξανά το λινκ για να περαστούν οι ατομικές οδηγίες σε κάθε θέση;; Διότι προσπαθώ από χθες και δεν λειτουργεί...

Εκτός αν δεν έχεις ατομικές οδηγίες οπότε το φτιάχνω μόνος μου το σύστημα ;)
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όπως γράφω και στο πρωτο ποστ δεν εχω ατομικές οδηγίες, παρά μόνο ο GK, “Roll it out to Center Backs”. Αν οι CBs σου ειναι κούτσουρα πες του να την πετάει στα πλαγια μπακ.


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
Post Reply

Return to “Τακτικές”