Πολύγωνα και ρόλοι παικτών

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2017!
Post Reply
Violok7
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Tue Jun 13, 2017 4:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημερα

Ξερω οτι πολυ δεν ασχολουνται καθολου με τα πολυγωνα των παικτων. Εγω ασχολουμαι... Και να εξηγηθω, δεν κοιταω μονο αυτα, αλλα οπως εχει ξανα αναφερθει, ειναι ενας ωραιος (με γραφικα) τροπος να παρεις μια πρωτη ιδεα για τον παικτη... το πιο απλο παραδειγμα που μπορω να σκεφτω ειναι το ποσο γρηγορος ειναι ενας παικτης!! Το βλεπω αμεσως χωρις να βγαλω τα ματια μου.
Απο 'κει και περα ΝΑΙ κοιταω κι εγω τα στατιστικα πιο αναλυτικα... ουτως η αλλως τα μισα απο αυτα δεν συμπεριλαμβανονται καν στο γραφημα (πχ: κορνερ,μακρυνα σουτ κτλ, Α κι ενα αρκετα σημαντικο για μενα:natural fitness)

Anyway εκατσα κι εβαλα στο excel τα attributes που φτιαχνουν το πολυγωνο σε καθε παικτη!!!! Σκοπος να βαλω τα κυρια attributes ανα ρολο ωστε να εχω μια γενικοτερη ιδεα για το πως θα πρεπει να δειχνει ενα πολυγωνο ανα ρολο. Αρχικα το δοκιμασε σε διαφορους παικτες για να δω αν βγαινει σωστο, αποτελεσμα super σωστο!!!

Τα attributes που δημιουργουν το πολυγωνο τα βρηκα σε καποιο αλλο φορουμ και ειναι τα εξης:

Defending: Marking, Tackling, Positioning
Physical: Agility, Balance, Stamina, Strength
Speed: Acceleration, Pace
Vision: Passing, Vision, Flair
Attacking: Finishing, Composure, Off the ball
Technical: Dribbling, First Touch, Technique
Aerial: Heading, Jumping Reach
Mental: Anticipation, Bravery, Concentration, Decisions, Determination, Teamwork

Αφου λοιπον εβγαιναν σωστα αυτα που εβαζα στο excel με αυτα που δειχνει το παιχνιδι προχωρησα ως εξης:
1η προσπαθεια: εβαλα 20 και 10 σε αυτα που χρειαζονται ανα ρολο και σε αυτα που δεν χρειαζονται αντιστοιχα... δεν μου πολυ αρεσε το αποτελεσμα
2η προσπαυεια: εβαλα 18 και 12 για να ειναι λιγο πιο ισορροπημενο το γραφημα...
3η προσπαθεια: ειπα να παιξω λιγο και με τα κυρια και δευτερευοντα attributes ανα ρολο... εβαλα κι ενα παραγοντα 1,2 στα κυρια και σκετο 1 στα δευτερευοντα.
Αρα τα αποτελεσματα ειναι με 12 οταν το attribute δεν χρειαζεται για το ρολο, 18*1 οταν ειναι δευτεροντο attribute (αυτα τα γκρι μες το παιχνιδι) και 18*1,2 οταν ειναι κυριο (τα μπλε)

ανεβαζω 3 ενδεικτικες εικονες κι αν σε καποιον φανει χρησιμο μου λεει ειτε να ανεβασω κι αλλες, ειτε να δωσω το excel, ειτε αν εχετε καμια καλυτερη προταση στο πως θα μπορουσε να βγει καλυτερο (αλλοι παραγωντες πχ..) ειμαι ολος αυτια!!!

Image Image Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”