H Μνημη της Φωτιας

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
Diego91
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Sun Feb 01, 2015 4:05 pm
Football Manager της ομάδας: Νapoli , Marseille , AEK
Αγαπημένη Ομάδα: OM
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

''Ωραιος τιτλος'' σκεφτηκα για να το βαλω σε μια καινουργια μου ιστορια παρολ'αυτα θα εξηγηθω απο κατω για ποιο λογο.

Να ξεκινησουμε απο τα βασικα ποιος ειμαι...ονομα του ηρωα μας ειναι ο Giovanni Galeano. Η ιστορια αρχιζει απο το Μαιο του 2017.

Η χωρα στην οποια γεννηθηκα δεν θα υπηρχε εξηγηση απο που προκυπτει το ονομα. Στο Μεχικο λοιπον πριν 26 χρονια με εφεραν οι γονεις μου εν ζωη
με εναν πατερα Ουρουγουανο και μανα Μεξικανα. :D

Το επιθετο μου μου το εδωσαν απο τον Ουρουγουανο συγγραφεα Eduardo Galeano, και ετσι περα απο το ποδοσφαιρο που ηταν παθος για μενα τα βιβλια του
συγκεκριμενου συγγραφεα ηταν απο τα αγαπημενα μου οπως και ο ιδιος. Απο τα 20 μου χρονια ειχα φυγει απο Μεξικο και πηγα Ιταλια να βγαλω μια προπονητικη σχολη.
Καταφερα να παρω ενα καλο διπλωμα και τις γνωσεις που χρειαζομουν παρακολουθωντας συνεχεια σεμιναρια μεγαλων προπονητων.

Πλεον ομως ειχε ερθει και η ωρα να αναλαβω καποια ομαδα. Στην Ευρωπη δεν θα ηταν ευκολο κανεις να εμπιστευτει εναν προπονητη χωρις εμπειρια και χωρις ακρες.
Αγγλια, Ισπανια, Ιταλια Γερμανια παντου βιογραφικα σε ομαδες που δεν ειχαν προπονητες, ακομη και σε μεγαλους συλλογους εστελνα μπας και καποιος φιλοτιμηθει να με καλεσει
σε συνεντευξη.

Μετα απο καμια 10αρια μερες ερχονται 2 αιτησεις για συνεντευξη. Λογω ελαχιστων οικονομικων πορων δεν θα μπορουσα να ταξιδεψω στις χωρες αυτες και ετσι προτεινα μια
συζητηση μεσω skype τουλαχιστον στην πρωτη περιπτωση απο Ισπανια μερια.
Spoiler: show
Image
H oμαδα απο το Βαγιεκας μου εκανε την πρωτη κρουση η οποια ειχε παρει και το εισητηριο για τα μεγαλα σαλονια της Liga Santanter οποτε και εγω πηγα λιγο φοβισμενος.

Τελικα μετα απο καμια ωρα συζητησεων μου ειπαν οτι πηγε καλα αλλα οτι θα εξεταστουν κ αλλες λυσεις. Δεν πτοηθηκα εξαλλου με περιμενε αλλη μια συνεντευξη αυτη την
φορα στο νησι. Εκει μου πληρωσαν εισητηρια κανονικα και εφτασα στην πολη της Newcastle.
Spoiler: show
Image
Ετσι εφτασα στα γραφεια της ιστορικης αυτης ομαδας στην Αγγλια. Μου ειπαν πως ο Μπενιτεθ ειχε κλεισει στην Σεβιλλη μιας και ο Σαμπαολι πηγαινε στην Μπαρσελονα και ενω ο ειχε ανεβασει τις καρακαξες στην Premier League. Ιδρωσα ολοκληρος στην ιδεα και μονο οτι θα καθομουν στο παγκο της με τοσα μεγαθηρια σε ενα πρωταθλημα τοπ δυσκολιας. Μιλησαμε ομως αρκετα μου εδωσαν και θαρρος και οτι με πιστευουν και πως απο λεφτα θα διαθεσουν ελαχιστα (η καλυτερη τους) και πως στοχος της ομαδας θα ναι η παραμονη και το καλο ποδοσφαιρο.

Συμφωνησα στα περισσοτερα και μαλιστα δεν απαιτησα και τιποτα. Ηταν χρυση ευκαιρια για μενα.

Μετα απο 3 μερες η Rayo μου απαντησε αρνητικα λεγοντας πως θα ηθελαν κατι πιο σιγουρο αλλα ηρθε το χαρμοσυνο απο την Newcastle.!


Image

Νταξει τα χρηματα ηταν οτι πιο λιγο θα μπορουσαν να βρουν οποτε υπεγραψα και ειπα και ευχαριστω και πλεον αναλαμβανω την πρωτη μου ομαδα!

Το αστειο της υποθεσης πως το 2004 απο τις αγαπημενες μου ταινιες ειχε υπαρξει το Goal με εκεινο τον Μεξικανο ο οποιος επαιξε για την Newcastle κανοντας φοβερα πραγματα!
(οσοι την εχουν δει με πιανουν :D )

Πως τα φερνει η ζωη....

Image

Η διοικηση με ενημερωσε πως η ομαδα εκλεινε 125 χρονια ζωης και κακα τα ψεματα οι τιτλοι που μετρουσε τα τελευταια 90 χρονια ηταν μετρημενοι στα δαχτυλα.

Image

Η νεα μου ιστορια λοιπον ειναι προ των πυλων και παμε δυνατα!
Image

H νεα μου ιστορια στο FM 2018
viewtopic.php?f=468&t=43634

H ιστορια μου στο FM 2017:
viewtopic.php?f=457&t=43113
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με κερδισες λογω Εντουαρντο Γκαλεανο. (Ειμαι και Νιουκαστλ, αλλα πανω απ'ολα λογω Γκαλεανο.)
There are some who call me...Tim?
Diego91
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Sun Feb 01, 2015 4:05 pm
Football Manager της ομάδας: Νapoli , Marseille , AEK
Αγαπημένη Ομάδα: OM
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

led_zeppelin wrote:Με κερδισες λογω Εντουαρντο Γκαλεανο. (Ειμαι και Νιουκαστλ, αλλα πανω απ'ολα λογω Γκαλεανο.)
Γεια σου φιλε μου!!! Χαιρομαι που σαρεσει ο Γκαλεανο γιατι και εγω ειμαι μεγαλος φαν! Οποτε εισαι 2 σε 1 περιμενω παρατηρησεις και σκληρη κριτικη
αν δεν τα πηγαινω καλα :D

___________________________________________________________________________________

Το πρωτο πραγμα που επρεπε να κανουμε ενοψει της νεας σεζον ηταν να ενισχυθουμε και να πουλησω παικτες που δεν μου εκαναν.

Το μπατζετ ηταν απογοητευση κακα τα ψεματα μιας και το ποσο των 12 εκ ευρω για PL ειναι ελαχιστο. Αλλα οκ ειπα με τις πωλησεις ισως καταφερουμε
να ανεβουμε οικονομικα και να κλεισω τους παικτες που θελω.

Ετσι οι πρωτες αποχωρησεις εγιναν και μαζεψαμε αρκετο μπατζετ. Φυσικα διαθεσιμο για μενα εγινε μονο το 1/3 και ετσι φτασαμε στο ταβανι των 25 εκ ευρω.

Εδω οι αποχωρησεις
Spoiler: show
Image
Ειχα τσεκαρει τους στοχους μας απο την αρχη και η φιλοσοφια της διοικησης οταν υπεγραψα ηταν να υπογραψω παικτες με μελλον οποτε επρεπε να μπει σε εφαρμογη αυτο το
σχεδιο.

Παμε λοιπον να παρουσιασουμε τους νεους μας παικτες.
Spoiler: show
Image Ενας πολυ ταλαντουχος παικτης ο Iorfa μπορει να μας βοηθησει στην αμυνα και στο μελλον να εξελιχθει σε ενα παικτη βαρομετρο! Γυρω στα 3.5 εκ ευρω η αγορα του.
Spoiler: show
Image Τον ηθελα πολυ και εξελιχθηκε σε σηριαλ μεχρι να τον κλεισουμε στην ομαδα μας. Ο Σκοτζεζος ειχε ολα τα χαρακτηριστικα του μπακ που θελω να χει καποιος στο συστημα που παιζουμε. 4.5 εκ ευρω δαπανηθηκαν.
Spoiler: show
Image Μια μεταγραφη αναγκης περισσοτερο να καλυπτει κανα κενο. Ελευθερος αποκτηθηκε με ενα συμβολαιο πολυ χαμηλο γυρω στα 650 χιλιαρικα.
Spoiler: show
Image Απο τον Αγιαξ ο επομενος στοχος μας ενας παικτης με πολυ ταχυτητα και ντριμπλα αλλα θελει δουλεια. Οποτε εχει την δυνατοτητα να εξελιχθει σε κατι καλο. Στα 3 εκ ευρω η αγορα του.
Spoiler: show
Image Ο Βελγος ηταν το αστερι που ηθελα στην επιθεση μου και τον εφερα! Η Man U δεν τον ηθελε και ετσι τον κλεισαμε με ενα πολυ χαμηλο ποσο γυρω στα 2.9 εκ ευρω και να φτανει η τιμη με καποιους μπονους αν τους πετυχει στα 5.5 εκ ευρω!
Αυτες ηταν οι αγορες μας τωρα παμε στους δανεικους που φεραμε να βοηθησουν.
Spoiler: show
Image Εχει ποιοτητα ο Ιβοριανος και πιστευω θα μας βοηθησει αρκετα μεχρι να επανελθει απο εναν εξαμηνο τραυματισμο που ειχε ο Gayle.
Spoiler: show
Image Ο Ολλανδος ηρθε δανεικος απο Αγιαξ για να μας βοηθησει σε κυπελλα και σε rotation μιας και η σεζον ειναι μεγαλη.
Spoiler: show
Image Οτι καλυτερο θα μπορουσα να κλεισω βαση χαρακτηριστικων απο την Λιβερπουλ. Ο Σερβος ειναι παικταρας και ευελπιστω να μας βοηθησει.
Αυτα λοιπον...εκανα πιστευω τις καλυτερες επιλογες συμφωνα με τα οικονομικα που ειχαμε διαθεσιμα. Ισως κλεισουμε ακομη ενα αριστερο μπακ προς το τελος γιατι μας εφυγε ο Lazaar με ενα ποσο στα 10 εκε υρω για Λατσιο.

Εδω το σχημα μας
Image

Εκει που ειναι τραυματιας ο Ριτσι θα βαλω Γιανουζαι.

Προς το παρων αυτα ειχα κλεισει απο μεταγραφες και αφηναμε ενα παραθυρακι για ακομη ενα αριστερο μπακ.

Η εναρξη της σεζον ηταν κοντα και το πρωτο μας ματς θα ηταν με την Swansea στο γηπεδο μας.

Image

Στο γηπεδο επικρατουσε μια πανεμορφη ατμφοσφαιρα η ομαδα ξαναγυριζε στα μεγαλα σαλονια και ολοι θελαμε μια νικη για να πουμε και ενα
ευχαριστω στους οπαδους για την στηριξη τους την προηγουμενη σεζον!

Image

Eιμασταν ετοιμοι 100% αν και αγχωμενος για το ντεμπουτο μου και που φυσικα εμπαινα στα βαθεια κατευθειαν.
Spoiler: show
Image Τους χτυπησαμε απο τα ακρα και με ενα πολυ καλο ποδοσφαιρο στο πρωτο μερος πηραμε ενα καλο προβαδισμα. Το γκολ τους μας αγχωσε λιγο αλλα ειμασταν ψυχραιμοι μεχρι το τελος πανηγυριζοντας την πρωτη μας νικη για φετος!
Ημουν ενθουσιασμενος και το ποδοσφαιρο των πρωτων 45 λεπτων θα ηταν η βαση μας για την συνεχεια. Στοχος μου ηταν στην εδρα μας να εχουμε τις λιγοτερες ηττες ετσι ωστε να μποροσεσουμε να αποφυγουμε τον υποβιβασμο αν στα εκτος δεν πηγαιναμε καλα.

Μαθαμε και μεσοβδομαδα τπν πρωτο μας αντιπαλο για το EFL.

Image

Επομενος αντιπαλος η Τσελσι στο Stamford Bridge και η πρωτη δυσκολη αναμετρηση ηταν μπροστα μας για την αναγεννηση της Newcastle!

Image

Δυσκολο ματς θα το προσεγγιζα πολυ προσεκτικα με αντεπιθεσεις και καλη αμυνα μπας και γλιτωσουμε με κανα χ μιας και η Τσελσι ηταν πανισχυρη.
Spoiler: show
Image Αντεξαμε για 39 λεπτα...δυστυχως μετα απο κει δεν μπορεσαμε να κανουμε τιποτα καλυτερο και ο Μπατσουαγι μας τελειωσε με ακομη 2 γκολ.
Το παλεψαμε οσο μπορουσαμε και κραταω τα θετικα απο αυτο το ματς.
Image

H νεα μου ιστορια στο FM 2018
viewtopic.php?f=468&t=43634

H ιστορια μου στο FM 2017:
viewtopic.php?f=457&t=43113
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ενδιαφέρουσες κινήσεις αλλά από έναν Γκαλεανο θα περίμενα έμφαση στα mental. :D Προσωπικά προτιμώ μέτριους τεχνίτες με καλά mental παρά μπαλαδόρους χωρίς ποδοσφαιρικό μυαλό. Βέβαια όταν δεις Γιανουζαϊ τόσο φτηνά ορμας κι ελπίζεις ότι θα βγει. Ίσως να χρειαστείς έναν τερματοφύλακα πάντως. Έχεις λεφτά, ψάξου για κανένα Ραϊκοβιτς.
There are some who call me...Tim?
el_tsigito
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Jan 01, 2017 7:52 pm
Football Manager της ομάδας: Villareal
Αγαπημένη Ομάδα: Wolfsburg
Location: Ioannina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή με τη Newcastle φίλε. Πολύ καλές μεταγραφές και αν σου βγεί ο Μπονί είσαι για αρκετά ψηλά..
Post Reply

Return to “Ιστορίες”