Μερικες αποριες

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
ethnic69
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Mon Jan 06, 2014 10:00 am
facebook προφίλ: chris.evgenikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω μερικες αποριες σχετικα με τις τακτικες μου .
1 ποτε βαζουμε κοντινο μαρκαρισμα και ποτε σκληρο ;
2 Τι σημαινει περιπετιωδης νοοτροπια
3 Πρεπει να παιζουμε παντα με την ιδια τακτικη η να την αλλαζουμε αναλογα με τον αντιπαλο ;
Δεν μπορεις πιστευω να παιζεις παιχνιδι κατοχης με την παναχαικη στην εδρα σου αν εχεις Ολυμπιακο ,
αλλα και με την ιδια τακτικη εκτος εδρας με Ρεαλ ....
4 Ποτε βαζουμε περισσοτερο αμεσο παιχνιδι ;
ΥΓ Εχω κι αλλες αποριες αλλα την αλλη φορα
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1. Κοντινο για να μειωσουμε το χρονο που εχει ο αντιπαλος να διαλεξει πασα. Σκληρο εννοει οτι θα δοκιμαζουμε να κλεψουμε τη μπαλα με μαρκαρισμα με περισσοτερο ρισκο, π.χ. σε ποσοστο επιτυχιας 30% ο παικτης θα δοκιμασει το τακλιν/τζαρτζαρισμα.
Τωρα, ποτε ωφελει το καθενα εξαρταται. Μπορει να ειναι καλη ιδεα το στενο μαρκαρισμα σε εναν οργανωτη ή μοναδικο επιθετικο που σπαει τη μπαλα στα φτερα. Μπορει να γυρισει μπουμερανγκ αν το βαλουμε εναντιον ενος πολυ γρηγορου και ευελικτου παικτη.
Το σκληρο μαρκαρισμα θα βοηθησει αν ο διατητης αφηνει το σκληρο παιχνιδι χωρις καρτες ή αν αυτος που μαρκαρεται εχει χαμηλο bravery-determination ή οταν θελουμε να παρουμε τη μπαλα απο τον αντιπαλο με την πρωτη ευκαιρια.
2. Σουπερ-επιθεση. Περισσοτερα ρισκα, καθετες, μακρινες μπροστινες πασες, ψηλα η αμυνα, μεγαλο το πλατος αναπτυξης.
3. Κατα κανονα η τακτικη και νοοτροπια πηγαινει αναλογα τον αντιπαλο. Γινεται ομως και το αναποδο αν την εχεις στησει καλα
4. Οταν θελεις να αυξησεις λιγο το μηκος της πασας, το πλατος της ομαδας και το τεμπο. Εγω το δινω συνηθως σε σχημα απο balanced και κατω οταν θελω να παιξουμε λιγο πιο γρηγορα-επιθετικα χωρις να κανω αλλαγη της νοοτροπιας (mentality)
Post Reply

Return to “Τακτικές”