ΑΕΚ: Τασεις φυγης παικτων

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
CarlosTevez21
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Thu Oct 25, 2007 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχω την ΑΕΚ. ειμαι στην αρχη της δευτερης χρονιας. Σε σχεση με παλιοτερες εκδοσεις, ζητανει πολλοι παικτες να παρουν μεταγραφη να μην σταθω εμποδιο στην καριερα τους κλπ. ειναι bug του παιχνιδιου ή οχι? δεν γινεται να ζητανε τοσοι πολλοι. Εχει συμβει και σε κανεναν αλλο? μου εχουν ζητησει μεταγραφη και εχουν φυγει μεχρι τωρα οι εξης: τζανετοπουλος, κολοβετσιος, μπακακης, ανεστης, μπακασετας, σιωπη που δεν προλαβε να κατσει 6 μηνες, εναν πιτσιρικα 16 ετων μεγαλο ταλεντο στην Ατλετικο (κατανοητο αυτο εν μερη). Αυτα
dk2991
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2152
Joined: Thu Dec 01, 2011 11:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: 21-4-2013
Location: FM-Land
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Την πρώτη σεζόν πως πήγες στο πρωτάθλημα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
CarlosTevez21
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Thu Oct 25, 2007 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μεχρι να φτιαξω λιγο τα αστερια για καθε τομεα της προπονησης να παρω προπονητες να μαθουν τακτικη κλπ, στον πρωτο γυρο ημουν καπου στη μεση της βαθμολογιας αλλα στο τελος μπηκα στα plαy off τριτος και τελικα βγηκα δευτερος στα playoff. Συνολικα δηλαδη τριτος. Απλα παρατηρω οτι σε πιτσιρικαδες ετσι και τους ζητησει μια καλη ομαδα θελουν να φυγουν, δε πα να τους δωσεις τα παντα
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Παίζει αρκετά αυτό (ίσως και περισσότερο απ'ότι πρέπει).
Για να το αντιμετωπίσεις (αν δεν θες να πουλήσεις) πρέπει να φροντίσεις να έχουν συμβόλαιο τουλάχιστον πάνω από 1 χρόνο.
Συνήθως και να γίνουν δυσαρεστημένοι που δεν τους άφησες να φύγουν σε < 1-2 μήνες τους περνάει, αλλά αν σου κάτσει περίεργη φάση μπορεί να μείνει και 4+ μήνες έτσι.
Στην 1η περίπτωση δεν έγινε τίποτα, ίσως να είναι λίγο πεσμένη η απόδοση αλλά δεν θα είναι καταστροφικό.
Στην 2η αν δεν έχεις μεγάλο συμβόλαιο, μπορεί να τους χάσεις τσάμπα (να κλείσουν στην χειμερινή).

Γενικά πάντως εδώ και 2-3 FM νομίζω ότι παραγίνεται χαμός από requests είτε για μεταγραφή είτε για ανανέωση, ειδικά σε ομάδες όπως η ΑΕΚ.
CarlosTevez21
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Thu Oct 25, 2007 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ''συναδελφοι''. Παντως αυτο το πραμα δεν ειναι ρεαλιστικο. παιζω απο το cm 2000 με ρομα του ντελβεκιο,μπατιστουτα, κουφρε, καφου κλπ, πρωτη φορα βλεπω να θελουν να φυγουν οι μισοι με το που τους ζηταει καποιος. αμα ειναι ετσι δε θα μεινει κανενα μεγαλο ταλεντο. εντωμεταξυ τους δινω τους περισσοτερους με οσο το δυνατον τα καλυτερα λεφτα γιατι την εχω πατησει παλιοτερα με αστερια να μην τους αφηνω και να φευγουν ελευθεροι.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

CarlosTevez21 wrote:Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ''συναδελφοι''. Παντως αυτο το πραμα δεν ειναι ρεαλιστικο. παιζω απο το cm 2000 με ρομα του ντελβεκιο,μπατιστουτα, κουφρε, καφου κλπ, πρωτη φορα βλεπω να θελουν να φυγουν οι μισοι με το που τους ζηταει καποιος. αμα ειναι ετσι δε θα μεινει κανενα μεγαλο ταλεντο. εντωμεταξυ τους δινω τους περισσοτερους με οσο το δυνατον τα καλυτερα λεφτα γιατι την εχω πατησει παλιοτερα με αστερια να μην τους αφηνω και να φευγουν ελευθεροι.
Γίνεται, απλά πρέπει να πάρεις απόφαση ότι κάποιοι θα είναι δυσαρεστημένοι. Θυμάμαι παλιότερα (μέχρι FM 2013 νομίζω) ότι ποτέ δεν είχα δυσαρεστημένο παίκτη στο ροστερ γιατί τους έπειθα να μείνουν. Πλέον μετά από κάθε μεταγραφική έχω τουλάχιστον 2-3.
Η τακτική που ακολουθείς δύσκολα θα δουλέψει πάντως. Θα σου ξετινάξει τα οικονομικά αν δίνεις σε όλους αύξηση κάθε φορά που σου ζητάνε.
CarlosTevez21
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Thu Oct 25, 2007 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δε μου ζητανε αυξηση. πχ τωρα θελει να φυγει ο Μπαρκας. Κανει προταση η Εverton πολυ λιγα λεφτα σε σχεση με την αξια και την εξελιξη του, εγω φυσικα αρνουμε να τον σκοτωσω μονο με 500.000 και μου κανει αμεσως παραπονα. ε τελωσπαντων του λεω οτι ειναι πολυ λιγα εστω αν θες να σε πουλησω και ενω επεσα εστω στα 2,5 εκ εφυγε εκνευρισμενος οτι δεν βαζω νερο στο κρασι μου. Ε δεν γινεται να παιξεις ετσι ομως. Μου χουν φυγει απο την τωρινη ΑΕΚ οι: Ανεστης, Μπακακης, Σιμοες, Γιοχανσον, Μπακασετας, Κολοβετσιος, Τζανετοπουλος, Μπαρκας θελει να φυγει, Σιωπης ηρθε εφυγε μεσα σε 5 μηνες. Ε ενταξει...
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

α) Το καλό είναι ότι δεν έχει μείνει και κανείς για να πουλήσεις, όλοι έφυγαν :P
β) Μην τους αφήνεις. Έχεις επιλογή να τους πεις ότι πήρες αυτή την απόφαση και δεν θα το συζητήσεις παραπάνω. Θα γκρινιάξουν για κανέναν μήνα και θα το ξεχάσουν. Απλά φρόντισε τους καλούς παίκτες να τους δένεις με μεγάλης διάρκειας συμβόλαια.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντως κι εγώ αν ήμουν Μπάρκας και δεν με άφηναν να πάω στην Έβερτον θα σπαζόμουν. Ειδικά αν οι άλλοι έδιναν 2,5 εκ. που τα θεωρώ υπερβολικά λεφτά για Μπάρκα. Επίσης να ξέρετε ότι από φέτος μετράει πολύ να έχεις καλό αρχηγό. Εμένα από τις 20 φορές που ήρθαν να παραπονεθούν παίκτες για τον χ, ψ λόγο, τις 18 κατάφερε να τους πείσει ο αρχηγός.
GIANNIS511
Backup
Backup
Posts: 897
Joined: Wed Dec 31, 2008 8:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια λύση είναι επίσης όταν έρθουν να σου πουν "θέλω να την κάνω", να τους πεις ότι η πρόταση δεν ήταν καλή και θα τους πουλήσεις μόλις έρθει μια αξιόλογη πρόταση. Βάζεις και ένα asking price στην τιμή που θέλεις και είσαι κομπλε
Post Reply

Return to “Ιστορίες”