4132-WTHHH [ή αλλιώς το θαύμα των Τρικάλων]

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Intro:
Αφού μείναμε άνεργοι από τον Πανσερραϊκό μας κάλεσαν τα Τρίκαλα να τα αναλάβουμε στη Football League. Πήγαμε και τα βρήκαμε πρώτα και εμείς απλά εξασφαλίσαμε την άνοδο.
Από εκεί και πέρα για να μην την πατήσουμε πάλι και πέσουμε αύτανδροι προσπαθήσαμε να στήσουμε ένα στιβαρό σύστημα που να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τη μπάλα αλλά χωρίς να κλειστούμε πίσω ούτε να ανοιχτούμε πολύ.
Φέτος έχω παίξει χωρίς εξτρέμ και θα συνέχιζα έτσι [ξερό κεφάλι]. Τελικά καταφέραμε να βγούμε 4οι στο Πρωτάθλημα και κάναμε και κάποια μεγάλα αποτελέσματα ενάντια στον ΟΣΦΠ και τον ΠΑΟΚ.
Το θέμα είναι ότι πρσπαθούμε να καταλάβουμε πως έγινε αυτό [εξού και το όνομα του συστήματος - What The Hell Happened Here]

Τακτική:
Image
4132 με Αμυντικό Χαφ.

Τερματοφύλακας - Άμυνα - Απλά , λιτά απέριττα, κάποιος εκεί να κάθεται να αποκρούει μπάλες.
_______________________________________________________________________________
Πλάγια μπακ - Επίθεση - Πολύ σημαντικός ρόλος στο σύστημα όπως το έχω στο μυαλο μου. Θα δείτε αργότερα το γιατί.

Κεντρικοί Αμυντικοί - Άμυνα - Και εδώ απλά θέλουμε κάποιους να σταματάνε τις αντίπαλες επιθέσεις.
_______________________________________________________________________________
Αμυντικό Χαφ - Εδώ έχουμε επιλογές ανάλογα τον παίκτη που έχουμε διαθέσιμο ή τι θέλουμε. Συνήθως ξεκινάω με Οργανωτή Άμυνα επειδή παίζει καλά εκει ο Πασχάλης Στάικος. Αν έχω κάποιον άλλο πάω για Αμ.Χαφ - Άμυνα ή Κεντρικό Κόφτη - Άμυνα/Υποστήριξη, Γενικώς κοιτάω να παίζω με στο τι είναι δυνατός ο παίκτης που μπαίνει εκεί και κατά κύριο λόγο να καθεται μπροστά από την άμυνα γιατί τα μπακ ανεβαίνουν πιο ψηλά.

Κεντρώοι [3] - Και εδώ ψιλοαλλάζω ανάλογα τους διαθέσιμους παίκτες αλλά προσπαθώ να έχω δύο Κεντρικούς Κόφτες - Υποστήριξη για να κερδίζω τη μπάλα στο χώρο του κέντρου. Ο τρίτος είναι Προωθημένος Οργανωτής - Επίθεση και υπάρχει περίπτωση να ανέβει μία θέση πιο ψηλά για να παίξει Κρυφός Επιθετικός. Από αυτόν τον παίκτη περιμένω να βοηθήσει/πλαισιώσει το επιθετικό δίδυμο και να φέρει παραπάνω παίκτη στην αντίπαλη περιοχή. Και μου χρησιμεύει έτσι ακριβώς.
_______________________________________________________________________________
Επιθετικοί [2] - Εδώ γίνεται το έλα να δεις και προσπαθώ να βάζω θέσεις έτσι ώστε ο ένας να παιζει ενδίαμεσος και ο άλλος μπροστά. Τους θέλω μέσα στην περιοχή για να εκμεταλλευτούν τις σέντρες των πλαγίων αλλά ακόμα δε μπορώ να πω οτι εχω βρει τη σωστή φόρμουλα. Θα δείτε το γιατί μετά.

Οδηγίες
Image
Κανονική νοοτροπία και αλλάζει ανάλογα τις συνθήκες του αγώνα
Περισσότερο πίεση, Εμποδίστε Κοντινή Διανομή ΤΦ με σκοπό να πάρουμε τη μπάλα στην κατοχή μας και να μην κάνουν εύκολο παιχνίδι από πίσω.
Περιπλάνηση από τις θέσεις για να μπορούν να συμπληρώνουν όποια κενά δημιουργούνται.
Παιχνίδι από την Άμυνα, Διατήρηση Κατοχής για να χτίζουμε την επίθεση μας σιγά σιγά,
Φέρτε τη μπάλα στην Περιοχή γιατί δεν έχουμε το μακρινό σουτ.
Αρκετά Πλατιά , Χρήση Δεξιού Άκρου, Χρήση Αριστερού Άκρου γιατί δε θέλω η μπάλα να ανοίγεται και να μη πάμε από το κέντρο. Τους κεντρικούς τους χρησιμοποιώ για να γεμίζω την περιοχή με παραπάνω παίκτες.

τι έχουμε καταφέρει με όλα αυτά;

Σημεία Σκοραρίσματος
Image
Σημεία Ασσίστ
Image

Σκοράρουμε από το κέντρο, βγάζουμε ασσίστ από το πλάι
Και οι κεντρικές ασσιστ πρέπει να έχουν γίνει μετά από διώξιμο από σέντρα :D
Πάνω κάτω αυτό που έχω στο μυαλό μου
Ποιο είναι όμως το πιο κουφό από όλα;;;


Image
ακουμπάμε ελάχιστα τη μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή
και αυτό είναι από ένα ματς που κερδίσαμε 3-1 με τον Παναιτωλικό για να καταλάβετε

Outro:
Οι παίκτες που είχα ήταν κατά κύριο λόγω για Β' Εθνική
Δεν είχα παίκτη στο τέλος της σεζόν με διψήφιο αριθμό γκολ ή ασσιστ
Και καταφέραμε αυτό το μικρό θαύμα
Θέλω να πιστεύω ότι έκανε η τακτική λίγο το θαύμα της. Είχαμε σχεδόν σε όλα τα ματς την κατοχή και δημιουργούσαμε ευκαιρίες. Επιπλέον είχαμε τη 2η καλύτερη άμυνα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος
Image
Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε κουβέντα σχετικά με την τακτική

Μπορείτε να τη δείτε και live στο https://www.twitch.tv/fmgreece
και να την κατεβάσετε από εδώ http://www.fmgreece.gr/download/fm2017/ ... /WTHHH.fmf
Last edited by Sponis on Sat Dec 24, 2016 9:54 am, edited 1 time in total.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τώρα το είδα.
Έχω κάνει μια παραλλαγή της, με βάση την Jaeger, για τη στιγμή που θα αντιμετωπίσω τις καλές ομάδες της 1η κατηγορίας.
Διαφέρει σαν γενικές οδηγίες στα εξής:
Πλάτος είναι fairly narrow
Άμυνα κανονική με control mentality όμως.*
Όλα τα άλλα όπως η Jaeger.

* Θεωρώ ότι με παίρνει να παίζω αρκετά ψηλά normal/control μιας κι έχω 4+1 πίσω να κρατάνε τα μπόσικα.
Τον παίχτη μπροστά στην άμυνα τον έχω DLP support κι αμυντικά είναι μια χαρά χωρίς να χάνουμε σε οργάνωση και transition
Αν το κάνεις pause στο 5'' θα δεις ότι είναι εκεί που πρέπει όπως πρέπει, μετά πάει μέσα στην περιοχή μας
δίνοντας στον Percival την κάλυψη και τη δυνατόττηα να κλέψει και να βγει αυτή η ομορφιά.
Νομίζω κι εγώ ότι ο ο κεντρικός χαφ είναι APattack, δεν υπάρχει άλλη επιλογή εκεί.Μάλιστα, τον δικό μου, τον έχω να κάνει ότι επιθετική οδηγία έχει διαθέσιμη.

Για τους επιθετικούς, δοκίμασε DF/DLP τον έναν και AF τον άλλον, μου φαίνεται ότι ταιριάζει κι εδώ.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Post Reply

Return to “Τακτικές”