Προπόνηση όλο το χρόνο

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ


Στη καλοκαιρινή προετοιμασία καλούμαστε να περάσουμε στην ομάδα την φιλοσοφία πάνω στην οποία θα στηριχθεί μέσα στη σεζόν. Αυτό σημαίνει οτι θα ήταν καλό η ομάδα να περάσει από όλα τα βασικά στάδια προπόνησης που αφορούν την φυσική κατάσταση, την συνοχή, την συνολική τακτική και ακολούθως την εξειδίκευση σε άμυνα και επίθεση.

Σε περίπτωση που η προετοιμασία μας διαρκέσει οκτώ εβδομάδες:

Ο πρώτος μήνας είναι αφιερωμένος στη φυσική κατάσταση.
Αρχικά με μέση ένταση και ακολούθως υψηλή.
Image



Ο δεύτερος μήνας είναι "γεμάτος" καθώς η ομάδα μπαίνει στην τακτική
Αρχικά θα πρέπει η ομάδα να δουλέψει συνολικά την τακτική μας.
Πρώτα σε επίπεδο συνοχής και στη συνέχεια καθαρά τακτικής
Στις δυο τελευταίες εβδομάδες δίνουμε βάρος σε άμυνα και επίθεση.
Image


Σε περίπτωση που επιλέξετε προετοιμασία έξι εβδομάδων, θα ήταν καλό να κρατήσετε το
δεύτερο κομμάτι με την προπόνηση που αφορά τις τακτικές και να "κόψετε" κάποια από τις
εβδομάδες που περιλαμβάνουν φυσική κατάσταση.


ΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ

Σε αυτή τη περίπτωση, μέσα στην εβδομάδα ο ρυθμός παραμένει μέσος και οι "ανάγκες" προκύπτουν
και από τα αποτελέσματα. Όταν μια ομάδα έχει αμυντικά θέματα, καλό θα είναι το βάρος να πέσει εκεί,
και αντίστοιχα όταν μια ομάδα δεν σκοράρει η προπόνηση θα πρέπει να εστιαστεί στο επιθετικό παιχνίδι.

ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ

Θα ήταν καλό ο ρυθμό προπόνησης να πέφτει στις εβδομάδες με μεσοβδόμαδο παιχνίδι και να επανέρχεται
στο μέσο όταν η εβδομάδα είναι "κενή".


Σε περίπτωση που τον Ιανουάριο αποκτηθούν πάνω από δυο "ενδεκαδάτοι" παίκτες θα πρέπει να υπάρξει
και μια εβδομάδα με προπόνηση συνοχής.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Πως αυξομειώνετε το ποσοστό προπόνησης και προετοιμασίας αγώνα; Πότε βάζετε ατομική προπόνηση;
I LOVE THIS SITE!!!
AZAXS
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Apr 04, 2007 2:21 am
Football Manager της ομάδας: μου αρέσουν οι προκλίσεις
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τσακαλε το πλανο για την προετοιμασία μου αρέσει πολυ κ καταλαβαίνω το σκεπτικό σου μια χαρα.. συμφωνώ σαν γενίκευση στο μέσο της χρονιάς επισης(η κατοχή νομιζω παίζει κάποιον ρόλο ομως!!)
Θελω να σ βάλω έναν προβληματισμό ομως, όχι διαφωνώντας μαζι σου αλλα απλα κάνοντας τον δικηγόρο του διαβολου.
Μηπως η εστίαση στοχεύει στην βελτίωση των στατιστικών/ικανοτήτων των παιχτών κ αυτο π πρεπει να πειράζεις ανάλογα με το επόμενο παιχνίδι κ τα αποτελεςματα Είναι η προετοιμασία του αγώνα;;
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

AZAXS wrote:Θελω να σ βάλω έναν προβληματισμό ομως, όχι διαφωνώντας μαζι σου αλλα απλα κάνοντας τον δικηγόρο του διαβολου.
Μηπως η εστίαση στοχεύει στην βελτίωση των στατιστικών/ικανοτήτων των παιχτών κ αυτο π πρεπει να πειράζεις ανάλογα με το επόμενο παιχνίδι κ τα αποτελεςματα Είναι η προετοιμασία του αγώνα;;
Αυτό ακριβώς είναι και η δική μου αίσθηση.
Απ'όσα έχω διαβάσει, η γενική προπόνηση είναι για τα attributes και η προετοιμασία αγώνα για να πάρεις boost σε κάποιο τομέα (π.χ. αμυντική λειτουργία) ενόψει του επόμενου αγώνα (+ αφομοίωση συστήματος).
Επίσης αν αλλάξεις την εστίαση της γενικής προπόνησης, όλοι οι παίκτες (ανεξάρτητα από θέση) κάνουν προπόνηση σε αυτό. Συνεπώς, αν βάλεις αμυντική εστίαση μπορεί οι επιθετικοί σου να πέσουν στα επιθετικά τους attributes (λόγω PA) ώστε να ανεβάσουν τα αμυντικά τους. Αυτό προφανώς αν το αφήσεις ικανό χρονικό διάστημα, για την 1 βδομάδα ανα εστίαση που περιγράφεις δεν ξέρω τι επίδραση θα έχει.

Προσωπικά αφήνω Ισορροπημένη εστίαση όλο τον χρόνο και ανάλογα με τις υποχρεώσεις αυξομειώνω την ένταση. Στην προετοιμασία, ανάλογα με την αφομοίωση της τακτικής διαμορφώνω την σχέση Γενική προπόνηση vs προετοιμασία αγώνα.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έτσι όπως τα λένε τα 2 παιδιά είναι αλλά το πρώτο ποστ αναφέρεται τελικά μόνο στην προετοιμασία από ότι βλέπω
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Ναι, η γενική προπόνηση είναι για την βελτίωση των attributes των παικτών. Άρα σε αυτό κοιτάμε τι ομάδα θέλουμε μακροπρόθεσμα να κάνουμε με βάση την τακτική που παίζουμε οπότε αν δεν έχετε συγκεκριμένη προτίμηση με βάση αυτό τότε καλύτερα να το αφήνετε σε ισορροπημένη(εκτός προετοιμασίας που θέλει φυσική κατάσταση).
Η προετοιμασία αγώνα δίνει το boost για τον ερχόμενο αγώνα οπότε ορίζεται με βάση τα δυνατά σημεία της ομάδας μας και τα αρνητικά του αντιπάλου. Να σημειώσω εδώ πως σε παλιότερο φμ που το είχα αυτό στα επιθετικά στημένα είδα να βελτιώνονται και τα attributes όπως εκτέλεση φάουλ οπότε αυτή η επιλογή ΙΣΩΣ να βοηθάει και εκεί (ίσως να ήταν τυχαίο αλλά ήταν μεγάλη η βελτίωση και δεν έχω δει αντιστοιχο σε σέηβ που δεν είχα εκεί την επικέντρωση)
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

mojotzotzo wrote:Ναι, η γενική προπόνηση είναι για την βελτίωση των attributes των παικτών. Άρα σε αυτό κοιτάμε τι ομάδα θέλουμε μακροπρόθεσμα να κάνουμε με βάση την τακτική που παίζουμε οπότε αν δεν έχετε συγκεκριμένη προτίμηση με βάση αυτό τότε καλύτερα να το αφήνετε σε ισορροπημένη(εκτός προετοιμασίας που θέλει φυσική κατάσταση).
Αυτό το έχω διαβάσει και αλλού, αλλά δεν έχω δει κάποια ουσιαστική διαφορά όποτε το έχω εφαρμόσει (ούτε σε αντοχή ομάδας, ούτε σε τραυματισμούς). Έχεις δει κάποια διαφορά όταν το έκανες;
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Υποτιθεται πως πεφτουν τα physical οταν ειναι σε διακοπες οι παικτες και για αυτό πρέπει να βάζουμε φυσική κατάσταση για να επανέλθουν. Έτσι λεγόταν από παλιότερα για την προπόνηση από όσους ήταν ψαγμένοι στο αντικείμενο οπότε μέχρι να βγει κάποιος που θα αιτιολογήσει γιατί να κάνουμε κάτι άλλο το έχω έτσι.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό με τη φυσική κατάσταση στην προετοιμασία ίσχυε από την προηγούμενη προπόνηση (μέχρι το FM2012 αν δεν κάνω λάθος) αλλά δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι. Η λογική πίσω από αυτό ήταν ότι η προπόνηση φυσικής κατάστασης είναι πιο βαριά και πιο επικίνδυνη για τραυματισμούς οπότε είναι καλύτερα να γίνεται στην προετοιμασία που δεν υπάρχουν οι αγώνες να επιβαρύνουν επιπλέον τους παίκτες.Η προετοιμασία αγώνα είναι αυτό που λέτε. Ένα προσωρινό boost μόνο για τον επόμενο αγώνα. Η μόνη προετοιμασία που έχει και μακροπρόθεσμα αποτελέσματα επιβεβαιωμένα είναι η συνοχή ομάδας. Δεν θα απέκλεια και τα στημένα που λέει ο Μότζο πάντως.
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ χρησιμες πληροφοριες για την προπονηση και την προετοιμασια, εγω γενικα φορτωνω τις 3 πρωτες εβδμαδες με πολυ υψηλη τη φυσικη κατασταση, τις υπολιπες εβδομαδες προετοιμασιες δουλευω συνοχη ομαδας και τακτικη ...πειτε μου τη γνωμη σας αν θελετε
roma pizza
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

προπονηση για να μαθει καποιος παικτης μια θεση την οποια την παιζει ολοκληρομενος να γινει φυσικη απαιτει πολυ καιρο?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0

έχω ένα θεματάκι με την προετοιμασία. Καθυστέρησα να ποστάρω γιατί ήθελα να βάλω και τις αντίστοιχες εικόνες αλλά επειδή δεν ξέρω πότε θα τα καταφέρω ας κάνω μια αρχική κρούση.

Στο τελείωμα της σεζόν ο βοηθός με ρωτάει πότε θα ξεκινήσει η προετοιμασία. εγώ βάζω να διαρκέσει 4 εβδομάδες και η προβλεπόμενη έναρξη είναι περίπου στις 6 Ιουλίου. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε σεζόν στις 20 Ιουνίου με ρωτάει για το ρόστερ της προετοιμασίας και αυτή ξεκινάει περίπου στις 22 Ιουνίου!!! και όχι Ιούλιο που είχα βάλει εγώ. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον κάτι αντίστοιχο?
Black Knight
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Mon Sep 29, 2014 11:38 am
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ilias_1 κι εμένα μου τυχαίνει. Και την μια και μοναδική φορά που πήγα να "μπερδέψω" το΄ν προγραμματισμό & δήλωσα έναρξη προετοιμασίας περίπου 10 Ιουλίου (ώστε να ξεκινήσω αρχές Ιουλίου, βάσει αυτής της ιδιορυθμίας), ξεκίνησα 10 Ιουλίου!!!!!!!!!! Έκτοτε προσαρμόζομαι σ' αυτό.

Επίσης συμφωνώ με την αυξημένη προπόνηση φυσικής κατάστασης (προτιμώ τις 3 βδομάδες - 1 με μέση προπόνηση & 2 με υψηλή). Σε συνδυασμό με ειδικές προπνήσης όταν παίζουν οι εθνικές, έχω δει τεράστια διαφορά προς το τέλος του (όποιου) πρωταθλήματος παίζω, όταν οι παίκτες μου τρέχουν σαν σκυλιά ως το 90΄, ενώ οι αντίπαλοι σέρνονται. Έτσι έχω κερδίσει αρκετούς αγώνες στα τελειώματα (με αρκετά γκολ μετά το 80΄), ενώ έχω κρατήσει πολύ πιο εύκολα αποτελέσματα με διαφορά 1 ή 2 γκολ.
Bluez
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Thu Apr 14, 2016 5:13 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pε παιδια να συνεχίσουμε λιγο την συζητηση για την προπονηση γιατί έχω τρελαθεί. Εγώ απορώ δεν έχετε πρόβλημα με την ομαδα μετα τον δεκέμβρη.αν δειτε πολλα παιδια γραφουν οτι εχουν πρόβλημα με το σκοράρισμα και αυτό έχει να κάνει πολύ με την προπόνηση και μπορώ να το αποδείξω.αν η ατομική προπόνηση τον παιχτών είναι βαριά τότε όλοι οι παίχτες παίζουν χάλια και θα χάσεις όλα τα παιχνίδια. αν είναι χαμηλότερη απ όσο πρέπει τότε δημιουργείτε ένα πρόβλημα με το σκοράρισμα μπορεί αμυντικά να παίζουν καλά αλλά από δημιουργία και σκοράρισμα δεν βλέπονται(δοκιμάστε το και θα καταλάβετε).και παρόλο που στο πρωτάθλημα συνολικά πάει καλά η ομάδα δεν με ικανοποιεί γιατί δεν παίζουν σωστά και τα γκολ μπαίνουν πολύ δύσκολα και κυρίως από στημένα γενικά καταλαβαίνει κάποιος ότι κάτι δεν πάει καλά.και για να καταλήξω το ερωτοιμα μου είναι πως είναι η σωστή προπόνηση μέσα στη σαιζόν, έχετε προσέξει ότι αν βάλεις 2 μέρες προετοιμασία του επόμενου αγώνα δεν είναι σωστό γιατί είναι πολύ 2 μέρες? αν όμως βάλει κάποιος 1,5 μέρα που κατά την γώμη μου είναι και πιο σωστό, όταν πέφτουν μαζεμένοι αγώνες αν παιε να δει κάποιος την ατομική θα δει ότι θα είναι βαριά οπότε γυρνάμε στο πρώτο πρόβλημα ότι η ομάδα θα παίξει χάλια.εγω θυμαμαι απο το fm15 που μπορεις να επιλεξεις την ενταση της γενικής και της ατομικης και εβρισκες εναν συνδυασμο και δεν αλλαζει μονη της η ατομικη ενταση αναλογα με το προγραμμα των αγωνων.εγω εχω ψαξει πολυ και κάποια λύση δεν εχω βρει σε καθε παιχνιδι καταληγω να εχω παντα τα ιδια προβληματα μα δεν γινεται ρε παιδια ενα παιχνιδι που το εχουμε αγαπησει τοσο να έχει γίνει τόσο κουραστικο, δεν λεω να εχει μια δυσκολια αλλα να έχει λογική η δυσκολια, παράδειγμα καποιος θελει να μαθει γρηγορα τις τακτικές και αφησε την φυσικη κατασταση σε δευτερη μοιρα λογικό να εχει τραυματισμους αλλα οχι τωρα να προσπαθούμε τοσο να καταλαβουμε πως παιζετε τελικα το παιχνιδι και μεχρι να μαθουμε τι θελει εχει βγει αλλο και πάλι απ την αρχη
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τα εχω αναθεσει στο βοηθο... μολις τελειωσει η δευτερη σεζον θα σου πω. Μολις μπηκα γεναρι!
Post Reply

Return to “Τακτικές”