Μετάφραση FM2017

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2017!
User avatar
georgezerv76
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 453
Joined: Tue Feb 15, 2011 1:15 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1.05 δινει στον ΟΠΑΠ να ειναι τωρα παραλια ο κουμαν αραγμενος στη ξαπλωστρα του να πινει τη μοχιταρα του και να χαζευει κωλαρες... :D
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ότι ποστάρετε εδώ το βλέπουν τα παιδιά και το διορθώνουν. Δεν είναι όμως τόπικ που πρέπει να το ελέγχει κάθε μέρα ο άλλος, κάποια στιγμή θα μπει ο Koeman, θα τα δει όλα και θα τα περάσει. Έτσι κι αλλιώς ότι αλλαγές γίνουν τώρα πάνε για το FM2018.
@greeneye
Δε συμβαίνουν μόνο σε εσένα. Απλά οι περισσότεροι ή δε δίνουν σημασία σ' αυτές τις λεπτομέρειες ή τα βλέπουν και δεν τ' αναφέρουν. Σημειωτέον ότι πολλά μπορεί να έχουν ήδη εντοπιστεί και διορθωθεί από τα παιδιά απλά να μην έχουν περαστεί ακόμα από την SI στο παιχνίδι.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οκ rimini... συνεχιζουμε τον αγωνα μας για ενα τελειο FM λοιπον τουλαχιστον σε θεμα μεταφρασης.
Εχω δει και αρκετα μικρο-λαθη στη μπαρα που λεει διαφορα την ωρα του αγωνα αλλα μετα στην "αναλυση" δεν τα εμφανιζει
ακριβως ετσι και την πατησα και δεν τα ανεφερα αφου δεν ειχα log. Υπαρχει καπου να τα διαβαζω μετα τον αγωνα?
Αν ναι θα επισημανω και απο εκει αρκετα. Ειδα επισης και μερικα στις "συμβουλες" οταν αποθηκευουμε το παιχνιδι κτλ.
Πως βλεπουμε αυτα τα 2 συγκεντρωτικα? Νομιζω για το δευτερο κατι ειχε ειπωθε παλια, ας το αναφερει καποιος γιατι θα βγαλουμε λαυρακια, να διορθωθουν και αυτα. ευχαριστω
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13270
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Τσεκαρίστηκαν όλα και σημειώθηκαν οι διορθώσεις όπου αυτό κρίθηκε απαραίτητο. Ευχαριστούμε πολύ τον greeneye1976 για τις παρατηρήσεις του, στις περισσότερες είχε δίκιο. Δεν έχει σημασία αν είναι μικρό ή μεγάλο, το λάθος πρέπει να διορθώνεται.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εδώ πιστεύω η λέξη πρέπει να είναι επιθυμούσαΜΕ και όχι επιθυμούσαΤΕ αφού εγώ σαν προπονητής και οι παίκτες θέλουμε να παίξουμε επιθετικό ποδόσφαιρο.
Οπότε εμείς επιθυμούμε και οι φίλαθλοι στηρίζουν!
Koeman εχω περιέργεια οταν το δεις να μου πεις τη δική σου τελική άποψη, αφού εσύ έχεις και τον τελευταίο λόγο, εμεις προτείνουμε :-)


Image
__________________________________________________________________________________
εδω πιστεύω στο 1 πρεπει να βγει το ς τελικό και να γίνει η λέξη Γιώργο. Επειδη κατι μου θυμίζει ισως συμπίπτει και με αλλες περιπτώσεις που βάζει λαθος το τελικο σίγμα (ς). Ας το δουν οι "ειδικοί" αν πρεπει να διορθωθει και εδώ η είναι ηδη διορθωμενο απο αλλες περιπτωσεις.
στη θεση 2 λειπει ενα γραμμα στη λέξη "ειναι" και συγκεκριμενα το "γιωτα" (ι).
* Στο δευτερο πεδιο "υπαρχει μεγαλη κινητικοτητα ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ" θα προτεινα να βαζαμε "κατα τη διαρκεια της προπονησης" η εναλλακτικα "υπαρχει μεγαλη κινητικοτητα στην προπονηση", δεν μου ακουγεται και τελεια εκφραση οπως ειναι γραμμενο χωρις απαραιτητα να ειναι λαθος. Δειτε το αν θελετε μια δευτερη ματια.

Image
_________________________________________________________________________________
εδώ έχουμε λάθος τονισμό στη λέξη "Ξέρω"

Image
_________________________________________________________________________________
λαθος τονισμος στη λεξη "αφηνε"

Image
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λάθος τονισμός στις "συμβουλές". Η λεξη ειναι "παρακολουθούν"

Image
____________________________________________________________________________________
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Αν το αγγλικό κείμενο είναι γραμμένο σε 2ο πληθυντικό και αναφέρεται στους δημοσιογράφους και φιλάθλους τότε δεν μπορεί να μεταφραστεί στο 1ο πληθυντικό κι ας έβγαζε νόημα και έτσι.
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13270
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

greeneye1976 wrote:Εδώ πιστεύω η λέξη πρέπει να είναι επιθυμούσαΜΕ και όχι επιθυμούσαΤΕ αφού εγώ σαν προπονητής και οι παίκτες θέλουμε να παίξουμε επιθετικό ποδόσφαιρο.
Οπότε εμείς επιθυμούμε και οι φίλαθλοι στηρίζουν!
Koeman εχω περιέργεια οταν το δεις να μου πεις τη δική σου τελική άποψη, αφού εσύ έχεις και τον τελευταίο λόγο, εμεις προτείνουμε :-)
Ακολουθούμε όσο περισσότερο γίνεται τη φιλοσοφία του αγγλικού κειμένου, οπότε μένει ως έχει.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

νομίζω βρήκα οχι λαυράκι αλλα μαγιάτικο! για να δούμε αν εχω δικιο!

Στο πρώτο (overlap) ενώ έξω λέει αν το εφαρμόσουμε θα αύξανε τις πιθανότητές μας για 1 θετικό αποτέλεσμα μέσα στην ανάλυση λέει ότι θα τις ΜΕΙΩΣΕΙ !!! τελικά τι ισχύει?
Το δεύτερο φαίνεται να συμβαδίζει σωστά στη μετάφραση
Στο τρίτο πάλι (πολύ πλατιά) λέει ότι αν παίξουμε πολυ πλατιά θα αυξήσει τις πιθανότητές μας ενώ μέσα στην ανάλυση λέει ότι θα τις μειώσει!!! τελικά τι ισχύει?!

Η δική μου πρόταση είναι στο 1 και στο 3 να γίνει εξωτερικά "ΘΑ ΜΕΙΩΝΕ"

Image

Image

Image
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13270
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Οι μεταφράσεις είναι σωστές.

Δεν έχεις προσέξει πως στο πρώτο screenshot, οι οδηγίες που επισημαίνεις τιτλοφορούνται "ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΑΦΑΙΡΕΣΗ", προτείνεται δηλαδή να ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ έτσι ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες επιτυχίας μας.
Άρα σωστά οι αναλύσεις γράφουν πως αν τελικά χρησιμοποιήσουμε overlap ή παίξουμε πλατιά τότε θα μειωθούν οι πιθανότητες επιτυχίας μας.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

με μπέρδεψες και εψαχνα μία ώρα τώρα... εβγαλα άκρη όμως.
Το πρώτο screenshot που ανέβασα δεν είναι αυτό που λες τελικά! Ανέβασα 3 screenshot, εσυ αναφέρεσαι στο δευτερο μου!!! (και τριτο προφανως) γιατι το πρωτο ειναι το ΓΕΝΙΚΟ. Οποτε ας συνοψήσουμε, οτι βγάζει στο γενικο θα πατήσουμε το ΤΙΚ δεξια για να εφαρμοστει
ειναι υπερ μας αφου θα αυξησει πιθανοτητες. Ισως δεν το προσεξες επειδη ειναι σε ασπρο φοντο.
(Αν βγαλει στο γενικο κατι οτι μειωνει τις πιθανοτητες προφανως θα ειναι καλυτερο να μην το πατησουμε.)
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

προς διορθωση
εδω πιστεύω ότι η λέξη "συμβαίνει" είναι λάθος, η λέξη θα έπρεπε να είναι "σημαίνει" οπότε να έχουμε "είμαι αισιόδοξος από τη φύση μου αλλά αυτό δε σημαίνει οτι θα συμβεί κάτι"

Image
_______________________________________________________________________________
ενα ορθογραφικό λάθος στη λέξη "ευλυγισία". Δεν γράφεται νομίζω με ι αλλά με υψιλον (υ).

Image
_________________________________________________________________________________
στην κατω αριστερα γωνια η στην κατω αριστερη γωνια?!

Image
___________________________________________________________________________________
(Εχω ανεβασει αρκετα και καθε φορα που ανεβαζω ενα εχω την εντυπωση οτι μπορει και εγω να το εχω ηδη αναφερει - σορρυ οπου συμβει δεν μπορω να τσεκαρω πισω, οσα θυμαμαι.)
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λάθος τονισμός εδώ στη λέξη εφαρμογή.

Image

Επί την ευκαιρία να ξανασυζητήσουμε το θέμα. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάτι ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ. Ας μιλήσουμε για το τρίτο.
το πολυ πλατιά. Απεξω λοιπόν στη γενική εικόνα μας δείχνει σαν οδηγία την "παίξε πολυ πλατιά" και δεξιά μας λέει ότι θα
αύξανε τις πιθανότητες για θετικό αποτέλεσμα. Και μας εχει το ΤΙΚ για να την εφαρμόσουμε. Μέσα ομως μας λέει το προφανές.

Image

Μεσα μας λέει λοιπόν ότι αυτή η οδηγία (ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΑΙΞΕ ΠΟΛΥ ΠΛΑΤΙΑ) θα ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ - και καλύτερα να κάνουμε κλειστό παιχνίδι (σωστά!) οπότε μας έχει κατω δεξιά να ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ, δηλαδή να ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΞΕ ΠΟΛΥ ΠΛΑΤΙΑ!!! Μεσα ολα ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ. Απλα έξω έπρεπε να λέει "ΘΑ ΜΕΙΩΝΕ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ" και με τικ θα την αφαιρουσε... Οποτε επιμενω οτι ειτε η εταιρεια εχει κανει λαθος στην αγγλικη οποτε και τα παιδια εδω πηγαν αναγκαστικα σε λαθος ειτε εμεις κανουμε απλα λαθος στο σκεπτικο, οποτε και στη μεταφραση. Χωρις να επιτιθεμαι σε κανεναν φυσικα παρακαλω να το ξαναδουμε.
Ομοιως στο overlap εξω μας λεει οτι αν τικαρουμε αυξανουμε τις πιθανοτητες το οποιο ομως ειναι λαθος αφου ΔΕΝ πρεπει να παιξουμε overlap εδω κατι που φυσικα μας το λεει μεσα και μας εχει κατω δεξια να αφαιρεσουμε αυτη την οδηγια, δηλαδη να ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΟ OVERLAP !!! αρα στο 1 και στο 3 επρεπε να λεει "μειωνε τις πιθανοτητες" και στο μεσσαιο που πρεπει
να πιεσουμε σωστα μας λεει θα αυξανε τις πιθανοτητες.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το Η να γίνει ΤΗ.

Image
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13270
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Στο γενικό μενού ΔΕΝ σου λέει να κάνεις Εφαρμογή για να χρησιμοποιηθεί η οδηγία.
Ο τίτλος του συγκεκριμένου section είναι "ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΑΦΑΙΡΕΣΗ", αυτό σημαίνει πως αυτή την οδηγία την έχεις βάλει από πριν ή στις default οδηγίες σου και ο βοηθός σου προτείνει κάνοντας κλικ στο Εφαρμογή να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ αυτή την οδηγία. Το ίδιο λέει και στα αναλυτικό screenshot μετά για κάθε εντολή.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”