Γενική Συζήτηση για τις Τακτικές

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Συνεχίζεις να χρησιμοποιείς γρίφους που δε νομίζω να καταλαβαίνει κάποιος εκτός από εσένα. :P Οπότε κάνουμε υπομονή μέχρι να μάθουμε περισσότερα.

5-6 ματς δε νομίζω πως είναι αρκετό δείγμα για να δοκιμαστεί μια τακτική πάντως... Επίσης μόλις είδα ότι η τακτική δοκιμάζεται με την Μπαρτσελόνα. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να εφαρμοστεί σε άλλες ομάδες.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Το τοπικ είναι γενική συζήτηση για τακτικες, αν ειναι να μην βαλεις τακτικη να συζητήσουμε τοτε να τα ποσταρεις στο συμβαινει τωρα στο σεηβ μου.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οκ παιδια, μεχρι να τεσταρω λιγο ακομα την τακτικη μεταφερω "τα νεα" στο " συμβαινει τωρα στο save μου" οπως ειπε ο mojotzotzo.
Τα σημερινα νεα τα γραφω τωρα εκει. (επαιξα και με dynamo kieboy εκτος εδρας...!)
Soulson
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Dec 23, 2016 11:42 pm
Football Manager της ομάδας: AEK, Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Aν δεν σφυρίξει το κοράκι, τίποτα δεν τελείωσε
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να μαθαίνουν οι νέοι, να σκέφτονται οι παλιοί και να διαφωνούν ΟΛΟΙ

Ξεκίνησα το Manager όταν ακόμη ο Ρικέλμε ήταν παιδί θαύμα. Θυμάμαι τον έπαιρνα στην Λάτσιο και τον έβαζα με βελάκι μαζί με τον Βερόν στο κέντρο και έπαιρνα πρωτάθλημα.

Οι καιροί άλλαξαν. Το άθλημα άλλαξε. Ο εξομοιωτής το ίδιο.
Και τώρα; Ποιά τακτική κερδίζει το πρωτάθλημα στην Ελλάδα; Πως φορτώνω το αντίπαλο τέρμα με 4-5 μπαλάκια κάθε ματς ξεκούραστα για να βλέπω τηλεόραση; Πως θα βγάζω πρώτο σκόρερ κάθε χρόνο και να γουστάρω να λέω στην οθόνη ¨πάρε το μπόνους σου φίλε Χ. Το αξίζεις"; Πως θα γονατίζω τους μεγάλους Ευρωπαίους στο γήπεδό μου παίζοντας μπαλάρα και μαγεύοντας τα πλήθη; Πως θα ακούσω όλο το γήπεδο να φωνάζει ρυθμικά το όνομά μου βρε αδερφέ, και μετά να πάω για ύπνο;
Ποιά είναι αυτή η ρημάδα η συνταγή της επιτυχίας; Η προπόνηση; Η τακτική; Οι μεταγραφάρες; Ποιά;

Παίζω ανελλειπώς όλα αυτά τα χρόνια φίλε αναγνώστη και μπορώ να απαντήσω σε όλα. εκτός από την τελευταία σειρά. ΓΡΑΦΕ. Καμία. Δεν μπορείς. Γίνεται αλλά όχι συνέχεια. Με αρκετή δόση τύχης. Μπορείς. ΝΑΙ. ΝΑΙ. ΟΧΙ.

Θα εστιάσω στο κομμάτι που μπορείς να κάνεις και όχι στο τι άνθρωπος είσαι. Δηλαδή την τακτική.
Παίζεις με 3 αμυντικούς. Είτε θες είτε όχι. είτε το ξέρεις είτε όχι. Απλά το θέμα είναι να το παραδεχτείς. Εκτός από ένα σύστημα το οποίο απαιτεί 4 αμυντικούς. Κι επειδή αμφιβάλλω αν είσαι Ιταλός Ακόμη και το νούμερο 3 σου ξινίζει. πόσο μάλλον το 4 και μάλιστα στην ευθεία.
Παίζεις το κλασσικό 4-3-3 με το αμυντικό χαφ να "μαζεύει τα σκουπίδια" μπροστά από τα σέντερ μπακ, ή ακόμη και ρόμβο γιατί ο άμπαλος προκάτοχός σου δεν ήθελε να πάρει εξτρέμ. Οι 2 από τους 4 δεν είναι αμυντικοί γιατί παίζουν όλη την πλευρά. Το αμυντικό χαφ είναι σε ρόλο DM (de) άρα συμπεριφέρεται σαν κεντρικός αμυντικός. Αποτέλεσμα: μπορείς να πιέσεις ψηλά, να πνίξεις τον αντίπαλο, να βγάλεις φάσεις από παντού και να σκοράρεις κατά βούληση. Θες ποιότητα, καλή δημιουργία και παίχτες τεχνίτες για να κυκλοφορεί η μπάλα χωρίς λάθη. Αδυναμία; αν έχει ο άλλος γρήγορα εξτρέμ και σε χτυπάει στην κόντρα οι επιθέσεις θα βγαίνουν 3ν3 με αρκετές πιθανότητες να αρπάξεις τεμάχιο μέχρι και επιθετικό της Πέρα Ραχούλας. Δοκίμασε να αλλάξεις το αμυντικό σου χαφ ρόλο και να τον κάνεις μέσο. Βάλτον.... ότι θες σε Su. Κέντρο Σκορποχώρι. Περνάνε κάθετες από παντού. Έχασες. Κι αυτό, και το άλλο, και την δουλειά σου. Άρα παίζεις με 3. Κι ας μην το ξέρεις.
Παίζεις 3-5-2 ή 3-4-3 ή 3-4-2-1 ή 3-κάτι ακόμη μέχρι να συμπληρωθεί η ενδεκάδα. Συνειδητοποιημένος. Μ' αρέσεις. 3 αμυντικοί, όχι απαραίτητα Μπεκενμπάουερ άλλα όχι και ξυλοκόποι από την Νορβηγία. Μόλις δέσει η άμυνα θα δέχεσε μ.ό. κοντά στα 0.52 γκολ ανά παιχνίδι. Με τα 3 ψηλά τα παλικάρια από την άμυνα δουλεύεις λίγο τα στημένα (έλα δεν υπάρχει περίπτωση να μην το σκέφτηκες). Γκολ. 1-0. 2-1. 3-1. 2-0. Το στοιχηματικό σου under θα έχει απόδοση 1.15. Δεν θα χάνεις. Με τίποτα. Διαβάζεις λίγο το ματς και είσαι νικητής. Βασική προϋπόθεση να έχεις μέσα σου το σύνδρομο Σάντος-Ρεχάγκελ. Εγώ κερδίζω κι ας πονάνε τα ματάκια σας. Εγώ κερδίζω. Πρωτάθλημα. Κύπελλο. Γιουρόπα. Προκρίσεις. Μάχες. Θέαμα μέτριο.
Και πάμε στο πιο κοινό και πολυχρησιμοποιημένο από όλα. 4-2-3-1, ή αλλιώς 4-4-2 στην ευθεία. Το λέει δίπλα. 4. Τέσσερα. ναι παίζεις με 4 αμυντικούς γιατί τα μπακ σου δεν παίζουν όλη την πλευρά. Είναι μπακ! Εδώ κερδίζεις πολλά. Για αρχή χρόνο. Δεν έχεις χρόνο να πειραματιστείς με παίχτες, ρόλους,και καταστάσεις. 4 στην άμυνα έναν σκύλο στο κέντρο (που μέσα στην σεζόν θα σκάσει) να τρέχει για όλα και μπροστά η ομάδα να κεντάει. Απαιτείται ποιότητα και πολύ μα πολύ ποιοτικός κουμανταδόρος στο παιχνίδι σου. Παράδειγμα στην Ελλάδα έχουμε Φορτούνη (πέρλα ο τύπος), Μάνταλο (λιγότερο ποιοτικός αλλά κάνει και άλλες δουλειές στο γήπεδο), και μετά το τίποτα. τα υπόλοιπα θα έρθουν. Μειονέκτημα; Παρασύρεσε. Είσαι στο 60'. Το γκολ δεν μπαίνει και έχεις ήδη 15 τελικές με τις 9 να είναι στο τέρμα. Ας βγείς λίγο πιο μπροστά. Μία αντεπίθεση σε 2 αμυντικούς (τα μπακ σου δεν είναι πια μπακ, τα πείραξες) 0-1 και ψάχνεις πρώτα την ισοφάριση και μετά την ανατροπή. Με την πεπατημένη σκουριάζεις. Δεν ασκείται το μυαλό σου. Κερδίζεις, χάνεις με το ίδιο σύστημα. Με αυτό ζεις και με αυτό θα πεθάνεις, Συγχαρητήρια. Είσαι μέτριος.

Και θα ρωτήσεις τώρα... Εσύ ρε μάστορα τι παίζεις;;;;;
Εγώ;; Χα! εγώ φωνάζω εδώ και 2 χρόνια σε παρέες που καιγόμαστε, ότι αυτή η αηδία με τα 3 συστήματα είναι λάθος. Και εξηγούμαι. Εγώ παίζω ότι πρέπει να νικήσω! Από 6-4-0 (έχω πάρει διπλό με την ΑΕΚ στο Μπερναμπέου), μέχρι 2-5-1-2 σε ένα ματς Κυπέλλου με τον Πανελευσινιακό που ήθελα να βάλω 10+. βέβαια έχανα 3-0 ημίχρονο αλλά δεν βαριέσαι... Πλάκα είχε!!!
Δεν υπάρχει ένα σύστημα, υπάρχει "διαβάζω σωστά ένα ματς, κατανοώ αυτόν που έχω απέναντι και τι παίζει, και του τινάζω τα πέταλα. Προετοιμασία.
Οι θέσεις μέσα στο γήπεδο είναι σχετικές. Γι αυτό και δεν αντέγραψα κανένα σύστημα από το ίντερνετ. Διαβάζω όμως ιδέες, γνώμες κριτικές κλπ. Τα χρησιμοποιώ. Παρόλα αυτά με τα ετοιματζίδικα πάντα είχα ένα θέμα. Έχω καμια 30αριά δικά συστήματα. Ε και; όλα κερδίζουν. Χάνει μόνο αυτό που βαρέθηκα να φτιάξω την Δευτέρα (ενώ παίζω Κυριακή) και έβαλα όποιο να 'ναι απλά για να πατήσω Continue

Την άλλη φορά θα μιλήσουμε για τον λόγο που ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ παίχτης που επιτρέπεται να παίζει ΜΟΝΟ μια θέση στο γήπεδο είναι ο ΤΦ. Κι αυτό αμφιλέγεται....
Πάω τώρα γιατί ξεκίνησα νέο παιχνίδι με την Leeds. Τα παγώνια πρέπει να ανοίξουν πάλι περήφανα τα φτερά τους....
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις παράδειγμα από κάποια ομάδα που παίζει πάνω από 3 συστήματα και να το κάνει πετυχημένα;; Πόσα διαφορετικά συστήματα παίζουν ο Μουρίνιο, ο Πεπ, ο Κόντε, ο Κλοπ, ο Αντσελότι και οι λοιποί;; Συνήθως μόνο ένα. Μερικές φορές μόνο κάνουν μικροαλλαγές όταν το απαιτούν οι συνθήκες. Οπότε μια χαρά μου φαίνονται τα 3 συστήματα που έχει το FM.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνώ με rimini. Ολοι έχουν μια φιλοσοφία την οποια δεν διαπραγματεύονται. Μπορείς να εχεις την ίδια φιλοσοφία, με διαφορετικούς σχηματισμούς. Η Liverpool για παράδειγμα παίζει με την ίδια φιλοσοφία παντα, αλλα δεν παίζει με τον ιδιο σχηματισμό οταν εχει μεσα Sturridge αντι ενός εκ των Coutinho/Firmino/Lallana. Το στυλ της ομάδας ειναι παντα παρόμοιο, πίεση ψηλά, ελευθερία κινήσεων και κατοχη της μπάλας. Είτε κατέβει με 4-3-3 με αμυντικό χαφ, είτε με 4-2-3-1, οι αρχές αυτες ειναι παντα ίδιες. Άρα η δυνατότητα να εχεις 3 σύστηματα ειναι πολυ σημαντική, άσχετα που μερικοί βάζουν 3 παντελώς άσχετα πράγματα μεταξύ τους.


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τη μέρα που θα παίξω με 3 πίσω, να ξέρετε δεν θα είμαι εγώ, θα έχει μπει ένας εξωγήινος μέσα στο σώμα μου και θα το ελέγχει :P
Τα 3 συστήματα είναι κάτι παραπάνω από ρεαλιστικά.Για μένα το ιδανικό θα ήταν 2.
Στα υπόλοιπα δεν διαφωνώ τόσο με τον φίλο, έχει λογική.Απλά δεν πρέπει να κολλάμε τόσο στη διάταξη (4 ή 3 πίσω) όσο στις γενικές και προσωπικές οδηγίες κάθε παίκτη και προφανώς το ρόλο του.
apostolosaek
Trialist
Trialist
Posts: 81
Joined: Sun Nov 10, 2013 7:05 pm
Football Manager της ομάδας: AEK, ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, ARSENAL
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα. Καλή χρονία να έχουμε. Έχει κανείς έτοιμες στημένες φάσεις να τις ανεβάσει ή να μου πει τι οδηγίες θα μπορούσα να βάλω; Γιατί θέλω να ξεκινήσω καινούργιο με ΑΕΚ. Ευχαριστώ.
xaris23
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Tue Feb 07, 2012 3:27 pm
Football Manager της ομάδας: paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπερα παιδια! 4ο ξεκινημα με απολλων αυτη την φορα!δεν εχω καταφερει σε κανενα save να φτιαξω ομαδα,,δε μπορω να καταλαβω τι δε παει καλα!την παρακατω τακτικη ακολουθω με τις οδηγιες αναλογα το ματσ να αλλαζουν..

http://imageshack.com/a/img922/1433/VRPuyt.png

και τα αποτελεσματα ειναι αυτα
http://imageshack.com/a/img921/4278/BYESDy.png
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια χαρά σε όλη την παρέα σκέφτομαι να ξεκινήσω save με την Liverpool (2ο στο φετινό manager μιας και κάθε χρόνια ειδικά με την λατρεμένη μου Liverpool κάνω σίγουρα 2-3 save, το αρχικό ήταν απλα για να εξοικειωθώ λίγο στο φετινό FM τωρα πάμε για το σοβαρό).
Λοιπόν θελω λίγο βοήθεια γτ δεν το κατέχω και πολύ καλα το κομμάτι της τακτικής...θελω να δημιουργήσω μια τακτική όσο γίνετε πιο κοντά σε αυτή που χρησιμοποιεί φέτος ο κλοπ δλδ είναι ένα 4-3-3 με επιθετική νοοτροπία φαντάζομαι.
Έχω κάποιες απορίες ομως,θελω συγκεκριμένα ο Henderson αν και φανταστικός σαν bbm να πάρει θέση σχεδόν πισω από το κέντρο όπως στην πραγματικότητα δλδ να αναιβενει η ομάδα και αυτός να μένει λίγο παραπίσω όταν χρειάζεται, να ξεκινάνε πολλές επιθέσεις από τα δικά του πόδια όπως δλδ στην φετινή Liverpool που σε πολλές στιγμές μέσα στο παιχνίδι είναι ο κινητήριος μοχλός στον άξονα με αρκετές φοβερές μπαλιές μέσα στο γήπεδο...για να γίνει αυτό πρεπει να μπει σε ρόλο οργανωτή (αμυνα) και αν ναι να είναι πάνω στον άξονα ή πισω δλδ μπροστά από τους αμυντικούς....επισης το εχει δοκιμάσει κανείς φέτος αποδίδει ο συγκεκριμένος σε άλλη θέση εκτός από bbm γιατί πέρσι τον είχα σε άλλη θέση και ήταν απλα τίμιος μόλις τον είχα γυρίσει bbm έβγαλε φτερά.
Επισης θελω η τριπλέτα της επίθεσης δλδ εξτρέμ και Σέντερ φορ συνεχώς μέσα στο παιχνίδι να εναλλάσσουν τις θέσεις του δλδ αν πούμε ότι ξεκινάμε με αριστερά coutinhio δεξιά mane και μπροστά firmino αυτοί οι 3 να εναλλάσσουν τις θέσεις τους συνεχώς μέσα στο παιχνίδι πχ να πηγαίνει ο φιρμινο δεξιά ή αριστερά...πιστεύω καταλάβατε τι εννοώ.Φανταζομαι θα υπάρχει κάποιος τρόπος για να βγει αυτό στο γήπεδο.
Όλα τα σχόλια και οι προτάσεις καλοδεχούμενες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Image
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ απομονωμενοι οι επιθετικοι. Αυτο μονο με κανενα v.fluid ισως δουλεψει που τους φερνει ολους κοντα. Εξτρεμ και στις δυο μεριες που κοιτανε για σεντρα στην περιοχη με εναν μονο παικτη
kjtzemis wrote:Γεια χαρά σε όλη την παρέα σκέφτομαι να ξεκινήσω save με την Liverpool (...)
Αμα βλεπεις Liverpool δωσε κι αλλες πληροφοριες για τον τροπο παιχνιδιου. Το 433 μπορει να δουλεψει απλα με standard - v.fluid χωρις ρολους οργανωτων αλλα δεν ξερω αν αυτο που βγαινει ταιριαζει με αυτο που εχεις εικονα. Για τον Henderson περιγραφεις ακριβως το deep lying playmaker (defend). Εναλλαγη σε θεσεις υπαρχει με τακτικη εντολη μονο αναμεσα στους 2 ακραιους. Με roaming και συντηρητικη αναπτυξη μπορουν να βγαινουν σε διαφορετικες θεσεις κι απο μονοι τους
User avatar
nikolaosaek
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sun Jun 07, 2009 5:45 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΓΣ Διαγόρας Ραχών
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Διαγόρας Ραχών
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

SydBarrett wrote:1,5 σεζόν με ΑΕΚ και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι οδηγίες πρέπει να δώσω ώστε να γίνεται ένα αξιοπρεπές overlap από τα πλάγια μπακ.

Το ακόμα πιο παρανοικό είναι ότι από δεξιά, που κράτησα Γκάλο- Μπακάκη, δεν το πετυχαίνουν με τίποτα, ενώ από αριστερά που πήρα δύο νέα μπακ το κάνουν στη χάση και στη φέξη. -toixosmesh
Εάν βάλεις εσωτερικούς επιθετικούς τα δύο εξτρεμ σου(με ανάποδο πόδι στην πλευρά) θα το δεις να γίνεται συνλεχεια.
User avatar
nikolaosaek
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sun Jun 07, 2009 5:45 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΓΣ Διαγόρας Ραχών
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Διαγόρας Ραχών
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Μου αρέσει να παίζω με εσωτερικούς επιθετικούς. Συνήθως παίζω 4-1-2-3. Όμως σε ένα 4-2-3-1 με εσωτερικούς επιθετικούς και με μπακ-χαφ να κάνουν overlap, έχω θέμα με τους 2 κεντρώους. Ποιος είναι ο καλύτερος ρόλος? Σε επιθετικό πάντα μοτίβο.
Επίσης η οδηγία ''σούταρε συχνά'' ενώ έχει αποτέλεσμα να έχω και 30 τελικές, στο στόχο μπορεί να είναι οι 8. Πιστεύετε πως είναι καλύτερα να μην το βάζω και να αρκούμε στις 8 τελικές που όμως είναι ποιο κλασσικές ευκαιρίες?
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ποσοτητα των σουτ δεν εχει καποιο αντικτυπο στο παιχνιδι παρα μονο στατιστικα. Η ποιοτητα ομως παιζει σημαντικο ρολο. Τι να το κανω αν εχω 30 σουτ και ειναι 8 στον στοχο? Προτιμω τα 15 σουτ και τα 11 στον στοχο π.χ Μην νομιζεις οτι αν αφαιρεσεις αυτην την οδηγια οι παιχτες σου θα κανουν μονο 8 σουτ. Μπορει να κανουν παλι 30 αλλα μπορει να κανουν και 5. Αν ειναι μεσα στον στοχο ειναι πιο σημαντικο.

Και επειδη αναφερεις οτι θελεις να παιζεις επιθετικα θα σου προτεινα να βγαλεις την οδηγια το να σουταρουν οι παιχτες αβερτα και να τικαρεις την οδηγια "Φερτε την μπαλα στην περιοχη". Σε συνδυασμο την νοοτροπια που θα διαλεξεις και προφανως την ποιοτητα του ροστερ σου θα δεις παλι την ομαδα να κανει εναν ευλογο αριθμο σουτ αλλα σιγουρα ποιο ποιοτικο. Φορ μι το να σουταρει καποια ομαδα αβερτα οντας φαβορι ειναι τραγικο. Η συγκεκριμενη οδηγια ταιριαζει περισσοτερο σε ομαδα που παιζει με αντεπιθεσεις.

Οσον αφορα το 4-2-3-1 θα σου προτεινα να εχεις τον ενα εσωτερικο επιθετικο σε επιθετικο ρολο και τον αλλον σε υποστηριξη. Στην ιδια πλευρα να εχεις το μπακ χαφ σε αντιθετο duty. Δηλαδη εσωτερικος επιθετικος (επιθεση) - μπακ χαφ (υποστηριξη).

Επισης για μενα θα πρεπει να παιξεις στο θεμα του κεντρου. Π.χ εμενα με βολευει να παιζω με 2 αμυντικα χαφ στο συγκεκριμενο συστημα. Εσυ μπορεις να θελεις να παιξεις με 2 κεντρικους μεσους (ασχετα τον ρολο παντοτε).
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
cred94
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Wed Mar 08, 2017 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

3 επίσημα ματς στη σεζον και η αφομοίωση συστήματος ειναι πολυ μικρή ακομα ! Είναι λογικο αυτο για τοσο νωρις στη σεζον η υπαρχει καποιος τροπος να αφοιμοιωθει πιο γρηγορα;
Post Reply

Return to “Τακτικές”