Η Οδύσσεια ενός νέου

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
IngloriousLegend
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon May 02, 2016 3:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Ξύπνησα ιδρώμενος στις 4:25. Δεν είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει αυτό. Ακόμα δεν μπορώ να την ξεχάσω. Εκείνη την μοιραία νύκτα. Όταν το πάθος μου εξαφανίστηκε. Όταν σταμάτησα το ποδόσφαιρο. Ήταν ένας απλός αγώνας πρωταθλήματος. Ο αγώνας ήταν ΑΕΚ - Αστέρας Τρίπολης. Ο κοουτς με είχε εμπιστευτεί με την φανέλα του βασικού. Και εγώ τον έβγαλα ασπροπρόσωπο, πετυχαίνοντας 2 γκολ στο 21' και στο 42'. Έως ότου προσγειώθηκα απότομα. Στο 50' λεπτό της αναμέτρησης ο Ρουμπέν Ράγιος έπεσε άτσαλα πάνω μου με ένα δολοφονικό τάκλιν, σπάζοντας το πόδι μου. Αλλά δεν έφτανε μόνο αυτό, καθώς έπαθα και ρήξη χιαστών και μπήκα στο χειρουργείο. Μέτα την εγχείρηση ο γιατρός μπήκε στο δωμάτιο.

Δρ: Σου έχω και καλά, αλλά και κακά νέα. Τα καλά νέα είναι ότι για χιλιοστά δεν κόπηκε το νεύρο σου. Τα κακά είναι ότι δεν θα ξαναπαίξεις ποτέ ποδόσφαιρο.

Αυτό ήταν. Έτσι καταστράφηκε η καριέρα μου. Μετά από ένα χρόνο κατάφερα όμως να πάρω μία απόφαση, η οποία δεν ξέρω που θα με βγάλει. Αποφάσισα να ξαναρχίσω το ποδόσφαιρο, αυτήν την φορά ως προπονητής. Έτσι έδωσα εξετάσεις και κατάφερα να πάρω το Continental B. Μπήκα στην αγορά εργασίας, αλλά ποιος θέλει να προσλάβει έναν 20χρονό χωρίς εμπειρία;

Αυτή είναι η πιο πρόσφατη φωτογραφία μου:
Spoiler: show
Image
Και αυτά εδώ είναι τα attributes μου:
Spoiler: show
Image
Τελικά μετά το πέρασμα της μισής σεζόν κατάφερα να βρω ομάδα.
Image

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1
ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ.

Τα πράγματα φαίνονται απλά και συνάμα δύσκολα. Αποφυγή υποβιβασμού ο στόχος. Το δεύτερο μισό για να το καταφέρω. Θα είναι αρκετό;
Image

Πολλά Χ και 3 αγώνες από την τελευταία νίκη πριν αναλάβω. Ο αγώνας με την Fulham θα είναι καθοριστικός. Είτε θα είναι το μαξιλαράκι μου, είτε η καταδίκη μου.
Image

Οι τραυμάτισμοι το κάνουν ακόμα πιο δύσκολο, καθώς δεν έχω πολύ βάθος στο ρόστερ και οι μόνοι ενδεκαδάτοι μου είναι αυτοί που ξεκινάνε (3 αστέρια+ στην αξιολόγηση)
Image

Σε γενίκες γραμμές περίμενω να τα πάει καλά η ομάδα, μιάς και ήταν να τερματίσει 17η στο πρωτάθλημα και έχει σχετίκα αξιόλογο ροστερ. Άλλωστε...
Image
Image
User avatar
IngloriousLegend
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon May 02, 2016 3:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2
Τελικά κάτι μπορεί να γίνει...

Πρώτος μου αγώνας στο τιμόνι της Bolton, ενάντια στην Fulham. Προβλέπεται δύσκολο, αλλά οι μπουκς με δείχνουν φαβορί με μικρή διαφορά, ενώ παίζω και εντός.
Image
Τελικά η διαφορά αποδείχτηκε μεγαλύτερη...
Image

Μπορείς να πείς ότι την πάτησα. 60/40 κατοχή, 6/11 σουτ δικά μου έναντι 3/4 της Fulham, να σκοράρει ο Wellington Silva στο '34 και να λες ωραία ήρθε αυτή η νίκη... Λογάριαζα βέβαια χωρίς τον Ross McCormack, ο οποίος το κάρφωσε 10 λεπτά αργότερα για να καθορίσει το τελικό σκορ 1-1. Όχι και άσχημα, αλλά όχι και όμορφα, μιας και θα μπορούσα να πάρω τους 3 βαθμούς... :P

Δεν είχα και πολλά να κρατήσω, εκτός μόνο ότι μερικοί παίκτες τα πάνε καλά και ανταποκρίνονται στο νεό σύστημα. Νταξ, το σύστημα δεν είναι κάτι το τρελό, 4-1-4-1 ΑΜ και το προσαρμόζω ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε αγώνα, αλλά δουλεύει πολύ καλά με αντεπίθεση, την οποία σκέφτομαι να δοκιμάσω στον αγώνα με την Βίλα για το FA. Σε γενικές γραμμές μου αρέσει η Bolton, αλλά θέλει ακόμα πολλή δουλεία και τα 165 μύρια που απομένουν για την αποπλήρωμη του χρέους δεν είναι ενθαρρύντικο στοιχείο.

Ήρθε λοιπόν η ώρα να κάνω μια επίσκεψη στο New York Stadium, για τον αγώνα πρωταθλήματος ενάντια στην Rotherham. Εντάξει προβλέπεται νίκη, αν και η Rotherham βρίσκεται πιο κάτω στην βαθμολογία και χρειάζεται τους βαθμούς, αλλά δεν είναι η μόνη.
Image
Οι μπουκς μίλησαν. Διπλό προβλέπουν. Πέφτουν μέσα.
Image

Ο αγώνας έγερνε προς την δική μου πλευρά. Περιττό να σας πω για την ξενέρα και το άγχος μετά το γκολ του Matt Derbyshire από το '18(!!!). Ευτυχώς ο Ντιν ο Μοξις το κάρφωσε από πέναλντι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Αμφισβητούμενο λένε οι αντίπαλοι, το πέναλτι δόθηκε και αυτό δεν αλλάζει λέω εγώ!

Παρ' όλα αυτά άρχισε να με προβληματίζει το γεγονός ότι ενώ είχα 9/20 εκτός έδρας έβαλα μόνο τα 2. Τέλος πάντων πάμε παρακάτω.

Επόμενος αγώνας, Blackburn εντός. Τρίμπαλο με συνοπτικές διαδικασίες και σπίτια τους...
Image
Το σοβαρό μου πρόβλημα είναι ότι ο Moxey αποβλήθηκε για ένα "δολοφονικό" τάκλιν και έφαγε απευθείας κόκκινη και 3 αγωνιστικές έξω. Αυτό είναι πρόβλημα, γιατί το δεύτερο μπακ χαφ μου είναι λίγο μπιρίμπας (Με μισό αστέρι στην θέση που τον βάζω δεν τον λες και καλό :P). Θετίκο είναι ότι η ομάδα δείχνει ότι έχει μέταλλο, αφού μετά την αποβόλη στο '27 πέταξαν δυο γκολάκια και δεν άφησαν τους αντίπαλους να κάνουν και πολλά.

Image
Πιστεύω όμως ότι θα μπορούσα να βάλω ένα γκολάκι ακόμα...

Ο επόμενος αγώνας με βρίσκει ενάντια στην Huddersfield στο γήπεδο μου. Το φάρδος μας ήταν απίστευτο
Image

(ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Να ανάψω λαμπάδα στον παιχτάρα τον Clough, 5 γκολάκια σε 4 αγώνες έχει πετάξει μέχρι στιγμής)

Image
Πρώτη μου φορά που βρίσκομαι στην ομάδα που ενώ έχει 2 σουτ στον στόχο κερδίζει με 2-0.

Και τώρα ήρθε η ώρα. Όταν στην αρχή είδα οτί παίζω ενάντια στην Βίλα για τον 3ο γύρο του FA Cup μέσα στην έδρα της και ότι ως στόχο έχω την πρόκριση στον 4ο γύρο είπα "Γάαμησε μας τώρα". Αλλά νταξ. Κούλαρα. Το σκεύτηκα. Να αλλάξω σύστημα ή όχι; Δεν χώρανε όλοι οι καλόι μεσα! με τον ΑΜ έχω σε 2 θέσεις 1,5 αστέρι! Μήπως να πάιξω με 10άρι; Τέλικα το αποφάσισα. Δεν άλλαξα τίποτα εκτός από την αντεπίθεση στην νοοτροπία και λίγο τον τρόπο που θα κάνω τις επιθέσεις μου.

Οι μπουκς το έδιναν έτσι:
Image
Ότι είχα πιθανότητα να περάσω. Καυλώνω λίγο τους παίκτες και βάζω τον αγώνα να ξεκίνησει. Δεν πίστευα ότι μπορούσα να νικήσω, μέχρι που έγινε αυτό:
Spoiler: show
Image

ΣΤΟ 22'' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ CLOUGH(ΜΩΡΗ ΠΑΙΧΤΑΡΑ) ΚΑΙ.... ΔΟΚΑΡΙ!! Από εκέινη την στιγμή ξεκίνησα να το πιστέυω.
Spoiler: show
Image
Τι γίνεται εδώ, σκέφτομαι. Την κάνω καλά μέσα στο σπίτι της; Ναι μεν έγραφε σουτ, αλλά κανένα στον στόχο. Αρχίσα να πειράζω λίγο τις οδηγίες, μιας και δεν είχα κάνει παραπάνω από 2 σουτ μέχρι που...
Spoiler: show
Image
LIAM FREENEY ΓΙΑ ΤΟ 0-1!! ΣΤΟ '44!!
"ΠΑΜΕ ΜΩΡΗ ΟΜΑΔΑ!!!!" άρχισα να φωνάζω.

Βεβαία, κάτι θα μου το χαλούσε, δεν γίνεται.. Στο 48' πετάγεται ο Jordan Ayew και κάνει το 1-1. Μόνο παράταση δεν θέλω να πάει το ματς. Έχω αγώνα στα καπάκια (2 μέρες) με την Σέφιλντ Τετάρτης, η οποία είναι αυτή την στιγμή 2η και θέλει το τρίποντο για να πάει στην κορυφή και να ξεφύγει από τον τρίτο. Άμα πάει στην παράταση θα πεθάνουν οι παίκτες και δεν θα έχω και αλλάγες. Η πίτσα προβλέπεται αλόγι. Έλα όμως που στο '67 γίνεται αυτό
Spoiler: show
Image
1-2!! CLOUGH ΠΑΙΧΤΑΡΑ ΜΟΥ!! ΠΑΜΕ ΜΩΡΗ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΠΛΟ!

Το πάρτι βέβαια δεν είχε τελειώσει, καθώς στο '80 έγινε και αυτό
Spoiler: show
Image
ΟΜΑΔΑΡΑ ΜΟΥΥΥ!!! 1-3 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ !!!111!!!!!ΕΝΑ!!1!

Τελικό σκορ;
Image

Πιστεύω δίκαιη νίκη, αν κρίνουμε και από τα στατιστικά
Image

Θεώρω με βάση τους πρώτους 5 αγώνες μου πολύ επιτυχημένο το ξεκίνημα μου. 4-1-0 και η ομάδα έχει σκοράρει σε κάθε αγώνα. Με 11 γκολ έναντι 3 που έχουμε δεχθεί το θεώρω πολύ καλό. Η ομάδα παίζει ωραία μπαλίτσα, το μέλλον προβλέπεται λαμπρό.

Αυτοί ήταν οι πρώτοι 5 αγώνες
Image

Το πρόγραμμα συνεχίζει αγώνες ανάμεικτης δυσκολίας
Image

Και η βαθμόλογία έχει διαμορφώθει κάπως έτσι
Image

Πιστεύω ότι τα καταφέρνω μέχρι την μέση της βαθμολογίας. 11 βαθμοί από τον 6ο. Θα τα καταφέρω να μπώ σφήνα play ωχ; Μάλλον όχι αλλά μπορώ να φτάσω έκει κοντά. Άλλωστε Bolton είσαι...




Off-Topic:
Είναι η πρώτη μου ιστορία που γράφω σε σχέση με το FM, οπότε αν θέλετε πείτε μου που πρέπει να βελτιωθώ.. :D
Image
Post Reply

Return to “Ιστορίες”