Αφιέρωμα στον Cholo Simeone (4-5-1) "Cholo's Pressing"

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cholo's Pressing

Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς, τουλάχιστον όσοι βλέπετε αρκετά La Liga, θα λέτε "Cholo και 4-5-1 πώς πάνε μαζί;". Στο παρακάτω Post θα σας απαντήσω σε αυτή την ερώτηση, θα μιλήσω για μια συμπαγή τακτική η οποία όμως στη θεωρία έχει πλατύ σχηματισμό(!), πολύ pressing στα 2/3 του γηπέδου, γρήγορες αντεπιθέσεις και παλικαρίσια αποτελέσματα. Αν σας αρέσει η Atletico Μαδρίτης, ή η τακτική προσέγγιση του Cholo, είστε στο σωστό μέρος.

1. Πώς εμπνεύστηκα την τακτική:

Τις προάλλες έβλεπα ένα montage αγώνων της φετινής Atletico. Όπως όλοι, έτσι κι εγώ πίστευα ότι παίζει με 4-4-2, κυρίως γιατί έτσι έπαιζε πέρσι. Στην πραγματικότητα όμως, είμαστε όλοι βαθιά νυχτωμένοι. Στα περισσότερα παιχνίδια, ειδικά στα "δύσκολα", βλέπουμε ένα καθαρό 4-5-1 με τον Torres μόνο του στην κορυφή, τον Griezmann στα δεξιά για να συγκλίνει με ανάποδο πόδι και τον Gabi σε ρόλο αμυντικού χαφ (Holding Midfielder).

Image

Αυτή η φετινή αλλαγή έχει δώσει πολλά και διαφορετικά νέα στοιχεία στο παιχνίδι των Μαδριλένων. Ο Gabi, ο οποίος μένει προσιλωμένος 90' στο χώρο του κέντρου, επιτρέπει στον δημιουργικό Koke ή στον νεαρό Oliver να ανεβαίνουν ψηλά ως την αντίπαλη περιοχή και να δημιουργούν ή να λειτουργούν ως κρυφοί επιθετικοί και να σκοράρουν από τις σέντρες των εξτρέμ ή τα σπασίματα του επιθετικού.

Επιπλέον, ο αμυντικός χαφ μπορεί να συνδέσει πιο εύκολα και άκοπα την αμυντική με τη μεσαία γραμμή, αλλά και να είναι μονίμως το πρώτο εμπόδιο που θα βρίσκει η αντίπαλη ομάδα στην προσπάθειά της να επιτεθεί. Πώς αποτυπώνεται τώρα αυτό στο Football Manager 2016 που τόσο μας έχει δυσκολέψει στο τακτικό κομμάτι;

2. Η αποτύπωση στο εικονικό χορτάρι:

Ταλαιπωρήθηκα μήνες με τις τακτικές, ήθελα να βρω κυρίως μια φόρμουλα που να μου επιτρέπει να αμύνομαι αποτελεσματικά και να μην ανησυχώ μονίμως μήπως δεχθώ κάποιο γκολ. Άφησα την φιλοσοφία που είχα ασπαστεί εδώ και χρόνια (tiki taka 4-2-3-1) και αποφάσισα να φορτώσω το κέντρο με παίκτες σκληρούς, γρήγορους και ομαδικούς ώστε μόλις κλέβουμε τη μπάλα να φεύγουμε γρήγορα στην κόντρα. Μετά από πολλές δοκιμές, saves, αποτυχίες και νεύρα, κατέληξα εδώ:

Σχηματισμός:
Image

Οδηγίες:
Image

Για τον σχηματισμό δε θέλω να πω περισσότερα πράγματα, εξήγησα ήδη το πώς και το γιατί, οπότε ας μιλήσουμε λίγο για τις οδηγίες, οι οποίες σίγουρα θα δημιουργήσουν ερωτήσεις.
Όπως βλέπετε εξαρχής, έχω επιλέξει να πασάρουμε κοντινά και σίγουρα τη μπάλα, παρά να επιχειρούμε κάθετες και μακρινές μπαλιές. Εκ πρώτης όψεως αυτό είναι λίγο αντιφατικό με το όλο πνεύμα της τακτικής, αλλά επί της ουσίας βοηθάει στο να τιμωρούμε τις αντίπαλες άμυνες. Στην αρχή είχα επιλέξει να παίζουμε με άμεσο τρόπο. Το αποτέλεσμα ήταν να χάνουμε συνέχεια τη μπάλα, να κάνουμε εύκολα το λάθος και να δεχόμαστε διαρκή πίεση. Με τις κοντινές πάσες αυτό σταμάτησε, η ομάδα κινείται γρήγορα στο γήπεδο, πιο σίγουρα και πιο αποτελεσματικά.

Οι σέντρες στο δεύτερο δοκάρι χρησιμοποιούνται για να βάλω στο επιθετικό παιχνίδι περισσότερο τα εξτρέμ, συν ότι είναι λίγο ψέμα φέτος και αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω απέναντι στην M.E. Οι υπόλοιπες οδηγίες δεν χρειάζονται κάποια επεξήγηση, είναι το κλασικό reactive παιχνίδι, με δύο λόγια, δεν θέλουμε να έχουμε τη μπάλα στα πόδια μας, θέλουμε να κάνει λάθος ο αντίπαλος και να φεύγουμε στην κόντρα.

Τέλος, με την χρήση πλάτους και την πίεση στα αντίπαλα πλάγια μπακ, καταφέραμε να μειώσουμε τις σέντρες στο δεύτερο δοκάρι και σε συνδυασμό με την δομημένη ελευθερία σχηματισμού κρατήσαμε την ομάδα κοντά στις γραμμές της και σχετικά συμπαγή.

3. Οι σημαντικότεροι ρόλοι, ή αλλιώς "τα κομάντα του Cholo":

Αμυντικός Μέσος (Υποστήριξη):
Είναι ο πιο σημαντικός μας παίκτης. Είναι ο βράχος της ομάδας, η πρώτη γραμμή άμυνας και η πρώτη πάσα στην επίθεση. Προσηλωμένος, πάντα στο κέντρο του γηπέδου, χωρίς αυτόν η ομάδα κόβεται στα δύο.
Image

Κεντρικός Κόφτης (Υποστήριξη):
Το στήριγμα των δύο έτερων χαφ (DM Και CM), προσφέρει αλληλοκάλυψη, καταπίνει χιλιόμετρα, μαρκάρει τους πάντες, τρώει παιδιά και παίρνει κάρτες. Αν είναι και λίγο ποιοτικός μπορεί να δώσει και κάποια τελική πάσα για γκολ.
Image

Κεντρικός Μέσος (Επίθεση):
Το μυαλό της ομάδας, ο δημιουργός και κρυφός επιθετικός της ομάδας. Θα δώσει τρεξίματα, ανεβάσματα στην αντίπαλη περιοχή, γκολ και ασσίστ. Καλό θα ήταν να έχει σχετικά καλά τελειώματα γιατί θα υπάρξουν αρκετές φορές που θα βρεθεί σε θέση για γκολ.
Image

Εξτρέμ (Επίθεση):
Η κύρια πηγή δημιουργίας φάσεων. Πάντα φεύγουν στην αντεπίθεση, είτε κουβαλώντας τη μπάλα, είτε ως αποδέκτες της, πάντα έτοιμοι να βγάλουν σέντρα ή να κόψουν στο δεύτερο δοκάρι. Θέλουμε ταχύτητα, καλή σέντρα, ντρίπλα αλλά και εργατικότητα γιατί του ζητάμε να πιέζει τα αντίπαλα μπακ όταν δεν έχουμε τη μπάλα.
Image

Ολοκληρωμένος Επιθετικός (Επίθεση):
Ο μοναχικός καβαλάρης. Ο εκτελεστής, δημιουργός και ο πρώτος που θα πρεσάρει την αντίπαλη άμυνα. Δύσκολος ρόλος, πρέπει να ξέρει καντάρια μπάλα, να έχει τελειώματα αλλά και να είναι ικανός να δημιουργήσει για τους συμπαίκτες του. Αν δε μπορείτε να βρείτε Ο.Ε, τουλάχιστον να είναι Επιθετικός Στόχος με καλή πάσα, ή Επιθετικός με βάθος.
Image

Για τους αμυντικούς δεν έχω κάτι να αναλύσω, έχουν τις default ατομικές οδηγίες.

4. Ανάλυση του συστήματος με παραδείγματα:

Για να σας αποδείξω ότι οι οδηγίες δεν είναι αντιφατικές μεταξύ τους, σας παραθέτω το σχηματισμό του Παναιτωλικού που έχω αναλάβει, όταν έχουμε (πράσινα καπάκια) και όταν δεν έχουμε τη μπάλα (πορτοκαλί καπάκια).
Image

Ορίστε και ένας θερμικός χάρτης, για να δούμε ακόμα καλύτερα το πόσο συμπαγής είναι η ομάδα, παρά την οδηγία για πλάτος.
Image

Επί της ουσίας, γεμίζουμε το κέντρο, εκεί αντλούμε την πίεση που θέλουμε και μόλις πάρουμε τη μπάλα τη σπάμε είτε στα άκρα για μία σέντρα, είτε παίζουμε κάθετα στον επιθετικό μας.

5. Κάποια αποτελέσματα και χαρακτηριστικό γκολ:
Image

Πολλά δύσκολα παιχνίδια, απέναντι σε ομάδες καλύτερες από τη δική μας, εντός και εκτός έδρας. Απολογισμός σε 13 αγώνες, 8 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες. 6 φορές κρατήσαμε ανέπαφη την εστία μας, σχεδόν 50% των αγώνων, κάτι που στο φετινό fm είναι τουλάχιστον σπάνιο.

Αντί επιλόγου, σας παραθέτω ένα χαρακτηριστικό γκολ της τακτικής, απέναντι στον Ολυμπιακό που μας φιλοξενούσε στο Γ.Καραϊσκάκης. Κλέψιμο έξω από τη μεγάλη περιοχή, γρήγορη σέντρα στην μεγάλη περιοχή και ο Vadala νίκησε τα στόπερ κάνοντας το 1-2.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NNxO50MNSVo[/youtube]

Link για την τακτική
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχει δοκιμαστει σε Αγγλια ή σε αλλο πιο δυσκολο πρωταθλημα απο το ελληνικο?
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι, δεν εχει δοκιμαστεί ακριβώς με αυτο το formation σε αλλα πρωταθλήματα, αλλα έχουν δοκιμαστεί ακριβώς οι ίδιες οδηγίες.

Θεωρώ οτι δεν έγκειται παράγοντας δυσκολίας, γιατι τα αποτελέσματα που βλέπεις ήρθαν με ενα roster που δεν ειχα επιλέξει εγω, δεν ειχα κανει καμία μεταγραφη πέρα του Vadala και ενός CB, δεν έκανα προετοιμασία και η τακτική αφομοιώθηκε κατα τη διάρκεια της season.


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
lias17
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Thu Dec 08, 2011 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Ιωνικός Νίκαιάς
Αγαπημένη Ομάδα: Πάοκ
facebook προφίλ: ilias.agrafiotis.3
twitter: Agrafasil86
Status: Everybody lies
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκίνησα νέο save με Φωστήρα F.C. για να δοκιμάσω την τακτική σου Bill. Μέχρι στιγμής στο στάδιο προετοιμασίας δεν έχει αφομοιωθεί είναι αδέξια. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι δεν τρώω εύκολα γκολ και δεν μου κάνουν πολλές ευκαιρίες οι αντίπαλοι. Θα επανέλθω με feedback για να ενημερώσω.

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαίρομαι που ξεκίνησες κάτι μόνο και μόνο για να δεις την τακτική αυτή!

Επειδή είναι δύσκολο να βρεις Complete Forward σε αυτήν την κατηγορία, δοκίμασε κάποιον Target Man (Attack), αρκεί να ξέρει λίγη μπάλα, δηλαδή να έχει σχετικά καλά attributes σε πάσα, κίνηση στον κενό χώρο, ντρίπλα, σέντρα, τελειώματα.

Ο Βέργος του Ολυμπιακού είναι ό,τι πρέπει για δανεικός, εγώ τον αγόρασα στον Παναιτωλικό και στα ρεπό του Vadala κάνει παπάδες.

Καλή επιτυχία!
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
DUKASPAP
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Fri Dec 20, 2013 12:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολύ καλή τακτική μπράβο.Στα δύσκολα παιχνίδια παίζω αμηνά κ στα εύκολα επίθεση .έχω 22 αγωνιστικές με las palmas κ 31 είμαι 9ος
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Μπιλλ, εξαιρετικη προσεγγιση τακτικης και με μερακι! Θα την κοιταξω με Λεστερ και θα ποσταρω. :wink:
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε ευχαριστω πολυ DUKASPAP για την εμπιστοσύνη που έδειξες στην τακτική μου, χαίρομαι που σε βοήθησε. Αν εχεις καποια παρατήρηση σχετικα με την τακτική, γράψε εδω στο thread για να το τσεκάρω.
DimiZag wrote:Μπιλλ, εξαιρετικη προσεγγιση τακτικης και με μερακι! Θα την κοιταξω με Λεστερ και θα ποσταρω. :wink:
Σε ευχαριστω πολυ DimiZag. Θα ηθελα να τη δω στην Αγγλία, οποτε περιμένω με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα σου.

Επίσης μια γενική σημείωση. Οποίος είδε το Barcelona-Atletico θα είδε ακριβώς αυτόν τον σχηματισμό και μια πολυ παρόμοια φιλοσοφία. Ένιωσα λίγο περήφανος βλέποντας τα κομαντα του Cholo, μου θύμισαν τον Παναιτωλικό μου. [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
lias17
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Thu Dec 08, 2011 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Ιωνικός Νίκαιάς
Αγαπημένη Ομάδα: Πάοκ
facebook προφίλ: ilias.agrafiotis.3
twitter: Agrafasil86
Status: Everybody lies
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικά το είδα το ματσάκι και ναι έχεις απόλυτο δίκιο, ο σχηματισμός και οι κινήσεις των παιχτών ήταν ίδιος. Μπράβο σου. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πως παιζεις ανάλογα με τον αντίπαλο. Αν είσαι φαβορί του ματς κατεβαίνεις άκρως επιθετικά; Αν είσαι αουτσαιντερ αμυντικά;
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παντα ξεκινάω με Κανονική νοοτροπία για τα πρώτα 10-20 λεπτά. Μετα ανάλογα το πώς εχει παει το ματς και τον αντίπαλο. Γυρνάω αντεπιθέσεις με καλύτερες ομάδες, παίζω Έλεγχο με χειρότερες. Οταν χάνω το παω και Επιθετική, οταν κερδιζω καλύτερη ομάδα το παω άκρως αμυντική μετα το 75' και οταν κερδίζω για 1 γκολ ομάδα ίση ή χειρότερη το παω παλι αντεπιθέσεις. Γενικα ειναι βλέποντας και κάνοντας.


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
byzas4
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sat Sep 08, 2012 2:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Βύζας Μεγάρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον εχω Βαλενθια... Δεν εχουν μεγαλες διαφορες, αν και εχει καποιες μοναδες καλυτερες η Ατλετικο...

Λεω να εφαρμοσω την τακτικη, γιατι με το κλασσικο 4-1DM-2MC-2AMR/L-1 έχω πρόβλημα (ειδικα μετα το update).
Εκτος αυτου, μ'αρεσει το συμπαγες σχημα και σχετικα πειθαρχημενο.

Δοκιμάζεται αμεσα και στελνω report! :-D
If you repeat a lie often enough, it becomes politics...
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να 'σαι καλά byzas4, ελπίζω να σε βολέψει!

Καλά αποτελέσματα και περιμένω screenshots!
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
geohard
Rotation
Rotation
Posts: 1068
Joined: Thu Dec 25, 2008 12:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man.United
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετα απο ενα καταστροφικο πρωτο μισο στην 4η σεζον στον παγκο της Watford και μην εχοντας να χασω τπτ δοκιμασα την τακτικη σου
και με πολυ ελαχιστες μικρο αλλαγες μπορω να πω οτι η ομαδα εχει βρει τον παλιο καλο της προσωπο. 6 παιχνιδια 4 Νικες 2 ισοπαλιες και συνεχιζουμε.

Εξαιρετικη τακτικη προσεγγιση καλα μοιρασμενοι οι ρολοι, μ'αρεσει η πειθαρχια και η ομαδικοτητα που βγαζει η ομαδα. Περιμενω και τον V.Aboubakar να γυρισει απο το Copa Africa για να την δοκιμασω και με CF στην επιθεση. Αν την χρησιμοποιουσα πιο μπροστα ισως περνουσα στην επομενη φαση του CHL.
FM13
Η ιστορια μου: Mια πόλη μια ομάδα! (ΠΑΟΚ) (Liverpool F.C)
viewtopic.php?f=359&t=38267


FM11

Η ιστορια μου: The Voice Of The South Come On(Southampton F.C)
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαίρομαι που βρήκε η ομάδα το δρόμο της geohard.

Όποτε βρεις χρόνο ανέβασε κάποιο screenshot με στατιστικά αγώνων (κυρίως κατοχή, καθαρές ευκαιρίες για γκολ και των 2 ομάδων, κερδισμένες δικές σου μονομαχίες) και τις μικροαλλαγές που έκανες στην τακτική, με ενδιαφέρει πολύ να δω.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα! :D
Δοκιμασα την τακτικη στην πρωτη μου σεζον στην Ιταλια με την Φιορεντίνα.
Στο πρωτάθλημα τερμάτισα τέταρτος ξεπερνώντας τους αρχικούς στόχους της διοίκησης.Το μόνο αρνητικό ήταν οτι στα δύσκολα παιχνίδια με juve,roma,milan έχασα εύκολα και χωρίς να μπορέσω να δημιουργήσω πολλές ευκαιρίες εκτός το παιχνίδι εκτός με την Ναπολι που κέρδισα 1-4!

Στο Europa leage έφτασα τελικό αλλά έχασα απο την τοτεναμ με 3-1.Εδω η τακτικη απέδωσε καλύτερα γιατι πιστεύω οτι οι ομάδες έπαιζαν πιο επιθετικά -kavala

Στο κύπελλο αποκλειστηκα νωρίς απο την Roma.

Συνοψίζοντας αξίζει δοκιμή η τακτική.Καλή επιτυχία σε όσους την δοκιμάσουν. -gioupi

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ BillHoudini. -doublekiss
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”