Επιλογή Τακτικής

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
captain9421
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: αεργος
Αγαπημένη Ομάδα: aek
Status: φοιτητικη ζωη
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα ηθελα να συζητησουμε για τον τροπο που επιλεγετε ποια τακτικη θα χρησιμοποιησετε οταν ξεκινατε ενα σεηβ.

1)Εχετε συγκεκριμενη τακτικη και προσπαθειτε με μεταγραδες να δημιουργησετε το καλυτερο συνολο?Και αν δεν εχετε λεφτα για μεταγραφες τι κανετε?

2)Επιλεγετε την καλυτερη τακτικη με βαση το υλικο που εχετε?

3)Επιλεγετε τακτικη ετσι ωστε να αξιοποιησετε τους καλυτερους σας παικτες στο ροστερ?

4)Επιλεγετε τακτικη με βαση το επιπεδο και τους στοχους της καθε ομαδας?
Last edited by captain9421 on Thu Jan 07, 2016 10:11 am, edited 1 time in total.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Επειδη το τοπικ ειναι ωραιο, θα σου ελεγα να βρεις εναν online μετατροπεα greeklish->ελληνικα για να ειναι ευπαρουσιαστο το τοπικ.

Θα ποσταρω αργοτερα σχετικα που θα γυρισω σπιτι εγω.
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Όταν ξεκινάω σε μια ομάδα (συνήθως επιλέγω μικρές με ελάχιστα χρήματα, οπότε έχω περιθώρια για πολύ λίγες μεταγραφές την πρώτη σεζόν) προσπαθώ να προσαρμόσω την τακτική στους παίκτες που βρίσκω. Αν δουλέψει έχει καλώς και την κρατάω, αν όχι την επόμενη σεζόν προσπαθώ να φέρνω παίκτες ώστε να παίξω την τακτική που έχω στο μυαλό μου. Πχ σιχαίνομαι το 4-2-3-1, μ'αρέσει το κλασσικό 4-3-3 και το 4-4-2 και στις δύο παραλλαγές του (με άκρα και ρόμβο). Αν όμως πάω σε μια ομάδα και ο καλύτερος μου παίκτης είναι ο AMC, δεν θα τον θάψω. Θα παίξω με AMC. Ίσως να τον πουλήσω την επόμενη σεζόν για φέρω άλλους πιο συμβατούς στο σύστημα που φαντάζομαι, ίσως και να κρατήσω το ήδη υπάρχον αν πάω καλά.

Σημαντικό ρόλο παίζει και το πρωτάθλημα. Πχ τώρα τρέχω σειβ στο 15 ακόμη στο οποίο ξεκίνησα από 9η Αγγλίας. Εντάξει lower league αγγλικό = 4-4-φακιν-2 κι έτσι έστησα την ομάδα (btw όταν ξεκίνησα το ρόστερ είχε μόλις έναν παίκτη!). Έλα όμως που στα μισά της 1η σεζόν χωλαίναμε και συνυπολογίζοντας το γελοίο επίπεδο των αμυνών αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι που δεν είχα ξανακάνει. 4-3-3 με τρεις φορ μπροστά (P-TM(s)-DLF(s)) και εντολή για άμεσο παιχνίδι και pump ball into box. Δούλεψε τρομερά, σε κάθε παιχνίδι η αντίπαλη άμυνα έκανε τουλάχιστον 2 χοντρά λάθη και σκοράραμε για πλάκα με τους άμπαλους τρεχαλατζήδες μπροστά. Ανέβηκα και διατήρησα το σύστημα. Τα ίδια και στην 8η κατηγορία, έβγαλα όλα τα ματς μ'αυτό το σχήμα. Στην 7η όμως που είμαι τώρα κι έχει ανέβει αισθητά το επίπεδο των αντιπάλων το εγκατέλειψα, γύρισα στο 4-4-2 κι έφτιαξα κι ένα 4-3-3 για τα πιο ζόρικα ματς. Αν ανέβω ξανά, του χρόνου στη Vanarama South σκέφτομαι να δοκιμάσω κλειστό ρόμβο.

Για μένα λοιπόν έχει να κάνει με πολλά. Και διαφωνώ με την πρακτική να παίζει κανείς ένα σύστημα βρέξει χιονίσει ασχέτως ομάδας, πρωταθλήματος, κατηγορίας κλπ. Με την ποικιλία χαίρομαι και το παιχνίδι περισσότερο.
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω παντως τις περισσοτερες φορες επιλεγω ομαδα που θα βολευει για το συστημα που εχω ηδη στο μυαλο μου.
Διαφορετικα προπονω μερικους παικτες με βασει τα αττς τους στις θεσεις που εχω στο συστημα μου.
πχ τον Leroy Sane της Σαλκε του εκανα προπονηση ως επιθετικος σε ρολο trequartista και απεδωσε πολυ καλα!
Γενικως σχεδον παντα ξεκιναω καποιο σεηβ και εχω ηδη το συστημα στο μυαλο μου και προσπαθω με καθε τροπο να προσαρμοσω την ομαδα σε αυτο.
Image
User avatar
captain9421
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: αεργος
Αγαπημένη Ομάδα: aek
Status: φοιτητικη ζωη
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:Επειδη το τοπικ ειναι ωραιο, θα σου ελεγα να βρεις εναν online μετατροπεα greeklish->ελληνικα για να ειναι ευπαρουσιαστο το τοπικ.

Θα ποσταρω αργοτερα σχετικα που θα γυρισω σπιτι εγω.
Tha to grapsw sta agglika kai tha to kanw metafrasi me google translate kai meta copy paste
extws ki an exeis kati allo na mou protineis
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

captain9421 wrote:
mojotzotzo wrote:Επειδη το τοπικ ειναι ωραιο, θα σου ελεγα να βρεις εναν online μετατροπεα greeklish->ελληνικα για να ειναι ευπαρουσιαστο το τοπικ.

Θα ποσταρω αργοτερα σχετικα που θα γυρισω σπιτι εγω.
Tha to grapsw sta agglika kai tha to kanw metafrasi me google translate kai meta copy paste
extws ki an exeis kati allo na mou protineis
εχεις πμ
Image
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Κανονικα ξεκιναω και χτιζω το ροστερ με τον σκοπο να παιξω ενα 4231 που λατρευω, αν και αν δω οτι δεν τραβαει η ομαδα ειμαι ανοιχτος στο να κανω αλλαγες. Βεβαια ας πουμε δεν εχω παιξει ποτε με 3 φορ ή με 3 στοπερ, αν και με βλεπω φετος να το κανω και αυτο :D
User avatar
captain9421
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: αεργος
Αγαπημένη Ομάδα: aek
Status: φοιτητικη ζωη
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμενα το θέμα μου είναι ότι φοβάμαι να δοκιμάσω extreme τακτικές όπως 3 stopper, 3 επιθετικούς , ασύμμετρες και κλασσικές όπως το 4-4-2 μιας και είναι ξεπερασμένο και κανεις δε το χρησιμοποεί στη πραγματικότητα πια.. Χoρια που επειδή έχω περιορισμένο χρόνο φοβάμαι την αποτυχία κάποιας τακτικής γιατί θα μου χαλάσει το save και πρέπει μετά πάλι από την αρχή άμα δε πηγαίνει καλά Η ομάδα. (:
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Η επιλογή μιας τακτικής εξαρτάται από τους παίκτες της ομάδας και τον κατάλληλο συνδιασμό των χαρακτηριστικών τους.

Η φράση "εξαρτάται από τους παίκτες της ομάδας" σημαίνει ότι δεν μπορεί η επιλογή της τακτικής να γίνεται τυφλά, δηλαδή να βάζει κανείς ένα σύστημα, τις οδηγίες του και τους ρόλους με τα καθήκοντα χωρίς να λαμβάνει υπόψιν τι παίκτες έχει η ομάδα και απλά να προσπαθεί να ταιριάξει με το ζόρι αυτούς τους παίκτες στην τακτική και να πουλάει όσους δεν ταιριάζουν ακόμα κι αν είναι καλοί παίκτες.

Η φράση "κατάλληλος συνδιασμός των χαρακτηριστικών τους" σημαίνει ότι δεν μπορεί η επιλογή της τακτικής με βάση τους παίκτες της ομάδας να γίνεται χωρίς να λαμβάνοντια υπόψιν βασικές ποδοσφαιρικές αρχές. Παράδειγμα, σε ένα 4-4-2 δεν μπορείς να βάλεις και τους 2 επιθετικούς να είναι Target Man, σε ένα 4-2-3-1 δεν μπορεί τα αμυντικά χαφ να έχουν ίδιους ρόλους κτλ. Για περισσότερα υπάρχει το tactical theorems για μια σωστή βάση στις τακτικές καθώς και άπειρα άρθρα σε site όπως το sisportscentre που μπορούν να βοηθήσουν.

Οπότε, η επιλογή τακτικής γίνεται βρίσκοντας την κατάλληλη ισορροπία ανάμεσα στην ποδοσφαιρική λογική και τους παίκτες που έχει η ομάδα. Αυτό σημαίνει πως θα υπάρχουν περιπτώσεις που ένας παίκτης δεν θα παίζει στον ρόλο που του ταιριάζει περισσότερο από όλους αλλά σε κάποιον που του ταιριάζει μεν αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να δένει καλύτερα με τους υπόλοιπους ρόλους και την υπόλοιπη τακτική. Αυτό μπορεί να τραβήξει ακόμα περισσότερο με κάποιον παίκτη να πρέπει να πωληθεί επειδή δεν ταιριάζει καθόλου με την ομάδα από τακτικής άποψης ακόμα και αν το επίπεδο του είναι αρκετά καλό για το επίπεδο της ομάδας.




Προσωπικά, το πιο σημαντικό ίσως κριτήριο για να επιλέξω μια ομάδα είναι η επιλογή τακτικής για αυτήν την ομάδα. Αποφεύγω συνήθως την επιλογή με βάση συναισθηματικά κριτήρια κτλ, οπότε για μένα η επιλογή μιας ομάδας εξαρτάται άμεσα από την επιλογή της τακτικής. Δηλαδή σε μια ομάδα δεν κοιτάω αν έχει καλούς παίκτες, αλλά αν έχει παίκτες που μπορώ να συνδιάσω μεταξύ τους τακτικά. Αυτό έχει συνέπεια, όταν διαλέγω μια ομάδα να ξέρω ήδη λίγο πολύ προς τα που κινούμαι στην τακτική.

Αναλυτικότερα τα βήματα που κάνω μόλις ξεκινήσω το σέηβ (αφού περάσω τα διαδικαστικά με τις συναντήσεις):

-να δω αν είναι καλός ο βοηθός προπονητής και κυρίως στην κρίση ικανότητας και κρίση μελλοντικής ικανότητας ώστε να ξέρω πόσο ακριβή είναι τα αστεράκια με τα οποία αξιολογεί τους παίκτες του ρόστερ(και πιθανόν να επιλέξω να τον διώξω για να πάρω καλύτερο)

-να πάω στην αναφορά βοηθού ανά θέση για την ομάδα. Εκεί βλέπω την ποσότητα και την ποιότητα παικτών ανά θέση ώστε να καθορίσω τον σχηματισμό της ομάδας
πχ αν δεν έχω εξτρέμ τότε θα κοιτάξω σχηματισμούς όπως ο ρόμβος ή το 3-5-2 όπου τα μπακ θα παίζουν όλη την πλευρά.

-έπειτα ξεχωρίζω μια αρχική 11άδα και τον πάγκο ώστε να βγάλω στο μυαλό μου ένα αρχικό rotation για το πως θα κυλήσει η σεζόν (προφανώς αυτό αλλάζει στην πορεία ανάλογα και την απόδοση των παικτών)

-με βάση την 11άδα πηγαίνω στην τακτική και ορίζω τους ρόλους και το καθήκον για την κάθε θέση του σχηματισμού που έχω επιλέξει. Αυτό εξαρτάται κυρίως από τα χαρακτηριστικά του κάθε παίκτη που έχω επιλέξει για βασικό, αλλά όπως είπα νωρίτερα, σημείο κλειδί είναι ο σωστός συνδιασμός των ρόλων και καθηκόντων των παικτών μεταξύ τους. Το ποιες είναι οι βασικές αρχές για τους σωστούς συνδιασμούς ρόλων/καθηκόντων είναι η πεμπτουσία των τακτικών.

-έπειτα ακολουθεί το πιο απαιτητικό κομμάτι και ας φαίνεται πιο απλό όλων

Image

η επιλογή νοοτροπίας και ευελιξίας σχηματισμού είναι απλό να γίνει με 2 κλικ αλλά μπορεί να καταστρέψει ό,τι καλό έχει σχεδιαστεί στην υπόλοιπη τακτική. Οι δύο αυτές επιλογές ορίζουν πόσο ψηλά θα κινούνται οι παίκτες αλλά και πόσο θα κινούνται αναμεταξύ τους και πόσο θα συμμετέχουν στο παίχνίδι. Αυτές οι επιλογές, καθώς και οι οδηγίες ομάδας, εξαρτώνται από το συνολικό επίπεδο, στυλ και χαρακτηριστικά όλων των παικτών της 11άδας οπότε είναι και πιο περίπλοκος ο καθορισμός της κατάλληλης επιλογής. Οι επιλογές αυτές γίνονται ακόμα πιο περίπλοκες επειδή εξαρτώνται και από το συνολικό επίπεδο της ομάδας σε σχέση με τις αντιπάλους τους. Δηλαδή μια ομάδα που πάει αέρα στην Β' εθνική με επιθετική νοοτροπία, όταν ανέβει κατηγορία είναι πιθανόν να χρειάζεται να το γυρίσει σε αμυντική αφού πλέον θα αντιμετωπίζει καλύτερες ομάδες.

-με βάση τι τακτική έχει καταλήξει να φτιαχτεί, βλέπω ποιοι από το ρόστερ "περισσεύουν" (ή καλύτερα ποιοι παίρνουν περισσότερα λεφτά) ώστε να πουληθούν και να ενισχυθούμε σε άλλες θέσεις


αυτά αφορούν την αρχική επιλογή τακτικής μόλις αναλάβω μια ομάδα, στην πορεία των ετών, προσπαθώ να εξελίσσω την τακτική αναπτύσσοντας τους παίκτες μου αλλά και αγοράζοντας καλύτερους. Πχ στην τακτική που έκανα στην Τότεναμ, ξεκίνησα με πλάγιους μπακ-υποστήριξη και τα κεντρικά χαφ ήταν κεντρικός κόφτης-άμυνα και κεντρικος μέσος-υποστήριξη και μετά από αρκετές σεζόν κατέληξα να έχω ολοκληρωμένους μπακ χαφ επίθεση και στο κέντρο ελεύθερο οργανωτή με box to box. Οι βασικές αρχές ήταν οι ίδιες στην τακτική της 1ης σεζόν με αυτήν της 10ης, οι περισσότεροι ρόλοι ίδιοι παραμένουν αλλά με μικροαλλαγές στις οδηγίες, αλλαγή νοοτροπίας από ρευστή σε πολύ ρευστή και άλλες μικροαλλαγές, μετέβαλα την αρχική τακτική χεράκι χεράκι με την ανάπτυξη του ρόστερ ώστε να την τελειοποιήσω.
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και αν δεν πετύχουν οι αλλαγές?Ρισκάρεις δηλαδή μια πετυχημένη συνταγή?

Στάλθηκε από το HUAWEI P7-L10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

μου αρέσει τελευταία το 3-5-2 και αυτό θα επιλέξω στο save που θα ξεκινήσω με τον ΠΑΟΚ..
πάντα μου αρέσει να παίζω με 2 επιθετικούς ..σύστημα με 1 επιθετικό πχ 4-2-3-1 δεν μου έχει βγει
ποτέ..

Φυσικά το ρόστερ παίζει ρόλο αλλά θα το προσαρμόσω σε αυτό που θέλω εγώ,αυτό σημαίνει
ότι δεν θα διστάσω να πουλήσω παίκτες προκειμένου να φέρω άλλους που θα εξυπηρετούν
αυτό που θέλω εγώ..

Από'κει και πέρα κοιτάω πάντα το προπονητικό δυναμικό και φέρνω καλύτερους από τους υπάρχοντες..
θα προσπαθήσω να βρω προπονητές με αγαπημένο σύστημα το 3-5-2 ώστε να βοηθήσουν την προσαρμογή
των παικτών στο σύστημα πιο γρήγορα..

Τέλος η επιλογή των ρόλων για τους παίκτες είναι πολύ σημαντική και κάνω πολλές αλλαγές μέχρι να
βρω τους καλύτερους δυνατούς συνδυασμούς..
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

alexakoss wrote:Και αν δεν πετύχουν οι αλλαγές?Ρισκάρεις δηλαδή μια πετυχημένη συνταγή?

Στάλθηκε από το HUAWEI P7-L10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Koίτα, οι αλλαγές συνήθως γίνονται σταδιακά και στοχευμένα.


Αντίθετα με ό,τι πιστεύω για την πραγματικότητα, στο fm απλά στήνω μια αρχική τακτική και ζω ή πεθαίνω με αυτήν επειδη βαριέμαι προφανώς να κάνω αλλαγές ανά ματς κτλ. Η τακτική στήνεται στην αρχή, στην 1η σεζόν παρακολουθώ αναλυτικά αλλά αφού πειστώ ότι κάνει, βάζω την ομάδα στον αυτόματα πιλότο και μόνο σε πολύ σημαντικά ματς κάνω αλλαγές στην τακτική και αυτό όχι πάντα. Από εκεί και πέρα η τακτική αλλάζει μόνο λόγω μεταγραφών δηλαδή μόνο πριν αλλάξει η σεζόν οπότε δοκιμάζεται στα φιλικά. Και αυτές οι αλλαγές δεν αλλάζουν πολύ την τακτική. Δηλαδή το να αλλάξω τον πλάγιο μπακ σε ολοκληρωμένο μπακ χαφ είναι για μένα "τελειοποίηση" του ρόλου αφού πάρω καλύτερο πάικτη, όπως και το να αλλάξω έναν κεντρικό μέσο σε box to box ή οργανωτή σε ελεύθερο οργανωτή ή οποιονδήποτε επιθετικό σε ολοκληρωμένο επιθετικό. Αυτές οι αλλαγές γίνονται αν πάρω τουμπανότερο παικτη για μια θέση σε σχέση με αυτόν που είχα ή αν έχει προοδεύσει πολύ ένας από τους νεαρούς οπότε τον θεωρώ έτοιμο για step-up σε ρόλο.

Για να δώσω και συγκεκριμένα παραδείγματα από την Τότεναμ και πως έφτασα τα κεντρικά χαφ να είναι εντελώς διαφορέτικα:
1. άρχισα με κεντρικό κόφτη άμυνα-κεντρικό μέσο υποστήριξη
2. εξελίχθηκε ο Bentaleb οπότε το άλλαξα σε κεντρικό κόφτη άμυνα-box2box
3. πούλησα τον Κράμερ και πήρα Ρούμπεν Νέβες οπότε έκανα το δίδυμο οργανωτή άμυνα-box2box
4. σε κάποια φάση είχα τόσο καλούς regens στα κεντρικά χαφ+ ολοκληρωμενους παίκτες οπως μπαρκλευ, μπενταλεμπ, νεβες κτλ οποτε ειχα και την αυτοπεποιθεση να το κανω ελευθερος οργανωτής-box2box

αντίστοιχα οι πλάγιοι μπακ γίνανε ολοκληρωμένοι όταν πήρα αριστερά τον jorge και όταν ανέπτυξα εναν regen για τα δεξιά

παράλληλα η ομάδα βελτιωνόταν σε όλες τις θέσεις με πιο ολοκληρωμένους παίκτες οπότε έκανα και την αλλαγή από ρευστή σε πολύ ρευστή και διάφορα άλλα πολύ μικρά.

όλες αυτές οι αλλαγές γίνανε σε βάθος πολλών σεζόν και κάθε αλλαγή πατούσε στην προηγούμενη κατάσταση χωρίς να είναι κάτι ριζικά διαφορετικό, οπότε κάνω αλλαγές που δεν αποκλίνουν ιδιαίτερα από μια πετυχημένη συνταγή αλλά πατάνε πάνω σε αυτήν ως (μικρο)βελτιώσεις
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Η βασική συνταγή του συστηματος παραμένει ίδια κατεμε στη διαρκεια των χρονων. Απλα παρατηρεί διάφορα πραγματα π.χ. οτι οι πλάγιοι μπακ θα βοηθούσαν στην αναπτυξη αν γινόντουσαν ολοκληρωμένοι προσπαθείς ειτε να προπονησεις αυτους ειτε να κανεις μεταγραφές .εγώ παίζω 4231 κλειστό . το πιο δύσκολο κομματι είναι οι εξτρέμ σου να ανταποκριθούν σε ρόλους διαφορετικούς Αποτι γνωρίζουν όπως ΕΜ - κρυφός κυνηγός,μεσοεπιθετικός.
έχουν οι ομάδες συνήθως εναν επ.μέσο adv.plm και έναν dm/anc
Το τελευταιο πρόβλημα ειναι ο ρολος του επιθετικού ,ξεκινας με οτι βρίσκεις στην ομάδα με στοχο να βρεις ολοκληρωμενο επιθετικό να μπορείς να παίζεις και υποστήριξη και επιθετικά ανάλογα με τον αντιπαλο

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γίνε μαντέμι πρώτα
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

mojotzotzo wrote: Η φράση "κατάλληλος συνδιασμός των χαρακτηριστικών τους" σημαίνει ότι δεν μπορεί η επιλογή της τακτικής με βάση τους παίκτες της ομάδας να γίνεται χωρίς να λαμβάνοντια υπόψιν βασικές ποδοσφαιρικές αρχές. Παράδειγμα, σε ένα 4-4-2 δεν μπορείς να βάλεις και τους 2 επιθετικούς να είναι Target Man, σε ένα 4-2-3-1 δεν μπορεί τα αμυντικά χαφ να έχουν ίδιους ρόλους κτλ.
Συμφωνω απόλυτα. Ούτε εγώ βάζω ποτέ σε δίδυμο παικτών τον ίδιο ακριβώς ρόλο. Κι όμως έχω δει σε stream παιδί να παίζει 4-4-2 με τους δύο φορ να είναι Target Man (a) και ήταν απόλυτα επιτυχημένο. Ο ένας θυμάμαι ήταν ο Ροντον. Δεν θυμάμαι τους ρόλους των υπολοίπων, ούτε τον παρτενέρ του στην επίθεση παρα μόνο ότι έπαιζε 4-4-2 φλατ.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

ναι υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις αλλά (ξεφεύγοντας από το θέμα) υπάρχουν δυο εξηγήσεις:


1) το παιχνίδι έχει πρόβλημα και έχει καλή απόδοση μια τακτική ενώ δεν θα έπρεπε. Το πρόβλημα εδώ είναι πως είναι δύσκολο να διορθωθεί αφού δεν είναι παρά ελάχιστα τα άτομα που θα πήγαιναν στο φόρουμ της εταιρείας να γράψουν "νικάω συνέχεια ενώ δεν θα έπρεπε επειδή παίζω λάθος", ενώ και οι παίκτες που έχουν συνείδηση να το κάνουν αυτό, δύσκολα θα έπαιζαν εξαρχής με κάτι τόσο παράλογο ώστε να εμφανιστεί το λάθος

2) τα ppms. Tα ppms είναι ο θεός όλων στην τακτική. Τα ppms ενός παίκτη υπερισχύουν όλων των οδηγιών που βάζει κανείς στην τακτική. Οι οδηγίες ομαδικές και ατομικές μπορεί να "αλληλοεξουδετερώνονται" όταν είναι αντικρουόμενες(αυτο είναι επιθυμητό βέβαια), τα ppms όμως υπερισχύουν. Οπότε μπορεί ο παίκτης να κάνει του κεφαλιού και αυτός που έβλεπες να νόμιζε πως έπαιζε με δυο ταργκετ μαν, ενώ στην πραγματικότητα ο ένας επειδή είχε πχ ppms να τραβιέται προς τα πίσω κτλ να έπαιζε στην πράξη πιο πολυ σαν deep lying forward οποτε και το δίδυμο να ήταν πιο ταιριαστό και για αυτό έπαιζε καλά.


υπάρχει και μια 3η εξήγηση, απλα να είναι τόσο καλύτεροι οι παικτες του σε σχέση με τους αντιπάλους που ακόμα κι αν τους αξιοποιεί λάθος, να αρκεί για να παίρνει αποτελέσματα
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”