''You Shall Not Pass'' Tactic (2016 Edition by DimiZag)

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
nikarag
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 595
Joined: Mon Jul 19, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ, Μπαρτσα
Location: Athens Center
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πάντως για να πω την αλήθεια μου με αντίπαλο την Λεβερκούζεν και το 4-4-2 που παίζει αντιμετώπισα μεγάλα προβλήματα!!! Η επίθεση της δεν σταματιόταν με τίποτα κι ας έπαιζα και με αντεπιθέσεις!!! Στο 20' έχανα με 2 και 3 γκολ διαφορά!!! Και πήρα αποτέλεσμα γυρνώντας το σύστημα με κάποιες από τις οδηγίες του σε 4-4-1-1 με αντεπιθέσεις!!!
ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Η νικη ειναι το θεμα. Τωρα αφου ηρθε κανοντας αλλαγες μικρο το προβλημα. :D
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε Dimi δεν το εβαλα κατω και σε νεο save παλι με τοτεναμ ξαναεβαλα την τακτικη σου,
ενω οι παικτες πατανε πανω στην τακτικη σου δεν μπορουσα με τιποτα να παρω αποτελεσμα ειδικα σε συστημα 4-4-2 οπου με ειχαν κανει να μετραω γκολακια..

Εκανα αυτο που ειπε και ο φιλος πιο πανω το γυρισα σε 4-4-1-1 με τις ιδιες οδηγιες χωρις να πειραξω τιποτα

τα αποτελεσματα εχουν ως εξης

την πρωτη σαιζον στα μεσα της περιοδου ειχα αποκλειστει απο ολες τις ενχωριες διοργανωσεις (τα κυπελα εννοω) και στο πρωταθλημα ημουν στη 10η θεση,στο ουεφα ειχα ευκολο ομιλο αλλα τερματισα 2ος στον ομιλο μου

οταν γυρισα το συστημα σε 4-4-1-1 απο γεναρη και μετα τα αποτελεσματα ειχαν ως εξης

τερματισα στην 3η θεση στο πρωταθλημα στο τσακ που λενε και σηκωσα το κυπελο ουεφα


την επομενη σαιζον νικησα στο σουπερ καπ την ρεαλ μαδριτης με 5-0 :shock: και μεχρι τωρα ειμαι 2ος σε πρωταθλημα στα μεσα της περιοδου,
μεσα σε ολα τα κυπελα και στην επομενη φαση του τσου λου

η ομαδα παει τραινο και επιτελους ο φορ πεταει 1-2 γκολακια σε καθε ματς αλλα γενικα σκοραρουν ολοι οι παικτες απο τη μεση και μπροστα (μεσοι -εξτρεμ-μεσοεπιθετικοι απαντες βαζουν γκολ)
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Αυτα ειναι ρε! Χαιρομαι που επιτελους ολα πανε καλα! :D
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

No Limit wrote:Φιλε Dimi δεν το εβαλα κατω και σε νεο save παλι με τοτεναμ ξαναεβαλα την τακτικη σου,
ενω οι παικτες πατανε πανω στην τακτικη σου δεν μπορουσα με τιποτα να παρω αποτελεσμα ειδικα σε συστημα 4-4-2 οπου με ειχαν κανει να μετραω γκολακια..

Εκανα αυτο που ειπε και ο φιλος πιο πανω το γυρισα σε 4-4-1-1 με τις ιδιες οδηγιες χωρις να πειραξω τιποτα

τα αποτελεσματα εχουν ως εξης

την πρωτη σαιζον στα μεσα της περιοδου ειχα αποκλειστει απο ολες τις ενχωριες διοργανωσεις (τα κυπελα εννοω) και στο πρωταθλημα ημουν στη 10η θεση,στο ουεφα ειχα ευκολο ομιλο αλλα τερματισα 2ος στον ομιλο μου

οταν γυρισα το συστημα σε 4-4-1-1 απο γεναρη και μετα τα αποτελεσματα ειχαν ως εξης

τερματισα στην 3η θεση στο πρωταθλημα στο τσακ που λενε και σηκωσα το κυπελο ουεφα




η ομαδα παει τραινο και επιτελους ο φορ πεταει 1-2 γκολακια σε καθε ματς αλλα γενικα σκοραρουν ολοι οι παικτες απο τη μεση και μπροστα (μεσοι -εξτρεμ-μεσοεπιθετικοι απαντες βαζουν γκολ)
οταν λες 4-4-1-1 ολες οι γραμμές σε ευθεία η εβαλες πισω τον δεξι εξτρεμ στην γραμμη ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το 4-4-1-1 (τον επιθετικο του βαζεις θεση αναλογα που μπορει να αποδωσει καλυτερα)
Spoiler: show
Image

εδω το πρωτο μισο της πρωτης σαιζον που η ομαδα δεν ρολαρε (πριν το γυρισω σε 4-4-1-1)
Spoiler: show
Image
εδω απο γεναρη και μετα (ειχα ξεκινησει σιγα σιγα να πειραματιζομαι με το 4-4-1)
Spoiler: show
Image
Image
τελικος γιουροπα λιγκ
Spoiler: show
Image
και εδω η σαιζον μεχρι στιγμης
Spoiler: show
Image

απο οδηγιες στην τακτικη του φιλου Dimi δεν εχω πειραξει τιποτα,μονο στις θεσεις εχω δωσει αλλες οδηγιες επειδη εκει αποδιδουν καλυτερα οι παιχτες που εχω στην ομαδα μου
στις 2 ηττες που εχω στο πρωταθλημα ,η πρωτη απο Crystal Palace επειδη εκανα ριζικη αλλαγη για ξεκουραση στην 11αδα και εβαλα πολλους νεους απο τη β ομαδα παιχτες και στην αλλη ηττα απο Manchester ελειπαν 6 βασικοι παιχτες λογω τραυματισμου και κουρασης και δεν μαρκαρα τον ρουνει που μεσα σε 20 λεπτα ειχε κανει χατ τρικ
ελπιζω να βοηθησα
τα ευσημα στον Dimi και στον nikarag που με εβαλε σε σκεψεις για το 4-4-1-1
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Ηττες δηλαδη ψιλοαναμενομενες βασει οσων λες. Και παλι η τακτικη φαινεται οτι κουμπσωσε επιτελους! Να σαι καλα φιλε No Limit! :D
tsilas
Amateur
Amateur
Posts: 111
Joined: Mon Mar 17, 2008 3:51 pm
Football Manager της ομάδας: A.F.C. Ajax
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την χρησιμοποιησα για λιγο στην Southampton, με αρκετα καλα αποτελεσματα, και κυριως στη Milan την χρονια '18-19 οπου πηγα μετα. Στη Μιλαν εχει παρα πολυ καλα αποτελεσματα, με μερικες αλλαγες στους ρολους του επιθετικου κυριως.

Μια ερωτηση, οχι και τοσο τακτικη. Τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει το wide midfielder, γιατι δεν εχω βρει κανεναν να μου παιζει παρα πολυ καλα τη θεση. Μονο ο Bonaventura παιζει καπως καλα, αλλα θα ηθελα καποιον ακομα καλυτερο. Αν εχεις καποιον παιχτη, ανεξαρτητως τιμης που να ξερεις οτι παιζει ακριβως τη θεση, ειτε για να τον αγοραζα, ειτε για να βρω καποιον με παρομοια χαρακτηριστικα.

Γιατι για την ωρα, (οταν δεν παιζει ο Benaventura) εχω αλλαξει τον ρολο σε Winger(sup), αλλα συνηθως μου ξεχνιουνται πιο μπροστα και πιο στη γραμμη απο οτι θα επρεπε με αποτελεσμα να δημιουργουνται τρυπες. Ενω οταν τους βαζω wide midfielder παιζουν σωστα στο χωρο που πρεπει, αλλα χωρις να κανουν πολυ καλα παιχνιδια. Ευχαριστω και εκ των προτερων. -doublekiss
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Την φετινη εκδοση την αρχισα πιλοτικα με την Μιλαν -κλασικα- πριν την ανεβασω εδω μετα απο το save μου με την Λεστερ. Και εμενα ο Τζακ ηταν καλος θυμαμαι. Πολυ καλος για την θεση και ο Forsberg, και ο Nuno Santos (Benfica).
User avatar
nikarag
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 595
Joined: Mon Jul 19, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ, Μπαρτσα
Location: Athens Center
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πάντως γενικά πρέπει να προσαρμόσεις την τακτική κρατώντας τις ίδιες οδηγίες ανάλογα με ποιον αντίπαλο παίζεις!!! Π.χ. Για το 4-4-2 που παίζει η Λεβερκούζεν θέλει 4-4-1-1, για το 3-5-2 που παίζει η Γιουβέντους θέλει το 4-1-2-3(όπως δηλαδή προτείνεται από τον DimiZag), για πιο αδύναμες ομάδες που παίζουν 4-1-4-1 και άμυνα θέλει 4-4-2 προσθέτοντας δεύτερο φορ και αφαιρώντας τον αμυντικό χάφ!!! Γενικά έχει σημασία με ποιον παίζεις και τι δυναμικότητας ομάδα έχεις!!!

Υ.Γ. DimiZag ο Vardy είναι λατρεία έτσι;;; Τι γκολτζής είναι αυτός;;;
ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DimiZag wrote:Ηττες δηλαδη ψιλοαναμενομενες βασει οσων λες. Και παλι η τακτικη φαινεται οτι κουμπσωσε επιτελους! Να σαι καλα φιλε No Limit! :D

παντα περιμενεις καποιες ηττες απο μεγαλες ομαδες,αλλα εδω μιλαμε οτι ριχνω 3-4αρες σε αρσεναλ -σιτυ-τσελσι στο χαλαρο
Αλλωστε αν δεν κανεις και καμια ηττα δεν εχει νοημα το παιχνιδι...
πλεον δεν θελω κατι παραπανω απο την τακτικη,με εχει καλυψει πληρως σε αυτο που ψαχνω και απο θεμα κατοχης,φασεων εντος εστιας,αποτελεσματος και νικες-ηττες

υ.γ
αυτο που ξεχασα να πω ειναι οτι σε πολλα ματς ενω δεχομαι πρωτος γκολ συνηθως στο πρωτο 15-20λεπτο,
αμεσως μετα η ομαδα εχει κατεφερει και το εχει ανατρεψει το σκορ

off topic

για τον vardy οντως ειναι κανονι αλλα που να παρετε και τον ιταλο απο mls τον SEBASTIAN GIOVINCO
τον εφερα 2η σαιζον με μονο 11 m και μεχρι στιγμης μεσα της σαιζον εχει πεταξει 30 μπαλακια,τα 17 απο αυτα στην πρεμιες λιγκ οπου ειναι και πρωτος σκορερ,αν δεν ηταν 29 ετων θα τον αλυσοδενα στην ομαδα
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tsilas wrote:Την χρησιμοποιησα για λιγο στην Southampton, με αρκετα καλα αποτελεσματα, και κυριως στη Milan την χρονια '18-19 οπου πηγα μετα. Στη Μιλαν εχει παρα πολυ καλα αποτελεσματα, με μερικες αλλαγες στους ρολους του επιθετικου κυριως.

Μια ερωτηση, οχι και τοσο τακτικη. Τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει το wide midfielder, γιατι δεν εχω βρει κανεναν να μου παιζει παρα πολυ καλα τη θεση. Μονο ο Bonaventura παιζει καπως καλα, αλλα θα ηθελα καποιον ακομα καλυτερο. Αν εχεις καποιον παιχτη, ανεξαρτητως τιμης που να ξερεις οτι παιζει ακριβως τη θεση, ειτε για να τον αγοραζα, ειτε για να βρω καποιον με παρομοια χαρακτηριστικα.

Γιατι για την ωρα, (οταν δεν παιζει ο Benaventura) εχω αλλαξει τον ρολο σε Winger(sup), αλλα συνηθως μου ξεχνιουνται πιο μπροστα και πιο στη γραμμη απο οτι θα επρεπε με αποτελεσμα να δημιουργουνται τρυπες. Ενω οταν τους βαζω wide midfielder παιζουν σωστα στο χωρο που πρεπει, αλλα χωρις να κανουν πολυ καλα παιχνιδια. Ευχαριστω και εκ των προτερων. -doublekiss
Ο Leroy Sane της Σαλκε (βεβαια το 18 δεν ξερω αν θα ειναι στη Σαλκε ακομη)
Image
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Ο Vardy ειναι ειδωλο τι να λεμε τωρα. :P
AZAXS
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Apr 04, 2007 2:21 am
Football Manager της ομάδας: μου αρέσουν οι προκλίσεις
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@DimiZag έφυγα από ολυμπιακό για Μίλαν(η αγαπημένη συνήθεια να ξεκινάω με ΟΣΦΠ κ να μεταπηδάω σε αγαπημένες ομάδες που παραπαίουν), όπου όντως, όπως λες στην πολύ ωραία ανάλυση για την ομάδα αυτή που κουβαλάει ολη αυτήν την ιστορία, τα νεύρα μου δοκιμάζονται πολύ άσχημα! κατάφερα παρόλα αυτά να την βγάλω Ch.l. κ έκανα μεταγραφές ψιλο ανάλογες του συλλόγου.

http://imageshack.com/a/img905/3685/9Ze9gI.png Image

έχω ένα θεματάκι (πες το κ εμμονή) να παίξω ρόμβο στην 2η χρονιά μου κ επιθετικά αλλά τα αποτελέσματα είναι αποκαρδιωτικά! σκέφτομαι λοιπόν να χρησιμοποιήσω το δικό σου στα εκτός κ στο Ch.l., οπότε θέλω να ερευνήσω το πλάνο με τις αντεπιθέσεις. Τώρα η ερώτηση μου είναι: αλλάζεις μόνο την φιλοσοφία σε αντεπιθέσεις η κ μερικές οδηγίες;; (πχ σκέφτηκα να ενεργοποιήσω το παίξτε σκληρά κ πιο πειθαρχημένα(απενεργοποιεί την περιπλάνηση), επίσης κάποιους(λίγους) ρόλους στους παίχτες, όπως ακραίοι μπακ σε υποστήριξη, κεντρικός μέσος σε κεντρικός κόφτης(σε ένα ματς που το δοκίμασα πήγε καλύτερα σε άμυνα, παρά υποστήριξη), αριστερός μέσος σε υποστήριξη.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Αντεπιθεση και παιξτε πιο σφιχτα βαζω εγω. Κοιτα, η περιπλανηση απο τις θεσεις δεν σημαινει οτι μενουν κενα πισω στην αμυνα. Ειναι ετσι μονταρισμενη (εγω το ξερω πως) για να υπαρχει αλληλοσυμπληρωση μεταξυ των παιχτων. Δεν εγγυομαι οτι αν την βγαλεις θα λειτουργησει κιολας!
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”