Tottenham Hotspur

Αναλύστε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε και ζητήστε προτάσεις για το ποια ομάδα να αναλάβετε
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Tottenham Hotspur

Image

Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Έμψυχο Δυναμικό

Image

Image

Image

Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Παίκτες

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Τακτική

Image

Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Διαχείριση Ομάδας

  • Σύλλογος
    Η Τότεναμ είναι ένας σύλλογος του Λονδίνου που έχει καταφέρει να χαρακτηρίζεται από ομάδα της 8ης θέσης σε ομάδα της 5ης θέσης. Αντικειμενικός σκοπός των διοικούντων του συλλόγου είναι το κέρδος, βραχυπρόθεσμο-μεσοπρόθεσμο-μακρυπρόθεσμο. Συνεπώς είναι ομάδα που πουλάει πολύ αλλά ταυτόχρονα αγοράζει και αρκετά. Οπότε στον προπονητή δεν λείπει ποτέ το χρήμα. Σκοπός είναι, όποια προσέγγιση και αν επιλέξει ο προπονητής, να γίνει από ομάδα της 5ης θέσης σε ομάδα της 4άδας με συνεχή παρουσία στο Champions League και συνεχή διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Μεγάλο ατού η κατασκευή νέου γηπέδου που αυξάνει κατακόρυφα τα, ήδη μεγάλα, έσοδα μετά από λίγες χρονιές. Το βαρύ δάνειο των 500εκ που έχει ο σύλλογος για την κατασκευή του νέου γηπέδου δεν φοβίζει λόγω των μεγάλων εσόδων αλλά και της μακροπρόθεσμης εκτίναξης τους.
  • Έμψυχο Δυναμικό
    Το μεγαλύτερο αρνητικό της ομάδας είναι το κακό backroom staff. Τα επιτελεία της ομάδας είναι κατώτερα του μέσου όρου της κατηγορίες σχεδόν σε όλους τους τομείς. Απαιτείται μεγάλη αναδιαμόρφωση στο κομμάτι των γυμναστών, πολλές προσθήκες ξένων scout (το μεγάλο scouting knowledge οφείλεται κυρίως στους συνεργαζόμενους συλλόγους) και αλλαγές προσώπων στους φυσικοθεραπευτές.
    Στο κομμάτι του ρόστερ, η Τότεναμ διακρίνεται από την πληρότητα σχεδόν σε όλες τις θέσεις. Ο καλύτερος της παίκτης βρίσκεται στη θέση του τερματοφύλακα με ένα καλό backup πίσω του. Στην άμυνα υπάρχει μεγάλη πληρότητα με 5 εξαιρετικούς κεντρικούς αμυντικούς και κάθε πλευρά να έχει από έναν αμυντικογενή και έναν επιθετικογενή πλάγιο μπακ. Στο κέντρο υπάρχει ταλέντο αλλά και μια έλλειψη εμπειρίας. Αν η ομάδα χρειάζεται κάπου μεταγραφή τότε αυτή είναι ένας αμυντικογενής έμπειρος μέσος για να δώσει σιγουριά, καλή λύση είναι η πώληση ενός εκ των 5 κεντρικών αμυντικών ώστε να υπάρχουν περισσότερα χρήματα για την απόκτηση μέσου. Μεσοεπιθετικά υπάρχει μια δυνατή τριάδα με παίκτες με προοπτικές world class, σταδιακά μπορεί να βελτιωθεί με πωλήσεις σε υπεραξία των καλών αναπληρωματικών και αγορά καλύτερων παικτών που θα δημιουργήσουν μια πανίσχυρη μεσοεπιθετική γραμμή. Στη θέση του επιθετικού κυριαρχεί ένας παίκτης με προοπτικτές να σπάσει όλα τα ρεκόρ σκοραρίσματος στον κόσμο. Αν υπάρχουν διαθέσιμα χρήματα για δεύτερη μεταγραφή τότε αυτή μπορεί να είναι ενός all-around, backup επιθετικού.
  • Tακτική
    Η ομάδα αποτελείται από άρτιους τεχνικά και ολοκληρωμένους παίκτες. Συνεπώς το ποδόσφαιρο της μπορεί να τείνει στο μοντέλο του ολοκληρωτικού ποδοσφαίρου με πολλούς βαθμούς ελευθερίας στην δημιουργία και την κίνηση των παικτών. Το μεγάλο ρόστερ επιτρέπει το εκτεταμμένο rotation χωρίς να φαίνεται αγωνιστικά πτώση όταν αγωνίζεται κάποιος παγκίτης εκτός της θέσης του επιθετικού όπου η απόσταση Kane-N'Jie είναι μεγάλη, ενώ και στη θέση του 10ριου δύσκολα καλύπτεται η δημιουργικότητα του Eriksen. Η έλλειψη αμυντικογενή μέσου μπορεί να καλυφθεί με χρήση κάποιου κεντρικού αμυντικού πιο ψηλά στα χαφ, κυρίως του Dier, ή με δίδυμο στα χαφ τύπου deep-lying playmaker-defend με box2box midfielder αν και οι νεαροί μέσοι δεν είναι σίγουρο πως θα μπορούν να κρατήσουν το κέντρο στους απαιτητικούς αυτούς ρόλους. Η ομάδα πρέπει να εκμεταλλευτεί τις σέντρες των πλαγίων μπακ αφού έχει έναν επιθετικό που κυριαρχεί στο ψηλό παιχνίδι μέσα στην περιοχή. Παράλληλα, το πληθωρικό παιχνίδι του Kane, επιτρέπει την άριστη συνεργασία με μεσοεπιθετικούς που ξέρουν και να δημιουργούν και να σκοράρουν και συνθέτουν από την αρχή μια πυρηνική επίθεση που κυριαρχεί στην Premier League.
  • Γενικά
    Η Τότεναμ αποτελεί challenge από την πρώτη στιγμή αφού πρέπει να κρατηθεί ισσοροπία μεταξύ των άμεσων αποτελεσμάτων και της βελτίωσης των νεαρών παικτών που έχει σε όλες τις βαθμίδες του ρόστερ της. Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος με 7-8 ομάδες να είναι στο επίπεδο ή καλύτερες της Τότεναμ. Τα μεγάλα μπάτζετ υπάρχουν παρά τα υπέρογκα ποσά που έχουν διατεθεί για την κατασκευή του νέου γηπέδου. Δεν είναι όμως σώφρων να ξοδεύονται αλόγιστα ποσά για μεταγραφές αφού το ρόστερ είναι ήδη έτοιμο. Μια μεταγραφή με πώληση αμυντικού και αγορά αμυντικογενή μέσου αρκεί για την 1η σεζόν. Από εκεί και πέρα, η λογική των μεταγραφών είναι η πώληση ενός παίκτη και η διάθεση των χρημάτων της πώλησης μαζί με το υπάρχον μπάτζετ για αγορά παίκτη στην ίδια θέση. Έτσι θα διατηρηθεί η ισορροπία που ήδη υπάρχει και το πολύ καλό ρόστερ της ομάδας θα γίνει σταδιακά εξαιρετικό. Τέλος, η υπογραφή μνημονίου συνεργασίας με κάποιον σύλλογο του εξωτερικού ώστε να μπορούν να δανείζονται παίκτες για να αποκτήσουν την εθνικότητα και να μην χρειάζονται άδεια εργασίας είναι μια από τις πρώτες κινήσεις που πρέπει να γίνουν.
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλω να ξεκινήσω save στην Αγγλία αλλά δεν είχα καταλήξει (LFC δεν αγγίζω λόγω Κλοπ) κ μάλλον με βλέπω, διαβάζοντας την παρουσίαση, να καταλήγω στα "σπιρούνια".
Έχει πολύ καλό υλικό κ προοπτικές να ανέβει επίπεδο. Απ' ότι κατάλαβα ξεκινάμε με αντικατάσταση των γυμναστών. Είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάω σε μια ομάδα. Δίνουν καλά λεφτά για top staff?
Επίσης, με έψησε η τακτική που προτείνεις διότι είναι η αγαπημένη μου αλλά θέλει πολύ τέχνη ( (: ) για να υποστηριχθεί κ δεν την εφαρμόζω (όσο κ αν μου αρέσει) εύκολα σε μια ομάδα.


Off Topic:
skin?
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φίλος
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
thodoris kwstas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 527
Joined: Fri Dec 14, 2012 4:23 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
facebook προφίλ: thodoris kwstas
Has thanked: 0
Been thanked: 0

demakos21 wrote:Θέλω να ξεκινήσω save στην Αγγλία αλλά δεν είχα καταλήξει (LFC δεν αγγίζω λόγω Κλοπ) κ μάλλον με βλέπω, διαβάζοντας την παρουσίαση, να καταλήγω στα "σπιρούνια".
Έχει πολύ καλό υλικό κ προοπτικές να ανέβει επίπεδο. Απ' ότι κατάλαβα ξεκινάμε με αντικατάσταση των γυμναστών. Είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάω σε μια ομάδα. Δίνουν καλά λεφτά για top staff?
Επίσης, με έψησε η τακτική που προτείνεις διότι είναι η αγαπημένη μου αλλά θέλει πολύ τέχνη ( (: ) για να υποστηριχθεί κ δεν την εφαρμόζω (όσο κ αν μου αρέσει) εύκολα σε μια ομάδα.


Off Topic:
skin?
Δίνουν καλά λεφτά εγώ πλέον είμαι σε όλα 1ος στην Premier.
Αυτό το σύστημα είναι το καλύτερο για αυτήν την ομάδα.
Εγώ μόνο τον KK τον έχω οργανωτή.

Φίλε motzo σε σένα Lamela-Son παίζουν καλά γιατί εμένα μέχρι την μέση της σεζόν είναι πολύ μέτριοι.
Don't hate the player hate the game.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Mε τον Λαμέλα ίσως ήταν το πιο κουφό, αλλά μέσα στα όρια του ρεαλισμού, πράγμα που έχει συμβεί στο fm όσο παίζω. Τον πούλησα 40+10+10εκ στην Μπαρτσελόνα και βλέπω Ιανουάριο πως τον δίνει 11εκ σε μια άλλη ομάδα οπότε πήγα και τον πήρα πίσω εγώ με 11εκ αφού θα έχανα τις 2 ρήτρες των 10εκ. Ουσιαστικά τον έδωσα δανεικό 6 μήνες για 30εκ. Μπορώ να πω πάντως πως έπαιζε πολύ καλά, ίσως όχι εξαιρετικά αλλά σίγουρα ήταν σημαντικό μέρος των πλάνων μου. Πάντως υπάρχουν παίκτες και συγκεκριμένα ο Eriksen και ο Kane που δεν θα πουλούσα με τίποτα, αλλά τον Λαμέλα τον πούλησα οπότε κάτι λέει κι αυτό. Ο Son είναι περίεργος παίκτης, η αλήθεια είναι πως τον περίμενα διαφορετικά φτιαγμένο στο FM. Δίνει λύσεις αλλά έτσι όπως είναι δεν μπορείς να βασιστείς πάνω του σταθερά. Υπάρχουν ματς που θα στα πάρει βάζοντας 2 γκολ και υπάρχουν ματς που ούτε καν θα συνειδητοποιήσεις πως έχει παίξει.

diant wrote:Καλή αρχή φίλος
Ευχαριστώ φίλε :P

demakos21 wrote:Επίσης, με έψησε η τακτική που προτείνεις διότι είναι η αγαπημένη μου αλλά θέλει πολύ τέχνη ( (: ) για να υποστηριχθεί κ δεν την εφαρμόζω (όσο κ αν μου αρέσει) εύκολα σε μια ομάδα.


Off Topic:
skin?

Δεν θέλει τέχνη, θέλει καλούς παίκτες για αυτό και όταν πάνε να την εφαρμόσουν χειρότερες ομάδες έχουνε πρόβλημα. Ειδικά οι 2 θέσεις στα mc είναι πολύ απαιτητικές και για αυτό έχω κάποιους ενδοιασμούς για την Τότεναμ που έχει νεαρούς παίκτες εκεί αλλά συνολικά δούλεψε το πράγμα.
Το σκιν δεν είναι ακριβώς κάποιο συγκεκριμένο. Αρχικά χρησιμοποιήσα το base skin έχοντας περάσει μόνο το club overview panel από αυτά. Για τις εικόνες των παικτών χρησιμοποίησα το Vitrex skin αλλά έχοντας περάσει για background αυτό.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Aν θέλετε να με δείτε, λίγο μεθυσμένο, να μιλάωμπουρδολογώ για την Τότεναμ και αυτό το σέηβ τότε εδώ είστε:

http://www.twitch.tv/mojotzotzo/b/683066618

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZISXjD3F2Xg[/youtube]
(προτιμήστε το λινκ του twitch, είναι πολύ καλύτερη η ανάλυση)
User avatar
thodoris kwstas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 527
Joined: Fri Dec 14, 2012 4:23 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
facebook προφίλ: thodoris kwstas
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:Mε τον Λαμέλα ίσως ήταν το πιο κουφό, αλλά μέσα στα όρια του ρεαλισμού, πράγμα που έχει συμβεί στο fm όσο παίζω. Τον πούλησα 40+10+10εκ στην Μπαρτσελόνα και βλέπω Ιανουάριο πως τον δίνει 11εκ σε μια άλλη ομάδα οπότε πήγα και τον πήρα πίσω εγώ με 11εκ αφού θα έχανα τις 2 ρήτρες των 10εκ. Ουσιαστικά τον έδωσα δανεικό 6 μήνες για 30εκ. Μπορώ να πω πάντως πως έπαιζε πολύ καλά, ίσως όχι εξαιρετικά αλλά σίγουρα ήταν σημαντικό μέρος των πλάνων μου. Πάντως υπάρχουν παίκτες και συγκεκριμένα ο Eriksen και ο Kane που δεν θα πουλούσα με τίποτα, αλλά τον Λαμέλα τον πούλησα οπότε κάτι λέει κι αυτό. Ο Son είναι περίεργος παίκτης, η αλήθεια είναι πως τον περίμενα διαφορετικά φτιαγμένο στο FM. Δίνει λύσεις αλλά έτσι όπως είναι δεν μπορείς να βασιστείς πάνω του σταθερά. Υπάρχουν ματς που θα στα πάρει βάζοντας 2 γκολ και υπάρχουν ματς που ούτε καν θα συνειδητοποιήσεις πως έχει παίξει.

Με τον Lamela ειλικρινά έχω απογοητευτεί έχει πολύ καλά στατς αλλά δεν αποδίδει με τίποτα.
Σκέφτομαι να τον στείλω και να φέρω κανάν Berardi.Με τον Son ακριβώς το ίδιο 0 σταθερότητα σε ένα ματς φωτιά σε 3 χώμα.Εγώ έδωσα τον Kane με 70m στην United αλλά απ' ότι βλέπω καλύτερα να τον κράταγα.Πήρα Lukaku και ούτε αυτός αποδίδει ιδιαίτερα.Eriksen απλά τρομερός αυτός με κρατάει ψηλά μαζί με την άμυνα που είναι όλοι πολύ καλοί.Επίσης οι 2 μικροί στο κέντρο είναι τρομεροί και μαζί με dembele που είναι τρομερός bxb βοηθούν πάρα πολύ.Αλλά το θέμα μου είναι κυρίως στους μπροστά.
Don't hate the player hate the game.
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

thodoris kwstas wrote: Δίνουν καλά λεφτά εγώ πλέον είμαι σε όλα 1ος στην Premier.
Αυτό το σύστημα είναι το καλύτερο για αυτήν την ομάδα.
Εγώ μόνο τον KK τον έχω οργανωτή.
Good news :-D


mojotzotzo wrote: Δεν θέλει τέχνη, θέλει καλούς παίκτες για αυτό και όταν πάνε να την εφαρμόσουν χειρότερες ομάδες έχουνε πρόβλημα. Ειδικά οι 2 θέσεις στα mc είναι πολύ απαιτητικές και για αυτό έχω κάποιους ενδοιασμούς για την Τότεναμ που έχει νεαρούς παίκτες εκεί αλλά συνολικά δούλεψε το πράγμα.
Ναι, αυτό εννοούσα μιλώντας περί τέχνης. Μεσοεπιθετικά το σύστημα θέλει παίκτες που να ξέρουν πολλά κιλά μπάλας [λίγο αλεφαντικό μου ακούστηκε αυτό :-D ] για ν' αποδώσει. Με προβληματίσατε με Λαμέλα. Θα τον δω επί το έργον.. :D

Off Topic:
Spoiler: show
Thanks for the info (skin)!! :-) Ελπίζω να μην είναι τόσο μπελαλίδικο όσο φαίνεται :D :D
giorgos-aek
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Mon Nov 22, 2010 12:23 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Come on you spurs και φετος !!!

απλα μαρεσε πολυ το skin που εχεις βαλεις στους παιχτες ! Γινεται να το εχω και εγω ???
User avatar
cpntoulas
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Mon Oct 28, 2013 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: FC United, Vojvodina
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία παρουσιαση φιλε! μια ερωτηση θελω να σου κανω για αυτο που αναφερεις για συνεργαζόμενους συλλογους, δηλαδή π.χ. αν παρω εναν βραζιλιανο στον οποιο δεν χορηγειται αδεια εργασίας και τον δανεισω ας πουμε για 2 σεζον στην ισπανια μπορει μετα να του χορηγηθεί?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Ευχαριστώ!
Για αργεντίνους και βραζιλιάνους(και λοιπους λατινοαμερικάνους-απλά δεν ξέρω ακριβώς ποιες χώρες) στην Ισπανία αρκουν 2 χρόνια για υπηκοότητα. Για λοιπές εθνικότητες τότε χρειάζεται καμια ομάδα απο Βέλγιο ή Ολλανδία αλλά θέλει παραπάνω χρόνια εκεί.

giorgos-aek wrote:Come on you spurs και φετος !!!

απλα μαρεσε πολυ το skin που εχεις βαλεις στους παιχτες ! Γινεται να το εχω και εγω ???
γράφω πιο πάνω ποιο σκιν είναι
mojotzotzo wrote: Το σκιν δεν είναι ακριβώς κάποιο συγκεκριμένο. Αρχικά χρησιμοποιήσα το base skin έχοντας περάσει μόνο το club overview panel από αυτά. Για τις εικόνες των παικτών χρησιμοποίησα το Vitrex skin αλλά έχοντας περάσει για background αυτό.
απλά έχει κάποιες ωραίες αλλαγές αλλά έχει και ελαττώματα, εγω δηλαδή δεν το χρησιμοποιώ για κανονικό μου σκιν
Post Reply

Return to “Αναλύσεις και προτάσεις ομάδων”