Γενική συζήτηση για τις τακτικές στο FM16

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα στους απανταχού fmικούς φίλους. Με αφορμή 2 posts του tasosbin σε άλλο thread του forum σχετικά με τη "Διατήρηση Κατοχής", αποφάσισα να γράψω μερικές σκέψεις μου σχετικά με τη νέα τάξη πραγμάτων στο νέο fm.

Επειδή στο φετινό fm έχω φάει ΠΟΛΛΕΣ σφαλιάρες (κυρίως στο twitch), αποφάσισα για μερικές μέρες να μην παίξω και να κάτσω να διαβάσω τις διαφορές στην M.E από το 15 στο 16 και τις διαφορές στο Impact των εντολών. Μετά από αρκετό διάβασμα σε forums του εξωτερικού όπου υπάρχουν απίστευτα καμμένοι με τις τακτικές που τεστάρουν κάθε εντολή ξεχωριστά και μετά από αρκετές δοκιμές που έκανα κι εγώ ο ίδιος κατέληξα σε μερικά συμπεράσματα που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας:

:!: Φέτος η οδηγία Fluid/Flexible/Structured είναι πολύ πιο συγκεκριμένη σε σχέση με πέρσι και ποτέ δεν πρέπει να την κάνετε περίπλοκη συνδυάζοντας την με αντίθετη οδηγία. (πχ Fluid με Be More Disciplined) Ουσιαστικά, με Fluid η ομάδα είναι περισσότερο δεμένη σε σχέση με το Structured. Ναι ξέρω, σας ακούγεται αντιφατικό όπως μου φαινόταν κι εμένα, αλλά δεν είναι. Με την οδηγία Fluid οι παίκτες έχουν μεγαλύτερη τάση στις αλληλοκαλύψεις σε σχέση με το Structured. Στη δεύτερη επιλογή, αν υπάρξει μια ανισορροπία στο γήπεδο είναι λιγότερο πιθανό να βγει το CB να καλύψει το πλάγιο μπακ που δεν γύρισε ή έφαγε ντρίπλα. Άρα, δεν είναι απαραίτητο ότι Fluid παίζουν οι επιθετικές ομάδες ή οι ομάδες που θέλουν να έχουν την κατοχή τις μπάλας.

:!: Οι ρόλοι και τα καθήκοντά τους επηρεάζουν πολύ περισσότερο το mentality απ'ότι πέρσι. Ακόμα και Ultra Defensive τακτική να έχετε, αν ο κεντρικός σας μέσος έχει duty "Attack" και μπροστά θα πηγαίνει και ρίσκα θα παίρνει, οπότε να είστε προσεκτικοί και συγκεκριμένοι σε αυτά που ζητάτε από τους παίκτες σας. Αντίθετα, το duty "Support" βοηθά στην κατοχή της μπάλας πολύ περισσότερο από το "Attack", ενώ το "Defend" σε ομάδες που προσπαθούν να βγουν στην κόντρα, παράλληλα χωρίς να ανεβαίνουν μπροστά άνευ λόγου.

:!: -Φέτος (επιτέλους) είναι πολύ πιο εύκολο να παίξουμε με αντεπιθέσεις σε σχέση με παλιότερες εκδόσεις του παιχνιδιού. Ως πέρσι αν έδινες χώρο στον αντίπαλο θα σε κοπάναγε κάτω χωρίς έλεος. Στο fm16 δεν είναι έτσι. Όποιος βλέπει τα streams μου θα είδε με τη Mensajero ότι παίζοντας με 2 αμυντικά χαφ και αντεπιθέσεις έχουμε μπορέσει να εκμεταλλευτούμε τον ανοιχτό χώρο που δίνουν οι ομάδες που βγαίνουν μπροστά και θέλουν την κατοχή της μπάλας. Πλέον όντως μπορείς να τιμωρήσεις τις ομάδες που έχουν ψηλή αμυντική γραμμή, σε αντίθεση με πέρσι που απλώς περίμενες στην άμυνά σου και σκόραρες από κάνα στημένο. Οι clear cut chances από αντεπιθέσεις έχουν ανέβει πολύ φέτος.

Σε σχέση με την απορία του Τάσου και την κατοχή της μπάλας:
Στο fm16 οι εντολές και οι νοοτροπίες απλοποιήθηκαν σε πολύ μεγάλο βαθμό, πιστεύω πως φαίνεται και από αυτά που έγραψα παραπάνω. Στην τακτική σου, έχεις Επιθετική νοοτροπία, γεγονός που δεν επιτρέπει στους παίκτες σου να παίξουν πιο αργά και να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους, αλλά αντίθετα, τους επιβάλλει να βγαίνουν μπροστά και να προσπαθούν να βρουν γρήγορα τρόπους να απειλήσουν την αντίπαλη άμυνα. Αν το γυρίσεις σε "Έλεγχος" θα δεις περισσότερη κατοχή αλλά ίσως λιγότερα σουτ, ή γενικότερα τελικές προσπάθειες.

Off Topic:
Εννοείται πως αυτό το θέμα δημιουργήθηκε προς συζήτηση. Όποιος έχει πράγματα να γράψει ας τα γράψει, θα ήθελα πολύ να μαζέψουμε 2-3 πράγματα που θα κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη στις τακτικές.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παράδειγμα συμπαγούς τακτικής αντεπιθέσεων σε σχηματισμό 4-2-3-1:

Έχουμε τον παρακάτω σχηματισμό με τις ακόλουθες οδηγίες:
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Η ομάδα στην οποία το δουλεύω είναι αρκετά κακή για την κατηγορία, οπότε πρώτος στόχος είναι να μην τρώω εύκολα γκολ και ο δεύτερος να βγαίνουμε ωραία στην κόντρα και να τιμωρούμε τις ψηλά τοποθετημένες άμυνες.

Μετά το παιχνίδι με τη Sabadell στο κύπελλο (η οποία ήταν φαβορί και σαφώς ανώτερη από τη δική μου, παρατήρησα ορισμένα πράγματα):

:!: Με την οδηγία να παίζουμε στενά, έχω βάλει την ομάδα να αμύνεται σε μια νοητή ευθεία, η οποία ναι μεν επιτρέπει λίγες περισσότερες σέντρες απ'ότι συνήθως, αλλά είναι τόσο γεμάτη η περιοχή που δεν περνάει τίποτα. Στο πρώτο screenshot θα δείτε το πώς στήνεται η ομάδα στο γήπεδο και στο δεύτερο πόσες μονομαχίες κερδίσαμε σε αυτό το ματς.

Τα πράσινα καπάκια είναι η απεικόνιση για τις στιγμές που έχουμε τη μπάλα, ενώ τα πορτοκαλί για τα διαστήματα που αμυνόμαστε.
Image

Όπως βλέπετε, τη μεγαλύτερη διαφορά στις τοποθετήσεις τους την έχουν τα πλάγια μπακ, γιατί έχουν ρόλο υποστήριξη. Αντίθετα, οι κεντρικοί μας βρίσκονται περίπου στο ίδιο σημείο, ενώ οι εξτρέμ μαρκάρουν όταν αμυνόμαστε και κατευθείαν έχουν το μυαλό τους να βγουν στην κόντρα. Δεν είναι τυχαίο ότι και στα 2 γκολ που βάλαμε είτε έχουν γεμίσει την περιοχή, είτε έχουν σκοράρει. (Perez μπαμπά της Sabadell :D :D :D )

Πάμε τώρα στα αποτελέσματα αυτού του συμπαγούς συστήματος, κυρίως στην άμυνα:
Image

Με τα 2 αμυντικά χαφ και το στενό χώρο στον οποίο κινούμαστε, έχουμε δημιουργήσει ένα μικρό τοίχος και έτσι γίνεται πολύ δύσκολη η δουλειά των αντιπάλων μας να βρουν κενά σε τόσο μικρό χώρο. Δεν είναι τυχαίο ότι τα 2 γκολ σε 3 παιχνίδια που έχουμε δεχθεί είναι από στημένη φάση και από σέντρα στο κέντρο της περιοχής μετά από πούλημα της μπάλας στο κέντρο. Σε set επιθέσεις η ομάδα δεν τρώει κάθετες στην πλάτη της, ούτε μακρινά σουτ, ούτε συρτές σέντρες. Προτίμησα να σώσω όλα αυτά και να ρισκάρω στις ψηλές σέντρες, κάτι που εν μέρη με έχει δικαιώσει ως τώρα.

Τι κάνουμε όμως αφού κλέψουμε τη μπάλα; Παίζουμε κοντά, σίγουρα και σπανίως με ρίσκο, γεγονός που μας επιτρέπει να βγάλουμε ήρεμα τη μπάλα από την περιοχή μας και να βγούμε μετά στην κόντρα, είτε με μακρινές μπαλιές στον επιθετικό μας, είτε με άνοιγμα της μπάλας στα εξτρέμ μας. Δείτε και το παρακάτω γράφημα.
Image

Από όλες αυτές τις πάσες, σημαντικές επιθετικά ήταν 4. Οι 2 οδήγησαν σε γκολ.
Image

Η assist του 8 ήταν μια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας που έπαιζε υπερβολικά ψηλά και η assist του 13 ακριβώς το ίδιο, αλλά με αποδέκτη το εξτρέμ που είχε κόψει χωρίς να τον ακολουθήσει το αντίπαλο μπακ.

Φέτος είναι ωραίο να παίζεις και άμυνα, έχεις επιλογές που πέρσι δεν είχες και κυρίως τις βλέπεις να βγαίνουν και στο χορτάρι όπως θέλεις, ακόμα και με παίκτες κακούς όπως αυτοί που έχω στην Mensajero.
Last edited by BillHoudini on Thu Nov 19, 2015 12:21 am, edited 4 times in total.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Bill ευχαριστώ που ασχολήθηκες.
Αυτές τις μέρες έχω ψαχτεί αρκετά κι εγώ δοκιμάζοντας διάφορους σχηματισμούς στο γήπεδο, με διαφορετικό συνδιασμο ρολων και duties στους παίχτες.
Αυτό που λες για τον έλεγχο είναι αλήθεια, βοηθάει στην κατοχή. Όμως μειώνει όπως λες κι εσύ τα σουτ και τις ευκαιρίες με αποτέλεσμα να βρίσκεις δύσκολα 1-2 γκολ με μικρομεσαίες ομάδες. Από την άλλη η κατοχη του αντιπαλου δεν μειώνεται δραματικά με αποτέλεσμα να κάνει κάποιες φάσεις και να μπορεί να ισοφαρίσει.
Θεωρώ παράλογο μια ομάδα που παίζει επιθετικά, παίρνει πρωτοβουλίες, δημιουργεί φάσεις να μην έχει κατοχή. Για παράδειγμα, irl ο ΟΣΦΠ στην Ελλάδα παίζει ωραίο επιθετικό ποδόσφαιρο, κάνει φάσεις, βάζει γκολ, έχει κατοχή.
Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι να συνδιάσω επιθετική νοοτροπία με ρευστή αντί για ευέλικτη στον "σχηματισμό ομάδας".
Τι λες;
:liverpool:
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα σου πρότεινα κάτι αντίστοιχο με αυτό που λες, συν μερικές προσθήκες. Βάλε Επιθετική νοοτροπία, ρευστό σχηματισμό ομάδας, βάλε όμως να παίζουν και ελαφρώς πιο αργά σε σχέση με τώρα, διατήρηση κατοχής εννοείται και τον κεντρικό σου που έχει Attack duty, άλλαξε το σε support.

Πιστεύω θα δεις αρκετά μεγάλη διαφορά. Εγώ στη Liverpool κάπως έτσι έπαιζα και είχα 65-70% κατοχή ανά αγώνα.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

attack με ευέλικτη είχα, το κάνω attack με ρευστή.
Αν βάλω ελαφρώς πιο αργά θα παίζουν πολύ αργά, δηλαδή τώρα το έχω στο κανονικό, θα πάει χαμηλότερο δηλαδή. Δεν είναι λίγο για ομάδα που θέλει να σκοράρει και να παίρνει εύκολα τα παιχνίδια με τους μικρούς;
Διατήρηση κατοχής έχω.
Αυτό για τον κεντρικό το είχα σκεφτεί αλλά μήπως το "υποστήριξη" τον κάνει λιγότερο δημιουργικό;
δίνω ένα σσ με το πως έχω τώρα τις οδηγίες.
Spoiler: show
Image
:liverpool:
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To Highly Structured σαν οδηγία, φέτος σημαίνει ουσιαστικά το εξής:
Όταν η ομάδα έχει κατοχή, απλώνεται πιο κάθετα από την άμυνα στην επίθεση, πάει ας πούμε, πιο μονομπλόκ
όσον αφορά τις αποστάσεις μεταξύ των τριών γραμμών με λιγότερο creative freedom.
To Very Fluid φέρνει τις γραμμές πιο κοντά, όταν η ομάδα έχει την μπάλα και προσπαθεί να επιτεθεί.
Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται περισσότερο creative freedom.

Very Fluid = Most Compact
Fluid = Compact
Flexible = Default
Structured = More Depth
Highly Structured = Much More Depth

και πράγματι το role/duty κάθε παίχτη είναι το πρωτεύον στοιχείο για να οργανωθεί καλά μια τακτική.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@tasosbin

Δοκίμασε αυτό που λες για αρχή, αν και πάλι δεν δεις αυτό που θέλεις, παίξε πιο αργά, ίσως έτσι δεν μειωθούν οι τελικές και παράλληλα αποκτήσεις περισσότερη κατοχή.

@Dr.Gonzo
Ακριβώς όπως τα λες είναι, δηλαδή σχεδόν 100% αντίθετα με όσα νομίζαμε μέχρι και πέρσι. Σωστά;
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

όντως η κατοχή ανεβαίνει με το "ρευστή". Όμως με τον ΠΟ σε ρόλο υποστήριξη δεν υπάρχει κάποιος να κουβαλήσει τη μπάλα μέσα από το κέντρο και ψάχνουν τους επιτιθέμενους με μεγάλες μπαλιές στη πλατη της άμυνας. Θα το δοκιμάσω ξανά με επίθεση.
Τον οργανωτή δίπλα όμως σκέφτομαι να τον κάνω box2box ώστε να έχω κάποιον "τρεχαλατζη" να μαζεύει χαμένες μπάλες, να προωθεί τημπαλα στους επιτιθέμενους αλλα να έχει και το νου του στην άμυνα.
Έχω έναν ενδιασμο όμως γιατί ποτε δεν θυμάμαι να έπαιζα με boxtobox και να απεδιδε καλα. Μήπως να βάλω Κεντρικό μέσο με υποστήριξη απλώς;
Last edited by tasosbin on Wed Nov 18, 2015 8:08 pm, edited 1 time in total.
:liverpool:
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή στο επιτρέπει η διαφορά δυναμικότητας προσπάθησε με box2box πρώτα και μετά με Κεντρικό Μέσο.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

ενώ συνεχίζω πάντως τις δοκιμες η κατοχη δεν έχω δει να ξεπερνα το 50-53%.
Επιμένω ότι εδώ υπάρχει πρόβλημα, δεν δικαιολογείται σε καμια περίπτωση.
:liverpool:
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BillHoudini wrote: @Dr.Gonzo
Ακριβώς όπως τα λες είναι, δηλαδή σχεδόν 100% αντίθετα με όσα νομίζαμε μέχρι και πέρσι. Σωστά;
Για το fluid/very fluid είχα διαβάσει ένα σχετικό άρθρο του Cleon στο FM13 αν θυμάμαι καλά και ήξερα ότι κάνει την ομάδα πιο compact, με βόλευε σ αυτό που ήθελα να παίζω και δεν ασχολήθηκα με τα υπόλοιπα, παρά ελάχιστα.
Φέτος όμως, σε κάποια save τουλάχιστον, θέλω να παίξω με αντεπιθέσεις κυρίως, οπότε είναι η πρώτη χρονιά που ψάχνομαι
με κάτι διαφορετικό από το fluid, όχι ότι είναι απαραίτητο να αναιρεί αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Cleon θεός!!!
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζω με Atalanta, η ομάδα είναι με prediction 15th. Μέτρια αμυντικά, σχετικα καλή/επαρκής μεσοεπιθετικά. Παίζω ένα 4-2-3-1/4-3-2-1 ανάλογα τον αντίπαλο [στα φιλικά μέχρι στιγμής.]

Ομολογώ πως αυτό με το Fluid σε σχέση με το ποσο σφιχτή είναι η ομάδα με "σόκαρε". Θεωρούσα και εγώ ότι Fluid=άναρχη αν και έχει λογική αυτο που λέει ο BillHoudini σχετικά με τις αλληλοκαλύψεις.

Ξεκινάω πάντα με Standard τακτική και όχι Counter ακόμα και με μεγαλύτερους αντιπαλους και προσπαθώ να δίνω εναν πιο επιθετικό τόνο με κάποιους ρόλους και καθήκοντα.

Έχουμε παρατηρήσει να επηρρεάζουν την κατοχή συνδυασμοί ρόλων; επίσης ισχυει αυτό που ίσχυε παλαιότερα με κάποιους ρόλους που ηταν μη συνδυαζόμενοι; [δεν κολλάνε τακτικά, είναι λάθος τακτικά] πχ είχα διαβάσει οτι στο κέντρο ο Regista δεν συνδυάζεται με BWM.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για συνδυασμούς ρόλων, που λέει ο Jordi, υπάρχει αυτό: http://community.sigames.com/showthread ... 15-UPDATED. Στα αγγλικά, έχει και PDF στο πρώτο ποστ.
Γενικά για την τακτική προσέγγιση υπάρχει αυτό το έπος: http://community.sigames.com/showthread ... nager-2015. Κι αυτό με PDF, πάνω από 200 σελίδες.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Θα ήταν καλό να τα συγκεντρώσουμε κάπου όλα αυτά ως λινκ.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”