Γενική συζήτηση για τις τακτικές στο FM16

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
lias17
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Thu Dec 08, 2011 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Ιωνικός Νίκαιάς
Αγαπημένη Ομάδα: Πάοκ
facebook προφίλ: ilias.agrafiotis.3
twitter: Agrafasil86
Status: Everybody lies
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bill φίλε ανέβασε την να την δοκιμάσουμε. Μόλις μου άνοιξες την όρεξη για νέο save.

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δώσε μου λίγο χρόνο να τη δοκιμάσω ακόμα, γιατί μου κάνει κάτι νερά τώρα που άλλαξα μερικές οδηγίες και Σάββατο απόγευμα θα την ανεβάσω! :wink:
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Justme10
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Fri Mar 11, 2016 1:43 am
Football Manager της ομάδας: Iraklis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μία τακτική πού αποδίδει αρκετά καλά με τον Παοκ είναι ή 3-1-2-4 με 3 κεντρικούς αμυντικούς, 1 κόφτη κεντρικό, 1 κεντρικό μέσο, 1 προωθημένο οργανωτή 2 εξτρέμ,1 επιθετικό με βάθος και έναν προωθημένο επιθετικό, οι παίχτες που έχω σαν κορμό είναι οι εξής: 3αδα κοστα-μαλεζας-βιτορ,κκ ο κάτσε,κμ ο τζιολης,πο ο σαμπο,εξτρέμ ζιβκοβιτς με γκαρι επμβ μπερμπατοφ και πέ ο σαπονιτς,αποτελέσματα με το συγκεκριμένο σύστημα 5 νίκες με γκιμαραες (Ευρώπη) καλλονή, παναιτωλικος,γκρονιγκεν (Ευρώπη) Παναθηναϊκός.
pan31geo
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sat Jun 26, 2010 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Pescara
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν όπως είμαι στο γραφείο και ξίνομαι βρήκα την κουνβεντούλα σας και είπα να μοιραστώ μαζί σας το σύστημα μου. Βασική σκέψη είναι να έχω περισσότερους μέσους από τον αντίπαλο δίχως να χάνω σε άμυνα και επίθεση. Το σχήμα πατάει στο ασύμετρο 4-2-3-1 με μία διαφορά. Δεν έχει αριστερό άκρο (ή δεξιό άκρο ανάλογα τους παίχτες σας).. Το σχήμα είναι όπως παρακάτω και θα το εξηγήσω λίγο περισσότερο. Σημείωση. Ο Κεντιρκός επιθετικός AF είναι καρφομένος στο κέντρο έτσι ώστε ο CF (Roaming from position) να βγαίνει λιγό αριστερα και με αυτό τον τρόπο να καλύπτει τκαι την θέση του αριστερού εξτρέμ.


CF(Support)/DF(Defend) - AF

Winger(Attack)

CM (Support)/BWM(Defend) - RPM
WB(Auto) -- HB --- WB/FB(Auto)
DC(Cover)-DC(Stopper)
Sweeper Keeper (Defend)

Οδηγίες ιδιαίτερες δεν υπάρχουν. Οι ακραίοι μπακ να παίζουν στην γραμμή, ο CF να μπορεί να φεύγει από την θέση του. Η ομάδα έχει Standrad και fluid/very fluid ανάλογα με το επίπεδο των παιχτών που έχετε. Κυρίως πόσο καλό teamwork, workrate και anticipation έχουν με απασχολεί.

Η διάταξη είναι wide/very wide,η ταχύτητα high,η άμυνα slightly higher/higher ενώ στις αντίπαλες οδηγίε υπάρχει always close down για όλες τις θέσεις ακόμα και του τερματοφύλακα. Δύο ακόμα οδηγίες είναι prevent GK , Be more expressive, shorter passing, press down more ενώ υπάρχει και στον τερματοφύλακα οδηγία να δίνει την μπάλα στον HB.

Τώρα υπάρχουν και κάποιες θέσεις που έχω βάλει δύο ρόλους όπως πχ ο CF/DF(Defend). Η πρώτη επιλογή είναι όταν παίζω και είμαι σίγουρος ότι έχω το πάνω χέρι άρα θέλω να είμαι ποιό επιθετικός η δεύτερη είναι όταν θέλω να είμαι ποιο αμυντικογενής. Ομοίως και για τις άλλες δύο θέσεις.

Όταν μάθουν αυτή την τακτική οι παίχτες σας η κατοχή στις περισσότερες φορές θα ξεπερνά το 58% ενώ οι ευκαιρίες θα είναι πάρα πολλές ανά παιχνίδι. Επίσης θα σας συγχαίρουν συνέχεις για το επιθετικό παιχνίδι αλλά και το passing game σας.
Αν έχεις αργούς αμυντικούς και κυρίως HB τότε βάζεις την άμυνα να παίζει ύψος normal.

Όσο και αν μοιάζει ανορθόδοξο αυτό το σχήμα έχει αποτέλεσμα. Το έχω απο το FM15 και συνήθως από patch σε patch απλά θέλει λίγο χτένισμα σε οδηγίες και όλα συνεχίζουν καλά.

Όποιος θέλει το δοκιμάζει αλλά θέλει χρόνο να φτάσει στο 100% η γνώση του από την ομάδα για να βγάλει στο χορτάρι όλη την μαγία του.
matrixxakos
Trialist
Trialist
Posts: 60
Joined: Mon Jul 07, 2008 11:02 pm
Football Manager της ομάδας: LiverpooL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά έχω χάσει την μπάλα στο 2016 , δεν ξέρω τι έχει αλλάξει αλλά δεν μπορώ να περάσω τισ σκέψεις μου στο γήπεδο με τίποτα.
δεν θέλω να μπω σε πολλά παραδείγματα θα πω μόνο ένα για το σαβε που παίζω τώρα.
έχω λεστερ πρώτη χρονιά , προσπάθησα και έφτιαξα ένα σύστημα αντεπιθέσεων, στο μιαλο μου η ιντερ του μουρινιο στα ματς με μπαρτσελονα και ι ατλεντικο στα ματσ με μπαρτσα .
προετοιμασία και φιλικά με μπαγερν να φέρνω 1-1
να κερδίζω την chelsea 2-0 .
στο πρωτάθλημα κερδίζω την λιβερποολ 2-0 και κερδίζω την σιτι 2-1 .
και κάπου εδώ ξεκινάνε τα προβλήματα ενω παιζω τελεια με όλες τις μεγάλες ομάδες έρχονται κάτι κολοπετινιτσες της αγγλιας και μου κρύβουν την μπάλα. κιριολεκτικα αλαζουν μπαλιές 40 μέτρα με την μια λες και έχουν μπεκαμ και τσαβι , δεν μου παίζουν άμυνα, μου παίζουν επιθετικά αλλά δεν μπορώ να αλλάξω ούτε πάσα με αυτές τις ομάδες.
δεν με ενδιαφέρει να μου δώσετε ένα σύστημα και να κερδίζω.
θέλω να μάθω γιατι δεν μπορώ να στήσω την ομάδα μου να παίζει όπως θέλω.
και δεν ζητάω να παιζω τικι τακα στην πρεμιερ !
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Όπως λες έστησες μια τακτική με αντεπιθέσεις που είναι η σωστή λογική για να νικήσεις μεγαλύτερες ομάδες με μικρότερη. Από την στιγμή που αυτό το πέτυχες και το πρόβλημα είναι πως δεν νικάς μικρές ομάδες, καλό είναι να φτιάξεις και μια δεύτερη -πιο επιθετικογενή- τακτική για να παίζεις ενάντια στις πιο μικρές ομάδες.
Bluez
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Thu Apr 14, 2016 5:13 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για σας, προσφατα γραφτικα στο forum αλλα το παρακωλουθω καιρο και θελω να γραψω κι εγω καποια πραγματα για τακτικη και οχι μονο. Δεν ξερω σε σας αλλα και στο fm15 που επαιζα με αντεπιθεσεις ποτε δεν καταφερα να παιξω με αμεσες πασες και γρηγορο παιχνιδι, ναι μεν ειχα βαλει αντεπιθεσεις στην νοοτροπια αλλα με κατοχη και χαμηλο ρυθμο μονο ετσι κρατουσα το παιχνιδι, οταν ειχα αμεσες πασες ποτε δεν κρατουσα το σκορ το τρογαμε εστο και τελευταια στιγμη. Θελω να ακουσω και τις αποψεις σας. Ειχα κι αλλα στο μυαλο μου να γραψω αλλα μερικα τα ξεχασα και αλλα πρεπει να τα γραψω αλλου (: (: (:
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οσες τακτικες και αν εχω χρησιμοποιησει..με οσες ομαδες και αν εχω κοουτσαρει εχω το ιδιο θεμα.Δεχομαι φασεις και δεχομαι ευκολα γκολ.Εχω κανει διαφορες τροποποιησεις αλλα προφανως κατι δν κανω σωστα.Δλδ και σε σχημα με 3 DC και με 2 DC και με Full Backs Και με Wing Backs και με παικτη μπροστα απ τους αμυντικους και χωρις παικτη..τα παντα.Παντοτε οι τελικες ειναι στα ιδια νουμερα πανω κατω.Για δωστε καμια συμβουλη για οδηγιες ετσι ωστε να σφιχτω λιγο στα μετοπισθεν.Ευχαριστω
Image
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Αυτο που εψαχνα αυτο το τοπικ. Το ξεψαχνισα ολο κι ακομα ακρη δεν εβγαλα αν και ευχαριστω απειρα τα παιδια που καθοντουσαν και γραφαν σεντονια.

Εν ολιγοις για το βιογραφικο μου, εδω και καμια 10αρα χρονια που παιζω δε νομιζω οτι εχω παρει ομαδα πρωτης κατηγοριας ποτε και 7/10 σαβε θα κατεληγαν με σερι πρωταθληματα και εστω εναν τελικο Γιουροπα. Τσαμπιονς Λιγκ εχω να παρω 5-6 χρονια, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. :D Ετσι κι αλλιως κατ'εμε κανενα τσουλου δε συγκρινεται με τη στιγμη της ανοδου στην πρωτη, οταν εχεις ξεκινησει απο χ>=3 κατηγορια.

Οσον αφορα το φετινο, εχω δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο τακτικες και το αποτελεσμα ειναι να βελτιωνομαι μονο στο Clarination. 21 το εχω φτασει. Μιλαμε Μαρσειγ αναγκαστηκα να παρω και ΠΑΛΙ τα ιδια. Απο τη μια με πορωνει να ψαξω να βρω τη λυση, απο την αλλη δεν εχω το χρονο και τα κουραγια.

Αυτο το οποιο εκανα/κανω παντα ειναι να φτιαχνω 3 τακτικες (αμυντικη-κανονικη-επιθετικη) και μαλιστα τωρα λεω να ακολουθησω και την οδηγια που δωσαν τα παιδια, δηλαδη ελαχιστες οδηγιες στην αρχη και μετα μονο κατα τη διαρκεια του αγωνα. Οσον αφορα τα συστηματα που λεω να παιξω, ειναι παραλλαγες του 4-5-1, γιατι ο,τι δοκιμασα με 3 σεντερ μπακ η 2 επιθετικους απετυχε παταγωδως. Δηλαδη απετυχε καραπαταγωδως.

Για να μη σας κουρασω αλλο, αυτο που ζηταω ειναι οποιος μπορει να μου δωσει μια ιδεα τακτικης με ρολους στο περιπου για το καθε μενταλιτυ και αν γινεται 2-3 τιπς που μπορει να αγνοω και γι'αυτο να πεφτω στα 4 πριν το καταλαβω. Θενκς!
pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ειδικα το φετινο δεχεται παρα πολυ ανετα τακτικες με 3 πισω. Οσες φορες εχω παιξει με λιγο ψαξιμο παντα εβγαζα ακρη. Για τα παραπανω που ανεφερες μιας και ειμαι στην δουλεια θα τοποθετηθω αργοτερα. Απλως μου εκανε εντυπωση για τους 3 πισω και για αυτο εγραψα.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Ισως εχεις δικιο, ισως το συγκεκριμενο σαβε που προσπαθησα να δοκιμασω ενα 3-6-1 με WBs και IFs να το παρατησα γρηγορα στα πρωτα κλαρινα γιατι δεν το πιστευα κιολας.

Τσπ, προσανατολιζομαι στο 4-5-1 και προτιθεμαι να πειραματιστω με αυτο, παροτι σχεδον παντα επαιζα κλασικο 4-2-3-1 με DM.

Ετσι οπως το βλεπω, η φαση ειναι Osnabruck, μικρομεσαια 3ης Γερμανιας για να εχω την πιστωση χρονου (sic) και λιγο να "παιξω" με τακτικες κτλ. Στο μυαλο μου το εχω οτι στα εκτος θα ξεκιναω σχεδον παντα με την "αμυντικη" τακτικη, οπου θα παιζω προφανως με αντεπιθεσεις, και στα εντος αναλογα τον αντιπαλο θα αλλαζω την "κανονικη" με την "επιθετικη".
pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Εμπειρικά έχω καταλήξει πως ο σχηματισμός που δουλεύει καλύτερα είναι το 4-4-1-1.
Ξεκίνα από αυτό εκτός αν δεν ταιριάζουν πολύ οι παίκτες σου σε αυτό. Ρόλους κτλ δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να εφαρμόσεις με βάση τους σωστούς συνδιασμούς και τους παικτες που έχεις.
Η λογική ότι δεν πρέπει να βάζουμε οδηγίες βασίζεται σε εντελώς λάθος αξιώματα για το πως λειτουργεί το παιχνίδι και προφανώς είναι λάθος. Ο κανόνας είναι ότι όσο χαμηλότερο επίπεδο παικτών τόσο λιγότερα πράγματα τους ζητάμε να κάνουνε, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να βάζουμε λιγότερες οδηγίες. Πχ αν τους δώσεις οδηγίες να παίζουν από τα δεξιά τότε τους ζητάς κάτι πολύ πιο απλό από το να μην τους δώσεις οδηγία για αυτό το ζήτημα που σημαίνει ότι οι παίκτες θα πρέπει να αποφασίζουν από που θα παίξουν κάθε φορά.
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Ναι, τα διαβασα αυτα που εγραψες και πριν πανω σε αυτο. Λεω να ξεκινησω με 2-3 "βασικες" οδηγιες σε καθε τακτικη και βλεπουμε.

4-4-1-1 ε? Και σιχαινομαι τους ακραιους μεσους. Αυτο το προτεινεις και για τις 3 παραλλαγες η για την επιθετικη που θα εχει πιο πολλη κατοχη ας πουμε?

Για να καταλαβεις, με τοσο φοβο που το εχω παρει, με 11η media prediction ομαδα δε νομιζω να εφαρμοσω φετος την 3η τακτικη που θα φτιαξω. :D

Επισης IFs εχει νοημα σε συστημα με αντεπιθεσεις η τουλαχιστον ο ενας πρεπει να ειναι εξτρεμ? Επισης αν καταλαβα καλα, προτεινετε το πιεστε περισσοτερο στα συστηματα με αντεπιθεσεις κι οχι στα "επιθετικα"?
pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
themistoklis7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14770
Joined: Thu Nov 06, 2008 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Equi μήπως να αποφύγεις την 3η τακτική απο την αρχή,καλύτερα να τους μάθεις 2 σιγά σιγά και από το μέσον της σεζόν ή την δεύτερη να αρχιζεις να δουλεύεις και αλλα πράγματα
Bouzouxis7 wrote:ΥΣ: Για να κράζει και ο Θέμης, τότε μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα :D
Tsakalaki wrote:Αν νομίζεις οτι το Football Manager "είναι ένα παιχνίδι μωρέ..." δε θα με καταλάβεις ποτέ. Αν νομίζεις οτι το fmgreece.gr "είναι ένα σάιτ που κατεβάζεις γραφικά" δε θα με καταλάβεις ποτέ.
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:Εμπειρικά έχω καταλήξει πως ο σχηματισμός που δουλεύει καλύτερα είναι το 4-4-1-1.
Ξεκίνα από αυτό εκτός αν δεν ταιριάζουν πολύ οι παίκτες σου σε αυτό. Ρόλους κτλ δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να εφαρμόσεις με βάση τους σωστούς συνδιασμούς και τους παικτες που έχεις.
Η λογική ότι δεν πρέπει να βάζουμε οδηγίες βασίζεται σε εντελώς λάθος αξιώματα για το πως λειτουργεί το παιχνίδι και προφανώς είναι λάθος. Ο κανόνας είναι ότι όσο χαμηλότερο επίπεδο παικτών τόσο λιγότερα πράγματα τους ζητάμε να κάνουνε, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να βάζουμε λιγότερες οδηγίες. Πχ αν τους δώσεις οδηγίες να παίζουν από τα δεξιά τότε τους ζητάς κάτι πολύ πιο απλό από το να μην τους δώσεις οδηγία για αυτό το ζήτημα που σημαίνει ότι οι παίκτες θα πρέπει να αποφασίζουν από που θα παίξουν κάθε φορά.
Mε 4-4-1-1 πήρα πρωτάθλημα με την Αστον Βιλλα την 2η σεζόν.
με 4 στην γραμμή (Αμυνα και κέντρο) και 2 μπροστά ΑΜ attack και ST support.

Ρολάρει εύκολα. Ετσι κι αλλιώς είναι στην βάση του 4-4-2 που είναι απλό και εφαρμόσιμο με πολλές παραλαγές φυσικά ανάλογα τους παίκτες που έχεις κάθε φορά.
Για παράδειγμα, επειδή είχα 2 εξαιρετικά δεξιά εξτρεμ έπαιζα με MR(Attack) και ML (support)
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”