Τι θα θέλαμε από τα επόμενα Football Manager;

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2015!
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπάρχουν πολλοί προπονητές που με τα λεφτά που βγάζουν βοηθάνε την ομάδα;
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16074
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Μιλλούνια. :D


On topic, θα θελα κανα δυο φιξαρισματάκια για αρχή.

1. Στις προεπιλογές των εθνικών για Μουντιάλ-Γιούρο-Κοπαμερικα κτλ σου ζητάει να διαλέξεις 30 άτομα και πριν καν προλάβεις να παίξεις 1 φιλικό σου ζητάει να κόψεις 7. Αρχικά καλό θα ταν να είχε περιορισμό στα 35 άτομα και δεύτερον να μπορείς να κόβεις άτομα στην πορεία, με τελικό confirmation 2 μέρες πριν το επίσημο ματς.

2. Τα team meeting είναι άχρηστα. Αρχικά πρέπει όλες οι επιογές να είναι διαθέσιμες άνα πάσα στιγμή. Με Ολλανδία είχα 6-0-0 και έχασα 5-3 από Αλβανία και 1-2 από Ισραήλ, πάω να κάνω team meeting να τους την πω και είχε μόνο 2 επιλογές όπου και οι δυο ήταν για την πρόκριση. Ε όχι, τα κωλοπαιδα χάσανε 2 ματς που δεν έπρεπε να τα χάσουμε ποτέ, θα τα ακούσουν. Επιπλέον, θα πρέπει οι παίκτες να μην είναι τόσο little bitch. Αν τους λέω ότι παίζουνε σκατά (παρ' ότι κερδίζουμε), παίζουμε σκατά, μην μου το παίζετε θιγμένες φεμινίστριες, κάτι ξέρω παραπάνω.

3. Στην τακτική, επιλογή για fixed ή rotational εκτελεστές στημένων. Επίσης επιλογή εκτελεστή βάσει θέσης θα βοήθαγε, θέλω πχ το 10αρι μου να βαράει τα κόρνερ, όποιον και αν βάλω.

4. Φιξάρισμα του UI για την επιλογή ρόλου, είναι πολύ δύσχρηστο αυτή την στιγμή. Ίσως πρέπει να βάλουν τα D/S/A/Α σε άλλο dropdown.

5. Μπάρες στην τακτική. Όχι κατά ανάγκη να μπορούμε να τις επεξεργαστούμε, αλλά τουλάχιστον να μας δείχνουν σε τι βαθμό είναι το καθετί. Το Push Higher Up είναι διαφορετικό όταν παίζεις Defensive με όταν παίζεις Attacking. Πόσο όμως? Δείξε μου. Ειδικά για τα Individual είναι must.

6. Όχι άλλα σουτ από το πλάι, γυρνάτε την μια φορά στο πέναλτυ, κι ας μην υπάρχει ψυχή. Μια φορά, πλιζ.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Για το 1, η 30άδα είναι λόγω των επίσημων κανονισμών όπως (μάλλον) και οι ημερομηνίες που δηλώνεις 30άδα και 23άδα αλλά έχω παρατηρήσει κι εγώ πως δεν προλαβαίνεις να παίξεις φιλικό με την 30άδα αλλά νομίζω φταίνει οι ημερομηνίες που κανονίζει τα φιλικά το παιχνίδι, όχι οι ημερομηνίες δήλωσεις των ρόστερ.


Το 2ο συμφωνώ απόλυτα, φαντάζομαι θα προστεθούν αρκετά πράγματα

Το 3ο έχω την αίσθηση πως θα βελτιωθεί φέτος.


Για το 5, τα instructions είναι μικροαλλαγές πάνω στην επιλεγμένη τακτική, άρα η γραμμή στο push higher up με defensive θα απέχει από το push higher up με attacking όσο θα απέχει η γραμμή με defensive από τη γραμμή με attacking. Μπάρες πάντως δεν παίζει να μπούνε, εμπειρικά θα το καταλαβαίνουμε.
FOX21 wrote:είναι ενα απλό οπτικό addition, καμία ιδιαίτερη λειτουργία και χρησιμότητα.

όπως το βλέπουμε σε εφημερίδες και αθλητικά περιοδικά
και εμένα με αρέσουν αυτά, όπως πχ η προσθήκη του (όχι και πάντα σωστού) χάρτη στο scouting αλλά είμαι και geography geek εγώ, φαντάζομαι διάφορα τέτοια θα μπαίνουνε που και που για την οπτική βελτίωση

god4 wrote:Για μένα αυτό που λείπει από το FM είναι λίγη βρωμιά, λίγο παρασκήνιο.
Να μπορείς να μιλήσεις στους διαιτητές π.χ.

ή να μπορείς να δώσεις πριμ σε μία ομάδα να κερδίσει μία άλλη, να μπορείς να στήσεις ένα ματς αν π.χ. η άλλη ομάδα είναι αδιάφορη..
να έχεις ένα παίχτη να κάνει τον ρουφιάνο, ή όταν θες να διώξεις κάποιον που δεν θέλει να φύγει η παίχτης που είναι "δικός σου" να δημιουργεί θέματα στα αποδυτήρια μαζί με 4-5 συμπαίκτες του ώστε να αναγκαστεί να φύγει ο άλλος.
και άλλα τέτοια ωραία.

Για να μην είναι το παιχνίδι διεφθαρμένο θα ήταν χρήσιμο οι παραπάνω επιλογές να μπορούν να απενεργοποιηθούν στην αρχή κάθε παιχνιδιού για κάποιον που δεν τις θέλει.

και το δεύτερο που θα ήθελα να δω είναι να υπάρχει περισσότερο το συναίσθημα. Τι εννοώ.
Έχω παίχτη που είναι στην ομάδα για πάνω από 15 χρόνια,από τις ακαδημίες. Έχει σηκώσει πρωταθλήματα, κύπελλα, champions leaue. Έχει γίνει θρύλος στην ομάδα, είναι σημαία της ομάδας. Ε αυτός ο παίχτης ας κάνει κάποιες παραχωρήσεις ώστε να κλείσει την καριέρα του στην ομάδα. Δεν λέω όλοι, ανάλογα με τον χαρακτήρα τους εννοείται.
Βλέπε Totti, μένει στην Roma..
Το πρώτο ξεκάθαρα δεν θα γίνει ποτέ, γιατί πρώτον παραμένει παιχνίδι, δεύτερον δεν γίνεται να βάζουνε στο παιχνίδι υπαρκτά πρόσωπα να κλέβουνε, είναι δυσφήμηση+πόσα άλλα νομικά κολλήματα.
Το δεύτερο συμβαίνει, αφού υπάρχουν και τα κρυφα attributes της προσωπικότητας που καθορίζουν τετοια πράγματα, αλλά και στην πραγματικότητα για κάθε τόττι που μένει υπάρχουν μονο φέτος οι τζέραρντ, κασίγιας, τσάβι που φύγανε από τις ομάδες τους κι η αγάπη τους για αυτές είναι το μόνο σίγουρο.

anastasis wrote:Διάβασα όλα , τι προτείνουν τα παιδιά.
Δεν ειδα 2 βασικά πράγματα για εμενα...
1oν. Να μπορείς να κανεις αίτηση σε τράπεζα για δάνειο , έστω μέσο προεδρου.

2ον. Βασικό για εμενα που πάντα ξεκινώ με πολύ χαμηλή κατηγορια να μπορείς να επιλέξεις εσύ με pies ομάδες θες να συνεργαστείς έστω να κανεις προτάσεις στο διοικητικό συμβούλιο και από εκεί και πέρα αυτοί να μπορούν να σου δίνουν μια λίστα αν κατάφεραν να πάρουν το ok από αυτές και να διαλέξεις μια εσύ έπειτα... και μιλάω και κυριους συνεργαζόμενους συλλόγους ( για αρχή ) , και μέτα ομάδες για να στέλνεις εσύ.

Και 3ον. Με τα χρηματα που βγαζουμε να μπορουμε να πληρωνουμε εμεις τα μαθηματα προπονητικης :) .
Πρεπει για καποιο λογο να χρησιμοποιούνται τα χρήματα που βγάζουμε :( ... έστω και για βοήθεια ομάδας.
Και ας μας έδωσε άκυρο ο Miles :( πρέπει να το καλοσκεφτεί.

1) δεν υπάρχει προπονητής που θα είχε τόσο μεγάλες αρμοδιότητες ώστε να παίρνει δάνεια εκ μέρους της ομάδας και επίσης καμιά ομάδα δεν παίρνει δάνεια για να μεγαλώσει το μπάτζετ της, μόνο αν χρωστάει ή αν θέλει να φτιάξει γήπεδο και αυτά είναι πραγματα που, αν την παίρνει, θα τα κάνει μια διοίκηση μέσα στο παιχνίδι.

2)αυτό γίνεται αν σε εμπιστεύεται αρκετά η διοίκηση ώστε να σε αφήσει να επιλέξεις αντί για αυτόν

3) τα χρήματα παίζουν ρόλο στο φμ και αυτος είναι η δυσκολία να σε απολύσει η ομάδα σου αν έχεις μεγάλο μισθό(και μεγάλη διάρκεια συμβολαίου) αφού είναι πιο μεγάλη η αποζημίωση που θα σου δώσουνε. Επίσης φαντάζομαι και πιο δύσκολα σε προσεγγίζουν άλλες ομάδες που δεν μπορούν να καλύψουν το κασέ σου και την αποζημίωση της ομάδας σου. Τα υπόλοιπα είναι για άλλον τύπο παιχνιδιού όπως το sims, κάτι τέτοια υπήρχαν στα fifa manager νομίζω αλλά αυτά μπορεί να μοιάζουν γαργαλιστικές λεπτομέρεις όταν δεν υπάρχουν αλλά όταν υπάρχουν είναι πράγματα που σε αποσπούν από την ουσία του παιχνδιού
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τώρα σκέφτηκα ότι ίσως θα έπρεπε να βλέπουμε τα atts των Προέδρων και των μελών του Δ.Σ και να μην είναι κρυφά. Θα βοηθούσε πολλά πράγματα το gameplay.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
Thanosksirokrini
Banned
Banned
Posts: 426
Joined: Fri Jul 27, 2012 12:56 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός, Milan
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Το Ποδόσφαιρο είναι πολύ απλό παιχνίδι , η παρουσία του αντιπάλου όμως το κάνει περίπλοκο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="skerzos"]Μιλλούνια. :D

3. Στην τακτική, επιλογή για fixed ή rotational εκτελεστές στημένων. Επίσης επιλογή εκτελεστή βάσει θέσης θα βοήθαγε, θέλω πχ το 10αρι μου να βαράει τα κόρνερ, όποιον και αν βάλω.


Ωραιος,επισης ομως κ αναλογα την αποσταση! Δε γινεται εμενα ο Μητρογλου στον Ολυμπιακο να εχει φαουλαρα αλλα οταν το στημενο ειναι κοντα στο κεντρο να πηγαινει αυτος; κατσε ρε φιλε Σεντερ Φορ ειναι κ ψηλος τον θελω στη περιοχη!
User avatar
dpattix13
Amateur
Amateur
Posts: 144
Joined: Sat Jul 31, 2010 6:50 pm
Football Manager της ομάδας: milan
Αγαπημένη Ομάδα: anorthosis
Status: Φοβού των υπό σου ευεργετηθέντων
Location: cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

- Να επιλέγω εγώ το πότε θα ξεκινά η προετοιμασία με βάση την ημερομηνία του πρώτου παιχνιδιού. Επιπρόσθετα να επιλέγω πότε η ομάδα θα μεταβεί στο εξωτερικό και σε ποιο προπονητικό θα πάει.

- Επίσης, να σου υποδεικνύει τις διαθέσιμες - κοντινές ομάδες που μπορείς να δώσεις φιλικά με βάση το προπονητικό κέντρο που βρίσκεσαι.

- Σε μεγάλες ομάδες να μπορείς να επιλέξεις σε ποιο τουρ θα συμμετέχεις μετά από επιλογή. Π.χ. Αν η Ρεάλ πάει Ασία θα έχει αυτά τα οικονομικά οφέλη, αυτές τις ομάδες διαθέσιμες για φιλικα κτλ. Αν πάει π.χ. Αμερική κάτι άλλο και να επιλέγεις μετά.

-Αυτό που έγραψαν και οι προηγούμενοι με τα στημένα. Άλλο τα φάουλ έξω από την περιοχή στα οποία παίζει ρόλο και το finishing ενός παίκτη, και άλλο τα φάουλ που θα πας για σέντρα όπου παίζει ρόλο η τεχνική και η σέντρα κυρίως. irl αυτά τα 2 συνήθως συμπίπτουν αλλά καλό θα ήταν να υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dpattix13 wrote:- Να επιλέγω εγώ το πότε θα ξεκινά η προετοιμασία με βάση την ημερομηνία του πρώτου παιχνιδιού.
Ήδη μπορείς να επιλέξεις.
dpattix13 wrote:- Σε μεγάλες ομάδες να μπορείς να επιλέξεις σε ποιο τουρ θα συμμετέχεις μετά από επιλογή. Π.χ. Αν η Ρεάλ πάει Ασία θα έχει αυτά τα οικονομικά οφέλη, αυτές τις ομάδες διαθέσιμες για φιλικα κτλ. Αν πάει π.χ. Αμερική κάτι άλλο και να επιλέγεις μετά.
Ήδη γίνεται. Διαλέγεις ημερομηνίες, μετά χώρα και μετά βλέπεις ποιές ομάδες είναι διαθέσιμες. Για έσοδα δεν κάνει εκτίμηση μόνο.
geo13pao
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Thu Jun 28, 2012 6:15 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτα που θα ήθελα να δω στα επόμενα fm ειναι:

1) Να μπορούν οι οπαδοί τις ομάδας να έρχονται στην προπόνηση πριν απο σημαντικούς αγώνες και να ανεβάζουν ή ακόμα και να κατεβάζουν το ηθικό των παιχτών π.χ. στο ντέρμπι Παναθηναϊκός Ολυμπιακός. Ακομα μέσω της συνέντευξης τύπου να ζητάς απο τον κόσμο να παρευρεθεί στο γήπεδο καθώς η ομάδα εχει δύσκολο αγώνα, και να μην γεμίζει το γήπεδο μονο στα ντέρμπι και στους ευρωπαικούς αγώνες.

2) Να υπάρχουν ακαδημίες για τα πιτσιρίκια, Π.χ. U15 και άνω έτσι ώστε ο παίχτης μέχρι να παίξει στην κανονική ομάδα να γνωρίζει την νοοτροπία και το στυλ ποδοσφαιρου που παίζει η ομάδα.

3) Να μπορείς να ανεβάσεις το ηθικό των παιχτών ή να τους ευχαριστήσεις για την καταπληκτική χρονια που έκαναν μέσω ενός τραπεζιού ή μιας εκδήλωσης.

4) Να έχεις την δυνατότητα να παρουσιάσεις όλες τις μεταγραφές σου στο τέλος της μεταγραφικής περιόδου και όχι εναν εναν ξεχωριστά.
Panos89
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jul 11, 2011 5:25 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos AO
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα να γινει πιο ρεαλιστικο σιγουρα και δευτερον να μην μπαινουν τοσο πολλα γκολ οπως το 2015 γιατι καναντα βαρετο....
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου, αλλά είναι πολύ κουραστικό που δε δουλεύει η ροδέλα του ποντικιού για να περάσεις τις επιλογές που θες στο opposition intructions. Δηλαδή έχεις μεράκι να κάτσεις να ασχοληθείς με αυτή τη λεπτομέρεια και βαριέσαι να τις περνάς μία-μία με κλικάροντας.
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ουτε η ροδελα ουτε η επιλογη με το shift πολλων παικτων.
There are some who call me...Tim?
User avatar
kalitzaros
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5269
Joined: Fri Oct 18, 2013 9:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

έχω να παίξω 2 χρόνια λόγω δουλειάς και κυρίως λόγω τω πολλών προβλημάτων της ματς εντζιν....

Κάτι που θα μου άρεσε να δώ πάντως θα ήταν να μήν υπάρχουν καθόλου attributes στους παίχτες.... να είναι εντελώς όπως irl. να βλέπεις μόνο τα στατιστικά του, τα βιντεακια του, τους σκαουτερ, ακόμα και τους μανατζερ που στους πλασάρουν..... αν αυτό συνδιαζόταν με νορμαλ απιτήσεις συμβολαίων θα άγγιζε την τελειότητα για μένα όσο αναφορα το player management....
Hoc est simplicisimum —contestó él—: porque estoy loco
User avatar
milanezos13
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5823
Joined: Tue May 07, 2013 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,United,Milan
facebook προφίλ: nikos.blanidis
Status: Always look on the bright side of life....
Location: Μαρουσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δε ξερω αν εχει αναφερθει αλλα ειναι λιγο ακραιο οι regens που βγαινουν να ειναι τοσο παιχταραδες απο τα 18-19 και να δινουν ομαδες 50-70 εκατομυρια για ενα παιχτη 20 χρονων...
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote: Ήδη γίνεται. Διαλέγεις ημερομηνίες, μετά χώρα και μετά βλέπεις ποιές ομάδες είναι διαθέσιμες. Για έσοδα δεν κάνει εκτίμηση μόνο.
Σου γράφει και τα έσοδα από κάτω... Τι θα εισπράξεις κ πόσο θα πληρώθουν οι υπόλοιπες ομάδες...
Panos89
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jul 11, 2011 5:25 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos AO
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μακαρι το επομενο να ειναι καλυτερο παντωςςςς
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”