Road to the port

migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Season 2025/26: Μεταγραφές και φιλικά


Αποχαιρετούμε λοιπόν το Βέλγιο και τη λατρευτή Olympique Charleroi την οποία αναλαμβάνει ο Ivan Leko (πρώην προπονητής της Lokeren).

Η εξαετής πορεία μου εκεί μπορεί να θεωρηθεί επιτυχημένη.

Φεύγω χωρίς τύψεις και δεύτερες σκέψεις. Νομίζω πως ο,τι είχα να κάνω, το έκανα. Άλλωστε το ευρωπαϊκό ξέρετε όλοι με ποιον θέλω να το σηκώσω.

Image


Η Monaco με υποδέχεται με ανοιχτές αγκάλες και τις τσέπες γεμάτες.


Image

Image

Ε ναι διάολε! Έπειτα από 11 σεζόν στην πείνα και τη δίαιτα έρχεται ο ρώσος και απλώνει μπροστά μου το βρώμικο χρήμα του.

Κι εγώ το αρπάζω, το κάνω νομίσματα, χτίζω ένα θησαυροφυλάκιο και κάνω κάθε μέρα μακροβούτια σαν τον Σκρουτζ Μακ Ντακ.
Και δεν ντρέπομαι καθόλου. Το κέρδισα.

Προπονητής στη Μονακό ήταν επί μια δεκαετία ο Λεονάρντο Ζαρντίμ, ο οποίος το καλοκαίρι του 2024 αποχώρησε για τη Manchester City.
Πέραν ενός Europa League (2020), ενός Κυπέλλου Γαλλίας (2023) και δύο Σούπερ Καπ Γαλλίας (2022,2023), δεν κατάφερε να κατακτήσει κάποιον άλλο τίτλο.

Η ομάδα περιμένει να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα εδώ και 25 χρόνια. Και γι αυτό το λόγο την επόμενη σεζόν προσλαμβάνει τον Γκουαρδιόλα.

Ο οποίος τα έκανε σαλάτα:

Image


Και μοιραία απολύθηκε.


Image


Και κάπου εδώ έρχομαι εγώ φαντάζοντας ως η ιδανικότερη επιλογή. Δυό συνεχόμενες φορές πρωταθλητής Βελγίου, νεαρός, μιλάω τη γλώσσα κι είμαι έτοιμος για το μεγάλο βήμα.

Συναντάω αυτό:

Image


Κι αντιλαμβάνομαι ότι η μαγιά υπάρχει. Ο σωστός μάγειρας λείπει τόσα χρόνια.

Οι απαιτήσεις της διοίκησης είναι παραδόξως μικρές. "Να προκριθούμε στο Champions League" μου ζητάει ο Ριμπολόβλεφ με την απάντηση μου να έρχεται σε άπταιστα ρώσικα: "Πρόεντρε, εγκώ γκαμήσουμε PSG τέλω. Ντα; Ντα."

Το μεγάλο εμπόδιο είναι οι πρωτευουσιάνοι κι η αυτοκρατορία που έχουν χτίσει όλα αυτά τα χρόνια.

Image

Θα ήθελα να πω ότι είναι εύθραυστοι αλλά δυστυχώς δεν μπορώ. Οι ομοιότητές μας σταματάνε στο γεγονός ότι έχουμε κι οι δύο τόσα λεφτά που δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε.

Κατά τ'άλλα έχουν ένα ρόστερ αξιοζήλευτο, με τη μισή εθνική Γαλλίας να παίζει σ'αυτούς. Γνωρίζουν να κερδίζουν και κυρίως ξέρουν να το κάνουν εμφατικά.

Φέτος έφτασαν στον τελικό του Champions League στον οποίο ηττήθηκαν με 3-2 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Από περιέργεια παρακολούθησα το παιχνίδι μιας και λίγες ημέρες πριν είχα υπογράψει στη Μονακό. Ήταν μια κλάση πάνω από τους Ισπανους κι αν δεν έχαναν μαλλιά θα τον κέρδιζαν μάλλον εύκολα.

Τους καθοδηγεί ο τεράστιος Ζινεντίν Ζιντάν ο οποίος ένα φεγγάρι είχε περάσει κι από τον πάγκο του Ολυμπιακού.

Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν ανέλαβα την ομάδα ήταν να ικανοποιήσω το μεγάλο φετινό FMικό μου φετίχ. Έφερα το καλύτερο backroom staff που μπορούσα να βρω. Το προσπάθησα σε όλες τις ομάδες που έχω προπονήσει μέχρι τώρα, το προσπαθώ και σ'αυτή που έχει όντως τα λεφτά που με βοήθησαν να το πετύχω.

Δεν θα είναι υπερβολή αν πω ότι στο FM15 έχω ξοδέψει περισσότερο χρόνο για να βρω καλούς προπονητές και scouters παρά παίκτες.

Image


Το ρόστερ που συνάντησα περιέχει μερικά δυνατά πουλέν που δεν διάγουν και την πρώτη τους νιότη (ναι, και Fierro έχουμε).

Image


Στα μάτια μου ξεχωρίζουν το πολυβόλο Matteo Zannini, ο βέρος Ολλανδός Deniz Kara αλλά κι ο Lucas Ocampos που στα 31 του το'χει ακόμη.

Zannini
Spoiler: show
Image
Kara
Spoiler: show
Image
Ocampos
Spoiler: show
Image

Μιας και χρήμα υπάρχει κι εγώ είμαι έτοιμος να το ξοδέψω χωρίς αιδώ, αποφασίζω να κρατήσω όλα τα αστέρια της ομάδας και να ξεφορτωθώ την πλέμπα.

Image


Και κοίτα να δεις που το χούι όντως δεν φεύγει εύκολα. Μένουν και κοντά 60 εκατομμύρια στα ταμεία για μελλοντική χρήση.

Americo Goncalves
Spoiler: show
Image
Φέτος αποφάσισα να έχω ένα παίκτη στην ενδεκάδα με ρόλο ελεύθερου οργανωτή. Που σημαίνει ότι θέλουμε κάποιον που να κάνει πολύ απ'όλα. Που σημαίνει Goncalves. Η Πόρτο αποδείχθηκε σκληρός διαπραγματευτής αλλά εν τέλει πείστηκε να τον αφήσει μόλις της κουνήσαμε το μπαγιόκο στα μούτρα.

Mathis Menard
Spoiler: show
Image
Ο βασικός λόγος που ήρθε ο κύριος είναι πως είναι γηγενής με την ομάδα μας. Προορίζεται για δεξί μπακ αν και η σέντρα του είναι κακή γι αυτό το επίπεδο. Δώσαμε κάτι παραπάνω στην Τσέλσι, αλλά δεν πειράζει, δικά μας είναι; \:D/

Anthony Martial
Spoiler: show
Image
Άλλος ένας γηγενής μας επαναπατρίζεται από την Αγγλία και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αυτή τη φορά. Τα 20 εκατομμύρια είναι πολλά για αναπληρωματικό επιθετικό αλλά χαλάλι του μιας και παίζει και στα δύο άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής. Δεν περιμένω να τα πάρουμε πίσω και δεν με νοιάζει κιόλας. Μπορεί να κάνει τα ρεπά των Zannini και Zappia; Αν ναι, θα τα πάμε καλά.

Marcelo
Spoiler: show
Image
Στη Γαλλία τον ψάχναμε, στη Βραζιλία τον βρήκαμε. Αριστερό μπακ με σπουδαίο μέλλον σύμφωνα με τους scouters μου. Η πώληση του Tiba άφησε κενό στη θέση καθώς πλεόν υπήρχε μόνο ο Van Dijk. Θεωρώ πως αν προσαρμοστεί ο μικρός θα του φάει τη θέση άνετα.

Robert Vidal
Spoiler: show
Image
Η PSG τον είχε βάλει στο σφυρί για 3,5 εκατομμύρια οπότε γιατί όχι; Όταν παίζεις 4-4-2 και πρέπει να βγάλεις τρεις διοργανώσεις χρειάζεσαι τουλάχιστον 4 επιθετικούς. Αν μας βγει μας βγήκε, αν όχι σίγουρα μπορούμε να τον πουλήσουμε για περισσότερα.


Η ομάδα φέτος θα παίζει κυρίως 4-4-2 κι εναλλακτικά 4-2-3-1 και 4-3-3. To familiarity με κάθε ένα από αυτά τα συστήματα ήταν αστείο κι αυτό λύνεται μόνο με φιλικά. ΠΟΛΛΑ φιλικά κι εντατική προπόνηση Συνοχής Ομάδας και Τακτικών Αγώνα:
Spoiler: show
Image
Τα πρώτα αισιόδοξα μηνύματα έρχονται. Για τους οπαδούς. Εγώ τον Μάη θέλω να πανηγυρίσω.

Off Topic:
Ο τρόπος παρουσίασης θ'αλλάξει από αυτή τη σεζόν, καθώς θα δείχνω την πορεία της ομάδας παιχνίδι παιχνίδι και όχι συγκεντρωτικά.
Last edited by migeo on Mon May 18, 2015 4:56 am, edited 3 times in total.
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αντε καλη αρχη με την ομαδα ελπιζω σε μια τρελη πορεια και σε καμια κουπα.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι 169 μύρια ρε μον, πάμε καλά; :shock:
CL και Πρωτάθλημα αλλιώς τον μπούλο. :P
Τι ΚΔΟΑ είναι αυτός ο Κara!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Λες τα ρέστα να τα δωσω στην ΟΥΕΦΑ μπας και μ'αφήσει να παίξω Τσαμπιονς Λιγκ αντί Γιουροπα; :p
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την 2η σεζόν, έστω. :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
BuLLs3y3
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3014
Joined: Mon Jun 26, 2006 10:25 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Φιορεντινα Αρσεναλ
Status: Loading ...
Location: Αμπελοκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Ρε τι Κάρα είναι αυτός;; Τα μάτια σε αυτόν και τη Σοφή Ζανίνου ..

Πρωτάθλημα, κύπελλο και Γιουρόπα λίγκ για πρώτη χρόνια νομιζω είναι καλά..

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Season 2025/26: Pilot

Μετά από μια μεγάλη preseason ήρθε η ώρα να δούμε τι ετοιμάζαμε όλο το καλοκαίρι.

Κι εδώ έρχεται να τεθεί το εύλογο δίλημμα: ξεκινάμε με τα εύκολα παιχνίδια, κάνουμε μερικές νίκες, αποκτάμε ψυχολογία και δένει η ομάδα προτού έρθουν τα μεγάλα ντέρμπι ή πέφτουμε με τη μία στα βαθιά και διαπιστώνουμε από νωρίς αν μπορούμε να κολυμπήσουμε;

Δεν ξέρω τι θα επέλεγα αν είχα τη δυνατότητα. Και δεν έχει και σημασία.

Αυτό που έχει σημασία είναι πως, για την πρώτη αγωνιστική της Ligue 1, η Lyon έρχεται στο Louis II με σκοπό να κόψει τον νεοπλουτίστικο τσαμπουκά μας:


Image


Και το καταφέρνει περίφημα. Το μόνο άδικο σ'αυτό το σκορ είναι το εύρος του. Αν οι δύο ομάδες δεν σημάδευαν τους οπαδούς στις εξέδρες θα μπορούσε άνετα να έχει λήξει 2-2 ή 3-3.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Παρ'όλη την ψυχρολουσία αποφασίζω να στηρίξω την ίδια βασική ενδεκάδα και σχηματισμό. Με τη μύτη κατεβασμένη από νωρίς, ταξιδεύουμε στην έδρα της Troyes για τη 2η αγωνιστική:


Image


Ποιος με είδε και δεν με φοβήθηκε στο ημίχρονο.
Παίζαμε σαν να τους κάνουμε τη χάρη που παρουσιαστήκαμε στο γήπεδό τους και το 0-1 ήταν απλώς αποτέλεσμα της διαφοράς κλάσης.
Θα καταλάβουν από νωρίς πως αν γουστάρουν να είναι αλαζόνες θα σηκώσουν καμιά κούπα πρώτα. Μέχρι τότε μόκο κακομαθημένα.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Έχοντας από νωρίς bad mojo γι αυτή την ομάδα, υποδεχόμαστε τη Rennes, μια ομάδα στην οποία βάλαμε 8 γκολ στο καλοκαιρινό φιλικό.
Και νιώθω τους θεούς του FM να γελάνε με τη γκέλα που έρχεται...


Image


...γι αυτούς! Μέχρι που έβαλαν και τα δύο πρώτα γκολ οι φουκαράδες μπας και σταματήσουμε.
Ε δεν σταματήσαμε, ακόμη κι όταν έβγαλα τους καλύτερους μου παίκτες για το fair play.
Πραγματικά τη λυπήθηκα τη Rennes. 15 γκολ σε λιγότερο από ένα μήνα έφαγαν οι δύσμοιροι.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και σιγά σιγά αρχίζει να χτίζεται ένα νικηφόρο σερί για τη Μονακό. Και η Montpellier που μας φιλοξενεί για την 4η αγωνιστική καλείται να το σταματήσει. Μία αγωνιστική πριν το μεγάλο ντέρμπι απέναντι στην PSG που έχει κάνει το 3/3 μέχρι τώρα, με καλύτερες επιθετικές επιδόσεις από εμάς.


Image


Τα καριολίκια που έφαγαν στο ημίχρονο του παιχνιδιού με την Troyes μάλλον αντηχούν ακόμη στα κεφάλια τους.
Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που τελειώνουμε στο 45'. Η Montpellier τόλμησε να ψελλίσει κάτι και της εξηγήσαμε ότι αυτό καλό είναι να μη γίνεται.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Κι έτσι, με τούτα και με κείνα, έρχεται η ώρα του μεγάλου παιχνιδιού απέναντι σε μια PSG εξίσου αφηνιασμένη με εμάς.
Αδιαφορώντας για τα όσα πετυχαίνει το συμπαθές Πριγκιπάτο, οι πρωτευουσιάνοι έχουν βιάσει ανελέητα οποιονδήποτε και οτιδήποτε βρέθηκε στο διάβα τους.

Κι έρχονται στο σπίτι μας να κάνουν το ίδιο.



Image



ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΣΤΑ ΣΚΕΛΙΑ ΚΙ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΒΡΩΜΟΞΥΛΟ ΣΤΑ ΚΩΛΟΜΕΡΙΑ! Το ιταλιάνικο επιθετικό μας δίδυμο τους την φερμάρει δις, ενώ στην άμυνα οι Zouma και Vallejo συνθλίβουν τον "πολύ" επιθετικό τους ωσαν η μυλόπετρα το στάρι.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επιτέλους η ομάδα αρχίζει να με πείθει ότι δεν αποτελείται από ένα μάτσο ψωνισμένους κι ακριβοπληρωμένους αστέρες της φακής αλλά από ένα μάτσο ψωνισμένους κι ακριβοπληρωμένους αστέρες που μπορούν να κάνουν τον άξεστο έλληνα προπονητή τους χαρούμενο.


Η βαθμολογία μετά το πέρας των 5 πρώτων αγωνιστικών με ικανοποιεί :megusta: :


Image


Από νωρίς στο κυνήγι Zinedine μου. Game on.


Α ναι, έγινε κι η κλήρωση για το Europa League:


Image


Meh. Με τα δεύτερα θα κατεβαίνουμε, κάπως θα την πάρουμε την πρόκριση.
Όταν θες να είσαι διεκδικητής, αυτή η φάση απλά δεν υπάρχει.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρομερό και τρομακτικό ξεκίνημα.
Και να μην κρατήσει, νομίζω είναι φανερή η διαφορά κλάσεως.
Η Χάβρη και τα Νερά είναι τα παραρτήματα σου;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Image

Συνεργαζόμενοι σύλλογοι ονομάζονται. :P Τους δανείζω παίκτες τσάμπα, παίζουμε κανά φιλικό μεταξύ μας, τους δίνω και κανένα περμπουάρ αν κόψουν βαθμούς απ'την Παρί, ξέρεις τώρα αθώα πράγματα.

Η Παρί ας πούμε...συνεργάζεται με τη δικιά σου που πάει τρένο στη Ligue 2, η Lyon με την Troyes etc etc. Η χαρά του Θωμαϊδη είμαστε. :-D
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι περιγραφη, τι πορεια, τι σωμα, τι μυς, ε, λαθος, αυτο παει σ' αλλο ποστ.

Οπως βλεπω εχεις βαλθει με ζηλο και αμιλλα στο ευγενες σπορ του ξεσφιγματος της κλανοβαλβιδας των αντιπαλων ομαδων.

Image
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

τι σωμα, τι μυς, ε, λαθος, αυτο παει σ' αλλο ποστ
Όχι ρε συ και σ'αυτό πάει... :yao: -kavala
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Season 2025/26: Good things to come


Μετά από ένα γαμάτο πάρτι, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το να καλέσεις όλα τα κοντινά φιλαράκια το επόμενο μεσημέρι βράδυ για να συζητήσετε τα τεκταινόμενα της προηγούμενης νύχτας.
Ας μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας βέβαια, αφορμή για νέα ξεφτιλίκια είναι κι αυτή.
Άλλωστε "μια μπυρίτσα στο χαλαρό" δεν πίνει κανείς κι αν ξέρετε κάποιον να το κάνει, να του πείτε να πάει να κοιταχτεί.

Έτσι κι εμείς, δεχόμαστε την πρόσκληση του παραρτ...συνεργαζόμενου συλλόγου της Evian για να πάμε να γιορτάσουμε τη μπούτσα που ρίξαμε στην PSG την προηγούμενη αγωνιστική.


Image


Μπορεί να κοντέψαμε να τα σπάσουμε κάποια στιγμή αλλά τέλος καλό και φύγαμε μονιασμένοι. Άκου να δεις πως έγινε το σκηνικό.

Μπαίνουμε σπίτι τους, αγκαλιές φιλιά και γέλια και χωρίς να το καταλάβει κανείς, να σου ο Zappia τετ-α-τετ και 0-1.
Απόλυτα φιλόξενη η Εvian, δεν μας δημιουργεί κανένα πρόβλημα μέχρι που ο Scalet αποφασίζει ν'ανταποδωσει τις αβρότητες.

- "Μα σας παρακαλώ πάρτε το πέναλτι"
- "Μα όχι, τι λέτε τώρα"
- "Φοβούμαι ότι θα επιμείνω"
- "Δεν ήταν ανάγκη"
- "Κι όμως ήταν, μας έχετε σκλαβώσει"
- "Ε καλά τότε, 1-1"

Ο Ιταλός σέντερ μπακ μας, θεωρώντας εαυτόν ακόμη υποχρεωμένο, αποφασίζει να κάνει και δεύτερο δώρο στους οικοδεσπότες μας.
Κι εντάξει ρε Scalet να σου πω και κάτι ρε αγόρι μου; Χέστηκα και για το πέναλτι πριν, χέστηκα και για την κόκκινη κάρτα τώρα.
Ρε ντουγάνι, είσαι διεθνής με τη χώρα που βγάζει περισσότερους αμυντικούς κι από τα μπότοξ του Μπερλουσκόνι. Ωραία;
Σε κάνει άλογο ο Στέλιος ο Κίτσιου καταραμένε; Τι ακριβώς θες, να ξαναδείς ενδεκάδα στις 31 του Απρίλη;

Ε μετά τους τράβηξα όλους μπροστά ρισκάροντας να φάμε δεύτερο γκολ και το καθαρίσαμε μέσα σ'ένα λεπτό.
Ματς μουτς, ωραία περάσαμε, εννοείται πως θα το ξανακάνουμε.

(λήξις παρομοιώσεως)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και ξεκινάει και το Europa League. Μιλάμε έχω φοβερή αγωνία για τη φάση των ομίλων. Κανονίστε κωλόπαιδα η προηγούμενη πρόταση να χάσει τον ειρωνικό της χαρακτήρα.

Κάνω rotation μέχρι και στα ball boys και το Louis II υποδέχεται τη Σπάρτακ Μόσχας.


Image



Χμμμμ, τι να σχολιάσω γι αυτό το παιχνίδι. Κερδίσαμε. Χαλιαμπάλα. Με πήρε ο ύπνος στο 60'. Αυτά.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Με τη βασική ενδεκάδα ξεκούραστη δίνουμε το δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος, αυτή τη φορά απέναντι στη Reims για την έβδομη αγωνιστική.


Image


Image

Zannini και Zappia σε προσπάθειά τους από το χθεσινό παιχνίδι


Σοβαρά τώρα ρε μαλάκες, κουλάρετε λίγο. Ούτε φόρμα θέλω να πιάσετε από τώρα, ούτε να ξεφτιλίζετε τον κάθε φουκαρά.
Η Reims δηλαδή τι σας έφταιξε; 0-4 στο 27' ήταν, φοβόσασταν ότι θα το γυρίσει;

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ορίστε, εδώ μάλιστα. Έρχεται η Marseille σπίτι μας. Αυτούς κάντε τους ο,τι θέλετε, δεν τους λυπάμαι καθόλου.

RELEASE THE HOUNDS!



Image



Θέλει κάποιο καλό παιδί να μου πει που σκατά τη βρήκε τη σουπερμαντολίνη ο τερματάς τους; Για ένα φίλο ρωτάω. Ναι Maxym τον λένε, που το ξέρετε;

Από τις καλύτερες εμφανίσεις μας μέχρι τώρα. Αλλά ο δικός τους τα έβγαζε όλα και ΦΥΣΙΚΑ έπρεπε να το φάμε ένα τέταρτο πριν λήξει, έτσι για να τρωγόμαστε και με τα ρούχα μας.

Τέλος πάντων. Α ναι ρε μάγκες, τι θα γίνει με τα πέναλτι; Δεν είναι και τόσο δύσκολο να μπουν.

Και ρεκοράκι έχω λέμε:

Image

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Κι άντε πάλι να φτιάχνουμε βαλίτσες, αυτή τη φορά για την Toulouse. Συμπαθής ομάδα η Τουλούζ, ζόρισε μέχρι και την PSG στο Παρίσι την προηγούμενη αγωνιστική.

Θα ήταν πολύ ωραίο να πάρουμε τη νίκη σε μια τέτοια έδρα.


Image



Και το καταφέρνουμε, παρόλο που εκεί γύρω στο 70' είχα πειστεί ότι θα κάνουμε την πρώτη μας ήττα φέτος. Κλασικό FMικό παιχνίδι. Εμείς φορμαρισμένοι, μόλις έχουμε σπάσει ένα ρεκόρ πρωταθλήματος και κάνουμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (μέχρι και το πέναλτι βάλαμε :-D ).

Κι έπειτα τίποτα, nada, niente, rien. Κατεβάζουμε αδικαιολογητα τον διακόπτη και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύονται και γυρίζουν το ματσάκι στο πιτς φυτίλι.
Κάπου εκεί αναγκάστηκα να κοουτσάρω σοβαρά την ομάδα για πρώτη φορά από τότε που την ανέλαβα.

Γυρίζουμε το 4-4-2 σ'ένα φουλ επιθετικό 4-1-3-2. Αλλάζω ρόλους σ'όλους τους μπροστινούς και δίνω εντολή για ακόμη πιο άμεσο παιχνίδι.
Και γεύομαι τη γλυκιά δικαίωση βλέποντας τη Μονακο να κολλάει στα σχοινιά την Τουλούζ. Δοκάρι, ακυρωθέν γκολ, τρεις μεγάλες ευκαιρίες κι εν τέλει ανατροπή.

Γι αυτά ζούμε.

Image

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η 10η αγωνιστική μας βρίσκει να φιλοξενούμε τη Sochaux.
Και νιώθω καλά.
Πολύ καλά.



Image




ΠΑΡΑ πολύ καλά. Η μόνη Σοσώ που φοβάμαι είναι η γυναίκα του Αλέκου από τα Εγκλήματα. Αυτή μάλιστα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Η βαθμολογία αρχίζει να λέει όλη την αλήθεια.


Image



Εμείς κι η PSG είμαστε μια κατηγορία μόνοι μας. Όπως βλέπετε, παρά το σερί νικών, η μεταξύ μας διαφορά δεν άλλαξε καθόλου.

Η Lyon ακολουθεί, χωρίς πάντως να τη θεωρώ διεκδικήτρια του τίτλου. Καλή ομάδα, φαβορί για την τρίτη θέση που οδηγεί στο Champions League.

Από εκεί και πέρα η Lens κι η Marseille είναι η έκπληξη κι η απογοήτευση του πρωταθλήματος αντίστοιχα. Τις υπόλοιπες δεν τις θεωρώ άξιες αναφοράς.

Είναι όμως αυτές που μάλλον θα καθορίσουν τον πρωταθλητή σε μια ρώσικη ρουλέτα ανάμεσα σε μας και τους Παριζιάνους.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκτός απροόπτου το πρωτάθλημα έχει ήδη καθαρίσει.
Το απρόοπτο είναι, να σε έχει στο -1 η pSG όταν ξαναβρεθείτε και να κερδίσει, αλλά δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο.
Κι ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό, είναι να πάρει συνεχόμενες ανάποδες το ηλεκτρονικό. Ε, αυτά, δεν γίνονται.
Αρχίζει με 4-4-2 πάντα;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote: Κι ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό, είναι να πάρει συνεχόμενες ανάποδες το ηλεκτρονικό. Ε, αυτά, δεν γίνονται.

Image
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

@DrGonzo: Ναι, με 4-4-2 ξεκινάω πάντα, αν και στην διάρκεια των αγώνων (κυρίως των σημαντικών) μπορεί ν'αλλάξω ακόμη και τρία συστήματα.
Συνήθως γυρίζω σε 4-3-3 με σχηματισμό V στο κέντρο όταν θέλω απλώς να ελέγξω το παιχνίδι και 4-2-3-1 όταν θέλω να επιτεθούμε πιο συντηρητικά.
Ήθελα να δοκιμάσω και το δικό σου 4-3-3 με τα 3 φορ, αλλά τις λυπήθηκα τέτοιες εξτρεμάρες να τις αφήσω στον πάγκο. :P
Post Reply

Return to “Rest of the World”