Halloumi V.1

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε
Post Reply
User avatar
AELcy
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Thu Nov 10, 2011 8:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
Πρόλογος
Στο φετινό FM λόγω περιορισμένου χρόνου έπαιζα με τακτικές που κατέβαζα από διάφορα σαιτ όμως καμιά δεν μου έκατσε στο βαθμό που θα ήθελα.
Αποφάσισα λοιπόν να θυσιάσω λίγο χρόνο και να προσπαθήσω να δημιουργήσω μια τακτική που να μου ταιριάζει και να μπορώ σιγά σιγά να κτίσω πάνω σε αυτή.
Η τακτική αυτή προέκυψε σε ενα πολύ περίεργο save που είχα. Ανέλαβα την Άρσεναλ τέλη Νοεμβρίου και τα αποτελέσματα ήρθαν γρήγορα και ήταν εντυπωσιακά. (πήρα FA Cup, Europa League,6ος στη PL - όταν ανέλαβα ήταν 14η, Ευρωπαικό Super Cup)
Με έδιωξαν επειδή δεν τηρούσα τις υποσχέσεις μου :P και πήγα στην Liverpool όπου και εκεί η ομάδα πάει τρένο (πήγα Σεπτέμβρη τώρα είναι Ιανουάριος) παρόλο που είχα πολλούς τραυματισμούς και ποδοσφαιριστές που δεν ήταν δηλωμένοι.
Αν είχα χρόνο θα την δοκίμαζα περισσότερο (θα το κάνω σύντομα) με καινούργιο save όμως θα ήθελα πολύ να ακούσω απόψεις και αποτελέσματα και από άλλους μιας και δεν το έχω ψάξει πολύ στο φετινό FM το θέμα Τακτικής

Ο σχηματισμός:
Δοκίμασα αρκετούς σχηματισμούς στο 15 όμως και πάλι το 4-5-1 επικράτησε.
Image

Η φιλοσοφία....
Η φιλοσοφία μου είναι κατοχή-υπομονή. Κρατάμε μπάλα όσο χρειάζεται και κτυπάμε εκεί που πρέπει, χωρίς πολλές σέντρες και χωρίς πολλά μακρινά σουτ (διαφοροποιήτε αναλόγως των ποδοσφαιριστών που έχουμε). Γενικά θα δείτε κυρίως τους επιθετικούς να κρατάνε μπάλα όμως κυρίως θα δείτε να ανταλάζουν πάσες (ακόμη και μέσα στην αντίπαλη περιοχή) μέχρι που να ελευθερωθούν. Αμυντικά δεν δίνουμε χώρους στους αντιπάλους και προσπαθούμε να ανακτήσουμε την κατοχή το συντομότερο.
Image

Καθήκοντα ανά θέση:
GoalKeeper (Defend): Σημαντικό για κάθε τακτική είναι να διαθέτει ένα καλό τερματοφύλακα. Εμείς θέλουμε να μοιράζει τη μπάλα στην άμυνα για να ξεκινήσει η ανάπτυξη από πίσω.

Full Back-Right and Left (Support):
Χρειάζονται να δίνουν βοήθειες τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Στην επίθεση ανεβαίνουν και δίνουν βοήθειες χωρίς όμως ντρίπλες, σουτ και κάθετες πάσες (εξαρτάται φυσικά από τους ποδοσφαιριστές). Επίσης έχουν οδηγίες να πασάρουν αντί να επιχειρούν σέντρες.

Central Defender (Defend):
Πέραν των όσων πρέπει να διαθέτει ενας CD(D) πρέπει να διαθέτουν και κάποια τεχνική για να μπορούν να συμμετέχουν στο passing game.

Defensive Midfielder (Support):

Παίζει σημαντικό ρόλο για σωστή αμυντική λειτουργεία, και αυτός θα πρέπει πέραν των αμυντικών αρετών να διαθέτει και τεχνική. Σημαντικό είναι να μην είναι αργός.

Central Midfielder (Support):

Να μπορεί να δίνει βοήθειες και στο αμυντικό κομμάτι. Δεν τον θέλουμε ούτε να ντριμπλάρει, ούτε να κρατάει πολύ μπάλα, ούτε να κάνει σουτ (εξαρτάται) ώστε να μην χαλά η φιλοσοφία της τακτικής. Ωστόσο όταν υπάρχει δυνατότητα προωθείται δίνωντας περισσότερες επιλογές μπροστά (Bender με Arsenal και Henderson με Liverpool σκόραραν αρκετά)

Advance Playmaker (Attack):

Ίσως η πιο σημαντική θέση στη τακτική αφού αυτός είναι που με τις πάσες του θα τρυπήσει τις αντίπαλες άμυνες ή θα μοιράσει πάσες σε αμαρκάριστους του συμπαίχτες. Όπως και ο CM έτσι και αυτός προωθείται με αποτέλεσμα να σκοράρει συχνά.

Inside Forwards (Support):

Έχουν και αυτοί συμμετοχή στην ανάπτυξη και τους θέλουμε να πατούν περιοχή και να λειτουργούν σαν 2ροι επιθετικοί. Εδώ έχω ένα θεματάκι αφού όταν δοκίμασα τον Origi (το Passing του είναι 9) εντούτοις σκόραρε συνεχώς και δεν επηρέασε αρνητικά την κυκλοφορία της μπάλας.

Advance Forward (Attack):
Πέραν του ότι πρέπει να είναι καλός στα τελειώματα, πρέπει να έχει καλό passing αλλά να είναι και γρήγορος. Θα τον δείτε είτε να εκμεταλλεύται την κίνηση των 2 ακραίων επιθετικών είτε το αντίθετο.

Προπόνηση
Στην ουσία μόνο με Arsenal ξεκίνησα κανονικά προετοιμασία κτλ.
Στο Balanced-high και αρκετή προσοχή στη τακτική για pre-season(το match preparation είναι στο Match tactic)
Image

Κατά τη διάρκεια της season το διαφοροποιώ ελάχιστα
Image

Στημένα
Εδώ χρησιμοποιώ κάτι που μου άρεσε σε μια άλλη τακτική που βρήκα online.

Αποτελέσματα με Liverpool
*Η ήττα με Τρανζοσπορ ήρθε επειδή αγωνίστικα με u21 κυρίως για να ξεκουράσω την πρώτη ομάδα.
Image

Επειδή πρώτη φορά ανεβάζω τακτική δεν ξέρω από που τις ανεβάζετε συνήθως. Ελπίζω να δουλεύει το Link

http://www.filedropper.com/halloumi-fm1 ... e4d1b9b5f9
Spoiler: show
AEL LIMASSOL 1930
User avatar
AELcy
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Thu Nov 10, 2011 8:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα αποτελέσματα στη συνέχεια της χρονιάς με Λίβερπουλ :drinking: :drinking: :drinking: :drinking: :drinking:

Η τακτική συνέχισε να με εντυπωσιάζει τόσο με δυνατούς όσο και με μικρούς αντιπάλους. Πλέον θα προσπαθήσω να την δοκιμάσω σε άλλο πρωτάθλημα (αν και πάντα δυσκολευόμουν να βρω τακτική με τέτοια ποσοστά επιτυχίας στην Αγγλία)

Η ομάδα κατέκτησε με δυσκολία το πρωτάθλημα. (δεν έστησα την ομάδα αφού την ανέλαβα Σεπτέβρη, προηγούμενη χρονιά η ομάδα τερμάτισε 6η - Τσέλσι, Γιουνάιτεντ είχαν πολύ καλύτερα ρόστερ):
Image

Στο Europa League αποκλείστηκα από Club Bruge όμως κατέκτησα τα 2 κύπελα αγγλίας. Δείτε το αποτέλεσμα στο τελικό του FA με Utd :shock: :shock:
Image
Spoiler: show
AEL LIMASSOL 1930
User avatar
AELcy
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Thu Nov 10, 2011 8:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκίνησα καινούργιο save με Ατρόμητο για να δοκιμάσω την τακτική.
Καλή προς μέτρια ομάδα με αρκετά κενά όμως χωρίς βάθος ενώ είχα λίγα λεφτά έτσι κινήθηκα με δανεικούς και ελεύθερους. Παρά τις δυσκολίες (σοβαροί τραυματισμοί Μπρίτο, Ουμπιδες,Κοντοέ κατά τη διάρκεια της χρονιάς) εντούτοις η τακτική τα πήγε περίφημα με μερικές διαφοροποιήσεις ως προς τις οδηγίες σε ορισμένες θέσεις.
Το Link για το νέο version: http://www.filedropper.com/halloumi-fm1 ... 276a1b7efb

Οι μεταγραφές μου σε ολόκληρη τη χρονιά:
Spoiler: show
Image
Κατάφερα απέκλεισα την Club Brugge και μπήκα ομίλους με Ντίπρο,Λυόν και Ελφσμποργκ όπου τερμάτισα πρώτος -doublekiss
Το ρόστερ δεν είχε το βάθος και τη ποιότητα για να αντέξει σε 3 διοργανώσεις με αποτέλεσμα να έχω κάποιες ισοπαλίες-ήττες στο πρωτάθλημα και να αποκλειστώ από κύπελλο. (έπαιζα με ρεζέρβες).
Μετά τον αποκλεισμό από Europa η ομάδα πήγε τρένο στο πρωτάθλημα και έτσι τερματίσαμε πρώτοι! :drinking: :drinking:
Το τι έκανα σε κάθε διοργάνωση:
Spoiler: show
Image
Και τα αποτελέσματα:
Spoiler: show
Image
Image
Image
Spoiler: show
AEL LIMASSOL 1930
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ενδιαφέρουσα φαίνεται, αλλά για κάποιο λόγο το FM μου δεν τη "βλέπει". Μία άλλη τακτική που έχω στο φάκελο που την κατέβασα από εδώ (τη Houdini's) , τη βλέπει κανονικότατα. Δοκίμασα να μετονομάσω τα αρχεία, πάλι δεν τη βλέπει
User avatar
AELcy
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Thu Nov 10, 2011 8:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε εγώ πάω στο Manage Tactics βρίσκω την τακτική στο folder που κατέβηκε και την ανεβάζει στο παιχνίδι. Αυτό κάνεις και δεν την βρίσκει;
Spoiler: show
AEL LIMASSOL 1930
iraklischat
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Thu Dec 25, 2014 11:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="AELcy"]Φίλε εγώ πάω στο Manage Tactics βρίσκω την τακτική στο folder που κατέβηκε και την ανεβάζει στο παιχνίδι. Αυτό κάνεις και δεν την βρίσκει;[/quo


φιλε το αρχειο ειναι σε μορφη fmf...επρεπε να ειναι σε μορφη tac..
και σε μενα δεν εμφανιζετε..αν μπορεις καντο αποθηκευση σε μορφη tac..
User avatar
AELcy
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Thu Nov 10, 2011 8:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νομίζω τα κατάφερα.

Το τελευταίο version της τακτικής Ηalloumi V.3 σε fmf: http://www.filedropper.com/halloumi-fm1 ... d6c54a3508

Το τελευταίο version της τακτικής Ηalloumi V.3 σε tac: http://www.filedropper.com/halloumi-fm1 ... a3508-copy
Spoiler: show
AEL LIMASSOL 1930
Post Reply

Return to “Έτοιμες Τακτικές”