Τεχνικά Θέματα - Crashes

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2015!
Post Reply
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρκετοί από εσάς αντιμετωπίζετε κρασαρίσματα ή άλλα τεχνικά προβλήματα. Βασικά βήματα που προτείνει η SI για να αντιμετωπίστε τέτοιου είδους προβλήματα:
1) Διαγράψτε τον φάκελο cache, οδηγίες εδώ: https://support.sega.co.uk/hc/en-gb/art ... lete-cache
2) Διαγράψτε τα preferences, οδηγίες εδώ: https://support.sega.co.uk/hc/en-gb/art ... references
3) Κάντε reverify την cache, οδηγίες εδώ: https://support.sega.co.uk/hc/en-gb/art ... rify-cache
Επίσης τσεκάρετε αν το antivirus που χρησιμοποιείτε διαγράφει κάποιο αρχείο του FM, δείτε αν είναι ενημερωμένοι οι drivers της κάρτας γραφικών σας και δοκιμάστε να αφαιρέσετε επιπλέον γραφικά που έχετε προσθέσει (kits, skins κτλ)
Δυστυχώς τα crash dumps τις περισσότερες φορές έχουν να κάνουν με τον υπολογιστή του καθενός και εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Η καλύτερη λύση είναι να αναφέρετε το πρόβλημά σας στο κατάλληλο φόρουμ της SI: http://community.sigames.com/forumdispl ... hop-Issuesκαι να ακολουθήσετε τις οδηγίες που θα σας δώσουν εκεί.
Αν παρόλα αυτά κάποιος επιμένει να γράψει στο fmgreece για κάποιο τεχνικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει ας το γράψει σε αυτό το τόπικ και ας μην ανοίξει καινούριο.
giannispao13
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sat Oct 12, 2013 6:32 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα.Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημμα και θα ήθελα την βοήθειά σας...όταν πάω να παίξω ένα ματς, ο αγωνιστικός χώρος αναβοσβήνει σε κόκκινη, κίτρινη, πορτοκαλί απόχρωση, μην μπορώντας να ξεχωρίσω τους παίκτες...τα 3D έχουν δύο αστεράκια αλλά στο fm14 είχα μισό αστεράκι και έπαιζα κανονικότατα...μήπως ξέρετε τι φταίει?
User avatar
bahraspower
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3814
Joined: Thu Mar 25, 2010 8:31 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
Location: πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μόλις πήρα το παιχνίδι,βάζω activation code όλα κομπλέ,πάει να ξεκινήσει η εγκατάσταση και μου βγάζει ένα μήνυμα error:disk write error.

wtf? :?
chelseafan wrote:Παρεπιμπτόντως για έσας το ποδόσφαιρο είναι περισσότερο θέαμα ή τακτική;;;
Tsakalaki wrote:Βλάση, για τον οπαδό, το ποδόσφαιρο είναι νίκη, για τον φίλαθλο νίκη και καλό θέαμα, και για τον παρατηρητή, θέαμα.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

giannispao13 wrote:Καλησπέρα.Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημμα και θα ήθελα την βοήθειά σας...όταν πάω να παίξω ένα ματς, ο αγωνιστικός χώρος αναβοσβήνει σε κόκκινη, κίτρινη, πορτοκαλί απόχρωση, μην μπορώντας να ξεχωρίσω τους παίκτες...τα 3D έχουν δύο αστεράκια αλλά στο fm14 είχα μισό αστεράκι και έπαιζα κανονικότατα...μήπως ξέρετε τι φταίει?
Λογικά είναι πρόβλημα με την κάρτα γραφικών. Αν και οι ελάχιστες απαιτήσεις έχουν παραμείνει ίδιες με πέρσι θεωρητικά, στην πράξη οι απαιτήσεις στα γραφικά είναι μεγαλύτερες. Είναι ανανεωμένοι οι drivers της κάρτας γαρφικών; Επίσης δοκίμασε να παίξεις με χαμηλότερη ποιότητα γαρφικών.
bahraspower wrote:Μόλις πήρα το παιχνίδι,βάζω activation code όλα κομπλέ,πάει να ξεκινήσει η εγκατάσταση και μου βγάζει ένα μήνυμα error:disk write error.

wtf? :?
Μήπως δεν έχεις δικαιώματα διαχειριστή στον φάκελο που πας να κάνεις την εγκατάσταση; Μήπως δεν έχεις χώρο στον δίσκο;
User avatar
bahraspower
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3814
Joined: Thu Mar 25, 2010 8:31 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
Location: πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δε ξέρω τι ακριβώς παίχτηκε τελικά μετά από καμιά 10άρα επαναλήψεις και μια επανεκκίνηση σταμάτησε.
Ευχαριστώ όπως και να χει!
chelseafan wrote:Παρεπιμπτόντως για έσας το ποδόσφαιρο είναι περισσότερο θέαμα ή τακτική;;;
Tsakalaki wrote:Βλάση, για τον οπαδό, το ποδόσφαιρο είναι νίκη, για τον φίλαθλο νίκη και καλό θέαμα, και για τον παρατηρητή, θέαμα.
argig91
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Wed Oct 08, 2014 9:23 am
Football Manager της ομάδας: AEK
twitter: argiris_g
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα παιδια.
Αντιμετωπίζω το εξης προβλημα και θα ηθελα να μου πειτε αν εχει τυχη και σε σας η αν το εχετε επιλθση.
Βρισκομαι στην 3η χρονια στο save που παιζω αυτη την στιγμη με την ΑΕΚ και καθε φορα που πηγαινω στο Staff Search το παιχνιδι κολλαει για κανενα λεπτο περιπου πριν μου εμφανισει την λιστα. Μονο σε αυτην την καρτελα μου το κανει, και επεισης το κανει συνεχεια οτα δηλαδη προσπαθω να ταξινομησω το staf η να δημιουργησω καποιο filter. Ξερετε μηπως τι μπορει να παιζει;
User avatar
Ethnikos 4EVER
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 586
Joined: Fri Dec 29, 2006 11:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Eθνικός Πειραιά
Location: Πειραιάς GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απλα η λιστα εχει πολλα staff και παιρνει χρονο το pc σου να επεξεργαστει τα δεδομενα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
OoOoO ΕΘΝΙΚΑΡΑ...ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ...ΜΕΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟ!!!
argig91
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Wed Oct 08, 2014 9:23 am
Football Manager της ομάδας: AEK
twitter: argiris_g
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ethnikos 4EVER wrote:Απλα η λιστα εχει πολλα staff και παιρνει χρονο το pc σου να επεξεργαστει τα δεδομενα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Με i5 και 8gb μνημης ομως ποσα staff μπορει να εχει και μου κολλαει τοσο; Μου φαινεται λιγο κουλο.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάτι που επίσης μπορείς να βοήθησει.

Υπάρχει περίπτωση το κρασάρισμα να οφείλεται σε διάφορα logos/skins/backgrounds που έχουν εγκατασταθεί.
Βγάλτε τα ένα ένα ή όλα μαζί για να δείτε αν συνεχίζονται τα κρασαρίσματα.
Συνέβη σε μένα σ αυτό το FM, άλλαξα τα metallic logos σε αυτά που είχα πέρυσι και σταμάτησε το πρόβλημα.
Δεν είμαι με τίποτα ειδικός σ αυτό το ζήτημα, απλά λέω τι έγινε.
Έτσι κι αλλιώς είναι πολύ εύκολο να τα βάλετε και να τα βγάλετε, δεν χάνετε και τίποτα να το δοκιμάσετε.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
argig91
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Wed Oct 08, 2014 9:23 am
Football Manager της ομάδας: AEK
twitter: argiris_g
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μολις τελειωσε η χρονια εστρωσε, οποτε φανταζομαι ειχε γεμισει με πολυ staff η καρτελα και λογικα τωρα που τελειωσε η χρονια και καποιοι κανανε retire εστρωσε και φορτιζει κανονικα.
mr40os
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Tue Sep 16, 2014 1:04 pm
Football Manager της ομάδας: juventus
facebook προφίλ: https://www.facebook.com/fmgre
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμένα το θεμα μου ειναι τα ατελέιωτα save...ειμαι στην 5η μου σεζον με την Εβερτον και πλεον θελει κανενα 3λεπτο το καθε save..και επειδη παιζω με autosave καθε 2 εβδομαδες αυτο το κανει εντελως απάλευτο...
αν ξερει κανενας κατι ας βοηθήσει..
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξέρουμε ότι προσπαθεί να το φτιάξει αυτό το ζήτημα η SI. :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
kennen
Indispensible
Indispensible
Posts: 1985
Joined: Thu Nov 03, 2011 5:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
facebook προφίλ: xarhs.koupidis?ref=tn_tnmn
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ έχω το εξής πρόβλημα.Μερικές φορές πάνω στο παιχνίδι ο υπολογιστής μου κάνει επανεκκίνηση,τι μπορεί να φταίει και πως μπορώ να το διορθώσω?
User avatar
LaBeL
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Wed Oct 03, 2007 6:22 pm
Football Manager της ομάδας: Βαλένθια
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν ξερω αν πρεπει να το γραψω εδω αλλα εχει συμβει σε κανεναν αλλο να μην κληρωνονται οι ομιλοι του europa?ενω εχω περασει στους ομιλους δεν γινεται καμια κληρωση και δεν προχωραει η διοργανωση
zigic
Trialist
Trialist
Posts: 29
Joined: Fri Nov 07, 2014 2:08 pm
Football Manager της ομάδας: boavista
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια εμενα περα απο τους τραυματισμους που χανω παικτη σχεδον καθε αγωνα μου κολλησε και στισ 3 ιανοαριου του 2015 και ενω μπορεις να κανεις ολες τις λειτουργιες δεν μπορεις να πας στην επομενη μερα..Λετε να φταινε τα εξτρα πρωταθληματα? γιατι πριν τα περασω ειχα παιξει δυο χρονιες και δεν μου ειχε κανει τιποτα τετοιο..
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”