4-2-3-1 wide

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε
Post Reply
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρόκειται για τον ΟΣΦΠ κατά την 1η χρονιά, ωστόσο από όσο διαπίστωσα είναι σταθερή και καλή για μέχρι και το 2017 που διανύω.
Πρώτη και δεύτερη χρονιά πήρα ΟΥΕΦΑ, σχετικά εύκολα, την τρίτη ημιτελικό CL. Πρωτάθλημα για πλάκα.


Είναι η κλασική 4-2-3-1 διάταξη, σε wide μορφή.

CONTROL - FLUID φιλοσοφία

Αρχίζοντας από πίσω:

Τέρμα: Sweeper keeper support ή defend (distribute to wing backs)
Δεξί και αριστερό μπακ: COMPLETE WING BACK (χωρίς οδηγίες)
Κεντρικοί αμυντικοί: Central defenders, stopper (χωρίς οδηγίες)
Μέσοι: Ο αριστερός (MCL) είναι ROAMING PLAYMAKER (Kasami ιδανικός, dribble less, shoot more often, tackle hard)
Ο δεξιός (MCR) είναι ball winning defend (Mανιάτης ιδανικός, shoot more often, dribble less)
Επιθετικός Μέσος: Advanced playmaker ή attacking midfielder (shoot more often)
Wingers: O ένας inside forward και ο άλλος winger σε attack και οι δυο. Προσέξτε τα πόδια (ανάποδο για τον inside).
Striker: Complete forward (Μήτρογλου ιδανικός, tackle hard)

OΔΗΓΙΕΣ ομάδας
Short passing (για κατοχή)
Pass into space (κυρίως εντός έδρας ή εκτός με μεγάλες ομάδες που παίζουν ανοιχτά)
Shoot on sight (ειδικά ο Κασάμι και Μήτρογλου στέλνουν οβίδες, μαζί με Ντοσεβί)
Stuck in (θα κερδίζουν τα τάκλιν και θα φεύγουν άμεσα κόντρα)
Much higher tempo (αντεπιθέσεις και κούραση αντιπάλου)
More expressive (αυτοί με υψηλό flair - technique -vision επωφελούνται άμεσα)
Πίεση στον τερματοφύλακα ψηλά επίσης.
Αν θέλετε, early crosses όταν παίζει ψηλός και δυνατός μπροστά και κοντοί αμυντικοί με κακό positioning.

AΠΑΡΑΙΤΗΤΑ οδηγίες σε αντιπάλους:
Στα ακραία μπακ, tackle harder στο δυνατό τους πόδι.
Στους ακραίους επιθετικούς μέσους, closing down always, tackle harder, στο καλό τους πόδι.
Στον δημιουργικό τους μέσο closing down always, tackle harder.
Στον striker, tackle harder, closing down always στο δυνατό πόδι.

Στα στημένα:
Τα κόρνερ είτε στο πρώτο δοκάρι είτε στη μικρή περιοχή 6 yard box.
Ο ψηλός με άλμα στο πρώτο δοκάρι, ο δυνατός με άλμα challenge keeper, το δυνατό σουτ lurk outside area και οι άλλοι default.
Στα αμυντικά κόρνερ ΟΛΟΙ ΠΙΣΩ..!

Προετοιμασία παιχνιδιού:
SET PIECES DEFENDING... μόνο έτσι αντιμετωπίζεις τα άπειρα γκολ με στημένα, τα περιορίζεις ΠΑΡΑ πολύ έτσι.


Aυτα κυρίως. Μικροαλλαγές σίγουρα γίνονται, ειδικά αν έχετε κάνει μεταγραφές.
Διάλεξα αυτές τις οδηγίες με το υπάρχον υλικό πάντα.

Καλή τύχη!!
panos-pater
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Sun Sep 14, 2014 4:51 pm
Football Manager της ομάδας: olumpiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τους μεσους τους βαζεις αμυνα και τον μεσοεπιθετικο υποστηριξη??
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Oι μέσοι MCL - MCR είναι support (ROAMING PLAYMAKER) & defend (BALL WINNING) αντίστοιχα.

Ο AMC είναι attack (ADVANCED PLAYMAKER ή ΑΤΤΑCKING MIDFIELDER).

Με το υπάρχον υλικό, δεν έχω γρήγορους στο κέντρο, άρα είναι support & defend οι καθαροί μέσοι, έτσι ώστε να μην ξανοίγονται στους χώρους και εκτίθενται σε κόντρα επιθέσεις. Ποιος θα προλάβει, ο Κασάμι ή ο Εντινγκά με Μιλιβόγιεβιτς;; ;-)
panos-pater
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Sun Sep 14, 2014 4:51 pm
Football Manager της ομάδας: olumpiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστω για την διευκρινηση!!!
Να σε ρωτησω και κατι αλλο??οι wingers σου γτ ο ενας ειναι εξτρεμ και ο αλλος εσωτερικος??
και στον εξτρεμ βαζεις το καταλληλο ποδι για την πλευρα ή το αντιθετο οπως και στον εσωτερικο??
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Διότι πρέπει να υπάρχει ισορροπία. Ο ένας συγκλίνει (Inside forward) με ανάποδο πόδι και ο άλλος από απέναντι με το δυνατό του πόδι στην γραμμή κάνει σέντρες. Έτσι έχεις 2 ή και 3 μέσα στην περιοχή για γκολ. Ο τρίτος είναι ο AMC. Ο Μήτργολου 21 γκολ, ο Ντοσεβί μαζί με Ντουρμάζ, Ντομίνγκεζ και Φορτούνη (όταν παίζουν) έχουν 30 γκολ περίπου συνδυαστικά. Είναι εξαιρετικά παραγωγική στα γκολ αυτή η τακτική.
panos-pater
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Sun Sep 14, 2014 4:51 pm
Football Manager της ομάδας: olumpiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραια θα το δοκιμασω!!! :wink:
User avatar
nostremias
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Wed Nov 17, 2010 1:02 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

NikolasR ευχαριστουμε που μοιραζεσαι τις ιδεες σου μαζι μας.εχω και γω παρει Ολυμπιακο και θα κανω ενα δοκιμαστικο save με τη τακτικη σου πριν ξεκινησω κανονικα.Αληθεια,μηπως θα πρεπε να μοιραστεις μαζι μας και τη προπονηση που εφαρμοζεις στην ομαδα σου?γιατι εχω καταλαβει οτι ναι μεν υπαρχουν καποια στανταρ δεδομενα στη προπονηση αλλα οχι και απολυτα.
NickPaok99
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Sun Dec 29, 2013 11:30 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ F.C
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΕ ΠΑΟΚ/ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ/MCU
facebook προφίλ: nikos.matselos7
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε για τον παοκ κανει αυτο το συστημα;
User avatar
jkanel
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Tue Jan 06, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanx Nikola!

Κάτι παρόμοιο έπαιζα αλλά έχεις βάλει μερικές λεπτομέρειες όπως oponent instructions και roles και τέτοια που βοηθάνε.

Τον Chori τον βάζω Enganche εγώ, (αφού έχουμε τον play maker και δε παίζουμε με 4 DM όπως ο Μίτσελ) αλλά κατάλαβα αλλαγή του έχεις τον Φορτούνη και όχι Fuster?
Fuster? MCL Roaming Play maker αλλαγή του Kasami;

Στα corner όπως τα λες πρώτο δοκάρι, αλλά τον AMC/Engache τον βάζω lurk outside που μια ζωή ποτέ δεν έχουμε παίχτη εκεί και Mitrogoal να κανει attack ball from deep.

Μπας και δοκίμασες το Dossevi και Affelay στο νέo role Raumdeuter; Καταλαβαίνω οτι κινούνται στα channels και χώνονται όπου βλέπουν κενό.. first touch, off the ball, acceleration ..φαίνεται να το έχουν..


-wall αυτό το πράγμα όμως που δε περνάω ποτέ από Περιστέρι -titanikos δε πάει άλλο... -haterosik



@jkanel
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ για τις απορίες και την προσοχή γενικώς!

Λοιπόν, το σύστημα αυτό είναι προσαρμοσμένο κυρίως για έμψυχο δυναμικό που έχει κυρίως: ΤΕΧΝΙΚΗ, flair, ΤΑΧΥΤΗΤΑ στα άκρα, ΔΥΝΑΜΗ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ. Χαρακτηριστικά όπως LONG SHOTS είναι απαραίτητο για να λειτουργήσει καλά. Ακόμα και ο Μπουχαλάκης πχ, 5-8 γκολ λόγω σουτ και δύναμης σημειώνει περίπου. Άρα για τον φίλο που ρωτάει για τον ΠΑΟΚ, μπορεί να δει ποια χαρακτηριστικά έχουν οι παίχτες πριν αποφασίσει.

Η προπόνηση είναι στο AVERAGE, BALANCED, rest after match, MATCH PREPARATION 2 clicks από τα δεξιά και DEFENDING SET PIECES κατά τον Σεπτέμβρη και μετά. Πιο πριν ΜΟΝΟ TACTICS στη προετοιμασία ματς.

Oι ρόλοι ΠΑΝΤΑ έχουν να κάνουν και με τα χαρακτηριστικά. Πειραματιστείτε με παίχτες και να ξέρετε ότι το SHOOT AT SIGHT στην οδηγία, είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ σημαντικό. Όπως μας "τιμωρεί" ο υπολογιστής με σουτ από παντού, αυτό κάνει το ίδιο για εμάς!! :-)
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Θεωρητικα παντα ειναι καλη η αναλυση σου. Λεω θεωρητικα γιατι καμια αναλυση δεν κουμπωνει σε ολες τις ομαδες. Θα σου προτεινα να βαλεις screenshots για να οπτικοποιησεις αυτα που λες, να εισαι πιο κατανοητος και να ψησεις και περισσοτερους να δοκιμασουν την τακτικη σου. Ενα λινκ επισης απο καποιο σαιτ που την εχεις ανεβασει θα βοηθουσε και τους καινουριους του φορουμ. Αυτα απο μενα σε παντα φιλικη διαθεση! :wink:
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Dimi, έχεις απόλυτο δίκιο σε ό,τι έγραψες!

Δεν κάθεται σε όλες τις ομάδες η τακτική αυτή, ωστόσο με παρόμοιο υλικό υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να έχει καλά αποτελέσματα!

Όσο για την οπτικοποίηση και τις εικόνες, δεν έχω λογαριασμό σε κάποιο site για να τις ανεβάσω για να είναι η παρουσίασή μου πιο όμορφη.

Περιμένω feedback από όσους δοκιμάσατε την τακτική!

Καλημέρες!
NickPaok99
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Sun Dec 29, 2013 11:30 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ F.C
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΕ ΠΑΟΚ/ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ/MCU
facebook προφίλ: nikos.matselos7
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ φίλε θα δοκιμάσω και θα σε πώ!
User avatar
jkanel
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Tue Jan 06, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νταξ το Shoot on sight δουλεύει FULL λέμεεε!!! -traino
AndrewSydney
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:46 am
Football Manager της ομάδας: Agrotikos Asteras
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η τακτική που έχω εγώ είναι παρόμοια, αλλά με τις εξής αλλαγές.

Τους πλάγιους μπακ τους έχω Full Back.
Αντί για MC έχω DMC (ή έναν MC και έναν DMC) με τους ρόλους που δίνεις για να μην έχω παίκτες που παίζουν σε λάθος θέση.

Τον AMC τον έχω Shadow Striker και τον Striker False Nine. Γενικά πάντα ο ένας από τους 2 βγαίνει περιοχή και σκοράρει. Αλλά ο False Nine γυρίζει συχνά πίσω και δίνει μπαλιά στον παίκτη που βγαίνει μπροστά και το παστελώνει εκείνος.

Το Shoot on Sight είναι τόσο imba που πρέπει να το χαρακτηρίσουνε cheat!

Βέβαια παίζω Αυστραλία με τους Wanderers!
Post Reply

Return to “Έτοιμες Τακτικές”