Τι θα θέλαμε απο το FM15;

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2014!
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφώνω με όσους κάνουν αναφορά στα γραφικά και στο animation και σε όσους λένε για τα "περίεργα" και δυσανάλογα ποσά στα συμβόλαια και στις μεταγραφές.

Για όσους αραδιάζουν "καινούργιες" ιδέες για εμβάθυνση του gameplay θα πω ότι είναι ήδη πολύ βαθύ...
Σε λίγο θα γίνει απάλευτο για κάποιον που δεν έχει παίξει ποτέ ή έχει ασχοληθεί επιδερμικά.
Βέβαια γι' αυτό υπάρχει το Classic...
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ θα ήθελα να μην υπάρχει τόσο μεγάλη πτώση των atts και του CA των παιχτών που έχουν 3+ μηνών τραυματισμούς.
Και επιτέλους να μην χρειαστεί να φτάσει Φεβρουάριος,για να απέχει ένα παιχνίδι (τουλάχιστον) 3 μέρες απο το άλλο.
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πρέπει επιτέλους να φτιαχτεί το decline των παικτων. Πρεπει καποιοι να γερνανε αποτομα και αλλοι πιο καλα και πρεπει να υπαρχει κι ενας τυχαιος παραγοντας. Για να γερασει νορμαλ καποιος θα πρεπει να εχει nat fitness 18 :P

Επισης οι regen ειναι αρκετα μεγαλο θεμα για μενα
- βγαινουν πολλοι regista, dlp και ελαχιστοι bbm, bwm
- ΠΑΡΑ πολλοι dc ή αμυντικογενεις μεσοι με aggression-bravery < 10
- παρα πολλοι amc ή winger χωρίς creativity και κυρίως flair
- πολλοι καθαροι winger ενω θα επρεπε να βγαινουν ins. forward
- βγαινουν πολλοι μονοθεσιτες
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο τόπικ (σίγουρα το έχουμε συζητήσει παλαιότερα), αλλά θα μ' άρεσε πολύ να έβαζαν συνεντεύξεις τύπου όταν φεύγεις από κάποια ομάδα (λόγω απόλυσης/μεταγραφής/αποχώρησης), ή όταν θες να κάνεις retire. Οκ προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ retire παρότι έχω μακροχρόνια save, αλλά θεωρώ πως θα 'χε την φάση του να έδινες συνέντευξη τύπου τον Ιούνιο π.χ. και να 'λεγες ότι τον Μάιο του επόμενου χρόνου θα σταματήσω. Μετά να 'βλεπες αντιδράσεις παικτών-οπαδών-δημοσιογράφων-διοίκησης, στην πορεία να μπορούσες να αλλάξεις γνώμη π.χ. και τα σχετικά. Όπως είπα δεν έχω ιδέα τι γίνεται αν κάνεις retire, αλλά φαντάζομαι το παιχνίδι "παγώνει". Μια ιδέα θα ήταν όταν έκανες retire να συνεχιζόταν κανονικά το παιχνίδι, και εσύ να ήσουν όπως είσαι unemployed. Δηλαδή οι μήνες τρέχουν πιο γρήγορα, μπορείς να δεις αποτελέσματα και σχετικά. Σε τι θα αποσκοπούσε αυτό; Να μπορούσες να ανακαλέσεις το retirement και να επιστρέψεις στην δράση. Είτε από ψηστήρι προέδρου, είτε από δική σου απόφαση, κάπως έτσι τέλος πάντων. Θα μου πεις, μα αυτό είναι το unemployment. Ναι, αλλά όχι τόσο cool. Δηλαδή σκέψου τώρα να έλεγε ο Sir Alex ότι επιστρέφει στην ενεργό δράση για χάρη της Αμπερντίν ας πούμε. Awesome. Ή πάλι μέσω συνέντευξης τύπου να έλεγες για semi-retirement, π.χ. από εκεί που ήσουν προπονητής της Ρεάλ, να επέστρεψες Ελλάδα για χάρη της ομάδας σου και να ξεκαθάριζες πως δεν σκοπεύεις να πας πάλι σε "μεγάλη" ομάδα. Γενικά μου φαίνεται αδύνατο το retirement, είναι σαν να ρίχνεις game over στον εαυτό σου. Δεν ξέρω, ίσως είμαι υπερβολικός, αλλά θα γούσταρα τέτοια φάση.

Για να επιστρέψω λίγο στα media, ενώ οκ δεν είναι άσχημα μέχρι στιγμής, θέλουν βελτιώσεις. Θα τα 'σπαγε να έδινες συνέντευξη τύπου εκτός από retirement και για όταν αποχωρείς. Γιατί δεν ανανέωσες π.χ., ή γιατί πήγες σε άλλη ομάδα (οκ αυτό μπορεί να καλυφθεί εν μέρει από την συνέντευξη τύπου που δίνεις στην καινούρια ομάδα, αλλά δεν θα 'ταν άσχημα να έλεγες ένα επίσημο "αντίο" στους φιλάθλους σε μια ομάδα που γούσταρες για παράδειγμα). Καλό θα ήταν να μπουν και γρήγορες ερωτήσεις (σαν αυτές που βγαίνουν όταν εκδηλώνεις ενδιαφέρον για έναν παίκτη) σε πωλήσεις σημαντικών παικτών. Δηλαδή οκ είσαι η Ρεάλ και πουλάς τον Κριστιάνο. Γιατί; Οι φίλαθλοι θα αρχίσουν να γκρινιάζουν, να μην το δικαιολογήσεις, να μην υποσχεθείς τον Αζάρ; Επίσης να βρεθούν τρόποι να κράζεις -διακριτικά- την διοίκηση. Βασικά θυμάμαι πέρσι (ή πρόπερσι) όπου κάθε φορά που ένας δημοσιογράφος με ρώταγε για την σχέση μου με τον πρόεδρο, εγώ έλεγα τα χειρότερα (βασικά το κάνω στα τελευταία 2-3 fm). Όμως κάθε φορά που ζήταγα κάτι, το έδινε (ακόμη και με leak to press). Δεν θα 'πρεπε να φαίνεται κάπως η σχέση της διοίκησης με εμένα σε αυτό το κομμάτι. Του στυλ ξέρεις ο πρόεδρος δεν σε γουστάρει, αλλά σε κρατάει στην ομάδα γιατί σε θέλουν οι οπαδοί ή λόγω της καλής δουλειάς που κάνεις. Στον Παναθηναϊκό ας πούμε που έχει και εκλογές προέδρου, δεν θα έπρεπε να μετράει κάπως η γνώμη μου; Δεν θα έπρεπε κάπως να την εκφράζω, και πιθανώς να επηρεάζω το αποτέλεσμα με βάση την δημοτικότητα που έχω στους οπαδούς; Εντάξει δεν λέω να ανεβοκατεβάζω κυβερνήσεις, αλλά έστω να λες κάτι.

Τελευταίο, θα 'θελα να υπήρχε επιλογή να ενεργοποίησουμε καρτέλα όπως των υπόλοιπων προπονητών, με κανονικά στατιστικά. Οκ νορμάλ και λογικό το τωρυνό σύστημα, αλλά θα 'ταν ωραία να έβλεπα μέσα στο παιχνίδι μετά από μερικές σεζόν πως έχει διαμορφωθεί η καρτέλα μου.

Αυτά τα λίγα. :D
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

H πρώτη σου πρόταση μπορώ να πω ότι ήταν και η αγαπημένη μου σε αυτό το τόπικ.
Μακάρι να γίνει κάτι παρόμοιο...
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αυτό που είπε ο Τζέικ με την καρτελα μας, μου θύμισε το εξής που θα ήθελα να δω.

Πόσο λογικό είναι, ο head coach τις κ20 να έχει κανονικα αστερακια και να προπονει κι εσυ οχι! Πρεπει καπως να μπορουμε να το κανουμε κι εμεις, να ανεβαζουμε με την παροδο των χρονων καπως τα δικα μας αστερακια και να συμμετεχουμε οπως και οι αλλοι coach στην προπονηση.
Θα βοηθούσε πάρα πολλοί ιδίως μικρές ομάδες που προσλαμβάνουν 3-4 προπονητές!

Επίσης μόνο σε μενα φαινεται περιεργο που ενας παικτης με ιδια atts και ιδιο morale, την μια χρονια πετυχαινει 5 γκολ και την αλλη 25 αλλα ουσιαστικα για το παιχνιδι παραμενει ο ιδιος παικτης; δεν ξερω πως να το εξηγησω καλυτερα αλλα νομιζω θα επρεπε να υπαρχει μια αντιστοιχια μεταξυ φορμαρισματος και atts!
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όσα είπε ο Jake + οργανωμένοι οπαδοί με ανακοινώσεις κλπ. Το είχα πει και πέρσι, θα γούσταρα να βλέπω ανακοινώσεις από συνδεσμίτες. :D
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φαντάζομαι το ξέρετε αλλά αν καίγεστε να δείτε τα στατιστικά σας και πόσα αστεράκια βγάζετε μπορείτε να τσεκάρετε το genie. Jake το τσέκαρα εγώ το retirement φέτος. Απλά προχωράει το παιχνίδι χωρίς να βλέπεις νέα, χωρίς τίποτα. Και το τσέκαρα γιατί ήθελα να δω τι θα γίνει η ομάδα όταν φύγω αλλά δεν μπορούσα με παραίτηση. Με παραίτηση φεύγει και όλο το staff. Από 30 χρόνια ο καθένας στην ομάδα, άλλοι και σαν παίχτες, άλλοι θρύλοι, αλλά επειδή με έχουν fav μόλις φύγω φεύγουν κι αυτοί. Εγώ τους έφερα τους πιο πολλούς στην ομάδα αλλά δεν παέι έτσι. Έφυγε ο Tassotti όταν έφυγε ο Ancelotti; Έφυγε ο Giggs όταν έφυγε ο Ferguson; Γενικά μόνο εκεί έβαλαν να λειτουργεί το favorite. Καμία ομάδα δεν παίρνει στο staff της παίχτη που έχει σαν fav ακόμα κι αν είναι θρύλος. Θα πάρει κάποιον χειρότερο αλλά όχι τον legend. Και αν τον πάρει θα είναι τυχαίο. Δεν θα τον πάρει επειδή είναι θρύλος αλλά επειδή έτυχε να θέλει αυτόν. Επίσης κανένας προπονητής όταν αλλάζει ομάδα δεν παίρνει κάποιον αγαπημένο του παίχτη. Ούτε καν αγαπημένο προσωπικό. Επίσης είναι σχεδόν ακατόρθωτο να γίνει legend αμυντικός ή τερματοφύλακας. Τσέκαρα ακόμα πως γίνονται staff όταν αποσύρονται οι παίχτες. Τελείως στην τύχη. Τυχαία PA (ως έναν βαθμό δικαιολογημένο αυτό), τυχαία στατιστικά. Ξέρω ότι να είσαι ο μεγαλύτερος σκόρερ στην ιστορία του ιταλικού ποδοσφαίρου δε σημαίνει αυτομάτως ότι θα είσαι καλός προπονητής. Μπορεί να μην έχεις μεταδοτικότητα, πειθαρχία και πολλά άλλα, αλλά διάολε δε γίνεται να έχει χαμηλά atts σε finishing και attack. Και κυρίως δεν γίνεται να είσαι το μεγαλύτερο δεκάρι στην ιστορία του ιταλικού ποδοσφαίρου και να έχεις αγαπημένο σύσττημα σαν staff το 4-3-3. Που το είδες; Πότε το έπαιξες;;; Και αν αυτό ήταν το αγαπημένο του και σαν παίχτης θα μπορούσε να υπάρχει η επιλογή να σου λέει "κόουτς πιστεύω ότι θα έπαιζα καλύτερα στο τάδε σύστημα". Παλιακούδη οι φίλαθλοι κάνουν συνέχεια ανακοινώσεις. Και μετά από κάθε αγώνα και στις μεταγραφές και γενικά συνέχεια. Τώρα αν θέλεις οι ανακοινώσεις να γράφουν για "τον περήφανο λαό της Χ ομάδας" το έχεις πάει σε άλλο επίπεδο :D
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ναι ισχυει αυτο για το genie αλλα εγω δν ειπα απλα να μπορουμε αν τα δουμε, ειπα να μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε!
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3905
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

θελω με μια εντολή να μου φτιάχνει καφέ!!!! :P :P


σοβαρα τωρα, επιτελους οι παικτες να ζητάνε πιο φυσιολογικους μισθους!!! φετος ζήταγαν παρα πολλα, ενω επαιζαν για το 1/4 απο αυτα που ζητάνε!

επίσης να μπορω να αναλαβω καποιον αγωνα των κ-20 αν θελω.... μεχρι πρόπερσι το ειχαν, φετος οχι!
και τελος το scouting οτι έγραψε ο Nio....
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Φαντάζομαι το ξέρετε αλλά αν καίγεστε να δείτε τα στατιστικά σας και πόσα αστεράκια βγάζετε μπορείτε να τσεκάρετε το genie. Jake το τσέκαρα εγώ το retirement φέτος. Απλά προχωράει το παιχνίδι χωρίς να βλέπεις νέα, χωρίς τίποτα. Και το τσέκαρα γιατί ήθελα να δω τι θα γίνει η ομάδα όταν φύγω αλλά δεν μπορούσα με παραίτηση. Με παραίτηση φεύγει και όλο το staff. Από 30 χρόνια ο καθένας στην ομάδα, άλλοι και σαν παίχτες, άλλοι θρύλοι, αλλά επειδή με έχουν fav μόλις φύγω φεύγουν κι αυτοί. Εγώ τους έφερα τους πιο πολλούς στην ομάδα αλλά δεν παέι έτσι. Έφυγε ο Tassotti όταν έφυγε ο Ancelotti; Έφυγε ο Giggs όταν έφυγε ο Ferguson; Γενικά μόνο εκεί έβαλαν να λειτουργεί το favorite. Καμία ομάδα δεν παίρνει στο staff της παίχτη που έχει σαν fav ακόμα κι αν είναι θρύλος. Θα πάρει κάποιον χειρότερο αλλά όχι τον legend. Και αν τον πάρει θα είναι τυχαίο. Δεν θα τον πάρει επειδή είναι θρύλος αλλά επειδή έτυχε να θέλει αυτόν. Επίσης κανένας προπονητής όταν αλλάζει ομάδα δεν παίρνει κάποιον αγαπημένο του παίχτη. Ούτε καν αγαπημένο προσωπικό. Επίσης είναι σχεδόν ακατόρθωτο να γίνει legend αμυντικός ή τερματοφύλακας. Τσέκαρα ακόμα πως γίνονται staff όταν αποσύρονται οι παίχτες. Τελείως στην τύχη. Τυχαία PA (ως έναν βαθμό δικαιολογημένο αυτό), τυχαία στατιστικά. Ξέρω ότι να είσαι ο μεγαλύτερος σκόρερ στην ιστορία του ιταλικού ποδοσφαίρου δε σημαίνει αυτομάτως ότι θα είσαι καλός προπονητής. Μπορεί να μην έχεις μεταδοτικότητα, πειθαρχία και πολλά άλλα, αλλά διάολε δε γίνεται να έχει χαμηλά atts σε finishing και attack. Και κυρίως δεν γίνεται να είσαι το μεγαλύτερο δεκάρι στην ιστορία του ιταλικού ποδοσφαίρου και να έχεις αγαπημένο σύσττημα σαν staff το 4-3-3. Που το είδες; Πότε το έπαιξες;;; Και αν αυτό ήταν το αγαπημένο του και σαν παίχτης θα μπορούσε να υπάρχει η επιλογή να σου λέει "κόουτς πιστεύω ότι θα έπαιζα καλύτερα στο τάδε σύστημα".
True για το genie, αλλά όπως και να το κάνουμε (εκτός ότι είναι third party program) θα 'ταν καλύτερο -πιστεύω- να βλέπεις μέσα στο παιχνίδι την εξέλιξη/βελτίωσή σου.

Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ. Φαντάζομαι θα ήταν λογικό το staff να αποχωρεί όταν φεύγεις εσύ, γιατί οκ συνηθίζεται να φέρνει ο επόμενος προπονητής τους δικούς του. Έλα όμως που αν δεν είσαι αρκετά χρόνια στην ομάδα δεν το κουνάει κανένας (δεν σε έχουν favourite όπως λες δηλαδή), άρα και να έρθει ο επόμενος πάλι θα τους φορτωθεί, οπότε άστα-βράστα. :D Βασικά -πιθανότατα επαναλαμβάνομαι αλλά- νομίζω πως η όλη "τεχνική" της αποχώρησης είναι απότομη. Ακόμη και στην περίπτωση απόλυσης (irl) μέρος του προσωπικού θα έμενε για να αξιολογηθεί ξεχωριστά. Αν δείχνει καλό fitness η ομάδα, γιατί να διώξεις τον αντίστοιχο coach, ή γιατί να τον αφήσεις να φύγει; Δεν ξέρω κατά θα πόσο θα ήταν εφικτό, αλλά πιο "ρεαλιστικό" θα ήταν να μάζευες το τεχνικό τιμ, να έλεγες πως θες να μείνουν στην ομάδα παρά την φυγή σου, ή θες να έρθουν κάποιοι μαζί, ή όποιος θέλει ακολουθεί ξερωγω. Ένας από τους λόγους που σιχαίνομαι να φεύγω από μια ομάδα είναι τα mass exodus. Μετά φεύγει ντόμινο και δεν μένει τίποτα όρθιο. Αρκετά κουλ θα 'ταν να μπορείς σε περίπτωση retirement (ή αποχώρησης μετά από πολλά χρόνια στον σύλλογο) να προτείνεις τον διάδοχό σου (inb4 Μόγιες :D ). Για το θέμα των προπονητών, μάλλον είναι απίστευτα randomized για να γίνονται καλοί managers/coaches άσημοι παίκτες. Αλλά ναι σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ με αυτά που γράφεις.

Και κάτι ακόμη που ανέφερες (έμμεσα) αλλά πρέπει να 'χει αναφερθεί σίγουρα. Οι favourites. Δεν θεωρώ λάθος που δεν βάζεις από την αρχή favourites, αλλά με χαλάει λίγο που δεν δημιουργούνται στην συνέχεια στην καρτέλα σου. Ομάδα ας πούμε, αυτή που επίλεξες στην αρχή (αν επίλεξες) και τέρμα. Για παίκτες ούτε λόγος. Αν μετά από 5 χρόνια στον Παναθηναϊκό με έχει λατρέψει ο Κρίζετιζ (εντελώς τυχαίο παράδειγμα), και τον έχω λατρέψει και εγώ να μην του δείχνω κάπως πως είναι αμοιβαίο; Δεν λέω να το προσθέτω χειροκίνητα, αλλά δεν μπορεί να χτίζεται κάπως αυτή η σχέση; Ίσως και αυτό φαίνεται μέσω genie δεν ξέρω. Βάζω και έναν αστερίσκο, γιατί δεν ξέρω αν και κατά πόσω άλλοι προπονητές "βάζουν" favourites κατά την διάρκεια του παιχνιδιού. Η δυνατότητα να βάζεις favourites στην αρχή μου φαίνεται κάπως περίεργη για να μπει. Δηλαδή ας πούμε ότι βάζω τον Ζοζέ ως idol, και στο πρώτο ματς με την Τσέλσι με αρχίσει στα mind games και στις τρολλιές, δεν θα του ανταποδώσω; Βέβαια θα μου πεις idol θα παραμείνει, αλλά δεν ξέρω. Δίκοπο μαχαίρι. Πολλές φορές στο παιχνίδι έχει τύχει να χαϊδολογώ με προπονητές που irl δεν συμπαθώ και τόσο (π.χ. Πεπ) ενώ να κοντράρομαι με άλλους που γουστάρω (π.χ. Ζοζέ). Ειδικά με τον Μουρίνιο είναι απίστευτα δύσκολο να του πεις καλή κουβέντα, στην πρώτη στραβή που θα 'χει η ομάδα του απέναντι σου, ή την διαιτησία θα κράζει ή θα λέει πόσο τυχερός ήσουν (μπορεί να 'χει και δίκιο). :D Φταίει και το φετινό σύστημα λίγο που δεν μπορείς να σχολιάσεις άλλους προπονητές (ή παίκτες) αν δεν έχετε μεταξύ σας αγώνα.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μέσω genie όχι δεν φαίνονται favorites. Μέσω FMRTE μπορείς να κάνεις λίγα πράγματα. Και πάλι όχι να προσθέσεις (πολλά) καινούρια. Να τροποποιήσεις ήδη υπάρχουσες. Οι υπόλοιποι προπονητές προσθέτουν αγαπημένους παίχτες αλλά λίγους. Δεν ξέρω αν προσθέτουν αγαπημένες ομάδες, νομίζω πως όχι. Οι παίχτες βάζουν πολλούς. Και αυτούς που φαίνονται στην καρτέλα και άλλους που έχουν μικρότερα ποσοστά και εμφανίζονται μόνο στο FMRTE. Όπως και ανθρώπους που αντιπαθούν προσθέτουν. Γενικά πάντως τα favorites έχουν θέματα και "ξενερώνουν" λίγο τα μακροχρόνια save. Οι scouts πχ δεν δε προσθέτουν ποτέ σαν fav. Αυτό που λες για τον διάδοχο είναι πολύ προχώ... Εγώ θεωρώ επιτυχία μόνο και μόνο που μου εμφανίζει κάθε φορά που συμπληρώνω 100άδα παιχνιδιών πως μεγάλο μέρος της επιτυχίας μου οφείλεται στον Gigi Martino, που μετά από 21 χρόνια σαν παίχτη τον έχω σαν βοηθό άλλα πόσα.
User avatar
basinas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 545
Joined: Mon May 05, 2003 11:00 pm
Status: Λιώνοντας το FM 2020
Location: Peraia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να μην απαιτουν ολοι οι ελευθεροι παικτες που πας να υπογραψεις να ειναι βασικοι. Καθε φορα που αναλαμβανα μικρες (ερασιτεχνικες) ομαδες ειχα τεραστιο προβλημα. Οποιον παικτη και να πλησιαζα, ακομα και 17χρονα τσουτσεκια, δεν δεχοταν στο συμβολαιο τιποτα αλλο απο Key player :| . Δεν γινεται να φτιαξεις ομαδα ετσι ομως. Πρεπει και καποιος να δεχτει να κατσει παγκο.
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε κάποιο παλιο FM, έμπαιναν favorites στο profile. Τυχαία.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Favorite teams και άτομα, δε θα χάλαγε να τους επιλέγω και χειροκίνητα (με δεξί κλικ να έχει επιλογή "add as favorite" ας πούμε)...

Προσωπικά θα ήθελα π.χ. όταν ξεκινάω το save να επιλέγω τη Λίβερπουλ και τον Ολυμπιακό ως favorite teams που υποστηρίζω έτσι κι αλλιώς, και στη συνέχεια ανάλογα την ομάδα που μανατζάρω και τους παίκτες που λάτρεψα μέσω αυτής της ομάδας να μπορώ να προσθέτω

όπως δλδ συμβαίνει στην πραγματικότητα και στο FM από διάφορους προπονητές (π.χ. ο Γκουαρντιόλα έχει favorite Messi-Xavi-Iniesta επειδή τους κοούτσαρε στη Μπάρτσα και το αντίστροφο, ο Μουρίνιο Lampard-Terry-Drogba. Τους συλλόγους για τους ίδιους περίπου λόγους κτλ) ***


*** τυχαία παραδείγματα μπορεί να μην ισχύουν, το ποιντ μου αυτό είναι πάντως
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2014”