3-4-2-1-0 Χωρίς Επιθετικό

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

3-4-2-1-0, Χωρίς Επιθετικό

Φέτος τα πράγματα στη μηχανή παιχνιδιού και τη λογική/αλγόριθμο που χρησιμοποιεί για τη παραγωγή αποτελεσμάτων έχει αλλάξει προς το χειρότερο, με αποτέλεσμα την αναζήτηση νέων τακτικών που θα καταφέρουν να την ψυχολογήσουν. Όχι ότι πέρσι ήταν ιδανική, αλλά ήταν καλύτερη. Εγώ δυστυχώς δεν έπαιζα στις εποχές FM12, οπότε δεν έχω ζήσει τα "καλά χρόνια"

Κάποια στιγμή έπεσα πάνω σε αυτή στο fm-base.co.uk και πάνω στην "απελπισία" μου της έδωσα μια ευκαιρία. Και δικαιώθηκα.

Όπως έχω γράψει και στην ανάλυση της Colchester, αυτή η τακτική είναι ο ορισμός της κλασικής ευκαιρίας, του τετ-α-τετ. Ο μεσοεπιθετικός παίζει τον ρόλο του κρυφού επιθετικού, και είναι πάντα έτοιμος να πάρει τη κάθετη μπαλιά, να τρέξει και να προσπαθήσει να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Αυτό βέβαια προϋποθέτει καλά atts σε off the ball, acceleration, pace κλπ.

Αν την εμπιστευτείτε, ετοιμαστείτε να δείτε να κάνετε κατοχές 35-40% σε κάθε ματς, που όμως δε θα παίζουν κανένα ρόλο αφού αρκετές φορές η φάση θα ξεκινάει στα πόδια του αντιπάλου και στη πορεία θα καταλήγει στα δικά σας, προσπαθώντας όπως ανέφερα να βγει ο μεσοεπιθετικός μόνος του.

Γενικά χαρακτηριστικά η μεγάλη πίεση στον αντίπαλο, η συγκέντρωση του κάθε παίκτη στα καθήκοντά του και μόνο, οι μικρές κατοχές, η αποφυγή επίθεσης από τα άκρα και η δόξα που θα πάρει το 10ρι αν κάνει ότι πρέπει.

Επίσης θα χρειαστεί προφανώς να υπάρχουν πλαϊνοί μπακ στο ρόστερ που εκτός από τη φυσική τους θέση θα πρέπει να ξέρουν και τη θέση του αριστερού/δεξιού μπακ χαφ, ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα, όποιας φύσης κι αν είναι.

Image

Image

Έχω χρησιμοποιήσει την τακτική με πολλές ομάδες, όπως Lokomotiv Moscow, Colchester, Szigetszentmiklos, HB και κάποιες άλλες.
Χαρακτηριστικά στη Colchester το 10ρι/κρυφός επιθετικός τη 1η σεζόν βρήκε δίχτυα 39 φορές(1ος σκόρερ της League 1), ενώ στην Ούγγρικη ομάδα το αντίστοιχο 10ρι μετά από 12 παιχνίδια έχει σκοράρει 11 φορές, κάτι που τον κάνει πρώτο σκόρερ, παρόλο που είμαστε νεοφώτιστη ομάδα.


Είναι πιο αποτελεσματική με ομάδες ανωτέρου επιπέδου, αλλά δουλεύει όμως και σε άλλες περιπτώσεις, ίσως με λίγο χειρότερα αποτελέσματα.

Enjoy the game and fuck match engine! :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα τακτική.Κι εγώ στην Inter έψαξα να βρω περίεργες τακτικές για να τα βγάλω πέρα,καθώς στα προηγούμενα saves μου όλες οι παραδοσιακές τακτικές 4-5-1 και 4-2-3-1 και όλες οι παραλλαγές τους με απογοήτευσαν.Σε μικρές και μεγάλες ομάδες.

Ο μόνος τρόπος να μην τρως γκολ εύκολα και παράλληλα να παίζεις καλή μπάλα είναι τέτοια συστήματα,δυστυχώς,γιατί στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν ΜΟΝΟ αυτά.

Εγώ στην Inter παίζω ένα 5-3-2 ή 5-4-1 με 3 DC,2 WB και μετά ή DM + 2 MC + AMC + Striker,ή 2 MC + 1 AMC + 2 Strikers.

Έχω 7 παιχνίδια με ανέπαφη εστία στην Serie A και πρόσφατα άρχισα να σκοράρω και λίγο περισσότερο.Πάντως έχω ευκαιρίες με το τσουβάλι και απειλούμαι μόνο από στημένα.

Μόνο συμπαγείς τακτικής και Wing Backs μπορεί κανείς να παίξει το ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο που ονειρεύεται.

Πολύ ωραία η τακτική σου,θα τη δοκιμάσω σύντομα!
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Antonio Clacky
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Fri Jun 18, 2010 1:03 pm
Football Manager της ομάδας: Reading F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η συγκεκριμένη (τουλάχιστον η "αγγλική" έκδοση) φτάνει στα όρια του bug.

Η απάντηση στο σπαστικό Τίκι-Τάκα, το μπαμ-μπουμ ->> Με το που πάρουμε στην κατοχή μας την μπάλα, την πετάμε μπροστά Και κάποιος θα βρεθεί να την καρφώσει! Ούτε κατοχή, ούτε παιχνίδι από τα πλάγια, μόνο ξύλο (Αλλά πολύ ξύλο, σε κάθε ματς υπάρχει πιθανότητα κόκκινης) και η μπάλα μπροστά.

Από την στιγμή που γεμίζουν οι μπάρες, μετά πάει στο αυτόματο. 4 σερί πρωταθλήματα με Shamrock Rovers στην Ιρλανδία και κάτι κηδείες στην Ευρώπη με μέγιστο συμβόλαιο 200k (Παρι, Μπάγιερν και ένα 8-0 στην Λέγκια).
Σε άλλο σέιβ, έβγαλα την Βέροια 2η στην πρώτη χρονιά της Σουπερλιγκ (με Ben 26 goal / 21 assists), και μετά ανέβασα την ΑΕΚ και πήρα 2 σερί πρωταθλήματα + 1 κύπελλο (Την μια χρονιά Καράμπελας-Γκαλίτσιος είχαν μαζί 20 goals!!!).

Γενικά, είναι η πιο "πετυχημένη" τακτική που συνάντησα, χωρίς να είναι "ανίκητη" όπως κάποιες του 2011-2012 και με τρομερή πρωτοτυπία.

Υ.Γ. Διαφωνώ κάπως με την σημασία που δίνεις στο δεκάρι. Πιστεύω ότι είναι περισσότερο τυχαίο ποιος θα κάνει παπάδες, ανάλογα με την φόρμα και τα αποτελέσματα. Τις μισές χρονιές πρώτος σκόρερ μου βγήκε ο μεσαίος κεντρικός χαφ, και μια χρονιά το δεξί μπακ!
User avatar
Pit_95
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 562
Joined: Mon Jan 07, 2013 10:27 pm
Football Manager της ομάδας: Panachaiki
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Λιβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπηρξα μεγάλος φαν των τακτικων χωρις καθαροαιμο επιθετικο :D . Ομως συνηθως, ενω οταν αμυνες ειναι ψηλα γινονται παππαδες, απεναντι σε κλειστες αμυνες υπαρχουν προβληματα... Η συγλεκριμενη πως τα παει??
Spoiler: show
Image
-ypoklinomai
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραια τακτικη και θεωρω ειναι η καλυτερη μεχρι τωρα για το φετινο φμ.

Για το δεκαρι θα συμφωνησω οτι ειναι ραντομ επιλογη ξερωγω. Ειχα εναν παιχτη απο το Ουζμπεκισταν (Τον Εddy αναθεμα αν τον ξερει κανεις. :D ) και χωρις να εχει ιδιαιτερα χαρακτηριστικα (τον ειχα παρει για αλλαγη αλλα 8/9 εσκασε τραυματισμος στο βασικο 10αρι για 9 μηνες) πεταξε 30 γκολ στο πρωταθλημα και αλλα 10 στην ευρωπη που με βοηθησαν να παρω Europa league με τον ΠΑΟΚ.

Την επομενη χρονια εχοντας κανει καβατζα πηρα εναν παικτη με +3-4 στα περισσοτερα χαρακτηριστικα απο τον Εddy ιδιες κινησεις και ιδια κοψια και πηγαινε απατος.


Στα μπακ εκανα μεγαλους παπαδες με Κιτσιου Τζαβελλα και μετα με Μαρινακη Κοροβεση.


@Πιτ_95 Οταν παιζεις απεναντι σε κλειστες αμυνες τραβας πισω την αμυνα οσο μπορεις, δινεις χωρο στους αντιπαλους & αφαιρεις το offside trap.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”